Şimdi Ara

Arkadaşlar Eve Server yapmak istiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
462
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Php destekli bi server kurmak istiyorum
    Neler gerekli bilen varmı......Çünkü şuan kafayı takmış durumdayım param olsa datacenter açıcam küçük çaplı :D:D

aslında olmayacak şey deilde.....

bi kaç kişi araya gelse küçükten başlasak tutarmıki....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oguz6578 -- 23 Haziran 2007; 21:41:39 >

• evdeki bilgisayarım gayet iyi
    core2duo 2.4
    2Gb 800mhz DDR2 ram
    250+80 gb HDD
    DVD-Rw fln fln fazladan fazladan var.....
    Tek sorun bağlantı ama onada çözüm bulunacak
    tabi server için neler gerekiyor ve lisansları nekadar tutacak bu bilgiler lazım bana
    yardımcı olursanız sevinirim...
  • bağlantı hızı? apache kurarsanız lisans gerekemez( pardon ben yanlış anlamışım sanırım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alper.y -- 24 Haziran 2007; 9:47:45 >
  • Plesk panel lisansı 1000 $ civarı

Merak mail lisansı 2500 $ civarı

DNS server lisansı 100 $ civarı

vb...

Öncelikle vb.. dediklerimi karşılarsan devam ederiz..

Not : küçük çaplı bir dc den bahsettiğin için bu fiyatları yazım.. ve her bir fiyat tek server içindir..

DC gibi büyük bir laf etmeden önce neyin ne olduğunu bilmenizi tavsiye etmek ise ücretsizdir..

Saygılarımla,
  • Sadece 3600$ paramı vercem şimdi

Ben redhat istiyorum mesela cpanel+whm istiyorum başka neler gerekli.....

Merak Mailde ne yaw ilk defa duyoyorum......

Ben birine sordum sadece cpanel lisansı alıcaksın dedi

linux zaten ücretsiz dedi...

Daha fazla bilgi gerekli bana Daha ne açıklarsanız sevinirim arkadaşlar

Ben bu işi kafaya koydum..... Kesinlikle denemem şart oldu :D:D
  • cpanel aylık 50-60 dolar arası evet linux ücretsiz

serverı ayarlamız gerekmekte + linux den anlamanız gerekmekte kurulumu win gibi iki tık bir enter degildir

en önemli sorununuz baglantı hattı 2048 lik adsl ile felan bişi yapamazsınız denemeye kalkmayın + pc kasalarını koyacagınız özel oda olmalı evde bu işi yürütemezsiniz o oda her zaman soguk olmalı yani şu yaz gününde 40 dereceyi bulan havada o pc leri günlerce açık tutmaya kalktıgınızda sıcaklıktan dolayı artık pc de ne sorunlar cıkar bilemem yani dışardan bakıldıgında bir pc kasası hazırlarım 400-500 ytl ondan sonrada bi aylık 60-70 ytl ye 512 veya 1024 luk adsl alırım takır takır kendi serverımı calıstırırım diye düşünmeyin bastan kaybedersiniz ;)
  • http://forum.donanimhaber.com/m_2546934/tm.htm

http://forum.donanimhaber.com/m_2569000/mpage_1/key_web%252Cserver//tm.htm#2569000

Önce bunları yap link ver burda bir kasalım bakalım sınıfı geçersen devam edersin

• Yardımlarınız için öncelikle çok teşekkür ediyorum .... Şimdi burda ben kendi mantığımı kullanıp devam etmek istiyorum

İlk once linux öğrenmek için bi kitap alıcam ve linux kurup devam etcem.....

Sıra sıra hepsini yapıcam İnşallah umduğum gibi olur ....

Bide ttnetin vardiği bi bağlantı tipi var G.SHDSl diye bi tarife dogruysa 128 Mbps bağlantı var ve aylığı 77 ytl bişey bunun bağlantı şeyleri flnda var şuan bu bağlantıyla ilgili araştırma yapmaktayım...Eğerki olmazsa uydu internet yaptırcam Çift yönlü..... Gerekli bütün olanak var bende sadece denemek istiyorum eğerki işe yararsa süper olcak aklımda planlarım var.......
  • İnternetten centos indir birazda ingilizcen var ise görsel olarak kurarsın xp yi falan çok rahat kurabiliyorsan tabi. İnternette hepsi var centos ile ilgili ne arıyorsan. Hacettepenin ftp si vardı ordan indirebilirsin centos'u.
  • teşekkür ederim deniycem ama CD sini bulabilirsem cd sini alıyım internetten indiremem şuan .... Yienede çok saol arkadaşım..
  • peki bu linux un en iyi versiyonu hangisi.........

