Şimdi Ara

Asgari ücrete zam isteyenlerin aklından şüphe duyuyorum... (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
363
Cevap
3
Favori
25.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
386 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar arkadaşlar boşa kendinizi yormayın biz ne istersen isteyelim siyasetcilerin uygun gördüğü yaşamı yaşıyoruz

• 250 euro net asgari ücret. Sen bunu euro bazında arttıramıyorsan TL bazında ne kadar olduğunun önemi yok.

Benim hesaplamama göre bu politik kaos ve ülke yönetimi ile 150 euroya kadar düşer asgari ücret. Genellikle 200 dolar derim ben. Şöyle kısaca hesaplarsak bir gün asgari ücret 3000 tl olduğunda euroyu 15 tl görürseniz şaşırmayın. Bunun altı zaten ülkede bölünmeye kadar gider. İnşallah olmaz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Young Sinatra kullanıcısına yanıt

Bu da güzel bakış açısı, bende bir ürün mü alsam acaba ?

Zamlı maaş ile kar edilebilir :D

• 1- Asgari ücrete yapılacak olan zammın enflasyonu tetiklemesi demek, ekonominin ne kadar rezil durumda olduğunun göstergesidir.
    2- Asgari ücretin milyonlarca insanı etkilemesi artı bir rezalet.
    3- bir çok kişi asgari ücret artmasın derken aslında brüt ücretten bahsediyor ama ifade edemiyor. Brüt ücreti fazla değiştirmeden net ücret artmalı. O da vergiden indirim yapılarak olur. İş verenin cebinden çıkan atmadan.
    4- Asgari ücret tarifesi olmalı bence. Bekar çalışan için tamam 2600 tl olsun ama evli eşi çalışmayan için 3200 olsun mesela, çocuğu da varsa 3.500 olsun. Bunu da vergi indirimi ve devlet desteği ile yapabilir.
  • ben bunu iş yerinde söyledim bana kötü kötü baktılar. avrupasa 600 euro asgari ücret olan yer var. asgari ücreti kafana göre arttıramazsın, ithal ettiğin şeylere hemen yansır. sen kimsin ki asgari ücretini benimkinden çok yapıp alım gücünü arttırıyorsun, ne üretiyorsun, ne satabilirsin bana derler. avrupaya göre bizin maaşımız 350 400 euro. sen maaşını 600 euro yaparsan hoop yersin enflasyonu
  • quote:

Orijinalden alıntı: pudinkk

Bu ne ya? Klavye sahibi olmanın da artık IQ testine tabi olması lazım. Aklı olmayan fikir beyan ediyor. Yakın bunların klavyelerini. Yaşasın klavye faşizmi

Bak ne güzel giriş yapmışsın "Bu ne ya?" ama sonra anladığın kadar iq sarmışsın kendinden.

"Aklı olmayan fikir beyan ediyor" demişsin ya bu çıkışınla kendi kendine sağlamasını mı yaptın gayet başarılı.! 

Gün geçmiyor ki bilgisiz fikir sahibi bir trol bana çatmasın.

• quote:

Orijinalden alıntı: InspiredTiger

Alıntı

metni:
    Madem konu açtın o halde söyle bakalım insanlar zam almadan nasıl alım gücünü yükselecek

Sen şuan zam almak alım gücünü yükseltir mi dedin ? :D

Ya bak kısacası zam alıcaksın 3100 olacak sonra 214tl olan yağ 300tl olacak o zaman 3500 yapın maaşı diyeceksin. Her zam alım gücünü yükseltecek zannediyorsun.

Maliyetler yükseliyor gelirler artmadan yani zam yapmadan alım gücünün nasıl yükseleceği denklemini açarmısınız?

214 olan Yağ gene 300 olacak bunun asgari ücretle doğrudan bağlantısını nasıl kurdun?

• wehrmacht kullanıcısına yanıt
    Galericilerin araba stoklamasi ile memurların mal beyanını nasıl bağladın gerçekten hayal dünyan baya geniş.

