Şimdi Ara

Askeri Pilotluktan Hava Yollarına Geçsem Kaç Para Maaş Alırım ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
17.318
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: collossus

quote:

Orijinalden alıntı: waterloo

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: waterloo

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sszss

Milyon dolar da saysan 15 yıl çalışmadan silahlı kuvvetlerden istifa edemezsin. Zannedildiği gibi tazminatla istifa imkanı yoktur.

Kendini attırabilir. Sivil havacılıkta askeriyeden gelme çok genç pilot var. İstifa etmesi mantılkı olmaz ama kendini attırabilir.

sence askeriyeden atılmış bir insanı kaç insan havayoluna pilot yapmak ister?

O işler öyle olmuyor malesef danışıklı dövüş bu. Havayolu şirketleri zaten pilotun kendini ne amaçla attırdığının farkında. Ticari havayollarında basit disiplin suçlarıyla ordudan atılan birçok genç pilot çalışmakta.

fakat artık havayolları bildiğiniz üzere asker pilotu alım yapmamaya çalışıyor çünkü asker CRM nedir bilmiyor. Sivillerin önünü açmak gerekir bence bu saatten sonra kimse gidipte ben thy de orada burada uçarım diye askeriyeye girmemeli

her iki pozisyonun görevi misyonu vizyonu farklı

o yüzden kişi kendini en başta ne olmak istediğine göre yönlendirmeli sivil istiyorsa sivil olmalı

Sonuç olarak havayolu şirketleri karar veriyor. Askeriyede kokpite girmek gerçekten zor. O disipline, beceriye, fiziksel mükemmelliğe sahip pilotlara milyon dolarlık uçakları ve şirketin prestijini emanet etmek isteyen şirketlerde var, kendi yetiştirdiği pilotlara öncelik verende vardır sanırım. Askeriyede pilot olmayı hak edenlerin bu işte diğerlerine göre çok daha yetenekli, el melekeleri kuvvetli, stress altında çabuk karar alıp uygulayabilen, disiplinli olduklarıda bir gerçek. Konuyu açan arkadaş belkide askeri bir uçakla uçma hayalinide gerçekleştirmek istiyor olabilir yoksa sivil havacılıkta çalışmak için askeriyede okumayı bende mantıklı bulmuyorum.

dostum iyi güzel diyorsunda türkiyede özellikle thy deki kazaların çoğunluğu crm eksikliğinden meydana gelmiyormu?

askeri pilot maharetli yetenekli olabilir ama kendi klasmanında sorunda buradan kaynaklanıyor

sen adamı bilmem kaç yaşından sonra boeingi airbusı öğretmeye çalışıyorsn asker olanda orada kendi hükümranlığını uygulamaya çalışıyor

buradan asker karşıtı olduğumu çıkarma elimde olsa H.H.O okumayı çok isterdim ama gerçekleri görmezlikten gelemeyiz

edit: ben bunu sana özel mesaj olarak atmayı planlıyordum yanlışıkla buraya atmışım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi waterloo -- 7 Nisan 2012; 20:20:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Drenth

Öncelikle Selamlar,

Bu ilk mesajım inşallah cevabımı alabilirim.

'' 17 yaşındayım,hayalim havacılım üzreine ama asker olmayıda çok istiyorum hayatımın belli bir dönemini fazla uzun olmasada askeriye üzerine yapmak istiyorum onun için ilk olarak HAVA HARP OKULu'na girmek istiyorum ve 3-4 yıl askeri pilotluk yaptıkdan sonra daha fazla para kazanmak için hava yolları şirketlerine geçmek istiyorum. ''

Sorum ise ;

Askeri Pilotlukta 3-4 yıl çalıştıktan sonra istifa etsem yani fazla tecrübe kazanmadan,hava yollarına başvursam kaç para maaş alırım ???

