Şimdi Ara

Artık dizelin de espirisi kalmadı diyenler (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
284
Cevap
0
Favori
31.510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
44 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    112 beygir 280 tork var
    48000 tl ye almıştım.
    30000 km yol yaptım.
    Şehir içi şehir dışı karışık 6 litre yaktı.
    Bu paraya atmosferik benzinli bir araç en az 10 litre yakar.
    Arada 1200 litre fark var.8000tl eder.
    Herkesin sıfır otomobil aldığı bir ülkede yaşamıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi refsak -- 18 Ağustos 2019; 18:45:54 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeni nesil ( 3-4 senedir yani )HB araçlar, B sınıfı, TSI motorlar uzar gider. Benim tüketimim örneğin VW'de 6 lt'yi yakalıyorum dikkat etmez isem 7 lt oluyor. Yeni kasa Corolla'nın atmosferik motoru aşağıda ki buna benzer güzergahta otomatik vitesli versiyonu ile 6 lt civarına indirilebiliyor.

Benzinli motorlar çok fazla gelişim gösterdi. Ayrıca esas sorun bu değil dizelin bakım ve yürütme maliyetleri inanılmaz derece de arttı. Araç arıza verince anlarsınız ne demek istediğimi. Ayrıca sadece kullanıcı değilim kendim otomobil işindeyim uzun süredir de bilmeyenler için. Tabi dizelciler en sevdiğim müşteriler ayrı konu,araç arıza yapmaya başlayınca iyi rakamlar çıkıyor
    https://www.youtube.com/watch?v=m72UMIynwGM&t=1600s

• quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

Yeni nesil ( 3-4 senedir yani )HB araçlar, B sınıfı, TSI motorlar uzar gider. Benim tüketimim örneğin VW'de 6 lt'yi yakalıyorum dikkat etmez isem 7 lt oluyor. Yeni kasa Corolla'nın atmosferik motoru aşağıda ki buna benzer güzergahta otomatik vitesli versiyonu ile 6 lt civarına indirilebiliyor.

Benzinli motorlar çok fazla gelişim gösterdi. Ayrıca esas sorun bu değil dizelin bakım ve yürütme maliyetleri inanılmaz derece de arttı. Araç arıza verince anlarsınız ne demek istediğimi. Ayrıca sadece kullanıcı değilim kendim otomobil işindeyim uzun süredir de bilmeyenler için. Tabi dizelciler en sevdiğim müşteriler ayrı konu,araç arıza yapmaya başlayınca iyi rakamlar çıkıyor
    https://www.youtube.com/watch?v=m72UMIynwGM&t=1600s
    toplamda 13 km yol gitmişsin.
    Yola çıkmadan sıfırlamışsın ve sadece 13.5 km nin ortalamasını 7.1 gördük.
    Uzun bir yol verisi değil ki.
    Depoyu doldurduktan sonra eve gidene kadar 7 km yolum var (BP den alıyorum. Hopi üyeliğim olduğu iöçin güzel para veriyor)
    ilk 30 km lerde ben de 3.5 - 4 civarı görüyorum.
    Ancak depo sonuna doğru 750-800 km leri görünce o ortalama 5 ler civarına geliyor. (depo son çeyreğe gelince tekrar yakıt alırım.Dipteki mazotu kullanmam)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Öner -- 18 Ağustos 2019; 19:22:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Farfaraway21

Bende anlama kıtlığı yokta sende genel olarak bir kıtlık var galiba. Sadece okuduğunu anlama değil.

100-110 CC ile gittim. O yol üzerinde kaç tane ışıkta kaç tane kontrol noktasında kaç dakika durduğumu biliyor musun? Kaç tane hız sınırı bolgesinden 50-70 gibi hizlarla geçtiğimi biliyor musun? Ayrıca malatyada sehir içi trafiğine ve ışıklara takıldım yazdım değil mi? Okuman var değil mi? Ortalama hızın kaçla gidildiyse o olduğunu mu sanıyorsun? Işıklar,şehir içi trafiği hız sınırı bölgeleri ortalama hızı düşürmüyor mu? Kaldı ki hiç mi yokuş tırmanmadım ya da yokuş inerken virajda fren yapmadım? Fizik biliyor musun fizik? Vort nasıl hesaplanır? Nerde yazıyor 308 şehir dışı 5.5 yakıyor diye?

Böylelerine laf anlatmaya çalışıyoruz. Umutsuz Vaka

Alıntıları Göster
    Yok fizik bilmiyorum, gelip öğretir misin?