Hani nasıl fedora centos gibi ayrılıyorya ondan bahsediyorum en iyisi ve kullanışlısı hangisi....
  • centos 4,5 kurabilirsin. Daha yeni versiyonuda var ama tamamen oan geçmek için şuan için çok erken bence.
  • centos hertürlü rahatlıkla kullanabilirsin diyorsun yani...... iyi tamam onu deneyim

bilgileri herhangi birşeyi öğrenmem pek uzun sürmüyoda ondan dedim daha iyisi hangisi var diye...
  • Redhat falan var ama centos işini çok rahat görür freebsd falanda var.
  • arkadaşlar lisansları bir kenara bırakın!
    datacenter kuracaksanız bulunduğunuz ilin fiber veya bakır kablo alt yapısı olan bir telekomu mevcut mu ?
    biliyorsunuz ki şu an türkiyede bu hizmeti verebilecek 5-10 il var.
    siz bu illerden birinde olduğunuzu düşünürsek ,
    datacenterin kenarında bir oda kiraladığınızı da hesaba katarsak ,
    fiber kabloları alt yapı olarak kullanırsak ,
    en az 2 veya 5 mbit hat kiraladığımızı var sayarsak
    toplam aylık masrafında 10.000 ytl yi bulacağını söylersek ,
    acaba duygusal düşüncelerinizi zedelemiş olur muyum ?
  • G.SHDSL'nin aylık 77 lira olan paketi olsa olsa 128/128 kbps'dir mbps değil..

Evde server kurabilirsiniz, ancak sadece kendinize yeter. Satmayı düşünmeyin boşuna uğraşmayın. Emeksiz yemek olmaz.

Sen Ubuntu Server Edition kur kendine, madem Linux bilgin yok. Hatta Linux'a da gerek yok. Win2K Server altına Apache+PHP5+MySQL+Ruby vs. kurabilirsin iyi de performans alırsın. Hem alıştığın gibi fare de kullanırsın (gerçi konfigürasyonun büyük bir kısmı için klavyene ihtiyacın olacak )

Ben şu evdeserver.com'u açayım en iyisi, lazım olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hazar -- 25 Haziran 2007; 0:23:32 >
  • ama yinede arkadaşlar kendilerini denesinler.
    bilimsel deney yapsınlar.
    evdeki adsl hat ile hangi mahalleye kadar hat yetiştirecekler , bunun tespitini yaparlar.
    belki ileride yapacakları network çözümlerinde de başarılarını kolaylaştırır.
  • Bu kara zor değil bazı şeyler sadece hayal etmek ile başlar data center filan dedin diye sana fiyatlar verdi yok amacın data center değil sadece web server kurmak ve kendini geliştirmek isehttp://forum.myplesk.org dan istediğin plesk sürümüni indir tek kullanıcı lisansı ücretizdir ve windows 2003 kur ve kendini geliştir..

Korkutmaya yada yıldırmaya gerek yok derim hepimiz korkularımızla başladık bu işe ama geldiğimiz noktayı çok iyi görüyoruz..

Bilginize,
  • hocam selamlar. donanimhaberi çok uzun zamandır izliyorum; bu konu beni üye yapmaya zorladı.

Neden derseniz korkutmuşsunuz abi. Fiyatlar veriliyor; hangi mahalleye kadar erişir deniyor.

Durum bu kadar vahim değil
    1.'si linux hiçte korkulacak bir sistem değil. İnternet yardımı ile kodları hakkında bilgi edinin.
    2.'si linux'e sistemleri kurmakla yetinmeyin; masaüstü sağlayıcı sitesinden; kullanıcı arayüzüde indirin. Böylece mouse ve klavye yeterli olacaktır. Sadece kurulumda kod kullanmanız yetecektir.

Datacenter olayı biraz büyük. Bu kabul.

İçeride fanlar; çevrede klima; saatlerce sistemi ayık tutacak jeneratör gerekecektir. Ayrıca çok hızlı bir internet bağlantısı.

Bkz: uydudan sağlanan internet bağlantıları. (bu bize hiçbirşeyin hayal olmadığını gösteriyor)

Neyse bu kadar bunaltıcı bilgiyi zaten yıldırıcı iletilerde de edinebilirsiniz.

Aynanın diğer yüzü ise aydınlık. Çünkü tekil site kurulumlarında kişisel server iyi seçim. En azından scriptiniz kendinizinse; 2 gün sonra sağda solda scriptinizle karşılaşmazsınız

Kendim kurduğum için rahatça söyleyebiliyorum; anlık 20 kişi sistemdeyken ABD'den salt bir sayfanın açılması(yazı içerikli); 3-5 saniye. Olayı LAN bağlantısı gibi lanse edenler olduğu için söylüyorum bunu.

Cpanel'i tek site için ücretsiz alabilirsin; hiç almaya da bilirsin. Evde ise serverin; panele ihtiyaç duymazsın.

Hatta alternatif olarak; uzaktan masaüstü kullanabilirsin

->Linux Server (64bit isabet olur)
    ->Statik IP adresi (DSN için)
    ->Tescilli Bir domain
    ->Apache Web Server
    ->Ücretsiz MySQL

o kadar da kasmaz bu özellikler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.