Daha hava harp okuluna bile girmemiş birinin bu düşüncede olması gerçekten çok üzücü yani hava kuvvetlerine bir uçuş okulu gibi bakmak gerçekten kuruma hakaret 3-4 sene askeri pilotluktan sonra para kazanmak için demişsin ama her şey para mı? Bir askeri pilot olmak THK'da bir pilotun ulaşabileceği en üst düzeye ulaşmış bir kisinin bu kafada olması çok acı olurdu. Yani emin ol ki bugün bir askeri pilotta çok iyi bir hayat geçirecek parayı alıyordur ne kadar fark olursa olsun ücrette, gerçekten havacılık tutkusu olan biri için hava harbe girer 3-4 sene sonra çıkarım çok yanlış bir kafa.

O kurum seni alıyor bir jet pilotu mertebesine kadar yıllarca eğitiyor ve ondan sonra 3-4 sene hizmet verip havayoluna geçerim diyebiliyorsun bence 15 sene bile az emekli olana kadar yani bir pilot kaç yaşına kadar aktif olarak uçabiliyorsa o yaşa kadar askeriyede hizmet etmeli bir askeri pilot...

• quote:

Orijinalden alıntı: The_North_Face

quote:

Öncelikle Selamlar,

'' 17 yaşındayım,hayalim havacılım üzreine ama asker olmayıda çok istiyorum hayatımın belli bir dönemini fazla uzun olmasada askeriye üzerine yapmak istiyorum onun için ilk olarak HAVA HARP OKULu'na girmek istiyorum ve 3-4 yıl askeri pilotluk yaptıkdan sonra daha fazla para kazanmak için hava yolları şirketlerine geçmek istiyorum. ''

Sorum ise ;

Askeri Pilotlukta 3-4 yıl çalıştıktan sonra istifa etsem yani fazla tecrübe kazanmadan,hava yollarına başvursam kaç para maaş alırım ???

Daha hava harp okuluna bile girmemiş birinin bu düşüncede olması gerçekten çok üzücü yani hava kuvvetlerine bir uçuş okulu gibi bakmak gerçekten kuruma hakaret 3-4 sene askeri pilotluktan sonra para kazanmak için demişsin ama her şey para mı? Bir askeri pilot olmak THK'da bir pilotun ulaşabileceği en üst düzeye ulaşmış bir kisinin bu kafada olması çok acı olurdu. Yani emin ol ki bugün bir askeri pilotta çok iyi bir hayat geçirecek parayı alıyordur ne kadar fark olursa olsun ücrette, gerçekten havacılık tutkusu olan biri için hava harbe girer 3-4 sene sonra çıkarım çok yanlış bir kafa.

O kurum seni alıyor bir jet pilotu mertebesine kadar yıllarca eğitiyor ve ondan sonra 3-4 sene hizmet verip havayoluna geçerim diyebiliyorsun bence 15 sene bile az emekli olana kadar yani bir pilot kaç yaşına kadar aktif olarak uçabiliyorsa o yaşa kadar askeriyede hizmet etmeli bir askeri pilot...

Askerlikle köleliği karıştırmayınız lütfen.

• quote:

Orijinalden alıntı: Einstein

quote:

quote:

Öncelikle Selamlar,

Sorum ise ;

bunun kölelikle alakası yok kişi sadece olayı maddi değil manevi yanından yaklaşmış

sonuçta askeriyeye giren pilot sivili düşünerek girmemelidir bu zaten sivilde haddinden fazla sorun çıkaran bir durum

herkes kendi yoluna gitsin arkadaş nedir bu Hvkk girerim sonra istifa eder havayolunda uçarım mantalitesi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Einstein

quote:

quote:

Öncelikle Selamlar,

Sorum ise ;

Kölelikle karıştırmıyorum efendim, daha 17 yaşında harp akademisine adım atmamış bir gencin bu kafada olması hoş değil havacılıktan duyulacak hazzı geçiyorum. Devlet o kişiyi bir jet pilotu haline getirmek için hangi harcamaları yapıyor o harcamalarıda 3-4 yıl içinde ödeyemezsiniz. Orası harp akademisi özel uçuş okulu değil..

• Herkese selamlar.
    konuyu bastan sona okudum.
    Suan 19 yasındayım. 93 kasım dogumluyum.
    Lıse 4 ten mezun olucam bu yıl. Lys sınavına gırıcem felan... Asıl konuya gelırsek...

