Şimdi Ara

Silinsin (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
78.803
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Sorma Kalbim Sorma

quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

quote:

Tank kullanamazsın uzman çavuş olmadığın sürece.

bizde bütün tankların şöförleri normal uzun dönem askerlerdi ama bizim tanklar dandik M48A5 di.

Bizdekiler yeni gelmişti leoparttı.Sizin askerliği yapalı biraz olmuş sanırım.

343.KD yani geçen sene bu tarihte askere yeni gidiyodum, M48A5 hurdaları halen birçok yerde kullanılıyo bildiğim kadarıyla. özellikle de benim de yaptığım yer olan kıbrıs ta.

• quote:

Tank kullanamazsın uzman çavuş olmadığın sürece.Ama tankın bir benzeri hatta ile gördüğünde tank sanarsın ZMA'lar var.Onları asker kullanıyor.ZMA eğitimi de benim bildiğim bir Tuzla Piyade Okulunda var bide Erzincan ile Etimesgutta var ama onların eğitmi GZPT olması lazım.

ZMA ilk resim GZPT 2. resim.

Silinsin

Silinsin

Bunlar bildiğin spot tankı :)

Wot oynayanlar anlar bende şu sıralar çok sardım tankçılığa babam etimesgutta tank çavuşu olarak askerliğini yaptı bitirdi hatta tankçıların tabuta gerek olmadığını kendileri tabutun içinde gittiğini söyler :) ama tankçı olmak ayrı bir zevk ve zorluk gerektiriyor. Hiç bir işinde kolay yanı yok.

• Ferrari kullanıcısına yanıt
    askere gittin mi bilmiyorum ama askerliğimi tank şoförü olarak yaptım bu sebeple seni ve burada takılan bu konuyu merak edenleri bilgilendireyim

öncelikle şunu belirteyim Türkiye'de 2 model tank vardır kısmetse bunlara 3.de eklenecek inşallah yakın zamanda
    1)amerikan tankları (m46-m48-m60-birde yanılmıyorsam m60'ın israil tarafından modernize edilmiş hali olan m60 sabra tankları)
    2)alman tankları (leopard1 ve leopard2'ler)
    3)yerli tank (kısmetse ALTAY yakın zamanda envanterimize girecek)

1.grup olan amerikan tankları olan tankların şoförleri sivilde ehliyeti olan ilk ve orta okul mezunlarından seçilmektedir bunların ustalıkta dağıtım yerleri kıbrıs ve Türkiye'nin her yeridir yani bu tanklara şoför olduğunuzda ustalıkta doğuyada gidebilirsiniz batıyada kuzeyede gidebilirsiniz güneyede hatta kıbrısada gidebilirsiniz yani atama silsilesi oldukça geniş

2.grup alman tanklarına gelirsek bunların şoförleri lise veya 2 yıllık üniv.mezunlarından sivilde ehliyeti olanlardan seçilir benim askerlik yaptığım dönemde leopard 2 ler henüz Türkiyede yoktu leopard1ler vardı ben bu tankın eğitimini alıp bunu kullandım açıkça söyliyim tank birlikleri içerisinde de leopardlar bir başkadır bizde bir söz vardı her asker tankçı olamaz her tankçı leopard olamaz diye hakikaten öyledir amma velakin amerikan tanklarının üzerindeki silah sistemleri benim zamanımda leopardlardan daha iyiydi çünkü modernize edilmişlerdi ama şu an bildiğim kadarıyla leopardlarda aselsan tarafından modernize edilmekteler
    leopard şoförü olmanın güzelliği şu birincisi türkiyede tek bir bölük vardır etimesgutta benim zamanımda öyleydi tüm türkiyeye leopard şoförünü bu bölük yetiştiriyordu hatta tümen içerisinde kaybolursanız leopard şoförüyüm deyin sizi getirirler diyorlardı türkiyede tek bölüktü o zamanlar halen öylemi bilmiyorum ikincisi ise ustalık döneminde 3 aşağı 5 yukarı atanacağınız yeri biliyorsunuz çünkü leopard şoförleri marmara bölgesi içerisinde dağıtım görüyorlar başka bir yere gitmiyorlar benim mesela edirne keşandı hakkariye gitmeyeceğimi biliyordum mesela trakya bölgesine atanacağımı adım gibi biliyordum

askerde tank şoförleri biraz el üzerinde tutuluyor en azından keşand öyleydi çünkü tankın herşeyinden siz sorumlusunuz bakımı ıvırı zıvırı anahtarı bile sizde dolayısıyla her şeyi size zimmetli zimmeti ağırdır sorumluluğu fazladır tezkere alırken zimmet vermek oldukça zor oluyor ama bir şekilde zimmeti veriyorsunuz

benim tezkereme yakın artık tank şoförleri ve diğer kadrolar ufak ufak profesyonelleşiyordu yani şoförler artık uzmanlardan oluşturulmaya başlıyordu zaten öylede olmalı çünkü acemilikte tankın zimmetini alıyorsunuz bakımını yapıyorsunuz yani pişiyorsunuz tam verimli zamanda da tezkere alıp zimmeti yeni gelen acemiye veriyorsunuz dolayısıyla alet yıpranıp gidiyor ama daimi bir kadro olsa bu sorun olmaz birde usta asker olduğunuzda bölük komutanının tankına şoför olmanızı tavsiye ederim çünkü en bakımlı ve temiz tank odur sıkıntı çekmezsiniz arıza vs.uğraşmazsınız tatbikatlarda amelelik yapmazsınız
    örneğin bir tabur tatbikatına çıkmıştık ne kadar komutan varsa benim tanka binmişti ve benim tanktan diğer tanklara emir veriyorlardı açık arazide bir üst devremin kullandığı tankın motorunu söktürdüler tam bir eziyet çamurun içinde uğraş dur bir başkasını derin sudan geçirdiler tankın içi biraz su almış havada kış ıslanmışlar üşümekten mos mor olmuşlardı ben bu hengame içerisinde sahada özel şoförlük yapar gibi komutanları dolaştırıyordum çoğu tanın ısıtıcısı çalışmıyordu mesela benimki çalışıyordu bu sebeple ustalıkta bölük komutanının tankına zıplamaya çalışın

• GZPT sürücüleri uzun dönem erdir. En az Lise mezunu ve sivil ehliyeti olanlardan seçilir. Acemi eğitim birliğinde gözlük kullanan veya gözüyle ilgili sıkıntı yaşayanları ayırırlar ve artık sürücü olma şansları yoktur. Pilot seçiyorlar sanki.

Sivil trafikte bir GZPT konvoyuna denk gelirseniz benden tavsiye sollamaya çalışmayın hatta yaklaşmayın. Tek şeritli sivil trafikte konvoy halinde ilerlemekte olan Gzptlerden bir tanesinin önündeki zırhlı aracı solladığını gördü bu gözler. Zırhlı araçların zaten görüş açısı iyi değildir. Ayrıyetten de böyle dengesiz sürücüler çıkabiliyor.
    En kısa zamanda tüm hafif/ağır zırhlı araçların personelinin profesyonelleşmesi gerekiyor.
  • Neden tankci olmak istiyorsun, sofor yaparlar birde tanki sana zimmetlerler o zaman anlarsin tankci olmayi. Tavsiyem bos ver.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.