Şimdi Ara

ASGARİ ÜCRET İLE GEÇİNMEK (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
435
Cevap
5
Favori
29.847
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
231 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Troll falan mısın yoksa yaş 9 falan mı ? Aylık 100 lira market ney ???? Ahahaha !

Bir 30 lu L yumurta olmuş 17 lira, yenebilir bir baton salam 25-30 lira, peynirler 20-30 lira, ekmek olmuş kuş kadar... Biraz damağım tatlansın deyip sebze meyveye girdin mi haftalık 150 en az o da... iki kişi için dahada vahim.

Aylık 100 lira nedir ? Dışarıdan 2 döner 1 ayran olmuş 20 lira diyor aylık 100 lira. Bir damacana su 10 lira la.
  • Başlığı ben mi yanlış okudum yoksa gerçekten geçinmek mi yazıyor dalga mı geçiyorsunuz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şükretmeyi öğrenmelisiniz

Bunların hepsi birer sınav

• asgari ücret asgari hayat şartlarıyla yaşamak demek.

dünyanın 3-5 ülkesi hariç heryerde geçimi zordur

• quote:

Orijinalden alıntı: 1881-1938

Muhasebe lakin şu durumda zaten bankaya müşteri hizmetleri olarak girsen yada bir şirkete bilgi işlem yada herhangi bir yerden çalışsan farketmiyor adam asgari ücret yatırıyor. Çevreniz de yok mu böyleleri ben tarih yada türkçe hocası olup manav yada asgari ücret ile çalışanı çok gördüm.

Devir artık perakende devri asgari ücret + prim yada memurluk =)

Hocam muhasebe de ne yapiyorsunuz carsi isleri filan mi sadece ? Veya kac yillik muhasebecisiniz ? Sanirim muhasebe burosunda calisiyorsunuz asgari ucret olduguna gore

Yeterli tecrube edindikten sonra bir sirkette muhasebeci olmanizi oneririm

Bizden ornek vereyim

Bizde 4 muhasebeci calisiyor

Yol yemek dahil

En son girip asgari ucretten baslayan personel bile kendini gelistirmesi ve performansi ile birlikte su an 2300-2400 + agi aliyor (6-7 senelik)

Amma velakin siz evli olmaniza ragmen ucretinizi 1600 tl bekar agisine gore hesaplamissiniz halbuki 133 degil 160 tl agi aliyor olmaniz lazim.... tamam fark kucuk ama bir muhasebecinin bunlari bilmesi lazim sanirim tecrubesizsiniz ya da kendinizi gelistirmeyecek bir tur goreviniz var

• Bize az bile. Şemsiye dahada büyümeli. İnlemeliyiz.

Böle sesimiz incelmeli küpe felan takmalıyız. Makyaj yapmalıyız.

Sahibimiz ne isterse o olmalıyız. Özellikle dansöz gibi kıvırmasını becermeliyiz.

• Eşiniz ve siz bir fanusta 42 ay SU dahi içmeden yaşayabilirseniz eğer sıfır km bir Dacia alabilirsiniz.

Dusun sifir km.Resmen nankörlük ya burada yazılanlar(!)

• https://www.youtube.com/watch?v=xrDdfVYvGUY

yakında bu asgari ücret düzelecektir bundan eminim!!!
  • Stand Alone kullanıcısına yanıt
    Benim ailem yıllar yıllar önce babam yüksek ücretler kazanıyorken bir araya gelmiş.

Bir hastalık sadece tek bir hastalık..

Hastalık babamı bulduktan sonra binlerce tl harcandı. Farklı ülkede tedaviler vesaire vesaire. Özel hayat sonuçta fazla karıştırmayayım.

Bu dönemde babam battı.

Şükür hastalığı atlattı. Günlük yaşamına, sağlığına kavuştu. Önceki iş gitti tabi.

Şuanda 2000-2500 tl para geçiyor işten eline. Fakat öncesinden elimizde kalan son daireleri de işin içine katınca yaşıyoruz.

Eğer hastalık bir yıl daha devam etse idi konu sahibi arkadaş ile aynı durumda olacaktık.

Şimdi ben soruyorum o beş binin çok daha üstünde geliri var iken evlenen bir insanın yaşamın, kaderin artık ne dersen o şeyin getirdiği olumsuzluklara karşı yapabileceği şey nedir?

"Evlenme" imiş. Bir hastalığa bakıyor. Tek bir kötü senaryoya bakıyor hayat. Sonrası tamamen pisliğe sarabiliyor.

Kaldı ki asgari ücretin yaşama öl dediği düşünceye görüldüğü gibi girmişsin bile daha sonra devlet politikaları demen bir şey ifade etmiyor. Sen zaten kapitalizmin ve hali hazırdaki Allah zeval vermesin devletimizin istediği şekle bürünmüşsün.