Ciddi ciddi pılot olmak ıstıyorum.
    Adrenalın ıstıyorum... Onun ıcın hava harp okuluna basvurucam.
    Goz muayenesıne gıttım gozumde sorun yoksa hazırlanmaya baslıyayım dıye. Gozumde sorun yok.
    Bedenı olarak yara ızı amelıyat felan hıc bır rahatsızlıgım yok... Sadece bıraz kondisyon eksılıgım var ve 57 kılo ve 1.75 boyundayım..

Kılo almak ıcın ve kondısyon ıcın spor salonuna yazılacagım..

Hho gelırsek...
    Dısıplın konusunda bır sıkıntım yok.
    Oyle dayanamama gıbı aglama zırlama felan vazgecıremez benı. Sövsemde umrumda degıl.
    F16 pılotu olmak ıcın 4 yıl hho okurum 15 yıl zorunlu hızmette verırım... Benım ıcın onemlı olan hayalımı gerceklestırmek.... Maaş konusuna gelırsek umrumda degıl dıyemem... Tabıkı karnımı doyuracak aılemı rahat bır seklde gecındırecek kadar maaş alırım dıye dusunuyorum.. TSK beni aç acıkta bırakacak degıldır bence.

Hho da egıtım cok agırmıs. Bıraz üşengecım ama hedefım ıcın yaparım. Yaparım dıyorum cunku kendımı tanıyorum.. Sevdıgım deger verdıgım seyler dısında kımseyı kafama takmam...
    Kendım ıcın elımden gelenı yaparım...

Mulakatlarda ıse elenebılecegım tek yer pısıkoojık sınavlar olur dıye dusunuyorum..
    Icıne kapanık durgun bır yapım var. Fazla konuşkan degılımdır. Insan ılıskılerım, kendımı ıfade etme bıcımım yeterlı olur ınş..

Sıze soracagım ıse....
    Hho da okuyan mezun olan suan askerı pılotluk yapan abılerıme soruyorum....

Bana okurken ve hızmet verırkenkı hayatı anlatın...
    Zorluklarını anlatın.... Alacagım zevkı heyecanı anlatın....
    Askerıye dısında kı sosyal yasamım nasıl olur onu anlatın..

• Askeri pilotluktan sivile geçmek isteyenlere!

THY SİVİLLEŞECEK!
  • kimsenin cevap verecegi yok galiba
  • Kardeş askeri pilotluk öyle haz alınası yapılacak bir iş değil. Aşırı stresli, riiskli, yorucu ve tempolu bir iş. Hazzı elbette vardır ancak haz almak için bu kadar işkence çekmek yerine safirden atlamak daha mantıklı olur. :) Her uçuş görevinde 2 kilo kaybeden arkadaşım var, sallamıyorum yani.
  • Bu konuyu uzun zamandır takip ediyorum sadece sunu söylemek istiyorum sivil hava yolları çalışanları yatırıyormuş ve maaşlarını veriyormuş gibi bı izlenim var :-) askeri pilot bir uçuş sonrası 2 kilo veriyormuş nasıl bir bünyemiz olmaliki günlük uçuş limitini tamamladığında kaç kilo verecek.. Gerçekçi olalım öncelikle yaptığın is sana ne kadar haz veriyor ve sonrasında tatmin olma konusu önemli maddiyat...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önce bi HHO ya girde sonra ayrılmayı, sivil havayolundaki parayı düşünürsün, derenin "d" sini görmeden paçalar sıvamışsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: voodoolimb

Bu konuyu uzun zamandır takip ediyorum sadece sunu söylemek istiyorum sivil hava yolları çalışanları yatırıyormuş ve maaşlarını veriyormuş gibi bı izlenim var :-) askeri pilot bir uçuş sonrası 2 kilo veriyormuş nasıl bir bünyemiz olmaliki günlük uçuş limitini tamamladığında kaç kilo verecek.. Gerçekçi olalım öncelikle yaptığın is sana ne kadar haz veriyor ve sonrasında tatmin olma konusu önemli maddiyat...

