Şimdi Ara

Artık dizelin de espirisi kalmadı diyenler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
284
Cevap
0
Favori
31.501
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
44 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Elsa

Çöp dizel üreten PSA üzerinden örnek vermişsin biraz BMW ve GM Opel'den örnek ver de keyfimiz yerine gelsin

Alıntıları Göster
    PSA ve Çöp Dizel? hacı abi sen buralarda yenisin galiba. Birde onlar benzinli dizeli örnek göstermedim. 4 litre ve altında yakan benzinliler benim bildiklerim bunlar. Varsa varsa daha iyisi paylaş öğrenelim bizde.

Ayrıca çöp PSA BMW ye motor veriyor. Daha kötü bir haberim daha var Opel artık GM in değil PSA aldı. Kendi başarılı motorlarını da Opel modellerine yerleştirmeye başladı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Araba mı size hizmet ediyo siz mi , arabayı alan az yaktırma derdinde.Az yaksın diye 1.0 motor mu alanlar 100km de 2.25 yaktıranlar salın biraz kuruş hesabı zamanla arabadan soğutur , gittiği yere kadar

• quote:

Çöp dizel üreten PSA üzerinden örnek vermişsin biraz BMW ve GM Opel'den örnek ver de keyfimiz yerine gelsin

Alıntıları Göster
    sizin oralarda yıl kaç ? , 1950 falan mı saydığın tüm markalar PSA ya geçti

• Lınc L kullanıcısına yanıt
    Mazot 626
    Benzin 669 olacak sanırım. Ters yazmışsın. Otomobil guruları 20k diyor. Ama bu 0 araba alırken. İkinci elde bakım masrafı filan hesaplamalı. İkinci elde o kadar da sorun yok bana göre.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bulentcandan

Hesap yanlış. 21.200 liranın alternatif getirisini hesaplamamışsınız. Mesela bu 21.200TL her yıl %15 net getiri sağlasa yıllık alternatif getirisi 3.180TL olur ve her yıl bu 3.180 lira ilk 21.200 liranın üzerine eklenerek gidecek.

Zaten 80.000km'de kurtarır diye hesaplayamazsınız, yılda kaç kilometre yaparsam kaç yılda amorti ederim diye hesaplanması gerekir.

Bu iki Civic için diyelim ki yılda 12.500km yol yaptınız, 10.yılda anca amorti eder, eder 125.000km'de

Yılda 20.000km yol yapıyoruz diyelim, 4.yılda amorti etti, 80.000km'de.

Elbette enflasyon/zam ortamı her yıl aynı olamaz. Tabloda bu değerler sabit alınmış oldu fakat kabaca bir sonuç vermiş oldu.

Alıntıları Göster
    Hesaplamakla kalmamış üstüne excel tablo yapmışsınız helal olsun valla.

• quote:

Orijinalden alıntı: DburakKoc

Hesaplamakla kalmamış üstüne excel tablo yapmışsınız helal olsun valla.

Alıntıları Göster
    Buralarda yenisiniz ama çok daha faydalı şeyleri sizlerden de görelim isteriz.

• Dizel dizeldir nokta.

Dizel ilk alım maaliyetli tamam ama o tork o ibreye bakmadan istediğini yapabilme özgürlüğü o çekiş.

Benzinli araba en sağda tırsa tırsa gaza basmaya çekiniyor. Yanından gülüp geçmenin verdiği haz. Hem de aynı paraya paha biçilemez.

Ekonomik istersen az yakan benzin + lpg.

O 4 litre yaktım 3 litre yaktım diyenlerede selam söyleyin. Hesap bilmezler kastıkça kasarlar sonra şu kadar yaktık.

Ben İstanbuldayım her gün farklı yakıyor araç neden çünkü trafik aynı değil. Bazen akıcı bazen yoğun bazen tam dur kalk araba nasıl aynı olsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • şu an en iyisi atmosferik+lpg aksini iddia edemez kimse
  • quote:

Buralarda yenisiniz ama çok daha faydalı şeyleri sizlerden de görelim isteriz.

Alıntıları Göster
    Benim o kadar yeteneğim yok ya. Sizinkileri görsem yeter.

• Millet gene başlamış 4 litrelere :D

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İyi güzel ama unuttuğunuz bişey var. İkinci elde dizel daha hızlı ve daha iyi paralara satılıyor. Hele otomatik ise ohooo

• 6 yıl 170K km dizel kullandım sattım, şimdi aynı aracın benzin+LPG'li sini kullanıyorum. Bu kombinasyon daha keyifli geliyor.
    Atmosferik+benzin ; sessizlik+ekonomi güzel birşey..

Bu arada tek kullanıcı olarak 170K km dizel kullanan biri olarak, dizelim bakımı pahalı saçmalığına inanmayın derim. Yalnız bu km'de sonra olası problemler can sıkar mı bilmem. Yalnız standart bakımlarda fark yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: muhalif13

Dizel dizeldir nokta.

