Şimdi Ara

Arkadaşlar Bana Önerilen Kombilerden Hangisini Almalıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.179
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İzmir'de olan 90 m2 2+1 evimiz için doğalgaz/kombi tesisatı yaptıracağız.

Gelen firmalar yarı yoğuşmalı kombinin yeterli olacağınız belittiler ve aşağıdaki kombileri önerdiler.
    Kablosuz oda termostatı da istedim.
    Radyatör olarak Demirdöküm Plus önerdiler.

-Bosch Condense 2000 W 24
    -Buderus Logamax Plus GB012-25K
    -Vaillant ecoFIT Start VUW 246
    -Viessmann Vitodens 050-T
    -Termoteknik Logic 26/35 (Tam yoğuşmalı)

Bu kombilerden hangisini almalıyım?
    Şimdiden teşekkür ederim.

• Hiçbirini alma buderus gb62 yoğuşmalı kombiyi tercih etmen menfeatinedir.Sana önerilen kombiler eski teknolojili satılması güç modellerdir.Sizi kandırmalarına izin vermeyin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mydoktor

Hiçbirini alma buderus gb62 yoğuşmalı kombiyi tercih etmen menfeatinedir.Sana önerilen kombiler eski teknolojili satılması güç modellerdir.Sizi kandırmalarına izin vermeyin.

Teşekkür ederim.

Gelen firmalar yarı yoğuşmalı yeterli diyorlar.

Yarı yoğuşmalı bir öneriniz var mıdır?
  • musti35 kullanıcısına yanıt
    Yarı yoğuşmalı cihaz kesinlikle almayın.
    Bu cihazları size tavsiye eden firmalardan da uzak durun onlara sakın iş yaptırmayın.

Demirdöküm Nitron Plus alın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cglynfrk

Yarı yoğuşmalı cihaz kesinlikle almayın.
    Bu cihazları size tavsiye eden firmalardan da uzak durun onlara sakın iş yaptırmayın.

Demirdöküm Nitron Plus alın.

Teşekkür ederim.

Niçin yarı yoğuşmalı almamalıyız?
    Eski teknoloji ürünler olduğu için midir?
    Condens/Yarı yoğuşmalı cihazlar eski nesil cihazlardır. Normal konvansiyonel kombi alın daha iyi. Yoğuşmalı alacaksanız Premix (tam yoğuşmalı) cihaz alın.

Firmalar ellerindeki stokları eritmek için yarı yoğuşmalıları öneriyor maalesef. Böyle firmalardan uzak durmanız yararınıza olacaktır. İşin her etabında sizi yanlış yönlendirirler.
  • cglynfrk kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim.

Tam yoğuşmalı olarak aşağıdaki markalardan hangisini önerirsiniz?

-Bosch Condense
    -Buderus
    -Vaillant
    -Viessmann
    -Termoteknik Logic 26/35
    2+1 evde yoğuşmalı kombinin verilen fazla parayı amorti etmesi pek mümkün değil. Konvansiyonel kombi alabilirsiniz. İlla yoğuşmalı istiyorsanız fazla para bağlamayacağınız aşağıdaki modelleri tercih edebilirsiniz;

Arçelik DGK 22 EY
    Demirdöküm Nitromix
    Baymak Duo Tec
  • Markasını söylemek istemediğim yerli marka bir kombi kullanıyorum. Belki kullananlar memnundur ama ben aldım alalı sıkıntı çektim. En son yine servis geldi, bu sefer iyi ve bu işi bilen bir ustaya denk geldim. Ustaya sordum, kombiyi değiştirsem hangi markayı tercih etmeliyim diye. Viessmann yada Buderus düşünüyorum dedim. İkisini de alma dedi. Alacaksan Vaillant yada Alarko al, başka hiç bir marka kombiye bakma dedi. Emin misin dedim, o kadar kombi var dedim. Eminim dedi adam. Almanya'da Viessmann ve Buderus çok az tercih ediliyor dedi, piyasanın lideri Vaillant dedi. Ayrıca Türkiyede Viessmann ve Buderus'un yedek parçaları pahalı ve arıza çıkarma ihtimalleri Vaillanta göre daha fazla dedi. Alırsan mutlaka ilave 180 TL vererek garantiyi 5 yada 7 yıla uzat, rahat rahat kullan dedi. Ben 7 yıl kullandım kombiyi, hem elektronik kart arızası var, hem eşanjör arızası var. Şu anda tamire ayıracağım paranın üstüne bir kaç katını ekleyip yenilemek zorunda kaldım..