Yahu zaten fen bilimlerinin ilkokul dönemindeki ilk derslerinde bir canlının yaşam döngüsü vardır. Doğar, büyür, ürer, ölür.

Suç toplumda, bazen alternatif olmadığı durumlar olabilir. Bu durumda elde olanı doğru değerlendirmek, ihtiyacımıza göre eğip bükmek gerekir. Ama sistemin en temel parçasını hiç değiştirmeden, örneğin bir kütüğü sistemin en merkezine yerleştirir isen tüm tasarımı kütüğe göre yapman gerekir. Doğru olan kütüğe şekil vermektir. Bu bazen talaş kaldırarak bazen ise talaş kaldırmadan direk yüzey küçülterek gerçekleşir. Bunu yapmaz isen elbet bir gün o kütük sana sorun yaşatacaktır. Daha kütüğün şekillendirmede sorun yaşattığı dönemdeyiz, biraz daha geçince tasarım süreci bitecek. İşte esas problemler o zaman başlayacak.

Selametle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1881-1938

4 yıldır çalışıyorum muhasebe alanında bir dosya açtırıp 3 yıl staj ve ödenen paralar göz korkutuyor büro açmak çok zor.
    Alanında yükselmiş biri bile belgen yok ise alacağı maaş 2.400 TL geçmez. Geçiyorsa da ben görmedim.

Bizde duz lise mezunu ama kendini gelistirmis hem verilen her isi hemen koparan hem de yanindakileri de calistiran 19 yillik bayan bir personelimiz var 4500 tl maas aliyor (belgesi yok)

• ponchik P kullanıcısına yanıt
    Kadın ömrünü adamış o kadar yıla değer
  • ErichvonManstein kullanıcısına yanıt
    Eşim Yol demiş. Dikkat.
  • ponchik P kullanıcısına yanıt
    Hanım ocak ayında çıktığını düşünürsek şubatta alacağım agi sizin dediğiniz gibi. Bildiğin stok sayımı maaş hesaplama cari takibi senet takibi banka durumları hepsi var kardeşim. tek sıkıntı iş sıkıntısı adamlar asgarinin biraz üzerinde veriyorlar bunu kime sorsan öyle söyler.
  • Futurisma kullanıcısına yanıt
    ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1881-1938 -- 5 Şubat 2018; 21:24:14 >
  • Geçenlerde durumu benden daha iyi olan bir akrabama bu konudaki yaklaşıma benzer bir soru sordum ve bana 5 parmağın beşi bir mi diyerek cevap verdi.
  • 1881-1938 kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlaşılmadan dolayı özür dilerim cevap size değildi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1

quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

Pardon da asgari ücret alırken neye güvenip de evlendiniz? Yani devletin politikaları benim için de kabul edilebilir değil lakin kişi olarak öncelikle sizin mantıklı kararlar almanız lazımdı.

Bu zamanda aile kuracak adamın rahat 5000 TL kazanması lazım.

Bunu bu adam değil, sözde sosyal devlet olan hükümetimizin düşünmesi gerek. Yani sırf asgari ücret 1600 tl ( yeni oldu ) diye insanlar evlenmesinler mi? Sadece hırsızlar mı evlensin ve aile kursun? Saçma sapan düşünceleriniz var ve bu düşüncelerinizle besleniyor politikacılar. İşte bu yuzden bizleri rahatça sömürüyorlar. Biz suçu halkımızda arıyoruz, hükümetlerde değil. Sinirim bozuldu

Tek Asgari ücretle hem kendine hem eve hem eşine bakmaktan söz ediyoruz bu olay bence Türkiyeyle değil hiçbir ülkede mantıklı bir karar değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gold5555

Asgari ucretle aile geçindirmek imkansiz tek başina yaşasan yeter.

bok yeter
  • Kira olmasa ve bekar olsan asgari ücret bir nebze olsun ay sonunu gördürür ama hem kira hem asgari ücret hemde eşin çalışmaması sonucu yaşadığı her gün hayatından 1 ay eksiltiyordur adamın.
  • Stand Alone kullanıcısına yanıt
    5000 lira alamayan kimse evlenmesin o zaman.

Muazzam çözüm. Muazzam kafa. İsterim bende bundan.

Bence hayiflanmak bu arkadaşa değil devlete olmalı.

1600 lira gerçekten çok az bir meblağ. Arkadaşın harcamaları cidden çok az. Benim elektrik 120 su 110 doğalgaz kış ayları 300 ve bu saydığım miktarlar üzeri geliyor. Bizim burada kiralar da 600 değil. 800 den başlıyor. İki kişi çalışırsa ancak kıt kanaat geçinme dediğimiz durum ortaya çıkıyor.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.