Şimdi Ara

Artık dizelin de espirisi kalmadı diyenler (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
284
Cevap
0
Favori
31.510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
44 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 163000 km 1.6dizel jetta kullandim, 48000 kmdir de benzinli1.4 jetta kullaniyorum.Her ikisi de otomatik.

Dizelin sehir disinda 120 yi gecmiyorsaniz pek bir esprisi yok.Yine duz sakin bir sehirde yasiyirsaniz dizele fazladan para vermeye gerekyok.benzinli 1 depo ile 900-950 km giderkeb, dizel 1050-1100 civari gidebiliyor(sehir disi 110-120 km)

Ancak her gun kopru trafigi yasiyirsaniz, sehir disinda 140-160 bandinda kullaniyorsaniz bence sadece bu sartlarda vag grubu icin dizel daha mantikli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim üçüncü dizel aracım 1.6 dizel otomatik yeni kasa tucson, yakıt değerleri şehir içinde çok değişken bazen 7 bazen 14-15 (sıkışık trafikte) şehir dışında ise 5.5-6.5 arasında değişiyor (110 km/h sabit hız). Bundan önce yeni kasa civic hb vardı yakıt değerleri çok farklı değildi. Bana göre aşırı bir fark olmadı, belki 1 litre civarında fark olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zygoma -- 17 Ağustos 2019; 16:42:2 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Mersin adana Antalya aydın Diyarbakır Mardin gibi şehirlerde dizel dahada avantajlı oluyor soğuk havada dizel sıkıntı birde olayın bakım yürütme maliyetleri var yani nerden bakarsanız bakın lpg avantaj benzin dizel kafa kafaya çıkar

• 4 litre te yaksa 6 da yaksa mazot 6 tl arkadaşlar neyin tribindesiniz

• Bostancı Sanayi ustalarına sormuşlar dizel mi benzin mi?
    https://youtu.be/JAMFd1WVIH0

• Diselin espirisi hala devam ediyor, sürekli aldığım bir benzinlşk var evin yakınında depoyu fullediğim zaman 450 lira geliyor, dolduran arkadaşda “abi benim kiraya yaklaştın diyor” espiri bu şekilde devam ediyor

• Elsa kullanıcısına yanıt
    Çöp kadar değersiz bir cümle olmuş

• Polestar191 P kullanıcısına yanıt
    Nasıl bu kadar eminsiniz? Arkadaşımda 250.000 km de 1.6 ehdi var. Bu yazdıklarınız hiçbiri olmadı. Dizeli en iyi psa yapıyor bence

• Dizel ve Benzinli araçlar ile ilgili olarak her markanın dizel ve benzinli araç arasındaki fiyat makası farklılık gösterebiliyor.

Bir markanın aynı model aracının dizel ve benzinli arasındaki fiyat farkı 10 Bin TL iken diğer bir markanın iki aracı arasındaki fiyat farkı 25 bin TL olabiliyor.

Örneğin VW tarafına bakarsak aşağı yukarı aynı donanım seviyelerindeki benzinli ve dizel motorlu iki golf arasında 27 Bin TL lik bir fark bulunuyor...

Golf 1.0 TSI 115 PS DSG Comfortline 180.800,00 TL
    Golf 1.6 TDI 115 PS DSG Comfortline 207.100,00 TL

Şimdi bu iki araç arasında kalan bir müşterinin seçim kriterlerine baktığımızda ; Bulunduğu şehir , trafik yoğunluğu , kullanım stili , araç kullanım süresi gibi bir çok etken seçimini etkileyecektir...

Bunları hesaplayarak yapılacak bir tercih kullanıcıyı mutlu eder , ancak gözü kapalı yada alt komşu yan komşu şunu almış bende alayım. Ya da bizim bi ..... abi var iyi anlar bu işten o ..... al dedi alayım şeklinde seçimlerde ilerde çok baş ağrıtır.