• quote:

Orijinalden alıntı: pelstina

Markasını söylemek istemediğim yerli marka bir kombi kullanıyorum. Belki kullananlar memnundur ama ben aldım alalı sıkıntı çektim. En son yine servis geldi, bu sefer iyi ve bu işi bilen bir ustaya denk geldim. Ustaya sordum, kombiyi değiştirsem hangi markayı tercih etmeliyim diye. Viessmann yada Buderus düşünüyorum dedim. İkisini de alma dedi. Alacaksan Vaillant yada Alarko al, başka hiç bir marka kombiye bakma dedi. Emin misin dedim, o kadar kombi var dedim. Eminim dedi adam. Almanya'da Viessmann ve Buderus çok az tercih ediliyor dedi, piyasanın lideri Vaillant dedi. Ayrıca Türkiyede Viessmann ve Buderus'un yedek parçaları pahalı ve arıza çıkarma ihtimalleri Vaillanta göre daha fazla dedi. Alırsan mutlaka ilave 180 TL vererek garantiyi 5 yada 7 yıla uzat, rahat rahat kullan dedi. Ben 7 yıl kullandım kombiyi, hem elektronik kart arızası var, hem eşanjör arızası var. Şu anda tamire ayıracağım paranın üstüne bir kaç katını ekleyip yenilemek zorunda kaldım..

Teşekkür ederim.

Çok farklı görüşler var şu an. Kafam çok karıştı.

- Yarı yoğuşmalı almayın. Tam yoğuşmalı alın
    - Tam yoğuşmalı alın ama pahalısını almayın. (Yerli alın)
    - Yerli almayın, Buderus ve Viessmann yedek parçaları pahalı.

• Konvansiyonel kombi satışı yasaklanacak, bu nedenle parça sorunu olabilir(her ne kadar 10 yıl parça bulundurulacak denmesine rağmen pratikte uygulanmıyor, firma parça yok demiyor ama öyle bir fiyat söylüyor ki zaten cihazın yenisini almak zorunda kalıyorsun). Bu nedenle yoğuşmalı tercih edilmeli, kombi gücünün yüksek olmasına gerek yok ev küçük, mesela size önerilen buderus gb 012 Eskişehirde -15 derecede ısıtılan alanı net 150 m2 olan evi 50-55 derece kazan sıcaklığında dahi ısıtabiliyor. Tabi eviniz yalıtımsızsa iş değişir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

Konvansiyonel kombi satışı yasaklanacak, bu nedenle parça sorunu olabilir(her ne kadar 10 yıl parça bulundurulacak denmesine rağmen pratikte uygulanmıyor, firma parça yok demiyor ama öyle bir fiyat söylüyor ki zaten cihazın yenisini almak zorunda kalıyorsun). Bu nedenle yoğuşmalı tercih edilmeli, kombi gücünün yüksek olmasına gerek yok ev küçük, mesela size önerilen buderus gb 012 Eskişehirde -15 derecede ısıtılan alanı net 150 m2 olan evi 50-55 derece kazan sıcaklığında dahi ısıtabiliyor. Tabi eviniz yalıtımsızsa iş değişir.

Teşekkür ederim.

İzmir ılıman olduğu için ve toplam petek boyum 6 metre olduğu için yarı yoğuşmalıda karar kıldım.
    İki marka arasında kaldım şu an.

-Bosch Condense 2000 W 24
    -Vaillant ecoFIT Start VUW 246

Buderus Bosch ile aynı yerde üretiliyor, birbirinin aynısı deniliyor.Termostatları dahi aynı. Bu yüzden Buderus'tan vazgeçtim.

Viessman yedek parçaları pahalı olduğundan ve modülasyonlu kablosuz termostatı olmadığından vazgeçtim. Modülasyonsuz termostatı dahi 1000 TL

Arkadaşlar karar vermemde yardımınızı eksik etmeyin lütfen.
    Kablosuz modülasyonlu termostat almayı düşünüyorum.