Yüksek Elektrik-elektronik mühendisiyim

• Size de birşey beğendirilmiyor. Kiralayın bir araç o zaman kendi güzergahınız da deneyin. Ne yapacağız daha şehiriçi verisi işte ev-iş arası tek yön 5-10 km civarında hadi olsun 10-15 km. Şehir içi kullanım için bu uzun yol değil de bu ne olacak? 50 km şehir içi yol mu yapalım durup dururken.

Ona kalırsa benim de tüketim 5.8 lt civarında toplam şehir içi kullanımım da tam depoyu doldurup boşaltır isem. Git-gel güzergahım 20 km günlük. Bluemotion değil benim ki start-stop da yok, Golf 7 otomatik vitesli versiyonunda var onda test ettim defalarca 5,4 lt civarına bile düştü.

Şimdi ortalık karışmasın sadece VW'de değil diğer bir çok markanın da benzinli araçları 6 lt civarında tüketime kadar indirilebiliyor şehir içinde.

Ayrıca ben benzinli araç dizel kadar tüketiyor veya az demedim. Toplam kullanım maliyeti olarak artık dizel araçlar ekonomisini kaybetti. Kurumsal kiralama firmaları da bundan dolayı garantisi aracın olsa bile kendi firmalarında çoğunlukla artık yaptırmaya başladı işlerini ya da hibrit araçlara yöneliyorlar.

Daha küçük kiralama şirketleri ise bir süredir benzinli araç almaya başladılar. Dizel ile baş edemiyor bir çoğu. Benzinli araçta istersen en dandik yakıtı al,kaliteli yağ kullanma yine de kolay kolay arıza vermez. 2018 model aracı KDV dahil yetkili serviste bakımını 500 TL'ye kadar düşürebiliyorsun vs vs.

Neyse amaç tartışma çıkarmak değil, isteyen insansın isteyen inanmasın zaten benim işim otomobil,o yüzden bildiğim birşey olduğu için acaba diyeceğim bir konu yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tenekekutu -- 18 Ağustos 2019; 19:41:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: deatless22

Yok fizik bilmiyorum, gelip öğretir misin?

Yüksek Elektrik-elektronik mühendisiyim

Alıntıları Göster
    Ee bu daha kötü. Mühendismiş hem de yüksek. Demek ki hız konusunu öğrenememişsin. Ben ne gelip öğretecem. Aç youtube dan izle öğren. Al sana linklerini vereyim en azından.

Konu anlatımı
    https://youtu.be/JbZ1nwcOAPU

Soru çözümü
    https://youtu.be/QWX7AJsl4ts
    https://youtu.be/PE34X3mnCIA

Yol bilgisayarında 82 yazıyor diye 203 km yi 82 ile gitmiş olmuyorum. Öyle bişey olması için yakıt aldığım istasyondan turgut özal viyadüğüne kadar dümdüz inişsiz çıkışsız bir otoyol olması gerekiyor ki otoyol filan yok. Kapiş?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Farfaraway21

Ee bu daha kötü. Mühendismiş hem de yüksek. Demek ki hız konusunu öğrenememişsin. Ben ne gelip öğretecem. Aç youtube dan izle öğren. Al sana linklerini vereyim en azından.

Konu anlatımı
    https://youtu.be/JbZ1nwcOAPU

Soru çözümü
    https://youtu.be/QWX7AJsl4ts
    https://youtu.be/PE34X3mnCIA

Yol bilgisayarında 82 yazıyor diye 203 km yi 82 ile gitmiş olmuyorum. Öyle bişey olması için yakıt aldığım istasyondan turgut özal viyadüğüne kadar dümdüz inişsiz çıkışsız bir otoyol olması gerekiyor ki otoyol filan yok. Kapiş?

Alıntıları Göster
    La yürü git, hayatında görmediğin fizik ile birde ders vermeye kalkıyorsun. Seni ikiye böler , 4 'le çarparım.
    V ort nedir , araç hızı 100 de olmuş, 110 da olmuş, 50 de olmuş. Ne çıkmış 82 km/h ortalama . Bu ne demek, ben ortalama olarak saatte 82 km yol katetmişim. Bu hız verisi ne demek , şehirdışı hız verisi. Kaç litre yakmışsın, -5 , ben ne demişim şehirdışı kullanımda 5.5 litre yakıyor bu araç. Yani aynı şeyi diyoruz ama idrak edemiyorsun.

Bilmedigin birşey hakkında artisliğin gereği yok. Mühendisliği bırak Lise bile okudugu meçhul birine daha fazla cevap vermeyeceğim .

• Dizel araba kullanarak tabiata ve cevreye zarar veriyorsunuz. Bu bile basli basina almamak icin birinci sebep.