F1 pilotları 90 kilo cıktıgı yarışta 85 86 kiloyla bitiriyor.. 400 kg agırlıgnda arabayla cıkıyor yarış bitiyor arabanın agırlıgı 600 kg..

G Kuvveti sadece jet ucaklarında değil 5G kuvvet yedim anam ağladı o ilk anda..

Madem okadar adrenalin vb şeyler istiyor genç kardeşimiz girsin F1 pilotu olsun..

Bak mesala bu G kuvveti yiyen bir f1 pilotu.. dünya g rekoru 275 G dir oda 340 gibi bir hızla duvara bindirdi kontrolu kaybedip anlık olarak o g kuvvetini yedi.. adamın ölüm sebebi g kuvveti değil kaskını delip başına giren metal parça..

Bu arada redbull gösteri pilotları 13.2 veya 11.2g kuvvetine kadar dayanabilir..

Bir savaş pilotu ise en fazla 9G ye kadar cıkabilir g suitle

• quote:

Orijinalden alıntı: oyuncuasd

Hocam HHO için 90 ortalama istiyorlardı 88de kaldıydım ben öyle diyim gerisini sen anlarsın havacılıga olan bilgimi
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: LightningRaven

quote:

Hocam HHO için 90 ortalama istiyorlardı 88de kaldıydım ben öyle diyim gerisini sen anlarsın havacılıga olan bilgimi

Bende sana şunu diyeyim tüm hayatımı pilotluk üzerine kurmuştum hho elemelerine 1 ay kala trafik kazası geçirdim :( Bir oturdu içime varya

Kötü olmuş hocam ama sadece askeriyede yok uçak.. Sivil havacılık veya ünide hho

• hava fotoğrafçılığı

Gerçekten hak ediyorlar maaşlarını son kuruşuna kadar...
  • quote:

Öncelikle Selamlar,

Sorum ise ;

öyle 3-4 yıl çalışıp kafana göre çıkamassın arkadasım, zorunlu hizmetini tamamlaman lazım en az 15 sene şark görevleri falan da yapman lazım, ancak ondan sonra emeklilik hakkı kazanıp ayrılabilirsin, bide ayrıldıktan sonra iş bulmayı öyle kolay sanma , bi dünya sınava girceksin sivil havacılıkla ilgili , sonra tip eğitimi alacaksın da işe gireceksin falan öyle dediğin kadar basit değil o iş.

• quote:

Öncelikle Selamlar,

Sorum ise ;

Diğer mesajları okumadım fakat bu işi para için yapacaksan baştan vazgeç!
  • Maasi dusunerek bu yola cikacaksan bastan kaybedersin.yazik olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu isi seviosan yapıcaksın maası da artısı olucak, sevmessen zaten katlanamazsın o tempoya gece sıcacık yatagından kalk ucusa git,ailenden uzak flan ,sevmen lazım işi
  • Birkaç sorum olacak, bilgisi olan arkadaşlar durum hakkında yorum yaparlar ise çok faydalı olabilir.
    Öncelikle belirtmeliyimki ygs lys ye hazırlanan mezun bir öğrenciyim, kafamda birkaç fikir var ve bunlardan biriside hava harp okulu yani pilot olmak.Sınav için yeterli puanın çok üstündeyim fiziki özelliklerimde gayet yeterli düzeyde.Fakat kafama takılan bazı sorular var ben lise hayatım boyunca hep cemaat yurtlarında sabah-fem dershanesi bağlantılı olarak okudum buna bağlı olarak umreyede gittim.Askeriye ye girmemi bu durumlar etkilermi?Önceden sabah dershanesine gidenleri almiyorlar diye duyuyordum yoksa bunlar sadece şehir efsanesi mi?

Diğer sorum ise pilot olmak istiyorum liseyi bitirmiş birisi için tek seçenek hava harp okulumu? THY nin açtığı pilotluga bizler girebiliyormuyuz yoksa üniversite mezunlarımı başvurabiliyor?Yani önümde tek seçenek hava harp mi yoksa başka alternatifler de varmı?

Zaman ayırıp yardımcı olacak arkadaslarıma şimdiden teşekkür etmeyi borç biliyorum ve basarılar diliyorum herkese.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.