Termostatın modülasyonlu olmasının faydasını görür müyüm?
    .
    .
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musti35 -- 22 Mart 2018; 11:59:0 >

Kardeşim

Son kez uyarıyorum. Yarı yoğuşmalı alma.

Yarı yoğuşmalıların bir günde yapacağı yoğuşma bir su bardağı kadar. Premix yoğuşmalı ise 1 m3 gazda ortalama 1,7 lt yoğuşma yapar. Bize inanmıyorsan internetten aç-araştır.

Yarı yoğuşmalı alacağına normal konvansiyonel kombi al. Ya da Arçelik, Baymak gibi ucuz yollu Premix yoğuşmalı al. Paran var ise en iyisi Daikin Premix, Bosch Condens 2500.
  • quote:

Kardeşim

Yarı yoğuşmalıların bir günde yapacağı yoğuşma bir su bardağı kadar. Premix yoğuşmalı ise 1 m3 gazda ortalama 1,7 lt yoğuşma yapar. Bize inanmıyorsan internetten aç-araştır.

Yarı yoğuşmalı alacağına normal konvansiyonel kombi al. Ya da Arçelik, Baymak gibi ucuz yollu Premix yoğuşmalı al. Paran var ise en iyisi Daikin Premix, Bosch Condens 2500.

Teşekkür ederim.

Nisan ayı itibariyle konvansiyonel kombiler yasaklanacak olduğu söyleniyor.

Evim küçük (merdiven boşluğunu çıkarınca 70 m2) ve toplam petek boyum 6 metre olduğu için tam yoğuşmadan verim alamayacağım söyleniyor.
    Peteklerden dolaşan su çok soğumayacağı için verimsiz olur deniyor.
    Tam yoğuşmalının faturada etkisini fazla göremeyeceğimi, tam yoğuşmalı farkını amorti edemeyeceğimi söylüyorlar.

Kafam allak bullak oldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: musti35

quote:

Kardeşim

Teşekkür ederim.

Nisan ayı itibariyle konvansiyonel kombiler yasaklanacak olduğu söyleniyor.

Evim küçük (merdiven boşluğunu çıkarınca 70 m2) ve toplam petek boyum 6 metre olduğu için tam yoğuşmadan verim alamayacağım söyleniyor.
    Peteklerden dolaşan su çok soğumayacağı için verimsiz olur deniyor.
    Tam yoğuşmalının faturada etkisini fazla göremeyeceğimi, tam yoğuşmalı farkını amorti edemeyeceğimi söylüyorlar.

Kafam allak bullak oldu.

Kombilerde yoğuşma dönüş suyu sıcaklığı ile alakalıdır, 50 derece üzerinde kolay kolay yoğuşma olmaz, bu nedenle de kazan ısısı düşük tutulup dönüş suyunun maksimum derecede soğumuş olmasını sağlamak asıl mantıkdır, 6 metre tül petek ile yoğuşma olmayacağı doğru değildir, Sizin yerinizde olsam tam yoğuşmalı bir kombi ve o kombiye uyan modulasyonlu bir termostat alırım, Modulasyonlu termostatların aç kapalardan en büyük farkı ısıtma için gerekli kazan sıcaklığının termostat sayesinde kontrol edilmesidir. Yani siz kombiyi 60 dereceye ayarladınız diyelim termostat oda ısıcaklığına göre kombiyi 40 derecede de 60 derecede de yakabilir. Özellikle kombinin modulasyon oranı yüksek olursa çok düşük güçte çalışıp sürekli gerekli yoğuşmayı yapabilir. Örnek olarak bu sabah Eskişehir 8 derece idi benim kombi sıcaklığı maksimum 50 dereceye ayarlı, ama kombiyi kontrol ettiğimde 41 derecede yanıyordu. hatta kombinin modulasyonu yeterli gelmediğinden bu derecede bir müdet yandıktan sonra kombiyi kapatıp 10 dk bekliyor(brulör gecikme zamanını ben kendim servis ayaralarından 10 dk yaptığım için) sonra tekrar yanıyordu. Tekrar yanmadan önceki kombi ekranında görünen derece 29 idi. Bu adam kontrol manyağı mı diyebilirsiniz ama aynı bloktaki 4 daireden en az tüketeni benim (ki kombi tam yoğuşmalı değil petek metrajı da 11 m tül 50 lik PKKP ve 2 adet havlupan). Petek metrajınız düşük olduğundan gereksiz büyük kombi alırsanız ve kombinin modulasyon oranı yüksek olmazsa doğal olarak gerekli tasarrufu sağlayamazsınız. Birde daha önce dediğim gibi yalıtım önemli, bizim evler yeni olduğu için yalıtım iyi düzeyde.

