Şimdi Ara

Arkadaşlar 2022 rusya ukrayna savaşı neden çıktı?!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
161
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum geçen yıl
 • Cevaplayan Üyeler 3
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
 • Ortalama Mesaj Aralığı 1 gün 9 saat 30 dakika
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Nat Alianovna (1 mesaj) _turbo_ (1 mesaj) wOseRa (1 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (1 mesaj) Mobil (2 mesaj)
 • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Evet arkadaşlar nedenini bilen varsa yazabilir mi??


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı > • Temel çıkış sebebi asırlar boyunca eski Çarlık Rusyası'nın sınırları içerisinde de yer alıp "Rusya" isminin ve tarihinin antik çıkış noktası olan eski bir Sovyet Cumhuriyeti Ukrayna'nın maddi avantajlarından ötürü daha varsıl ve üstün Batı bloğunu Rusya'ya tercih etmesi ancak Batı dünyasını her zaman yabancı ve düşman bilmiş Moskova'nın bunu kabul etmeye yanaşmaması. Dahası iki halk da Doğu Slavları kapsamında olup birbirlerine ne kadar benzeseler de tarihsel süreç uyarınca birbirlerinden farklı olup farklı dil ve kimliğe sahipler ve Ukrayna'da Kiev tarafından idare edilmek istemeyen veya stratejik-kimliksel nedenlerle Rusya'nın doğrudan kendisine bağlamak istediği Rus nüfus ağırlıklı bölgeler (Kırım ve Donbass) var. Bunlar Rus desteğiyle Ukrayna'ya karşı ayaklandılar ve sırasıyla 2014 ve 2022 yıllarında Ruslarca ilhak edildiler. Buna mukabil Ukraynalılar da 2004 Turuncu ve 2014 Haysiyet Devrimleri'nden bu yana ülkeleri üstündeki tarihsel Rusya hegemonyasının belini kırmış ve Rus yanlısı iktidarları kovmuş vaziyetteler. Ukraynalılar tarihsel Rus boyunduruğundan bağımsız hür bir Ukrayna idealinin peşindeyken ve Rusya'nın düşmanı addedilen Batı Bloğu'nun desteğini / üyeliğini ararken Rus ayrılıkçılar ve Moskova ise "Büyük Rusya" ya da 20.yüzyılın büyük bir bölümünde olduğu gibi Rusya'nın hegemon olduğu "Yeni Sovyetler Birliği" hayalindeler. Hatta Moskova Ukrayna'yı Rus anavatanının bir parçası veya asla Rusya'dan koparılamaz tarihsel/kültürel önem arz eden bir vilayeti gibi görüyor. Tabii Ukrayna'da daha istisnai olarak Ukrayna'yı ve davasını destekleyen Ruslar veya Rusça konuşanlarla Rusya'yı destekleyen (özellikle ihtiyar, eski Sovyet nesilden) Ukraynalılar var, çıkarılan savaşla birlikte hayatları kaydığı için artık kim ve ne olursa olsun Rusya ile Putin'den nefret eden kişileri de say say bitmez ama çok kısa bir özet biçiminde genel arka plan bu şekilde. Ukrayna'daki kriz ve savaşı anlamak istiyorsanız esasında oldukça geniş ve karmaşık bir coğrafyanın tarihini konu alan Rusya Tarihi'ni ve de genelde onun bir alt dalı gibi ele alınabilen Sovyet Tarihi'ni öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Piyasada Rusya ve Sovyet tarihi hakkında hatırı sayılır miktarda kitap var. Bunun gibi büyük sosyal olaylar ve çatışmalar onları meydana getiren ve yapısal bağlamlarını inşa eden tarihsel arka planları bilinmeden anlaşılamazlar.

  Rusya'nın bir ulus devlet olmadığını, özünde tarih boyunca Çarlık veya Sovyetler adı altında bir imparatorluk olduğunu ve eski Sovyet coğrafyasında hala ciddi bir siyasi-kültürel nüfuza sahip olduğunu ve bunu korumak istediğini görmek bu savaşın anlaşılmasında en büyük mihenk taşıdır. Motivasyonunu anladığımı düşünsem de yine de Moskova'nın günümüzün standartlarına uymayan inanılmaz yanlış ve yıkıcı meşru olmayan bir politika izlediğini ve uzun vadede Ukrayna'da başarısız olacağını düşünüyorum. Kişisel olarak da Ukrayna'nın tarafını tutuyorum her ne kadar Ukrayna lideri Zelenski'nin ülkesini Rus ayısının doğrudan önüne attığına, ihtiyatsız davranıp halkını riske attığına ve katı şekilde NATO'yu da eleştirdiği halde ister istemez Amerikan ve İngiliz çıkarlarına alet olduğuna inansam da.
  < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Son 50 yilda baslatilan savaslar, Medya yalanlarinin bir sonucu idi. Medya Hükümet propagandalarini basmamis olsa idi, bu savaslar durdurulabilirdi.

