Şimdi Ara

Aşı olacak mısınız? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
204
Cevap
0
Favori
8.762
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki

Aşı olacak mısınız?

(En Son Oy Tarihi: 10.6.2021)
Giriş
  • Kimi Çin aşısına güvenmem diyor, kimi pfizer'in aşısını olurum diyor. mrna teknolojisi ilk kez kullanılıyor. uzun vadede sonucunun ne olacağını kimse bilmiyor.

90-95 arası doğumlular hatırlar, okullara gelip aşı yapıyorlardı. o zaman olduğunuz aşının ne olduğunu biliyor muydunuz ?

inaktif aşı bana daha güvenli gelse de pfizer veya sinovac fark etmez olacağım. artık bezdim şu maskeden. yaşım genç ve sağlıklı beslenebiliyorum çok şükür. hafif veya ağır da olsa atlayacağımı biliyorum. covidin vücutta bıraktığı ağır hasarlardan korktuğum için aşıyı olma taraftarıyım.

araştırdığım kadarıyla vücutta hasar olarak kalıcı halsizlik, böbrek rahatsızlığı, kalıcı baş ağrısı, kalıcı tat ve koku kaybı, nadir de olsa sonradan çıkan şeker rahatsızlığı, kesin olmamakla birlikte yabancı bir kaç makalede gördüğüm kısırlık gibi hastalık sonrası kalıcı tahribattan çekiniyorum.

bu işin bir de sosyal sorumluluk olduğu kanısındayım ayrıca.

• Ben 1 aydır evden calısmama ragmen nasıl olduysa nisan ayında covid 19 olduk ve atlattık. Ancak sonrasında ne zaman merdven cıksam asırı nefes nefes kalmaya basladıgımı fark ettim. 2. katta oturuyorum topu topu da. Bu hastalıgın bene bıraktıgı bir durum diye dusunuyorum açıkcası. Aşıyı da lk etapta olmayı düşünmüyorum ancak daha sonraki süreçlerde daha kesin sonuclar ortaya cıktıgında olurum neden olmayayayım.

• aşıda çip var moruk çip takıp bizi yönetecekler
  • aranızda sağlıkçı bir arkadaş var ise bilgilendirirse sevinirim bu konuda ben aşıyı olmaktan korkan tayfadanım çünkü daha önce kullandığım ilaçlarda ( metpamid gibi) çok ciddi yan etkiler yaşadım tekrar bu tarz şeyler yaşamak istemiyorum bu yüzden kararsızım ilk aşamada olmak istemiyorum.

• bill gates işi gücü bırakıp aşıya virüse odaklanmalıyız diyor yıllar önce bunun için vakıf kurup yatırıma başlıyor ve birkaç yıl sonra bu virüs çıkageliyor sonra 1 yıl gibi kısa bir sürede onca firma ve ülke aşı çalışmalarında sona geliyor hatta aşılama başlıyor (en az 10 yılda aşı geliştirilemez denirken) daha sonra ise ne gariptir aşı geliştiren firmalar bizim microsoftun kurucusu tarafından fonlandığı (biontech gibi) ortaya çıkıyor ve işin garibi ne gates nede bu tür aşı üretenler ben aileme aşı yaptırmayacağım ! yasal olarak aşı olmamız yasak! gibi kimi komik kimi şüphe veren açıklamalar yapıyor ve kendilerinin uygulamaya yanaşmadığı sözüm ona aşıyı insanlığa aşı olun diyebiliyor :)

• Mevcut asi kalitelidir, etkilidir yada bostur konularina girmeyecem tip diplomamin oldugunu sanmiyorum. Vatandaslik gorevimidir ona da pek inancim yok. Asi olurmuyum oglum, esim, annem-babam ve etkilesimde oldugum insanlarin benden kaynakli bir etkiye maruz kalmamasi icin evet asi olurum. Ailevi sorumluluk olarak goruyorum tabi bu benim gorusum.

Yasli ve genc insanlari eve kapattik evet ama evin en aktif uyeleri biz orta yaslilar disarida her turlu etkiye maruz kalabiliyoruz. Asi olmak risk ise olmamak cok daha buyuk risktir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • aşıyı olsan dahi maskeden kurtulmuyorsun ve virüsün sana bulaşmaması yine garanti değil ve ne üdüğü belirsiz aşının sana ne gibi yeni sıkıntılar açacağıda belirsiz biliyorsundur umarım

• quote:

Orijinalden alıntı: M4M00D

aranızda sağlıkçı bir arkadaş var ise bilgilendirirse sevinirim bu konuda ben aşıyı olmaktan korkan tayfadanım çünkü daha önce kullandığım ilaçlarda ( metpamid gibi) çok ciddi yan etkiler yaşadım tekrar bu tarz şeyler yaşamak istemiyorum bu yüzden kararsızım ilk aşamada olmak istemiyorum.

Metoklopramid ile beraber aşı oldun da mı sorun oldu? Yoksa o ilacın yan etkisinden dolayı aşıdan mı çekiniyorsun?