- Değil 6 metre, 2 metre petekte bile yoğuşma yapar. Asıl yoğuşma yapmayacak olan sizin almak istediğiniz yarı yoğuşmalılar. Premix cihazlar modülasyon özellikleri sayesinde gazı en az 4 kat kısabilir. Mesela Daikin Premix 1:8 modülasyonlu. Yani gazı 8 kat kısabiliyor. Bosch (sanırım) 1:5 modülasyonlu.

Ancak mesele şu ki; Konvansiyonel kombi yerine yoğuşmalı kombi alınca neredeyse en az 1000 TL fazla para veriyorsunuz. Bu farkın amortisi 70 m2 ile 150 m2 evde aynı olmaz. Yani 70 m2lik bir eve yoğuşmalının mantıklı olmaması sadece maddi nedenlerden dolayı.

- Nisanda hemen konvansiyonel kombilere yasak gelmeyecek. Yönetmeliğin o zaman ilan edilip edilmeyeceği belli değil. İlan edilse bile geçiş kademeli olacaktır. Bu da belki de birkaç seneyi bulacaktır.

- Nisanda yasaklanacak olsa bile konvansiyonel kombi hala daha alınabilecek bir cihazdır. Parçaları uzun müddet her yerde bulunabilecektir. Hele ki yarı yoğuşmalıyı düşününce... Eviniz küçük. 1400-1500 civarına yerli üretim (parçaları kolay bulabileceğiniz) bir konvansiyonel cihazı oda termostatı ile beraber kullanın. 70 m2lik bir eve yoğuşmalı cihaz almak yıllar sonra ödeyeceğiniz doğalgaz ücretini peşin vermek anlamına gelir.

• quote:

- Değil 6 metre, 2 metre petekte bile yoğuşma yapar. Asıl yoğuşma yapmayacak olan sizin almak istediğiniz yarı yoğuşmalılar. Premix cihazlar modülasyon özellikleri sayesinde gazı en az 4 kat kısabilir. Mesela Daikin Premix 1:8 modülasyonlu. Yani gazı 8 kat kısabiliyor. Bosch (sanırım) 1:5 modülasyonlu.

Ancak mesele şu ki; Konvansiyonel kombi yerine yoğuşmalı kombi alınca neredeyse en az 1000 TL fazla para veriyorsunuz. Bu farkın amortisi 70 m2 ile 150 m2 evde aynı olmaz. Yani 70 m2lik bir eve yoğuşmalının mantıklı olmaması sadece maddi nedenlerden dolayı.

- Nisanda hemen konvansiyonel kombilere yasak gelmeyecek. Yönetmeliğin o zaman ilan edilip edilmeyeceği belli değil. İlan edilse bile geçiş kademeli olacaktır. Bu da belki de birkaç seneyi bulacaktır.

- Nisanda yasaklanacak olsa bile konvansiyonel kombi hala daha alınabilecek bir cihazdır. Parçaları uzun müddet her yerde bulunabilecektir. Hele ki yarı yoğuşmalıyı düşününce... Eviniz küçük. 1400-1500 civarına yerli üretim (parçaları kolay bulabileceğiniz) bir konvansiyonel cihazı oda termostatı ile beraber kullanın. 70 m2lik bir eve yoğuşmalı cihaz almak yıllar sonra ödeyeceğiniz doğalgaz ücretini peşin vermek anlamına gelir.

Arkadaşlar teşekkür derim.
    Uzun uzun benimle ilgileniyorsunuz.

Hangisine karar versem şunlarla fikrim değişiyor:

- Yarı yoğuşmalı almayayım. Eski teknoloji. Yoğuşma yapmaz diyorsunuz. Alırsam tam alayım diyorum(Modülasyonla yoğuşma yapsın).