  Insanlar savas sevmezler, bu sebeple Topluma bunun bir sekilde satilmasi gerekir. Eger iyi bir Medya cevresine sahipseniz, o zaman bariscil bir cevreniz olur. Bizlerin bir numarali düsmani Cahillik ve bilgisizliktir. Olan biteni anlamayan bilmeyen insanin en büyük düsmaninin cahillik ve bilgisizlik oldugunu düsünüyorum. Sadece olanlari anlamaya basladigin zaman dogru kararlar vermek mümkündür.

  Cahilligi ve Bilgisizligi kimler destekliyor?

  Bunu yapan sirlari gizlemek isteyen birtakim Organizasyonlardir. Medyanin geneli o kadar kötüdür ki, Medyanin bu sekliyle olmadigi bir dünyanin daha yasanilir bir yer olabilecegini düsündürüyor insana. Medya dünyadaki gercekleri carpitiyor, bunun sonucuda sürekli cikan Savaslar ve yozlasmis Iktidarlar oluyor....

  Bu baglamda simdi siz olani ister Carlik Rusyasina ister bitmek bilmeyen Rusyanin sinirlarina ve o sinirlara yaklasan NATO ya baglayin, bunlarla gercege ulasamazsiniz. 2019 yilinda Salginla birlikte, 2009 yilinda iflas eden ekonomi durduruldu. 2009 da biten ve basilan Helikopter paralariyla suni olarak yasatilmaya calisilan mevcut ekonomik sistemin basip dagittigi paralar, 2019 daki salgin bahanesiyle dünyanin önde gelen Finans Kurumlari, Teknoloji devleri tarafindan geri toplanmaya baslandi. Dünyadaki bircok ülkelerin ekonomileri zor duruma düstü. Tüm bunlar yetmezmis gibi, tam salgin bitti derken veya salgin politikasi bitirilmesinin hemen ardindan, Rusya Ukrayna savasi patlak verdi. Önemli ölcüde Avrupanin Gida ihtiyacini karsilayan Ukrayna ve yine önemli ölcüde Avrupanin Gaz ve Petrol ihtiyacini karsilayan Rusya tarafindan isgal edildi. Isgale karsilik Avrupa Rusyaya karsi agir ambargolar uygulamaya basladi, Rusyadan enerji alimi düsürülmeye ve Rusyaya karsi olan bu alandaki bagimlilik bitirilmeye calisilmaya baslandi. Sonuc olarak artan enflasyon ve Enerji fiyatlari olarak tüm hersey yine halka yansidi. Yani yine paralar bizim cebimizde eriyip, baskalarinin cebinde dolmaya basladi. Siz Ukraynami hakli Rusyami veya Natoda suc diye olayi didiklerseniz, gerceklerden uzaklasirsiniz. Bunlarda zaten sizin gercekleri görmemeniz icin bu savaslara uydurulan kiliftan baskada birsey degildir. Bir yerde savas oluyor ve biriniz Ukraynayi savunup digeriniz Ruslari savunuyorken, bu siradada cebinizde eriyen parayi unutuyorsaniz, evet uyutuluyorsunuz demektir. Odaklanmaniz gereken benim param neden eriyor olmalidir?

  Bilmem farkindamisiniz ama 2009 da ilk baslatilma komutu verilmis olan yeni ekonomik düzene gecisin sancilaridir bunlar. Yeni teknolojilerle yeni salgin ve savaslarinda dar bir zaman icinde ardi ardina cikmasi tesadüften cok bir ajanda oldugu ve buna göre belirlenen tarihler oldugudur. Büyük olasilikla 2030 yilinda yeni dünya ekonomik düzene gecilmis olacaktir. Paranin anlami insanlarin bugunku sekliyle bildiginden cok baska bir anlam ifade edecektir. Birzamanlar Telefonun anlamida bizim icin öyle idi, simdi ise Telefon demek insanlarin kisisel asistani demek oldu. Yeni dünyanin nasil olacagi konusunda salginda yapilan birtakim özgürlük kisitlamalari ve parasi oldugu halde kullanamayan Rusyanin durumuna bakip görmek mümkündür. Yine ayni sekilde Visa ve Masterin Rusyadaki hizmetlerini askiya almasi, bircok fastfood zincirine kadar bu ülkede hizmetlerini durdurmasida bunun bir özeti gibidir. Uslu vatandas olmazsaniz durumunuz Rusyadan farkli olmayacak demektir, onlara uygulandigi gibi paraniz olsada hesabiniz askiya alinacak, seyahat edemeyeceksiniz, kisaca hersekilde bireysel olarak insanlara yaptirimlarin uygulanabilir oldugu bir dünyada uyanacaksiniz.

  Özetle, sadece damlayan suya bakarsaniz, bunun sonucunu ve hedefini göremezsiniz. Bu tür olaylarda herzaman ilk sunu sormak gerekir, bu olay kime ve neye yarar? Bu savas suni bir kitliga ve alim gücünüzün azalmasina sebep olur. Peki bu suni kitlik ve ekonomik kriz kimin yararinadir?

  Kimler tarafindan yönetildiginizi bilmek istiyorsaniz, sadece kimleri elestiremeyeceginiz sorusunun cevabini bulmaniz gerekir!  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _turbo_ -- 24 Mart 2022; 22:35:15 >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.