• Herkesin hesabı kitabı farklı, kimisi kredi ile kimisi nakit ile araba alıyor. Kimi çok az kimi çok fazla kullanıyor. Kimi ağırlıklı şehir içi kimi şehirler arası kullanıyor. Kimi süratli kimi yavaş, kimi agresif kimi sakin kullanıyor. Vergisi var, bakımı var, fazladan ödenecek faizi vb var.
    Denklemin yönü hesaptan hesaba oynar.
    Hesap kitap ortada hesabınıza uyanı alın.

• quote:

Orijinalden alıntı: deatless22

La yürü git, hayatında görmediğin fizik ile birde ders vermeye kalkıyorsun. Seni ikiye böler , 4 'le çarparım.
    V ort nedir , araç hızı 100 de olmuş, 110 da olmuş, 50 de olmuş. Ne çıkmış 82 km/h ortalama . Bu ne demek, ben ortalama olarak saatte 82 km yol katetmişim. Bu hız verisi ne demek , şehirdışı hız verisi. Kaç litre yakmışsın, -5 , ben ne demişim şehirdışı kullanımda 5.5 litre yakıyor bu araç. Yani aynı şeyi diyoruz ama idrak edemiyorsun.

Bilmedigin birşey hakkında artisliğin gereği yok. Mühendisliği bırak Lise bile okudugu meçhul birine daha fazla cevap vermeyeceğim .

Alıntıları Göster
    🤦🏻‍♂️

Uğraşamayacam engelliyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Su ekonomide araca o kadar para verip, bu yakit fiyatlariyla depo dolduruyorsam ve osmangaziden de geciyorsam; kusura bakmayin ama ucun besin hesabini yapmayalim :)
  • Bendende örnek tüketim olsun.
    1. Araç audi a4 b9 1.4tfsi benzinli otomatik (4yetişkin2 çocuk-çok az bagaj)
    2. Araç passat b7 1.6tdi manuel(1 yetişkin bagaj hiç yok)
    Tamamen aynı güzergah, passatı biraz daha yumuşak kullandım sayılır.
    Artık dizelin de espirisi kalmadı diyenler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sprinters03 -- 18 Ağustos 2019; 21:18:20 >

• Valla onu bunu bilmem, dizel arabam var. 1.6 136 beygir 300 falan tork çok da seviyorum kendisini
    Ama kışın sabah çalıştırıp ısınana kadar gideceğim yere gidiyorum yav.
    Birde ilerde sesin kamyon sesine dönmesi var
    Çevresel açıdan da zararlı
    Benzinli arabalar bana çok daha konforlu geliyor

Ama 45 litreyle 1200km yol yapıyorum o da ayrı.

Bir sonraki arabam 180 beygir üstü olursa benzinli, 180 altı olursa dizel alırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GörünmezAdam -- 18 Ağustos 2019; 21:42:26 >
  • tenekekutu kullanıcısına yanıt
    Hocam

Gittiğin yol 13 Km.... Ortalama hızın 26 Kmh...
    Yani o gittiğin yol kadar sıkışık bir yolda gitmemişin... Bu çektiğin videodaki değerler Toyota nın benzinli motorunun ekonomik olduğunu gösterir bir durum değil...

Sen 26 Kmh ortalama hızın ile katedilen yol ekranın şöyle bi 500 Km yi göstersin , o zaman bak bakalım ortalama tüketimin ne çıkacak....

13 km yol gidip , ortalama hızın 26 kmh de tutup V6 araca bile 7-8 Lt ortalama tutturursun , senin çektiğin video daki oranlar bir kesinlik ifade etmiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BIXI MAN -- 18 Ağustos 2019; 23:3:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

Hocam

Gittiğin yol 13 Km.... Ortalama hızın 26 Kmh...
    Yani o gittiğin yol kadar sıkışık bir yolda gitmemişin... Bu çektiğin videodaki değerler Toyota nın benzinli motorunun ekonomik olduğunu gösterir bir durum değil...

Sen 26 Kmh ortalama hızın ile katedilen yol ekranın şöyle bi 500 Km yi göstersin , o zaman bak bakalım ortalama tüketimin ne çıkacak....

13 km yol gidip , ortalama hızın 26 kmh de tutup V6 araca bile 7-8 Lt ortalama tutturursun , senin çektiğin video daki oranlar bir kesinlik ifade etmiyor
    Biz de ayni seyi söyledik de birşey begenmiyor olduk.
    Ayni sekilde ben 3-4 lt goruyorum, yani yari yariya diyorum onu da anlamıyor.

• tenekekutu kullanıcısına yanıt
    Bire bir fiyatlarla cevap vereyim...