Dizel ilk alım maaliyetli tamam ama o tork o ibreye bakmadan istediğini yapabilme özgürlüğü o çekiş.

Benzinli araba en sağda tırsa tırsa gaza basmaya çekiniyor. Yanından gülüp geçmenin verdiği haz. Hem de aynı paraya paha biçilemez.

Ekonomik istersen az yakan benzin + lpg.

O 4 litre yaktım 3 litre yaktım diyenlerede selam söyleyin. Hesap bilmezler kastıkça kasarlar sonra şu kadar yaktık.

Ben İstanbuldayım her gün farklı yakıyor araç neden çünkü trafik aynı değil. Bazen akıcı bazen yoğun bazen tam dur kalk araba nasıl aynı olsun.

Ahahaha sanki yarış pistinde

10-15 seneye elektrikli mi benzinli mi hybrid mi diye konu açarsınız artık çünkü dizel kalmayacak. Bir süre daha kendi ülkelerinde satamadıkları dizelleri bize itelerler siz de elektrikli arabaların yanından gülerek geçersiniz traktör sesli aracınızla

Not: Dizel araç kullanıcısı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Proopiomelanocortin

Ahahaha sanki yarış pistinde

10-15 seneye elektrikli mi benzinli mi hybrid mi diye konu açarsınız artık çünkü dizel kalmayacak. Bir süre daha kendi ülkelerinde satamadıkları dizelleri bize itelerler siz de elektrikli arabaların yanından gülerek geçersiniz traktör sesli aracınızla

Not: Dizel araç kullanıcısı.

Alıntıları Göster
    Geçenlerde bu cengaver gibi soldan yardıran bir eleman geçmişti yanımdan. 3-4 km sonra baktık ki arabadan cesedini çıkarıyorlar. Ne yoluna gitti bilemem
  • Yok hocam o iş öyle değil. Uzun yolda nereden baksan yarım depo farkediyor bu iş.
  • Elsa kullanıcısına yanıt
    2.2 HDi ve 1.5 BlueHDi motora çöp diyeni bu gözler gördüğüne göre görmediğim şey kalmadı

• Dizelde 120,150,160 gidersin saatlerce yakıtta en fazla 2-3 litre artar.Yine hatırı sayılır bir menzil gidersiniz.(Motor tipi önemli.).Benzinlide deneyin ister turbo ister atmosferik o depoyu gözünüzle bitişini izlersiniz.Benzinli araçlar afederseniz ehliyeti yeni almış bebeler gibi milleti kanser ede ede kullanırsanız az yakar ama dizelin böyle bir derdi yok kafana göre hızlan kafana göre gaza bas.

Örnek verelim yazılımlı 150hp golf ile 1.4tsi leon fr ile tapagaz hız denemeleri yapıyoruz.

Golf 1.6tdı 150hp sadece yazılımlı.

Leon Fr 1.4TSI 150HP ekstra olarak son susturucu iptal.

Golf'teki yakıt aşırı agresif kullanım sonucu 30-35 dakika basma sonucunda 7.4lt

Leon Fr ise aynı kullanımda 15.1 litre gösteriyordu.

İki araçta 40-45bin kmlerde.

Bu fark %50 arkadaşlar.Bu çok ekstrem kullanım tabiki ama bu fark dizel ile benzinin farkıdır günlük hayattaki sürüşte fark bu kadar açılmasada dizelin ekonomisi şu an da performans,çekiş anlamında tartışılmaz.Günlük benzinli araçlar 150hp üstü değilse malesef gitmesi için gazı fazla kullanmak gerekiyor.
  • quote:

Alıntıları Göster
    İnşallah ironidir.

• quote:

Şu tabloyu LPG'li Civic için yapsak ve hadi diyelim ki şehir içinde trafik var diyelim ve 13lt/100km LPG tüketiyor diyelim... Herhalde her koşulda en mantıklısı LPG araç olur.
    Aslında 1.2 tce lere lpg takılıyor. sıvı lpg sistemlerinin çok sorunsuz olduğundan bahs edilmiş. şu fiyatlarla insanı turbo benzin ve lpg birlikteliği çok fazla cezbediyor. ama işte sorun yaşamak istemiyorum.
  • muhalif13 kullanıcısına yanıt
    Diline saglik..dizel candir..la babamda dizel era var o corolla civic astra elentra vs... hepsini tokatliyor maras goksun arasinda..biri 45 bin digerleri 145bin..

150 ile bir dizelle birde benzinliyle gidin bakalim benzin 9 10 dan asagi yakmaz dizel max 6-7 yakar..

O yuzden benzini hala hesapli gorenlerle muhattap bile olmam

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.