Şimdi Ara

aşırı heyecan problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
734
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Keman kursuna gidiyorum evdeyken filan çok düzgün yay çekiyorum ama kursta acayip kötü çalıyorum hiç heyecanım yok yani rahatım ama oraya çıkınca bir şey oluyor sanki ilk defa keman çalan insan gibi çok kötü sesler çıkartıyorum kollarım felaket titremeye başlıyor. Evde Saatlerce yay çekiyorum sadece nasıl düzelecek bu her şey düzgün sadece hızımda problem olabilir biraz ama problemim o değil keşke o olsa kemandan anlamayabilirsiniz ama neden böyle bildiklerimi unutacak derecede panik oluyorum anlamıyorum toparlamaya çalışıyorum toparlayamıyorum heyecanım yok ama vücudum bana karşı çıkıyor sanki dert oldu bana bu anti depresan mı kullanmalıyım böyle ortamda nasıl durdurabilirim bunu? Lütfen bunun sadece keman çalmakla ilgili olmadığını anlayın sosyalleşmek için hayatıma bir şeyler katabilmek için bu yola çıktım her şeyi karşıma almaya hazırım ama anlayamıyorum sorun ne

• Sınıfta tahtaya çıktığında

Ortamda konuşurken

Kızla konuşurken

...

aynı heyecan oluyor mu?

eğer oluyorsa,sende özgüven sorunu var demektir.Bu yönünd çalışman daha iyi bir çözüm olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende presantation yapıcam okulda ve aynı durumdan muzdaripim. Yani ayakta duramayacak kadar kötü oluyorum şu an psikoloğa geldim ve sıra bekliyorum hatta bu sorunu danışmak için bakalım ne diyecek? İnternette bazı ilaçlar yazıyor öncesinde bir tane alınca sunumlarda rahat oluyormuşsunuz ama önce bir bilene danışalım dedim.

• Üzerine gidin korku ve endişelerinizin. Bunu yenmenin başka yolu yok. Aile içinde pratikde yapabilirsiniz. Oturtun aile bireylerinizi karşınıza ve sunumlarinizi yapmaya çalışın.

• Anti depresan önermiyorum ben. Korkunun üzerine gitmen gerek. Başarısız olsan da tekrar denemelisin. Muhtemelen özgüven sıkıntısı yaşıyorsun. Kendini bir şekilde rahat olmaya adapte etmen gerek. İlaçları düşünüp kolay yola başvurma, bir çok yan etki yaşayabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: november27

Sınıfta tahtaya çıktığında

Ortamda konuşurken

Kızla konuşurken

...

aynı heyecan oluyor mu?

eğer oluyorsa,sende özgüven sorunu var demektir.Bu yönünd çalışman daha iyi bir çözüm olur

oluyor.Korku ve endişe olarak görmüşsünüz bu olayı ama değildi yani ister istemez heyecan oluyor çıktığım zaman aklımda hiç ya çalamazsam yoktu bir korku yoktu bir heyecan yoktu kafa olarak rahattım yayı çekcem her zaman yaptığım şey evde çok kez yaptığım bir şey ama orada ne olduğunu anlamadım özgüven sorunum var evet o an o sorunu yaşayacağımı düşünmedim hani bunlar olduğu zaman hissediyorum mesela bir kere sunum için çıktım bir an durdum diyeceklerimi unuttum kağıda baktım 2-3 defa bunu tekrarladım hocayada dedim sonunda hepsini ezbere biliyorum heyecandan öyle oldu filan yani bu olmadı o an ne olduğunu anlamıyorum tekrar deneyeceğim bu sefer ne yaptığımın daha çok farkında olarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bremen Bv-244 -- 7 Ekim 2017; 22:49:35 >

• Bizim hoca derste sunum olayi ile ilgili su ornegi vermisti. Cocuk geliyo iste anlatiyo boyle boyle. Hoca cocuk yokken sinifla konusuyor cocugu sunumda sıkıstirmalari icin. Cocuga da ayri olarak bir iki bisey tembihliyor kendini kucuk dusurmeye calis ya da sana bunu dusunduren seyi yap.

Neyse gun geliyo cocuk sunumu yapiyor dalga falan geciyor sinif. 20 dk kizariyor bizariyor ama sunumun sonunda kendi de kendi hatalrina gulmeye basliyor. O gunden sonra eleman bülbül gibiymis sunumlarda.

Psikoloji sinifinda oluyor bunlar

• quote:

Orijinalden alıntı: caga_89

Bizim hoca derste sunum olayi ile ilgili su ornegi vermisti. Cocuk geliyo iste anlatiyo boyle boyle. Hoca cocuk yokken sinifla konusuyor cocugu sunumda sıkıstirmalari icin. Cocuga da ayri olarak bir iki bisey tembihliyor kendini kucuk dusurmeye calis ya da sana bunu dusunduren seyi yap.