Turbo Benzinli motor teknolojisi ne kadar ilerlemiş olsa da yoğun trafik olan şehirlerde özellikle şehir içi güzergahlarda o katalog verilerindeki 5.4 -5,7 Lt gibi tüketim değerlerini görmek imkansız....

İstanbulda iş çıkış saatlerinde bir köprü trafiği ya da bir Merter, Bahçelievler,Avcılar trafiğine giren bir Turbo Benzinli motorlu bir aracın tüketim değerleri ortalama da 8 Lt nin altına düşmeyecektir. Aynı güzergahı bir Dizel araçla gittiğinizde yine ortalma 6 Lt civarında olacak...

Eğer ki böyle yoğun trafikte gidip geleceğiniz bir araç arıyorsanız Dizel araç , Turbo Benzinli araçlara göre büyük avantajlı... Tabi Dizel e rakip olarak bir de LPG sistemi var ancak bir çok marka standart Benzinli/ Lpg araç fabrika çıkışı üretmediği için sonradan takılan Lpg nin de marka-usta seçimine göre çok farklılık gösterdiğinden araç sahipleri biraz çekiniyor...

Honda Cıvıc ile fabrika çıkışı LPG işine girdi , yol bilgisayarı lpg butonları vs hepsi fabrika çıkışı hazır ve kullanıcı için büyük avantaj , geçtiğimiz senelerde 1.4 T Insignia'lar geliyordu onlarda standart Lpg li ve onda da tüm sistemler Lpg ye uyumlu geliyordu....

Sonuçta Dizel bitti , Lpg daha iyi ya da Benzin hepsinden güzel şeklinde kesin kararlar kişilerin tercihlerine göre değişecek.
    İstanbulda trafik içinde boğuşan adama Turbo Benzinli araç intihardır... Ama Anadolu da bir şehirde yaşayan adam , çok rahat katalog yakıt değerlerine ulaşır , boşuna dizel araç için alım sırasında fazladan para vermez...

• quote:

Orijinalden alıntı: ReaLGz

C segmenti araçtan gidelim. Dizel için fazladan verdiğin 25-30 bin lirayı faize yatır bakalım o zaman da dizel daha ekonomik oluyor mu. Sanki o fark parası cepten çıkmıyormuş gibi hesap yapıyorsunuz. 1 Aylık faiz geliriyle 1 aylık benzinm asrafın çıkar.(tahmini 400-500 tl) Madem ekonomiden konuşuyoruz o zaman tam konuşalım Benzin her türlü daha ekonomik.

Bu şeye benziyor, daha fazla para vererek enerji tasarruflu lamba alıp elektrik faturam daha az geliyor demek gibi bir şey.
    C segmentinin HB olarak en çok tercih edilen hayalleri süsleyen aracında örnek olarak gidelim o zaman...

Golf 1.0 TSI 115 PS DSG Comfortline 180.800,00 TL
    Golf 1.6 TDI 115 PS DSG Comfortline 207.100,00 TL

Dizel / Benzinli motor arasındaki fark 27.000 TL

27.000 TL yi aylık mevduat a yatırdığınızda şu an için aylık ortalama 360 TL faiz geliri alırsınız...
    Şu anda OPET te Benzin Pompa fiyatı 6,46 TL
    360 TL ye 55 Lt akaryakıt alıyorsunuz şu durumda....

Yani aylık yatırdığınız paranın mevduat faizi size 1 depo benzin olarak geri dönüyor.

Ben kendi adıma hesap yapıyorum şu an....

Sabah - Akşam işe geliş gidiş güzergahımda TSI bir golf ile ortalamam 8 Lt den aşağı olmayacak.. Bir depo Benzin ile ortalama 670 Km yol yapabileceğim... Ama bir depodan fazla yakıt harcamam gerekiyorsa Mevduattan gelen faiz geliri yetmeyecek bu sefer cepten takviye yapmak gerekecek.