Senin kafana göre memurlar da asgari ücret alsın sorunlar çözülecek herhalde?

Eğitimi iptal edelim o halde okuma yazma bilen asgari ücretle ise başlasın, ilkokul mezunu adam ile üniversite mezunu adamı aynı maaşa bağlayacak isen ya da aralarında bir fark kalmayacak ise neden eğitim alıyor millet?

Asgari ücret 3000 olsun
    Memur maaşı 4300
    Aradaki fark 1300 lira kim eğitim alıp da üniversitede para harcayıp çile çeksin ki , ilkokuldan sonra başlar işe. Örnek verdiğin ilk meslek bekçiler, 4300 lira ilkokul mezunu bekçi maaşı, üniversite mezunu memur ile aynı maaşi alması doğru mu?

Herkes ilkokul mezunu olsun üniversite mezunu olsun farketmez aynı maaşi alsin o zaman, asgari ücret %25 artıyor enflasyon zammı alan memur %10 ancak alıyor vergi dilimi sayesinde o da daha fazla vergi veriyor birbirine iyice yaklaşıyor maaşları.

Senin istediğin olduğunda şu anda olan asgari ücretli oranı %40 ise memurlar da asgari ücrete bağlansın toplam %60-65 asgari ücretli olur. Çok da güzel olur mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Bazıları şaka diyecektir ama böyle birşey mümkün. Çünkü ülkede çalışmayan atıl işgücü durumunda 10 milyon kişi var. Bunlar asgari ücretin maliyeti nedeniyle çalışamıyorlar.. işletme 1 çalışandan 7-8 bin lira kazanmalı ki işyeri açsın insan çalıştırsın . 7-8 bin pahalı olduğu için ne işyeri kuruluyor nede insanlar çalışabiliyor. oysa 10 milyon kişi çalışmış olsa ayda 500 dolar katma değer yaratsa yıllık 60 milyar dolar para Türkiye 'nin kasasında oluyor... Türkiye dış ülkelere borç para veren konuma yükseliyor. Borç para veren her zaman zenginleşir

Alıntıları Göster

Bu bir şaka değil bu idda ironik.

Ülkedeki atıl iş gücünün sebebi makro düzeyde ekonomik hacimle alakalı mikro düzeyde ise işletmelerin yapısının büyümeye değil patronun refahını arttırma odaklı faaliyetleri yatırım ve geliştirmede aksak plansız ve çok hassas yapıda işletiliyor olması. örneğin işletmelerin büyük çoğunluğu için işletme bina veya arazisinin işletmenin toplamından daha değerli olduğu gerçeği..

Hiç bir işletme 10 kişi ile yapacağı iş için hayrına +1 kişi daha istihdam etmez.

• Bu ülkede bir şeylerin ucuzlamasını beklemek daha büyük aptallık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pudinkk

Galericilerin araba stoklamasi ile memurların mal beyanını nasıl bağladın gerçekten hayal dünyan baya geniş.

Senin kafana göre memurlar da asgari ücret alsın sorunlar çözülecek herhalde?

Eğitimi iptal edelim o halde okuma yazma bilen asgari ücretle ise başlasın, ilkokul mezunu adam ile üniversite mezunu adamı aynı maaşa bağlayacak isen ya da aralarında bir fark kalmayacak ise neden eğitim alıyor millet?

Asgari ücret 3000 olsun
    Memur maaşı 4300
    Aradaki fark 1300 lira kim eğitim alıp da üniversitede para harcayıp çile çeksin ki , ilkokuldan sonra başlar işe. Örnek verdiğin ilk meslek bekçiler, 4300 lira ilkokul mezunu bekçi maaşı, üniversite mezunu memur ile aynı maaşi alması doğru mu?

Herkes ilkokul mezunu olsun üniversite mezunu olsun farketmez aynı maaşi alsin o zaman, asgari ücret %25 artıyor enflasyon zammı alan memur %10 ancak alıyor vergi dilimi sayesinde o da daha fazla vergi veriyor birbirine iyice yaklaşıyor maaşları.

