Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

arıza tesbiti nasıl yapılır _?

12
Cevap
0
Favori
291
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> arıza tesbiti nasıl yapılır _?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      288 Mesaj
      01 Temmuz 2005 12:38:23 Konu Sahibi
      oncelikle selamlar,

arkadaslar normalde bir sistemdeki arızayı tespit etmek icin teker teker deneme yanılma yolu ile cozum uretmeye calısırız.mesela bilgisayar mavi ekran hatası veriyorsa ram i ana kartı vs degisip sorunun hangi kartan
      olustugunu anlamaya calısırız.

sorum sudur ki 3.parti yazılımlar ile de bu tur sorunlar bulunabilir mi?veya test cihazları falan var mıdır makul olculer icerisin de?

|
      |
      01 Temmuz 2005 13:49:20
      ANAKARTINIZDAKİ DİRENÇLERDEN 1 KLIK OLANI BOZUK DİYE AÇIK AÇIK SÖYLEN Bİ PROGRAM YOK AMA ERKEN UYARI YAPIP ARIZAYA SEBEP VERMEDEN HALLETMENİZİ SAĞLAYAN PROGRAMLAR MEVCUT BEN EN ÇOK HDD İÇİN OLANLARINA RASTLADIM
      |
      |
      01 Temmuz 2005 13:52:24
      evet guzel bi soru cevaplayan olursa ben de sevinirim
      |
      |
      01 Temmuz 2005 21:06:36
      eğer bilgisayarın garantisi yoksa arıza tespiti yapamnı öneririm.
      |
      |
      01 Temmuz 2005 21:23:47
      CHIP Dergisi Nisan Sayısında Mavi ekran hatalarını yorumlayabilen programlar verdi.
      |
      |
      02 Temmuz 2005 12:20:14 Konu Sahibi
      tsk ederim arkadaslar
      |
      |
      02 Temmuz 2005 13:24:48
      Bilgisayarlarda hatalar çoğunlukla yazılımsal oluyor, bu noktada azda olsa bilgisayar kullanan insan çözü üretiyor fakat iş donanımsal hatalara geldiğinde, burda tecrübe ve bilgi konuşuyor.
      Eğer donanımsal bi hatayı çözmek istiyorsan kasanın içerisindeki parçaların hangisinin ne işe yaradığını bilmen sana avantaj sağlıyacaktır...
      Bu sayede çözüme daha çobuk ulaşacaksındır...
      Bu yazının devamını getircem daha sonra şimdilik bu kadar...
      |
      |

İmzanız kural dışı...
    • Binbaşı
      1259 Mesaj
      02 Temmuz 2005 14:19:36
      evet bilgisayarın ısa veyahutta PCI slotuna takılarak arıza tesbiti yapan aletler var , ve fiyatları çok makul düzeyde ,zannedersem 40-45 $ civarındaydı , eğer çok lazımsa araştırıp link verebilirim , ama sen beni uğraştırma en iyisi googleden arat zannedersem denizelektronik.com adlı bir sitede görmüştüm
      |
      |
      İşimiz kaldı heman merhamet-i Lem Yezele
    • Binbaşı
      1147 Mesaj
      02 Temmuz 2005 14:22:48
      hakkaten yapabilyo mu acaba yaw arıza tesbiti? yani yapamicaksa 40-45 dolar şeyimize kaçmasın..
      |
      |
      Gigabyte MA78GM-S2H ; AMD 5600+ X2 ; PALIT 9600GT SONIC ; OCZ Platinum 2x1GB 800Mhz DDRII ; Samsung 320GB SATAII ; LG 20X SATA ; AEROCOOL M40 HTPC ; Enermax 370W ; Logitech S510 Klavye+Mouse ; RT-205 ADSL ; Panasonic TH-42PV70F Plazma
    • Yüzbaşı
      284 Mesaj
      02 Temmuz 2005 14:26:26
      evet arkadaşlar böyle kartlar mevcut üzerindeki ekran da hata kodları veriyor ve bu hata kodlarının anlamları var mesela FF hata kodu işlemci yuvası yada işlemcide problem olduğunu söylüyor... benim bildiğim 15 dolara bile var... m.köyde bulursun...
      |
      |
    • Binbaşı
      1147 Mesaj
      02 Temmuz 2005 14:38:48
      walla benim epox anakartta da var ff felan gibi hataları veren bi ekran ama mavi ekran problemime çözüm diil.. yani o konuda bişiy söölemiyo..

bi de hata kodları kitapçıında felan yok...daa hata da vermedi zati hiçç
      |
      |
      Gigabyte MA78GM-S2H ; AMD 5600+ X2 ; PALIT 9600GT SONIC ; OCZ Platinum 2x1GB 800Mhz DDRII ; Samsung 320GB SATAII ; LG 20X SATA ; AEROCOOL M40 HTPC ; Enermax 370W ; Logitech S510 Klavye+Mouse ; RT-205 ADSL ; Panasonic TH-42PV70F Plazma
    • Binbaşı
      1259 Mesaj
      02 Temmuz 2005 14:49:34
      quote:

Orjinalden alıntı: ronishark

hakkaten yapabilyo mu acaba yaw arıza tesbiti? yani yapamicaksa 40-45 dolar şeyimize kaçmasın..

e herhalde yani bu test kartları her bilgisayarcının teknis servisinde vardır , mesela istanbul gibi bir şehirde günde onlarca teknik servise gelen bilsisayarları deneme yanılma yöntemiyle arıza tesbiti yapmaya çalışsalar , ömürleri yetmez

olayın mantığı bir sinyal gönderiyor bir bozuk yol, diyot,transistör falan varsa sinyal oradan geçmiyor yani devre açık devre kapalı olayı gibi , bu şekilde arıza tesbit ediliyor

tabii bu dediğim kart anakartlar için , diğer donanım bileşenleri için böyle birşey var mı bilemem ama vardır herhalde
      |
      |
      İşimiz kaldı heman merhamet-i Lem Yezele

• Yüzbaşı
      284 Mesaj
      02 Temmuz 2005 15:30:27
      quote:

Orjinalden alıntı: ronishark

walla benim epox anakartta da var ff felan gibi hataları veren bi ekran ama mavi ekran problemime çözüm diil.. yani o konuda bişiy söölemiyo..

bi de hata kodları kitapçıında felan yok...daa hata da vermedi zati hiçç

benim 8rga+ mopdelinde rastaldığım FF hataası anakrt üzerindeki hata göstergesinde anakart ithalatçısana göre işlemci hatası yada biosun uçmuştur Zaten herşeye biosunu yeniden yaz demeleri son dönemde iyice uyuz olduğum bir konu winamp açılmıyoo yeni bios yaz internete bağlanıyorum fakar hızlı değil olsun sen genede bir bios yaz olmadı findows kur
      |
      |

Reklamlar
sohbet
haberler
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
üniversite
Ankara Web Tasarım
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,187
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.