Ayrıca immunsuprese misin?

• Elan Morin Tedronai kullanıcısına yanıt

mide bulantısı kusma ateş şikayetleri ile hastaneye gittim metpamid falan verildi benimde içimemi doğdu ne oldu doktora dedim ki bunun herhangi bir yan etkisi olmaz değil mi   yok olmaz dedi eve geldim bi kaç gün kullandım sonra aşırı uyku dalgınlık başladı diğer gün uyandım su içerken ağzım tutmamaya boynum istemsiz hareket etmeye başladı kendimi resmen kontrol edemiyordum ne olduğuna pek bir anlam veremedim korkuyla hastaneye gittim gidene kadar zaten boynum vücudum kitlenmişti çoktan felçli gibi kalmıştım resmen bu olaydan sonra ilaçlardan çekiniyorum.

'immunsuprese' bunun ne olduğunu bilmiyorum hocam hastanede böyle bir şey de söylemediler. sonrasında yaptırdığım kan idrar ciğer testi sağlamdı onunla alakalı bişey değil galiba  

• No
  • quote:

mide bulantısı kusma ateş şikayetleri ile hastaneye gittim metpamid falan verildi benimde içimemi doğdu ne oldu doktora dedim ki bunun herhangi bir yan etkisi olmaz değil mi   yok olmaz dedi eve geldim bi kaç gün kullandım sonra aşırı uyku dalgınlık başladı diğer gün uyandım su içerken ağzım tutmamaya boynum istemsiz hareket etmeye başladı kendimi resmen kontrol edemiyordum ne olduğuna pek bir anlam veremedim korkuyla hastaneye gittim gidene kadar zaten boynum vücudum kitlenmişti çoktan felçli gibi kalmıştım resmen bu olaydan sonra ilaçlardan çekiniyorum.

'immunsuprese' bunun ne olduğunu bilmiyorum hocam hastanede böyle bir şey de söylemediler. sonrasında yaptırdığım kan idrar ciğer testi sağlamdı onunla alakalı bişey değil galiba  

İmmunsuprese demek bağışıklık sistemi baskılanmış demek. Kemoterapide kusma önleyici (anti-emetik) olarak da verilebilen bir ilaç, ondan sordum.

Doktorun yan etkisi olmaz demesi ilginçmiş. İlacın tam anlattığın gibi (ve bazı kişilerde ölümcül olabilen) bir yan etkisi olabiliyor, dopamin antagonisti, karşıtı (parkinsonda da beyindeki dopamin reseptörleri harap olduğundan böyle yan etkilere parkinsonizm deniyor) bir ilaç.

Ancak herhangi bir aşının böyle yan etkisi olması çok zor çünkü çalışma mekanizması tamamen farklı ve bağışıklık sistemi üzerinden.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hastalığı geçirenlerin de olması şartı mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Beni korkutan tek olay buydu yoksa kesinlikle aşıya karşı değilim virüs olan onca insanın nasıl zarar gördüğünü kendim gördüm bir an önce bitsede kurtulsak diye bakanlardanım
  • İsteyen olur isteyen olmaz özgür irade diye bir şey var kimse.hiç bir şeye zorlanamaz..

Ben aşı olucam maske takmıycam diyen arkadaşa söyliyim yok öyle bir dünya.. gene hepimiz takıcaz o maskeyi...

Keza aşı olup tekrar covide yakalanan vakkalar oldu yani aşı covide %100 etkilidir diye bir şey yok..

Yarın öbürgün işte İngiltere'de virüs mutasyona uğramış 3 ay 5 ay 1 sene sonra virüsün tekrar mutasyon geçirmiyceği ve yeni mutasyon geçirmiş virüse mevcut aşıların hiç bir etkisi olmıycağı.ne malum .. kaldı ki şu anda mutasyon geçirmiş İngiltere'deki virüse bile doktorlar mevcut aşılar %100 etkilidir diyemiyor etkili olduğunu düşünüyoruz diyorlar yani işte temennileri o yönde. Kesin bir şeyde yok...

Dediğm gibi isteyen yaptırır istemeyen yaptırmaz..

Bir aşının piyasaya çıkış süreci 5 ila 15 sene olarak söyleniyor.. niye bu kadar geç çünkü aşının sadece iyileştirmesi önemli değil uzun süreli deneklerde aşının varsa yan etkisi herhangi bir zararı v.b bunlar gözlemlenir...

Tekrar ediyim bu aşılar apar topar mecburi hızlı bir şekilde piyasaya sürüldü buna en ufak lafım yok ... Uzun süreli uzun vadeli yan etkileri muamma insanlar yaşayarak görücek...

O yüzden aşıya temkinliyim olmam demiyorum öyle takıntılarım yok ama 5 sene geçmeden insanlar üstünde etkisi yan etkisi gözlem lemeden olmayı düşünmüyorum...