Senin istediğin olduğunda şu anda olan asgari ücretli oranı %40 ise memurlar da asgari ücrete bağlansın toplam %60-65 asgari ücretli olur. Çok da güzel olur mu?

Türkiye de sorun akıllılar hep kuşku içindeyken akllı olmayanların tuhaf bir şekilde kendilerinden emin olmalarıdır.

Okumuş olmak bi akedemik geçmiş olmak tek başına yetmiyor üst düzey eğitimli işsizlik rakamları bunu gösteriyor.

Her düzeyde eğitimin amacı insana ekstra becerilerini geliştirme çalıştığı işe veya işletmeye ekstra katma değer katma potansiyelini artırmak için ise sen asgari ücret tartışmasını nasıl buraya bağladın insanlar zaten yetenekleri geliştikçe asgari ücretle çalışmayı kabul etmezler ki..

Eğer kibarca sorarsan asgari ücret ve memur maaşına olan itirazımın sebeplerini de bilmsel temelleri ile açıklarım ama önce buna değer olduğunu ispatlamalısın 

• quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

Lise mezunu bekçi 6.000 maaş alıyor siz gerçekçi değilsiniz farkındamısınız?

Enflasyonun sebebi asgari ücretli olamaz kasabalarda bile kira 1.000lira itirazı olan varmı? Bu insanlar basit ihtiyaçlarını ancak karşılayacak kadar kazanıyorlar zaten karınlarını doyurmak için yiyecek işe gitmek için ulaşım belki yılbaşında çekirdek talebi ancak yaratıyorlar bu talep enflasyonu körükleyemez dikkat etmiyorsunuz.

Körükleyen kesim memur.. Gelecek kaygısı yok kredi kefalet ayrıcalıkları var.

Galericilere gidin konuşun ötv kdv hurda avantajları ile araçları alıp galerilere çektiler yıl sonu düşme sebebi memurların mal beyanından evvel elden çıkartma telaşı

Alıntıları Göster

Bekçi maaş’ı 4.437 TL kardeş bilmediğin konular da yorum yapma.

• quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

Türkiye de sorun akıllılar hep kuşku içindeyken akllı olmayanların tuhaf bir şekilde kendilerinden emin olmalarıdır.

Okumuş olmak bi akedemik geçmiş olmak tek başına yetmiyor üst düzey eğitimli işsizlik rakamları bunu gösteriyor.

Her düzeyde eğitimin amacı insana ekstra becerilerini geliştirme çalıştığı işe veya işletmeye ekstra katma değer katma potansiyelini artırmak için ise sen asgari ücret tartışmasını nasıl buraya bağladın insanlar zaten yetenekleri geliştikçe asgari ücretle çalışmayı kabul etmezler ki..

Eğer kibarca sorarsan asgari ücret ve memur maaşına olan itirazımın sebeplerini de bilmsel temelleri ile açıklarım ama önce buna değer olduğunu ispatlamalısın 

Alıntıları Göster

Akademik yazamayan adamla tartışacak bir şeyim yok.

Senin eğitime ihtiyacın var daha ana dilinde yazmakta sorun yaşayan insanla ne tartışacağız?

Okullarda hala Türkçe dersi var sebebi de sen ve senin gibi insanlar. Lise sona kadar Türkçe dersi ana dil olarak 18 sene Türkçe konuşan insanların yaşadığı memlekette işte senin gibi daha akademik yazamayan insanlar yüzünden var.

Kendi ana dilinizde yazmayı konuşmayı anlamayı öğrenseniz daha ileri eğitim vermeye fırsat olacak.

