Şimdi Ara

Aşırı 8 GB RAM kullanımı (her yolu denedim)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
541
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, (8x2) 16 gb ram var ve hiçnbir uygulama çalışmasa bile ne yaparsam yapayım 8 gb'in altına inmiyor. GeForce gtx 1650 ti ekran kartım var onun RAM'leri neredeyse hiç kullanılmıyor nvidia denetim masasından çoğu uygulama için çalış dedim ama tüm yükü ram'ler sırtına almış durumda. Hem PCI slotları hem de nvidia güncel olmasına rağmen böyle. regedit'ten ndu start değerini 2'den 4'e getirdim, sürücüleri güncelledim vs bir türlü olmadı. Aygıt Yöneticisinde ram'lerim gözükmüyor ama gözükmesi gerekir mi bir fikrim yok. BIOS güncel.

BANK 0: 8 GB SODIMM SAMSUNG DDR4 37A9DB56

BANK 2: 8 GB SODIMM SAMSUNG DDR4 37A9BFA8

Bellek kullanımı stabil ama yine de çok fazla. Alttaki disk belleği havuzlarına dikkat etmeyin sonradan indirmenin yolunu buldum ama hala 8 GB. Ben sanal işletim sistemi kullanıyorum, visual studio ve bir sürü chrome tabı açıyorum kalan 8 GB yetmiyor. Windows'da çoğu animasyon kapalı. Ayrıca win10'dan win8'e belli sebeplerden ötürü inemiyorum ama win10 her ne kadar çok ram kullansa da 8 gb kadar değildir bir bozukluk olduğunu düşünüyorum.

Buraya bakıyorum ama burada da öyle ahım şahım çalışan uygulama da yok. Nerede bulamadım.

Şimdiden çok teşekkürler. Virüs yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hmet_ust -- 25 Mart 2021; 4:14:17 >

• Aşırı 8 GB RAM kullanımı (her yolu denedim)
  • windows10 doymak bilmeyen bir sistem, ne kadar çoksa o kadar çok kullanıyor malesef.

Bir nebze arındırılmış, editlenmiş sürümler bulunuyor nette, denemenizi tavsiye ederim.

• 8 gb olarak sabit kalması tuhaf, bilgisayarın yeni açılışında da böyleyse, ram disk tarzı bir program yüklenmiş olabilir,

sistemi hızlandırması için kurulmuştur. Pratikte bir şeye yaramaz.

Bu tarz sorunlarda donanımla uğraşmadan önce yeni Windows kurup bakmak gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zortak -- 25 Mart 2021; 9:24:59 >
  • İşlemci nedir?
    Acaba ramden apuya ram mi ayırdınız?

Win 10 ram kullanımı 1.7 civarı ram kullanır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acura07 -- 25 Mart 2021; 13:57:9 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hmet_ust

Burada görüldüğü kadarıyla yaklaşık 4gb lık alan 'driver locked'.
    Muhtemelen sanallaştırma yazılımı kendine ayırmış orayı ve sistemin kullanmasına izin vermiyor. Bi bakınmak lazım çözümü nasıl olabilir

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Windows kendisi kullansın diye ne kadar fazla bellek varsa o kadarını kendine ayırır ve herhangi bir uygulama RAM'e ihtiyaç duyarsa buradan o uygulamaya verir. Normal görünüyor değerleriniz, iş yerine kullandığım notebookta 8GB RAM'var 5.9GB dolu oluyor açar açmaz. Bunun 1.91GB'ı önbelleğe alınmış kısmında yazıyor yani windows kendine ayırıyor. 16GB RAM'li PCl'lerimde de durum sizinkinden pek farklı değil. Genel windows performansını yüksek tutmak için yapılan birşey. Kafanıza takmayın fazla.

• Sanal işletim sistemi ayırmıştır kendine. 16 gb ram olunca 8 gb ni windows ayırır kendine diye bir sey yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: general4242

Sanal işletim sistemi ayırmıştır kendine. 16 gb ram olunca 8 gb ni windows ayırır kendine diye bir sey yok.

Hocam ama sanal işletim sistemini çalıştırdığımda 7 gb olan ram kullanımı 10 gb'ye çıkıyor. Driver locked alanı 4 gb ama aslında sanal işletim sistemine 6 gb ram tahsis etmiştim. Çok gariptir ki sanal işletim sistemini çalıştırdığımda şöyle oluyor:

Dalga grafiği gibi 7 gb düzeyinde 2 saniye bekliyor, 1 saniyede yukarı çıkıyor, 3 saniye boyunca 10.3 gb düzeyinde bekledikten sonra tekrar 7 gb'ye iniyor. Bende apu yok. Ramdisk tarzı bir uygulama da kullanmıyorum.

• hmet_ust H kullanıcısına yanıt
    Hocam sanal isletim sistemi ile alakali oldugu kesin ayarlarindan yaptığınız atamalardan falan. Detay ben de bilmiyorum ama düz Windows'da oyle bir sorun olmaz. Bende de 16 gb ram var %24 ram kullanimi. Win10

• quote:

Orijinalden alıntı: general4242

Hocam sanal isletim sistemi ile alakali oldugu kesin ayarlarindan yaptığınız atamalardan falan. Detay ben de bilmiyorum ama düz Windows'da oyle bir sorun olmaz. Bende de 16 gb ram var %24 ram kullanimi. Win10

Yok hocam ben de sanal işletim sisteminden dolayı olduğunu düşünüyordum ama tüm sanal işletim sistemlerini ve sanallaştırma uygulamalarını kaldırdım. Windows Assessment and Deployment Tool Kit ile driver'ları taradım ve bir driver'ın 4 gb ram tükettiğini gördüm. Ancak driver'ın ismi belirsiz. Superuser forumunda da resmini paylaştım daha cevap alamadım: https://superuser.com/questions/1636054/unknown-driver-in-windows-assessment-and-deployment-tool-kit

• Up

• Sanal makinenin arkasinda biraktigi bi driver olmasin

• general4242 kullanıcısına yanıt
    Sanal makine bıraksaydı 6 Gb kadar bırakırdı diye düşünüyorum. Microsoft Community'deki bir kişi Intel Graphics Driver olabilir dedi 2 GB'a kadar düşürebilirsin (nasil bilmiyorum) dedi şimdi bilgisayar elimde değil intel graphics'i yarın devre dışı bırakıp bir bakacağım adam haklı mı diye ..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.