- Tam yoğuşmalı alsam amorti edemeyeceğim, boşuna yıllar sonra ödeyeceğim doğalgaz ücretini peşin vermeyeyim. Evim küçük

- Konvansiyonel eski teknoloji, verimsiz.

Evim normal delikli tuğladan müstakil apartman ev.
    Duvarlarda sadece sıva-boya var, tuğla arası yalıtım malzemesi yok, Dış cephe kaplama yok.
    İzmir'de yaşıyorum. Evimizin yanında ev yok , oradan rüzgar alıyor.

Bu durumda yarı yoğuşmalı Bosch Condens 2000 alsam, bir de yanına modülasyonlu kablosuz termostat alsam.
    Verim alamaz mıyım?

• Ev izolasyonsuz ısı kaybınız çok olacaktır, bu durumda işler değişir, yoğuşmalı kombi mantığı size pek uymaz çünkü düşük kazan sıcaklıklarında ısınma şansınız pek olmaz, size en iyi kombinasyon konvansiyonel kombi+ 0.1 derede hassasiyetli ve programlanabilir aç kapa termostat olur. bu durumda Modulasyonu kombi zaten dönüş suyu sıcaklığına göre yapar, ama konvansiyonel kombilerin çogu düşük modulasyon oranlıdır yani tam ihtiyaç olan ısıyı ayarlayamazlar. Ev izolasyonsuz olduğundan çabuk soğuyacağı için termostatın hassasiyeti önemli, 0.5 derece hassasiyetli bir termostat çok konfor sağlamaz.
    Konvansiyonel kombiye eski teknoloji nazarıyla bakılmaz. Verimsiz de değildir. Sadece Premix yoğuşmalıya göre daha az verimlidir.
    Condens yoğuşmalı eski teknolojidir çünkü muadili Premix yoğuşmalı çıkmıştır.
    Size condens yoğuşmalı tavsiye eden firmalar ellerindeki stokları eritmeye çalışıyor, anlatamıyorum size.

70 m2 eve konvansiyonel kombi olur. Hele ki yalıtımsız ise.
    Ha, param var harcamak istiyorum, aklım geride kalmaz diyorsanız Premix yoğuşmalı mükemmel cihazlar var. Mükemmel de yoğuşma yapar. Sadece amorti etmesini beklemeyin çünkü eviniz küçük.

Modülasyonlu termostatların on/off termostatlara göre aman aman bir artısı yok. Hatta dış hava sıcaklığına göre çok soğuk havalarda kazan sıcaklığını 50'den yukarı çıkartabildiği için yoğuşmalı kombiler için çok da doğru bir tercih olduğunu düşünmüyorum. En güzeli mümkün olduğunca (evin durumuna göre) düşük kazan sıcaklığında on/off termostat kullanmak.

• quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

Ev izolasyonsuz ısı kaybınız çok olacaktır, bu durumda işler değişir, yoğuşmalı kombi mantığı size pek uymaz çünkü düşük kazan sıcaklıklarında ısınma şansınız pek olmaz, size en iyi kombinasyon konvansiyonel kombi+ 0.1 derede hassasiyetli ve programlanabilir aç kapa termostat olur. bu durumda Modulasyonu kombi zaten dönüş suyu sıcaklığına göre yapar, ama konvansiyonel kombilerin çogu düşük modulasyon oranlıdır yani tam ihtiyaç olan ısıyı ayarlayamazlar. Ev izolasyonsuz olduğundan çabuk soğuyacağı için termostatın hassasiyeti önemli, 0.5 derece hassasiyetli bir termostat çok konfor sağlamaz.

Sizlerin tavsiyelerinizi dinleyerek konvansiyonel bir kombi alayım
    Yanında +-0.1 derece hassasiyetli modülasyonsuz(on-off) bir termostat.(Kablosuz olarak sadece Vaillantta var)

Alırsam da tam yoğuşmalı alayım ama yanında modülasyonsuz termostat alayım.

Bir sorum daha olacak size.

+-0.1 derece hassasiyetli on-off termostatla sürekli kombi aç kapa yapmaz mı?
    Bu şekilde sürekli on-off çalışma anakartın arızalanmasına sebep olur diye duymuştum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musti35 -- 23 Mart 2018; 12:34:16 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.