Bir de bilimsel temellere dayanarak açıklayacakmış :)

Tuvalet kağıdının kartonu ile konuşsam daha fazla bilgi alırım. Sen enflasyonu konuşuyorsun güya ama ben senin markette para üstünü bile doğru sayıp alabildiğine inanmıyorum. Sana başarılar. Daha neler göreceğiz bakalım :)

• asgari ücrete zam gelmese bile herşey zamlaniyo bari zam gelsin de digerlerine gelen zam anlamli olsun hic yoktan
  • yorumları okudukca kafayı yedım cidden ülkenın ekonomııs 950 mılyar dolardan 600 mılyar dolarlara inmiş birisi çıkmış dıyo asgarı ucret 500 euro olmalı ülkede olmayan bı parayı ınsanlara nasıl verıceksın yada zam yapılmamalı denmiş sankı işverenın tek malıyetı işçiymiş gibi ne ıscıye zam yaparak nede yapmayarak düzelir bu tek şartı milli geliri kısa vadede 1 trilyon dolara çıkarmak olucaktır o zaman zaten asgari ücretlininde alım gucu artar patronda daha ıyı maaş verebılır

• Asgari ücreti bilmem ama devletimiz insanların asgari refah düzeyinde yaşamasını sağlamak zorunda. B

Bu asgari refah düzeyi ne derseniz eğer

1- Kirası Gelirinin % 25 ini geçmesin, asgari ücretliye 1500 TL kira ver demek kalan para ile geber demekten başka birşey değil.

2- Gıda masrafı ise kalan parasının % 30-40 ının geçmesin. Geçiyorsa kaymakamlık-valilik-bakanlık her kim destek veriyorsa destek vermeli. Asgari ücretli sadece kira-gıda-fatura için çalışmamalı. Tatil vs. gibi "insani" ihtiyaçlarını da karşılayabilmeli.

3- İşveren ile o işyerinde çalışan kişiler arasında dahi refah adil paylaşılmalı. Patronlar riski alıp zararı göze alıyor, kabul, ama bunu asgari ücret dayatması ile asgari ücretlinin sırtına binerek yapmamalı. Çevremde 10 larca örnek var, aynı işyerinde yıllardır ustabaşı, usta, ama maaşı asgari ücretli, kalanı elden nakit alıyorum diyor. Bu birkere "hırsızlık". Çalışanın maaşını resmi veya kazandığı tutar üzerinden sigortasını yatırmıyorsun, devletten çalıyorsun, çalışanın gelecekteki emekli maaşından çalıyorsun.

4- Asgari ücretli sorununu çözmek için devletin çalışan kesime eğitim, kurs vs. ile kalifiye hale getirmesi gerekiyor. Örneğin bey bir işyerinde tekstil işçisi olarak çalışıyorsam, bana demeli ki, haftada 10 saat şuraya gel, sana makinacılık, overlokçuluk, reşme v.s. ne tür makinelerle iş yapılıyorsa beni eğitmeli.

5- İşverene de ciddi yaptırımlar gelmeli. Bir lokantada çalışan garson yıllarca asgari ücretle çalışmamalı, asgari ücret "acemilik" maaşıdır. Bir insan 10 sene acemiymiş gibi asgari ücretle çalıştırılmamalı. Aynı patron 10 senede 3-4 tane ev, araba alabiliyorken, aynı işyerinde çalışan garson da 1 ev ve 1 araba alabilmeli. Gelir adaleti bunu gerektirir. (Hovardalık yapan çalışan bunun istisnası. Şimdi hemen gelip şunu demeyin lütfen, patron biriktirmiştir, garson hovardalık yapmıştır, ben normal şartlarda bu şekilde olmalı. Patron alsın yine 3-4 tane evini, ama garsonda normal hayatına devam ederken 1 ev 1 araba alabilmeli )

• Evet bütçe açığı yüzünden tl değer kaybediyor yani cari açık var ülkede. O saydığınız ülkelerin carı açık olup olmadığını bilmiyorum ama eğer yoksa paraları değer kaybetmez bizim gibi tabikide.

• amanhem kullanıcısına yanıt

1.si hariç hepsinde aşırı haklısın dunyanın nerdeyse heryerinde kira = asgari ücret neredeyse

• quote:

Orijinalden alıntı: Sismancocuk

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster

Aptalca Kin ve nefret kusmak yerine fikrini belirtirsen bir sonuca ulaşırız.Yoksa kıraathane sohbetinden öteye gitmiyor konuşmalar.

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.