Çalıştığım şirketin filo kiralama araçlarından bazıları süresi dolduğu için değişti.. Bizimkilerin 1 senesi daha var seneye bizimkilerin de sözleşmesi bitiyor onlar da değişecek...

Araçlar Türkiyenin en büyük filo kiralama şirketlerinden birinden alınıyor. Bundan önceki araçlar Megane Sedan DCI EDC'ydi... En ufak bir sorun sıkıntı yaşamadık , bizimkilerin 1 senesi daha var daha bi sorun yok...

Yapılan teklifte yine Megane Sedan DCI , Ford Focus TDCI ve Toyota Corolla Hybrıd varmış...

3 Yıl - Yıllık 30 Bin KM kiralama süresi olan bir sözleşme için.

Toyota Corolla 1.8 Hybrid Passion E-Cvt Aylık kira bedeli 4.500 TL
    Renault Megane Sedan Icon 1.5 Dci Edc Aylık kira bedeli 3.700 TL
    Ford Focus 1.5L Tdci 120Ps Titanium Auto Aylık kira bedeli 4.200 TL

Verilen fiyatlar... Yani Hybrıd araçlar filo kiralama piyasasına girdi ancak o kadar ucuz değiller.Çünkü maliyetleri yüksek ve filo kiralama şirketi bu hybrid araçların kullanım süresince ne arızalar çıkaracağını tam kestiremiyor...

Şimdi bizim satın alma büyük ihtimal yine tercihini Megane dan yana kullanır çünkü araç başına ortalama 700 TL aylık fiyat farkı var ve bizim araç parkına baktığınızda Tüm Türkiye olarak bakarsan 100 e yakın Megane var...

• mazda 6 2.0 silindir hacmi olan bir araba. bugün ankaradan milasa kadar ortalama hızım 97 ile yaklaşık 7 saatte geldim (677km).mola 30dk süreye eklemedim. ortalama yakıtım 5,9 du. konu başlığını görsem fotoyu çekerdim. siz diyorsunuz ki mazot yakınca kar ediliyor. aradaki fark kapatılıp bir de 100bin km geçince dizel araç neden alınmaz diye bir forumda konu vardı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drserk -- 18 Ağustos 2019; 23:30:7 >
  • Öner kullanıcısına yanıt
    Kendi gitti güzergahta araç yakıt ortalaması 6-7 Litre oldu diye , durumu genelleyip Benzinli araçlar artık şehir içinde düşük tüketim değerlerinde oluyor demesi gerçekçi değil... Ben onu anlatmaya çalışıyorum.

Yoksa adamın evi ile işi arası 13 Km dir , otobana çıkıp 100 KM yol yapıp tekrar eve dönecek hali yok eyvallah....

Ama işi genelleyip benzinli araçlar şehir içinde az tüketiyor , bakın bu da kanıtı diyip o videoyu paylaşmak baştan aşağı yanlış..

Ben 26 Kmh ortalama hız ve 13 Km geçilen yol ile 3.0 TFSI A6 ya 7 Lt ortalama gösterip, bakın koskoca 3 Litre TFSI motora şehir içinde 7 Lt ortalama yaktırdım dersem kim inanır....

Hadi gir şehir içi trafiğine Ortalama hız ekranındaki rakam 25 Kmh yi geçmeyecek.. Sonra kat edilen yol ekranın + 100 Km yi gösterecek..... Sonra o A6 TFSI 3.0 ın ortalama tüketim ekranına girdiğimde göreceğim iki haneli tüketim değerlerinden sonra bi dil altı tansiyon ilacı almam gerekecek kesinlikle...

• quote:

Orijinalden alıntı: drserk

mazda 6 2.0 silindir hacmi olan bir araba. bugün ankaradan milasa kadar ortalama hızım 97 ile yaklaşık 7 saatte geldim (677km).mola 30dk süreye eklemedim. ortalama yakıtım 5,9 du. konu başlığını görsem fotoyu çekerdim. siz diyorsunuz ki mazot yakınca kar ediliyor. aradaki fark kapatılıp bir de 100bin km geçince dizel araç neden alınmaz diye bir forumda konu vardı
    Hemen hesaplayalım.

700 km x 5.9 litre --> 42 litre yakıt

*Benzinle mazot aynı fiyat diyelim hadi... ( 6 lira olsun)

42 * 6 = 252 lira yakıt yaktınız ...

Birde dizele bakalım.

700 km x 4 litre --> 28 litre yakıt

28 * 6 = 168 lira yakıt yakarız.

Arada 84 lira fark var ... Dizel kaç km daha gider bu farkla ?

84/6 --- 14 litre

14litre / 4 -- 350 km :) fark budur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dfk24 -- 18 Ağustos 2019; 23:43:7 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.