Şimdi Ara

ASGARİ ÜCRET KALKMALIDIR (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
242
Cevap
2
Favori
14.541
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yav he he. Asgari ücretten 20 işçi çalıştıran adam asgari ücret 1000 lira olunca 32 kişi çalıştıracakmış. O işveren 20 kişiye 500er lira verir kimseyi de işe filan almaz. Sen uyumaya devam et.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Pink

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Senin mantigina gore her isveren 1000tl mi verecek iscisine. Tekstilde de mi ayni parayi verecek. Bakkaldaki calisanina. Berberdeki ciragina.

Zaten suan butun kurumsal firmalar asgari ucret + prim yemek varsa yemek veriyor. Prim usulu calisildigindan ulkedeki asgari ucretli calisan az gibi gozukuyor. Cunku asgari ucretin 1 kurus ustu olursa asgari ucretli calisan olarak kabul edilmiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hadi en basitinden kısa vadeli düşünelim; güncel asgari ücretten 20 işçi çalıştırabilen bir işletme, asgari ücretin 1000 lira olması halinde 32 işçi çalıştırıp daha çok işçinin karnını doyurabilir.

20 işçi yerine 32 işçi aç kalsın diyorsun yani? Bu hesaba göre zengin daha zengin olsun fakirin ümüğü çıksın diyorsun. Millete laf atıyorsun da bir zahmet asıl sen argüman üretme.. Kafaya bak ya..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Pink

Babam ben 6 yaşındayken cezaevine girdi ve geçen sene orada öldü. Bugüne kadar annemden aldığım toplam harçlık bin lirayı geçmez. Girdiğim sınavlardan, sahip olduğum elektronik eşyalardan, ödediğim yaz okulu paralarına kadar her şey bana aittir. Senin gibi babası başında olmasa kaybolup gidecek adamlardan olmadım çok şükür.

Ad hominem yapmadan argüman üretemeyen bir adamsın. Çıkarımlarına çok güvenme.

Alıntıları Göster
    okumadım
  • Ekonomiden anlamayan, arz talep dengesinden bir gram haberi olmayan ne kadar vasıfsız varsa dolmuş konuya. Bu adamların çoğu oy kullanıyor ve birçoğu kendilerinin çok farkı varmış gibi akp kilerin oy kullanma hakkını sorguluyor.

Konu sahibi haklı. Asgari ücretin işverene maliyeti vergi ve sigortası ile 2000 tl yi geçiyor. Bir adam çalıştığı yere bu kadar fayda sağlayamıyor ise işsiz kalır. Kalıyor da. Ayrıca kendi yerine dışarda çalışacak kişi beklediği için haftada 60 saate varan mesai saatleri söz konusu. Asgari ücreti devlet kararı ile kaç yaparsanız yapın. Şartları iyileştiremezsiniz.

Asgari ücretin kalkması uzun vadede asgari ücretli için de iyi. Piyasada sonsuz sayıda işsiz insan yok bir süre sonra çalıştıracak insan bulamayacaklar ve şartları işveren değil iki taraf karşılıklı belirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 16 Aralık 2018; 15:5:44 >
  • BeyazMarley kullanıcısına yanıt
    Sözelci misin?

• Bu da yeni bir akım herhalde en çok kim hangi konuda küfür yiyecek diye uğraşıyorlar. Resmen israfsiniz.

• Mr. Pink kullanıcısına yanıt
    Asgari ücret bir dengedir. İşverenin kafasına göre davranmasının önlenmesidir. Bahsettiğin gibi işçilere bin tl versinler diyorsan, yazılımcı olarak senin maaşın da neden 5000den 3000e düşmesin. İşverenler anlaşsın yazılımcıların ücretini düşürsün, artan paraya da eğitimler açsınlar, daha fazla yazılımcı gelişsin. Sizin de ücretiniz düşsün. Bu şekilde daha fazla yazılımcı çalışır. Al sana ileri teknoloji için fırsat.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sizin bu kapitalizm aşığı kafanıza girmek gerçekten zor. Öyle kapalı bakıyorsunuz ki olaylara anlamak istemiyorsunuz.

Bu ülkenin yüzde kaçı asgari ücretli haberin var mı? Sen okumuş olabilirsin ben okumuş olabilirim ama herkes niye üniversite okusun potansiyel farkı var. Ben itü de okuyorum mesela. İlerde bir proje ofisi açarsam orada belediye işleri için, temizlik için, yemek için asgari ücretli çalışana ihtiyacım var. Gün boyu proje yetiştirmekle uğraşırken yerleri ben süpüremem yemekleri ben yapamam, mühendislerim de yapamaz. Bu durumda bunları halledecek bir kadın tutup asgari ücret vericem. Ama sen bu kadına hayatta hiçbir yere gelememiş vasıfsız oksijen israfı biri olarak bakıyorsun ve o asgari ücreti ona fazla görüyorsun. O kadın itüyü kazanacak kapasitede doğmadıysa bu onun suçu mu? Bir yerden kazanıp hayatını sürdürüyor ve sen bunu ona fazla görüyorsun.

