Şimdi Ara

askerliği en son kaç yaşına kadar tecil ettirebiliyoz. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
9.605
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: uygarkaracav

quote:

Orjinalden alıntı: antiochos

bahriyeli yedek subay olsam valalhi isterim... Veya güzel bir yerde İzmir vs. subaylık yapsam ohoo...

Normal çalışıo gibisin, paranda cepte daha ne isterim...

Sanırım makina müh. leri genelde ,yani bizim okuldaki müh. leri, tank vs. farbikalarının olduğu yerlere falan alıolarmış, mesela İzmire alıolarmış diye duydum bi subaydan, vallahi 2 ile çarpılsın isterim askerlik sürem öyle bi durumda

Varsa böle bi seçenek bende isterim

Bide 15 ay er olarak ayda 17 ytl gibi sağlam bi paraya askerliği tercih edermisin....

Dostum vatan savunmasına katılmak için illaki karşılık mı beklemek gerek ?

• 1111 sayılı askerlik kanununun 35/c maddesi
    C) (Değişik : 11/9/1940 - 3920/1 md.) Askerî mekteplerle nizamname ve talimatnamelerine göre devam mecburiyeti olan resmî ve yüksek mekteplerle liseler ve orta mekteplerde ve tâli meslek mekteplerinde veya bu derecelerde olduğu Maarif Vekâleti tarafından veya müdürlüklerinden tasdik edilen hususi ecnebi mekteplerde ve aynı vasıfta bulundukları Maarif Vekâletince tasdikli memleket harici mekteplerde okumakta oldukları anlaşılanlar (Bunların ertesi seneye terki en çok 29 yaşını bitirinciye kadar uzar. Bu yaşa kadar tahsillerini bitirmemiş olanlar, iki sene üst üste sınıf geçemeyenler, yüksek bir mektebi bitirdikten sonra diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerine ayrılmış müesseselerin ve Üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler; ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler. İşbu talebenin derslerine muntazaman devam etmeleri şartiyle tahsil saatleri haricinde memuriyet, vazife, sanat, ticaret ve ziraatle iştigalleri tecillerine mâni teşkil etmez.)

Son yoklama sırasında orta veya yüksek bir mektebi bitirerek memleket içinde ve dışında daha yüksek mekteplere kabul zamanı olmadığından dolayı girmemiş olanlar o sene içinde girerek lâzımgelen vesikaları gösterdikleri takdirde ertesi seneye bırakılırlar.

29 yaşına kadar ertesi seneye terkedilecek talebeler bir seferberlik halinde lüzum ve ihtiyaca göre, doğum sırasiyle asker edilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nesta48 -- 20 Mart 2006; 10:53:44 >

• http://www.memurlar.net/haber/4676/#azamİ öğrencİlİk

ÖĞRENCİLERİN ASKERLİK ERTELEME İŞLEMLERİ
  • Hemen askere gidin gelin arkadaşlar. Ne kadar gençseniz o kadar iyi. Yaş büyüdükçe askerlik yapmak daha zor oluyor. Gördüğüm yaşadığım bir çok olay bana bu sonucu verdi. Gençler daha enerjik, bir çok sorunu gurur meselesi yapmıyorlar. Zevkle askerlik yapan çok. Ama yaş büyüdükçe uyum sorunu çok oluyor. Millet birçok şeyi gurur meselesi yapıyor. Ben bunu kaldıramıyorum diyip hüngür hünügür ağlayan doçentler gördüm, komutanım spor yapıldığı zaman beni bir adamla değiştirin, spora geleyim diyen normalde koğuş nöbeti verilmiş kanı fokur fokur kaynayan asker de var. Ama şikayet eden genelde yaşı geçmiş olanlar. İdeal yaş askerlik için 20. Sünepe gelip çakı gibi gidenler var! Ama üniversiteyi bitirip kısa dönem hakkından faydalanabilirsiniz. Ne kadar gençseniz o kadar iyi.
  • Lisans öğrencileri için ne sebeple olursa olsun 29 yaşından sonra tecil olmaz. Ancak; eğer en son kaydolduğunuz üniversitede azami süreyi doldurduysanız (Lisans için 7 yıl, önlisans için 4 yıl) 29 yaşına gelmeniz beklenmeden teciliniz biter.
  • Arkadaşlar peki boy ile kilo oranımız tutmuyor ise 1 kere muayeneden git zayıfla gel diyorlarmış yani bekletiyorlarmış peki bu ne zamana kadar sürüyor yani 1 kere muayeneden yırttıkmı askeliktendemi yırtıyoruz yani kısacası kilodan dolayı askere alınmamamız için kaç kere muayene olup sonunda bu kişi askere gidemez raporu alıyoruz ?
  • hayır elinde sonunda gidecen nasıl olsa.erkenden gitmek çok daha mantıklı. 30 yaşındaki bir adamın kendinden 10 yaş küçük astsubaylardan,teğmenlerden azar yemesi, kendinden yaşça küçük askerlerle muhattap olacak olmanın zorluğunu tahmin edebilirsin sanırım. tabi bunun sporu,eğitimi de var. 305 olarak yaptım ben, o 30-35 yaşında adamların sağa dön,yat,sürün hareketlerini yaparken ne kadar zorlandıkları da ayrı bi olay zaten.bence okulunu bitir, 5.5 ay yap askerliğini gel.
  • quote:

Orjinalden alıntı: x_crazy

hayır elinde sonunda gidecen nasıl olsa.erkenden gitmek çok daha mantıklı. 30 yaşındaki bir adamın kendinden 10 yaş küçük astsubaylardan,teğmenlerden azar yemesi, kendinden yaşça küçük askerlerle muhattap olacak olmanın zorluğunu tahmin edebilirsin sanırım. tabi bunun sporu,eğitimi de var. 305 olarak yaptım ben, o 30-35 yaşında adamların sağa dön,yat,sürün hareketlerini yaparken ne kadar zorlandıkları da ayrı bi olay zaten.bence okulunu bitir, 5.5 ay yap askerliğini gel.

5.5 aymı kısa dönem 8 ay ve uzun dönemde 15 ay değilmi?
  • kısa dönem 6 ay uzun dönem 15. izin falan kullanmazsan 5.5 ay oluyor işte.
  • ızın kullanmazsan kısa donem 5 ay 8 gun...

ama daha cok gencsen bekle zorunlu askerlıgın kaldırılmasını..gunun bırınde mutlaka kalkacak ama ne zaman???

yasın geldıyse hemen yap kurtul.
    benım gıbı bekleyıp de sonradan gıdersen kendınden 10 yas kucuk cocuklarla aklına bıle gelmeyecek seyler ıcın muhattap olmak zorunda kalırsın.
    bu da pek eglencelı olmuyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: neptunus

ızın kullanmazsan kısa donem 5 ay 8 gun...

ama daha cok gencsen bekle zorunlu askerlıgın kaldırılmasını..gunun bırınde mutlaka kalkacak ama ne zaman???

yasın geldıyse hemen yap kurtul.
    benım gıbı bekleyıp de sonradan gıdersen kendınden 10 yas kucuk cocuklarla aklına bıle gelmeyecek seyler ıcın muhattap olmak zorunda kalırsın.
    bu da pek eglencelı olmuyor...

bak,var işte örneği

• quote:

Orjinalden alıntı: iron_moon

Lisans öğrencileri için ne sebeple olursa olsun 29 yaşından sonra tecil olmaz. Ancak; eğer en son kaydolduğunuz üniversitede azami süreyi doldurduysanız (Lisans için 7 yıl, önlisans için 4 yıl) 29 yaşına gelmeniz beklenmeden teciliniz biter.

Yani 26 yaşında 4 yıllık bi okul kazananlar yada dgs den geçiş yapanlar ( benim için geçerli). 3 sınıfa gelince yaş 29 oluyor. 29 olunca 4. sınıfa geçmesi yada okulu bitirmesi beklenmeden askere mi alınıyor.?

Eğer alınıyorsa okulu bitirmek için 1 sene daha nasıl tecil ettirebilinir...

DGS ile geçilen bazı üniversitelerde 1 sene hazırlık + 1sene intibak dönemi + 3. ve 4. sınıf olduğundan 4 sene...

• quote:

Askerlikten falan korktuğumuz yok... Bizde bu milletin bir evladı olarak askerlik yapmaktan gurur duyarız... Ama olay dengesisiz komutanlar yüzünden psikolojik savaşa dönüşüyor..

Askere gidip de tekrar askere gitmek isteyen 1 kişi bile yok sanırım...

Olay dengesiz komutanlar yüzünden değilde birliğe senden üç beş ay önce gelmiş askerler yüzünen psikolojik savaşa dönüşüyor. Az bir kıdem kazanıp çavuş olan eski günlerinin acısını yeni gelenlere yüklenerek çıkartıyor, olayı psikolojik savaşa çeviren bu sonradan görme tipler, yoksa subay astsubay'ın askere yaklaşımı olması gerektiği gibi..
  • quote:

Yani 26 yaşında 4 yıllık bi okul kazananlar yada dgs den geçiş yapanlar ( benim için geçerli). 3 sınıfa gelince yaş 29 oluyor. 29 olunca 4. sınıfa geçmesi yada okulu bitirmesi beklenmeden askere mi alınıyor.?

Eğer alınıyorsa okulu bitirmek için 1 sene daha nasıl tecil ettirebilinir...

DGS ile geçilen bazı üniversitelerde 1 sene hazırlık + 1sene intibak dönemi + 3. ve 4. sınıf olduğundan 4 sene...

Bizi okurken yaka paça alacaklar mı şimdi?

quote:

Orjinalden alıntı: pacman

Olay dengesiz komutanlar yüzünden değilde birliğe senden üç beş ay önce gelmiş askerler yüzünen psikolojik savaşa dönüşüyor. Az bir kıdem kazanıp çavuş olan eski günlerinin acısını yeni gelenlere yüklenerek çıkartıyor, olayı psikolojik savaşa çeviren bu sonradan görme tipler, yoksa subay astsubay'ın askere yaklaşımı olması gerektiği gibi..

Katılıyorum kardeş

Sokakta suratına bile bakmayacağın tipler orda sana üstünlük taslayarak insanın psikolojini bozuyor, sanırım...

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.