Aynı yol güzergahım için TDI Golf alsaydım ortalama 6 Lt gibi bir tüketim olacak.
    5,99 TL mazot fiyatından 55 Lt lik depo 330 TL gibi bir rakama dolacak. bir depo ile ortalama 900 Km yol yapacağım.

Şimdi bu durumda her kullanıcı kendine göre hesap yapıp Dizel mi Benzinli mi kararını verecektir... Kesin bir sonuç hiçbir zaman çıkmaz. Kişinin güzergahı , kullanım alışkanlığı vs hepsi bu kriterleri etkiler...

Örneğin sağ ayağınız biraz ağırsa TSI nin ortalama tüketim ekranında çift haneli sayıları çok rahat görebilirsiniz...

• vallahi bugün ankara - istanbul yaptım focus c max , eski araba 4.5 lt yaktı 100km de , hesapladım 28 kuruş ,
  • quote:

Orijinalden alıntı: mvd23

Nasıl bu kadar eminsiniz? Arkadaşımda 250.000 km de 1.6 ehdi var. Bu yazdıklarınız hiçbiri olmadı. Dizeli en iyi psa yapıyor bence
    Arkadaşın sana söylememiştir yaptığı masrafları insanlar pek bahsetmeyi sevmez yaptığı tercihlerin yanlış çıkma oladılığından bile

• Nickin kadar demek istedin sanırım

• Yorum yazanların hangisinin dizele hangisinin benzinliye bindiği belli oluyor.

• Ulkemizde nalesef dizel halan daha mantikli. Keske yakıt masraflari düşük olsa da en azından 1.4-1.6 turbolu arabalara hakkini vererek binebilsek. V8 bile demiyorum bakin. 1.6 turbo benzin yeter.

• quote:

Orijinalden alıntı: bulentcandan

Hesap yanlış. 21.200 liranın alternatif getirisini hesaplamamışsınız. Mesela bu 21.200TL her yıl %15 net getiri sağlasa yıllık alternatif getirisi 3.180TL olur ve her yıl bu 3.180 lira ilk 21.200 liranın üzerine eklenerek gidecek.

Zaten 80.000km'de kurtarır diye hesaplayamazsınız, yılda kaç kilometre yaparsam kaç yılda amorti ederim diye hesaplanması gerekir.

Bu iki Civic için diyelim ki yılda 12.500km yol yaptınız, 10.yılda anca amorti eder, eder 125.000km'de

Yılda 20.000km yol yapıyoruz diyelim, 4.yılda amorti etti, 80.000km'de.

Elbette enflasyon/zam ortamı her yıl aynı olamaz. Tabloda bu değerler sabit alınmış oldu fakat kabaca bir sonuç vermiş oldu.

Alıntıları Göster
    Hocam şu excel tablosunu paylaş yahu. Araç alırken kullanalım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Farfaraway21 kullanıcısına yanıt
    Kesin hepsi 4 litrenin altında yakıyordur. Kesin bilgi yayalım bunu. Ey gidi zamanında Veyron'a 16lt yakacak diyen dallamalar vardı bu forumda. Gözünüzle görmediğiniz şeye inanmayın. Neymiş bilmem kaç torku varmış da az yakıyomuş da gidiyomuş da bi kullanında o zaman göreyim sizi. Clio 1.5dci alırken de aynısını dediler bana yok uzun yolda kokluyor yok çok seri falan. La 6ltnin altında yaktığını görmedik dizel arabanın öyle serilik bi durumda yok. 170ten sonra zaten Allah'a yakınlaşıyorsun.

Diyeceğim dizel yerine fındık motorlu benzin önerenlerin arabalardan gram anladığı yok.

• Mazotlu da benzinli de sayısız araba kullandım. Şuan ki arabam benzin li çok kullanmadığım için benzinli tercih ettim alırken. Ama lpg yoksa dizel aracın 3 tl ye gittiği yolu benzin 5 tl ye gidiyor.
    bu kadar basit

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.