Şimdi Ara

Arşiv İçin Hangi Disk?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Geçtiğimiz günlerde 1 tb seagate backup plus harici diskim bozuldu diski söküp kafayı doğru konumuna getirip disk düzeltme (chkdsk) ve veri kurtarma işlemleriyle verilerimin çok büyük bölümünü kurtardım. Artık bu diske güvenip verilerimi yükleyemem. Biraz araştırdım ama detaylı bilgi bulamadım. Şimdilerde bir depolama birimine ihtiyacım var ve bu konuda aklımda çok sayıda soru var tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

İstenilen özellik:

Uzun yıllar başına bir şey gelmeden kişisel verilerimin (video fotoğraf vb.) korunması. 8-10 yıl sorunsuz kullanmayı planlıyorum.

Kullanım şekli:

Disk yılda 20-30 kez laptop pc ye bağlanıp yedekler veriler içine atılıp akabinde kaldırılıp güvenli bir yere konulacak. Yani sürekli çalışmayacak işletim sistemi kurulmayacak.

İhtiyaç duyulan kapasite:

Aslında 1 tb yeterli olacaktır ama ilerisi de düşünülerek 2 tb da olabilir.

Şimdi aklıma takılan soruları sıralamak istiyorum. Tavsiyelerinizi verirken tabi ki maliyeti de göz önünde bulundurun ama en önemli kriter maliyet olmasın.

Bu kullanım şekline uygun hangi disk alınmalı?

SSD mi? Kullanım şeklime göre ssd ye gerek duymuyorum hız performans çok önemli değil. ssd disklerin bozulması ihtimali daha düşük ama bozulursa da verileri kurtarmak çok zor ancak profesyonellerin yapabileceği bir iş deniliyor bu yüzden ssd almak istemiyorum. ayrıca pahalı da.

HDD mi? burada çok sorum var daha güvenli şekilde veri saklamak için

• Dahili hdd alıp kutu ile kullanmak mı? yoksa direk taşınabilir harici disk mi alınmalı?

• 2.5" mi 3.5" mi tercih edilmeli? --> 3.5 daha ağır ve hacimli olacağı için düşme sarsıntı ile bozulma ihtimali daha yüksek ama olurda bozulursa veri kurtarmak da daha kolay olur gibi geliyor bana.

• hız önemli değil ama uzun süreli saklama için 5400,5900,7200 rpm hangisi tercih edilmeli? --> ne kadar yavaş dönerse o kadar güvenli olur diye düşünüyorum ama bilemiyorum.

• kapatise önemli mi? örneğin 4 tb bir hdd de diskin içinde üst üste 3-4 plak ve birden fazla kafa olacak (yanlış bilmiyorsam) 1 tb diskte tek bir plak yetecek 4 tb diskin daha komplike olduğu için bozulması daha mı olası?

• hangi model hangi seri tercih edilmeli? güvenlik mi? nas mı? desktop mu? wd için mesela red? black? purple? gold? blue?...

• Hangi marka tercih edilmeli? WD ye daha yakınım seagate den ağzım yandı bir başka arkadaşım da 2-3 cm den düşürdüğü bir seagate bozulmuştu.

• 1) SSD'lerin bozulma riski, HDD'lerden daha fazla. O konuda yanlışınız var ama sorun yaşanacağı ihtimali baya baya düşük. Devamlı kullanım ve TBW için SSD'lerin ömürleri daha kısa.

2) HDD'lerde kapasite arttıkça, donanımın kalitesi artıyor (benim gördüğüm bu).

3) HDD arşivleme için daha ucuz bir seçenek, SSD büyük boyutlar için şu an pahalı, ileride ucuzlayacağı kesin.

4) Arşivlemede hız kaygınız varsa SSD bir seçenek ama sürekli kullanmayacağınız için HDD daha basit bir çözüm.

5) Dahili yerine harici HDD daha tercih edilmeli. Hem daha sessiz, hem daha az yer kapıyor ve taşıması rahat.

6) 2.5" tercih edin. Çok büyük rahatlık. Düşürmeyin! Hepsi bozuluyor.

7) Harici HDD alacaksanız 7200 rpm tercih edin.

8) 1 TB yeter diyeceksiniz, yetmeyecek. Artık eskisi gibi küçük boyutlu video dosyaları görmek imkansız hale geldi. 2K, 4K, 5K videolar var malum. 4 TB altındaki kapasitelere inmeyin derim.

9) WD'de black en iyisi ama sesli çalışır. Blue her anlamda orta kalitede.

10) Gelelim marka konusuna. Her nereye bakarsan bak, WD rezildir, Seagate candır, Seagate'in allah belasını versindir, WD kraldır. Biri çıkar 3 tane aldım bozuldu, öbürü der 10 senedir kullanıyorum tık yok. Dikkate alınacak mesnetli bir sonuç göremezsin.

---

Hem Seagate 2 TB hem WD blue 500 MB dahili HDD kullanıcısıyım.

Hem Seagate 1 TB hem 4 TB WD harici HDD kullanıcıyım.

2 tane m2 SSD, 1 tane SATA SSD 120 GB kullanıcısıyım.

---

Benim yorumlamam bu kadar  

• quote:

Orijinalden alıntı: Huan8

1) SSD'lerin bozulma riski, HDD'lerden daha fazla. O konuda yanlışınız var ama sorun yaşanacağı ihtimali baya baya düşük. Devamlı kullanım ve TBW için SSD'lerin ömürleri daha kısa.

2) HDD'lerde kapasite arttıkça, donanımın kalitesi artıyor (benim gördüğüm bu).

3) HDD arşivleme için daha ucuz bir seçenek, SSD büyük boyutlar için şu an pahalı, ileride ucuzlayacağı kesin.

4) Arşivlemede hız kaygınız varsa SSD bir seçenek ama sürekli kullanmayacağınız için HDD daha basit bir çözüm.

5) Dahili yerine harici HDD daha tercih edilmeli. Hem daha sessiz, hem daha az yer kapıyor ve taşıması rahat.

6) 2.5" tercih edin. Çok büyük rahatlık. Düşürmeyin! Hepsi bozuluyor.

7) Harici HDD alacaksanız 7200 rpm tercih edin.

8) 1 TB yeter diyeceksiniz, yetmeyecek. Artık eskisi gibi küçük boyutlu video dosyaları görmek imkansız hale geldi. 2K, 4K, 5K videolar var malum. 4 TB altındaki kapasitelere inmeyin derim.

9) WD'de black en iyisi ama sesli çalışır. Blue her anlamda orta kalitede.

10) Gelelim marka konusuna. Her nereye bakarsan bak, WD rezildir, Seagate candır, Seagate'in allah belasını versindir, WD kraldır. Biri çıkar 3 tane aldım bozuldu, öbürü der 10 senedir kullanıyorum tık yok. Dikkate alınacak mesnetli bir sonuç göremezsin.

---

Hem Seagate 2 TB hem WD blue 500 MB dahili HDD kullanıcısıyım.

Hem Seagate 1 TB hem 4 TB WD harici HDD kullanıcıyım.

2 tane m2 SSD, 1 tane SATA SSD 120 GB kullanıcısıyım.

---

Benim yorumlamam bu kadar  

Teşekkür ederim cevaplarınız için. 2.5" harici hdd 7200 rpm mümkünse yüksek kapasiteli bir disk tavsiye ediyorsunuz. WD My Passport serisi hoşuma gitti birad daha arştırıp onu alabilirim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.