• Olmayacağım desem de devlet olmaya mecbur edecek, her boku hes koduna bağlamadılar mı, bağladılar! Aşı olmamış bu iblis diye kodlayacaklar seni o hes'e, hiçbir işini göremez hale geleceksin. Uçak bileti almak isteyeceksin, aşın yok senin binemezsin diyecekler, vergi dairesine işlem yapmaya gideceksin, aşın yok giremezsin diyecekler. Avemelerin götü yerse eğer, aşın yok senin giremezsin diyecek... El mecbur o aşıyı yaptırtacak sana!

• Birde çip muhabbetine de ayrı gülüyorum.. Hepimiz çipliyiz şu anda bile herkesin cebinde cep telefonu yokmu artık çoğu insanlarda akıllı saat yokmu kolunda .. kulağınızda tws kulaklıklar hatta artık bazı insanlar akıllı kıyafetlerde giyiyor.. çipe ne hacet..

Zaten telefonunuz saatiniz attığınız adım,kalp ritminiz, nabzınız pek çok diğer şeyleri göstermiyormu..

Yani adamların içinize çip sokmasına gerek yok illa sokucaksada niye aşıyla soksun yediğiniz yemekle sokar içtiğiniz şeyle sokar yani çiplemek isteseler her şekil çiplerler...

• Sanki aşı bakkalda satılıyor da bunlar ben alacağım almayacağım diyor zaten ülkemize yeteri miktarda aşı kısa dönemde gelmeyecek isteseniz de olamayacaksınız tartışmanın bir anlamı yok

• quote:

Beni korkutan tek olay buydu yoksa kesinlikle aşıya karşı değilim virüs olan onca insanın nasıl zarar gördüğünü kendim gördüm bir an önce bitsede kurtulsak diye bakanlardanım

Aşıyla yan etki dediğim gibi bağışıklık sistemi üzerinden olur. Alerjin olabilir ama bu alerji çabuk gelişir ve hemen orada zaten müdahale edilir. Onun dışında baş ağrısı, kırgınlık vs. olabilir. Bir aşı bu seviyeye gelip milyonlara vurulmaya başlandıysa zaten daha tehlikeli yan etkiler çoktan elenmiştir.

Diğer yandan virüsün "yan etkileri" daha farklı olabilir. Chickenpox virüsü (VZV) 60 yıl sonra zona yapıyor mesela. O virüsün çalışma mekanizması da bildiğimiz kadarıyla bu virüsten farklı ama hepimiz yaşayıp göreceğiz.

Aşağıda yazdıklarım sana değil genel:

Başka bir konu da mutasyon konusu. Aşılar spike proteinini hedefliyor ve virüs de bu proteini hücre içine girmek için kullanıyor. Virüs mutasyon geçirebilir ama özellikle spike proteininde mutasyon geçirmedikçe aşılara bir şey olmaz. Spike proteininde mutasyon geçirirse de muhtemelen hücre içine giremez.

Daha başka bir konu da aşı etkinliği konusu. Hiçbir aşı %100 garantili etkili değil zaten. %90 gayet iyi bir sayı. %70 bile olsa aşıyı yaptırırdım ben, grip aşılarının etkinliği bu kadar hatta daha düşük ama yaptırmakta fayda var.

Mikroçip, 5G falan filan deli Amerikan komplo teoricisi zırvaları ise çok komik. Bunları Türkiye'ye ithal eden kesimin araştırılması lazım.

Ben aşıyla alakalı korkulacak bir şey görmüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elan Morin Tedronai -- 12 Ocak 2021; 14:5:56 >

Mikroçip 5g diyenler nasıl bir kafa yaşıyor onu bende anlamıyorum eğer dediğiniz gibiyse yan etki konusu benimde korkacağım bir şey kalmayacaktır teşekkürler
  • Riskli durumda olmadığıma inandığım için aşı yaptırmayı düşünmüyorum. Aşı yaptıracak olan olursa da Çin aşısını öneririm çünkü Pfizer gibi MRNA aşıları biraz daha ağır, tamam koruyucu olabilir ama aşıyı vurduktan sonra bildiğin acılı geçiyor süreç ki çin aşısının türü bilindik yani aşı olduğunda aşırı endişelenmen gerekmez, aklına MRNA kaynaklı problem olabilir mi diye geçirmen gerekmez.

Sağlık çalışanı olsaydım(riskli olan) yaptırırdım, yani gerçekten riskli olsaydım yaptırırdım çin aşısını. Riskli durumda olup yaptırmak istemeyen olursa da bir şey demem, sonuçta her ne kadar fiziksel olarak riskli durumda olsan da virüsün bulunmadığı ortamlarda bulunursan ve her zaman önlemini alırsan kapmazsın herhalde.

Kısacası duruma bağlı, virüsün bulunduğu ortamlarda bulunuyorsanız aşı olun, aşıdan korkuyorsanız çin aşısını yaptırın korkmuyorsanız pfizer gibi mrna aşılarını yaptırın.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.