Şimdi Ara

Asgarî ücret zam tahminleriniz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Asgarî ucret sizce ne oranda zam alacak?
    Enflasyon oranında yapilacak mi sizce?

Olmasi gereken en az %25 zam diyorum ama ne yapıp ne edip bu orani vermeyecekler.

Ben 1.840 TL olacak diyorum.
    Tahminlerinizi ve yorumlarinizi alalim?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• fitre = bir öğün doyacak miktar

fitre =19 tl diyanetin açıkladığı

19*4=76 tl günlük 4kişi

76*30 = 2280 tl dinimizce verilmesi gereken sadece yiyecek parası.

elektrik su giyim kira hariç.

bir aile 4 kişiyse ve ailede 1 kişi çalışıyorsa bunu vermek sadece karnını doyurur.

asgari ücret konusunda bence başka bir düzenleme yapılmalı.

ya ayırmalı bekar evli çocuk sayısı diye yada bu şekliyle hiçde adil değil.
  • 1700-1850 arası bir şey olacak bence.
  • fitre = bir öğün doyacak miktar

19*4=76 tl günlük 4kişi

bir aile 4 kişiyse ve ailede 1 kişi çalışıyorsa bunu vermek sadece karnını doyurur.

• Bu pahalılıkta 2000 bile olsa yetmez , 400 dolar anca eder günde 13 dolarcık

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • maksimum 1800

• Asgarî ücret serbest olursa şaşırmayın

Fazla artış beklemeyin eğer fazla artış olursa firmalar batar %100 garantisini veririm

diyelim ki 2000 tl oldu firmalar Yemek + sigorta primi + maaş = 3000 - 3500 tl olur

Diyelim ki kızılayda simitçi cafe çay simitten para kazanacak

kira 20 bin + stopaj + kdv + geçi vergi + sigorta ve maaş (hadi 8 kişi 28000) + doğalgaz (3000 tl) + elektrik (2000 tl) + su (1500 tl) + Malzeme 10000 - 5000 tl = yaklaşık 80 - 85 bin

Günde 1000 tane çay x 1,5 tl = 1500
    Günde 1000 tane simit x 1,5 tl = 1500
    30 günde = 90 bin

Müşteri sayısı %25 azalırsa adam zararda

------------------------------------------------------------------

Ülke batık liderler ekmekle - soğanın peşine düşmüşler

Burada yapılacak tek şey devletin kestiği sigorta primlerin yarısı kişiye verilsin 700 tl alan devlet = 350 tl sini devletten alsın firmadan değil

Devletin insanlardan çaldığı bir para var yeni asgari ücretli emekli maaşı 1000 tl 2008 den önce olarlar 1900 - 2000 tl alıyor (Ayrıca gün sayısı 5000 den 7000 çıkmış)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 3 Aralık 2018; 2:45:25 >

• Çok iyi bir tespit.
  • En son asgari zammından sonra kol gibi fiyat güncellemeleri olmuştu. Bence herşeyi sabit kalsın artmasın asgari.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • asgari ücret olsa olsa 1750 olur daha fazla bile yapsalar birşey değişmeyecek yılbaşı zammı altında herşeye yine en az yüzde 30 ve üzeri zammı bindirecekler asgari ücretli yine aynı sıkıntıyı çekecek hatta belki daha da fazla.
  • 1900 - 2150 tl arası olur diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2BDFFB04D

fitre = bir öğün doyacak miktar

19*4=76 tl günlük 4kişi

Burası bir islam devleti değil, yöneticiler de müslüman değil hocam

• bu devlet enflasyonu hala yüksek çıkarıyor,bu kadar indirim oldu benzinde,otoda,et fiyatlarında,hala yüzde 20 enflasyon diyor,asgari ücrete yüzde 25 zam yaparsa vallahi kahrımdan uyuyamam.

Valla kimse ekonomik kriz gargarası yapmasın,dün levent büyükdere caddesinde ışıklarda 4 sıra araba vardı, 2 saatte geçemedik,alışveriş yapıp kaldırımda yürüyen insanları görseniz aklınız şaşardı.

Zaten seçim sonuçları her şeyi ortaya koyuyor,internette birbirinizi gazlamayın,akp yi kötülemeyin sizde pastadan bir şeyler kapmaya bakın.
  • Asgari ucret her arttiginda orta gelir sinifi daha da yok oluyor, inceliyor, fakir ve zengin arasindaki fark artiyor. Asgari ucretle calisanlar enflasyon yuzunden pek bir refah kazanamiyorken olan asgarinin biraz ustunde alanlara oluyor, onlar o kadar zam alamiyorlar, daha da dusuyor alim gucleri. Belli bir kesim daha yuksek sayi gorecekler diye, eline daha fazla kagit gececek diye daha da batiyoruz. Yillardir her sene asgari maas artiyor sanki cok normal bir seymis gibi, ama alim gucu hicbir zaman artmiyor, aksine asgari maasin 1000 liranin altinda oldugu yillara gore alim gucu daha dusuk. Bu gostermelik zamlar yuzunden iyice batip gidecek ulke.

• yukarda şöle yazdımda net rakam vermek ne iyisi

bekar 1500

evli 2300

çocuk başınada 250

böle olursa sadece yaşar asgari olur.

benim beklentim bu yönde.

edit

şunuda diyelim evli olanlardan eşlerin 2 side çalışıyorsa çocuksuz bekar maaşı verilmeli.

çocuklu olan ailede iki eş te çalışıyorsa 2 tane 1500 + çocuk parası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2BDFFB04D -- 3 Aralık 2018; 14:40:1 >
  • Katılıyorum Bir kere 4 kişilik bir aileye aylık en az 2500-3000 lira para girmeli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Krone

Katılıyorum Bir kere 4 kişilik bir aileye aylık en az 2500-3000 lira para girmeli.
    asgari ücret konusu bence tartışma yapılmadan çözülmeli mevcut haliyle hem çalışan hem işveren için bir ızdırap .

kalıcı bir çözüm bulup gündenm den düşürmek lazım.
  • 1800 yaparlar diye düşünüyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.