Neyse gun geliyo cocuk sunumu yapiyor dalga falan geciyor sinif. 20 dk kizariyor bizariyor ama sunumun sonunda kendi de kendi hatalrina gulmeye basliyor. O gunden sonra eleman bülbül gibiymis sunumlarda.

Zaten gergin bir ortam yoktu kursta 5 kişi vardı hoca kolun niye titriyor dediğinde gülerek bende anlamadım dedim niye titrediğini :D
    Belki bu kötü tecrübe bundan sonrası için bana ders olacak her şey gün yüzüne çıksın istiyorum bende bu sefer daha kötü çalacağım bir dahaki sefer daha kötü kaçmak yok

• quote:

Orijinalden alıntı: m0Ni

quote:

Ortamda konuşurken

Kızla konuşurken

...

aynı heyecan oluyor mu?

oluyor.Korku ve endişe olarak görmüşsünüz bu olayı ama değildi yani ister istemez heyecan oluyor çıktığım zaman aklımda hiç ya çalamazsam yoktu bir korku yoktu bir heyecan yoktu kafa olarak rahattım yayı çekcem her zaman yaptığım şey evde çok kez yaptığım bir şey ama orada ne olduğunu anlamadım özgüven sorunum var evet o an o sorunu yaşayacağımı düşünmedim hani bunlar olduğu zaman hissediyorum mesela bir kere sunum için çıktım bir an durdum diyeceklerimi unuttum kağıda baktım 2-3 defa bunu tekrarladım hocayada dedim sonunda hepsini ezbere biliyorum heyecandan öyle oldu filan yani bu olmadı o an ne olduğunu anlamıyorum tekrar deneyeceğim bu sefer ne yaptığımın daha çok farkında olarak.

Hangi konuda heyecan varsa,onu sık sık yapmanız lazım

Yani tecrübeli olmanız lazım

bu heyecanı yenmenin en kesin çözümü bu.

Mesela

Tahtaya kalkmak seni heyecanlandırıyorsa sık sık tahtaya çıkmalısın,bu şekilde beynin alışıyor ve artık rutin bir eylem halide geliyor,heyecan salgısını(adrenalin) salgılamak zorunda kalmıyor.

• Topluluğa çıkmadan once yarım dideral at. Bak bakalım kalıyomunel titremesi falan. Anksiyetik bi hap değildir. Sempatik sinir sistemini 2 3 saatliğine bloke eder.

• quote:

Orijinalden alıntı: caga_89

Bizim hoca derste sunum olayi ile ilgili su ornegi vermisti. Cocuk geliyo iste anlatiyo boyle boyle. Hoca cocuk yokken sinifla konusuyor cocugu sunumda sıkıstirmalari icin. Cocuga da ayri olarak bir iki bisey tembihliyor kendini kucuk dusurmeye calis ya da sana bunu dusunduren seyi yap.

Üniversitede aynı sorunu ben de yaşadım. Bazı arkadaşlarım yılların konuşmacıları gibi sunumlarını anlatırlardı. Ben çıktığım zaman iyi hazırlansam bile sınıfın karşısına çıktığımda kalbim aşırı hızlı atardı. Muhtemelen nabzım 150 civarına falan gelirdi. Konuşmak istiyorum ama ağzımdan kelimeler çıkamıyordu veya yanlış çıkıyordu. Ağzım feci şekilde kuruyordu. Son sınıfta eskiye nazaran daha rahattım. Ama üzerimden tamamen atamadım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: m0Ni

quote:

Ortamda konuşurken

Kızla konuşurken

...

aynı heyecan oluyor mu?

Hangi konuda heyecan varsa,onu sık sık yapmanız lazım

Yani tecrübeli olmanız lazım

bu heyecanı yenmenin en kesin çözümü bu.

Mesela

Tahtaya kalkmak seni heyecanlandırıyorsa sık sık tahtaya çıkmalısın,bu şekilde beynin alışıyor ve artık rutin bir eylem halide geliyor,heyecan salgısını(adrenalin) salgılamak zorunda kalmıyor.

Zaten sürekli çıkmak istiyorum 2. kez çıkamadım diye üzüldüm hatta ama artık bir korku oluşmaya başladı ya yine kollarım titrerse diye.Keman sakinlik,konsantre isteyen bir enstrüman olduğu için sıkıntı biraz.Evet tecrübede bitiyor olay ama altı üstü yay çekiyorum,hayalimde sokakta keman çalmak vardı :D Daha 4 kişinin karşısında yay çekemiyorum utanç verici :D

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.