Ayrıca dediklerine de inanmıyorum. Bu kadar sektörde bunkadar uzun süre asgari ücretle çalışmış birisi onları bu kadar ezip hor göremez. Senin düşüncen ruh hastalığı boyutunda öyle bir kibir ve egoya bürünmüşsün ki eminim içten içe o işçilerin ölmesini isteyip yaşamaya dahi hakları olmadığını düşünüyorsundur. Umarım tez zamanda aynı duruma düşer ego manyağı biri tarafından küçük görülmek nasıl bir his anlarsın.

• Kölelikte gelsin mi?
  • Konu sahibine katılıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: rukaplan

Asgari ücret bir dengedir. İşverenin kafasına göre davranmasının önlenmesidir. Bahsettiğin gibi işçilere bin tl versinler diyorsan, yazılımcı olarak senin maaşın da neden 5000den 3000e düşmesin. İşverenler anlaşsın yazılımcıların ücretini düşürsün, artan paraya da eğitimler açsınlar, daha fazla yazılımcı gelişsin. Sizin de ücretiniz düşsün. Bu şekilde daha fazla yazılımcı çalışır. Al sana ileri teknoloji için fırsat.
    Madem öyle bir imkanları var bugün neden yapmıyorlar? Yapamazlar. Yaptıkları anda başkası çıkıp 3001 lira verir ve piyasadaki en iyi yazılımcıları toplar.
  • Aslında mevzu asgari ücret değil alım gücü. Sen anladığım kadarıyla bilgili bir insansın. Araştırmayı seven de birisin. Peki hiç Avrupa ülkelerinde asgari ücret ile çalışanların alım gücünü araştırdın mı ? Mesele 1600tl değil 1000tl versinler ama alım gücü yüksek olsun o 1000tl ile insanlar rahat yaşayabilsin. Almanya’da yaşan YouTuberları bi izlemeni tavsiye ederim. Maaş bordrolarına kadar atıyorlar. Şimdi senin asgari ücret tanımına göre Almanya’da büyük firmalarda çalışan adamlarda boş beleş adamlar laylaylom geçinen adamlar. Bu tezin bence yer yer yanlış

• Asgari ücret kalkar ve işveren 800-1000 liraya işçi çalıştırmaya kalkarsa suç oranının ne seviyelere çıkabileceğini biliyorsun değil mi? Sadece ekonomiyi düşünerek hareket etmek çok dar bir bakış açısı. Suç oranı artınca daha fazla polis, davaları görmek için daha çok hakim lazım. Bu devlete yük. Milletin sokakta gezmesi zorlaşacak, sosyal etkinlik azaldığından hayat bitecek, cafeler, restoranlar, barlar hepsi bir bir batacak ve ekonomi daha kötüye gidecek. Bu da devlete yük. Az para kazanan erkekler evlenemeyecek, psikolojik bunalım yaşayacak. İntihar ve cinayet artacak. Çalışan genç nüfus travma yaşayacak. Göç artacak. Bu da devlete yük. Varlıklı olan %1i daha zengin ederken, orta gelirliler şükreder seviyede kalacak ve çoğunluk olan fakir kesim daha da fakirleşecek. Bu düzenin uzun süre yaşaması mümkün değil. Senin hayal dünyan baya pembe diycem de pembe de değil resmen faşizm ve ağır emperyalizmi anlatmışsın.

Bir de beraber yaşasınlar falan demişsin bu nasıl bir kafa arkadaş. İnsandan mı tavuktan mı bahsediyorsun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReaLGz -- 16 Aralık 2018; 16:34:15 >

• Yavaş kaldır

• Forumda konu açılırken ıq testi falan yapılsın bu ne arkadaş be -, -

• buroigil B kullanıcısına yanıt
    Artık ne kadar ezildiyse söylediği işlerde, sen düşün, saplantılı bir hal almış.

Valla şu konuya yazmak dahi utanç vesilesi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu kadar boş zihniyet görmedim, ilk önce asgari ücret niye var onu bir öğrenin.

Eğer asgari ücret kalkarsa 1600tl olan maaş 1000e düşer diyelim, buda demek oluyor ki o maaşı alan adam aç kalacak. İş veren için yok o asgari maaş, çalışan için var. İş verenin vereceği minimum maaş belirlenmek zorunda çünkü ülke de ki açlık sınırı yoksulluk sınırı hesaplanıp, çalışan herkesin aç kalmaması için bu asgari maaş var. İşveren daha az adam çalıştırsın diye yok. İlk önce bir araştırıp öğrenin ağzı olan konuşuyor abi saçmalığa bakar mısın ya daha çok işçi çalıştırırız diyor. Harbiden size de işvereninize de, müşterinize de sabırlar diliyorum. Cahiliye döneminden selam getirdiğiniz için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canhoroz -- 16 Aralık 2018; 16:44:33 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.