Şimdi Ara

---ARİSTON KOMBİ KULLANANLAR DERNEĞİ--- (21. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
472
Cevap
21
Favori
136.470
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • erkostu ve gktgsyn hocam teşekkür ederim. O.t almayı düşünüyorum .Kurulumu yapan servisi aradım. Bu ayarın özel isteğe tabi olduğunu servis ücreti yazacaklarını söylediler. Normalde yerden ısıtma ayarı yok diyor :). Hep 35/82 ayarlıyorlarmış. Şu anda 35-40 bandında çalıştırıyorum ev gayet sıcak oluyor.(Çok soğuk olurda 40 a çıkarıyorum). yerden ısıtma ayarı vr mı yok mu sizce ?
    gktgsyn tarif ettiğiniz işlemi deneyeceğim sonucu yazarım.
    Teşekkürler
  • kml_20 K kullanıcısına yanıt
    Yerden ısıtma ayarı var tabiki, bölge 1- sıcaklık aralığı- düşük sıcaklık seçilince kombi kazan sıcaklığını min. 25, max. 45 derece ayarlayabiliyorsun. Eviniz için düşük sıcaklık aralığı moduna geçmenizde hiç bir sakınca yok hatta fazla soğuk olmayan günlerde 30-35 arası çalıştırarak daha ekonomik ısınırsınız.
    O.t için on/off tip tercih edecekseniz öğrenme modu olmasına dikkat edin, modülasyonlu tip alacaksanız uyumluluk hakkında bilgi edinerek almanızı tavsiye ederim. Başka bir tavsiyemde, o.t yerine sadece dış hava sensörü kullanmanız, yerden ısıtma için çok çok daha konforlu olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deepseaeagle

Selamlar

1,5 yıldır Ariston clas one 30 model kombi kullanıcısıyım.Ariston oda termostatı ile ilgili forumda çok fazla bilgi olmadığı için tecrübemi paylaşmak istedim.

Konfor amaçlı ve uzaktan erişim amaçlı oda termostatı almaya karar verdim ve kombiyle uyumlu olması için ayrıca daha efektif olacağını düşündüğümden(yanlış düşünüyor olabilirim) termostatında ariston olmasına karar verdim.
    Öncelikle hangi ariston o.t modeli ile uzaktan(cep tlfn veye pc) kombiye bağlanabileceğim konusunda büyük sıkıntı yaşadım çünkü internette detaylı bilgi bulamadım, servis ve müşteri hizmetleri ile görüşmelerindende her iki tarafdan farklı cevaplar aldım.Nihayetinde kablosuz ariston o.t ile bağlanamayacağım, satın almam gereken ürünün ariston sensys net yada cube s net kablolu o.t olduğu bilgisini aldım.Burada dikkat edilmesi gereken sensys ve sensys net farklı cihazlar, aynı şekilde cube s ile cube s net farklı cihazlar.Net olan cihazların içerisinde gateway'de olduğundan uzakdan o.t'na yani kombiye uzaktan bağlanabilmeyi sağlıyor.
    Benim satın aldığım ürün sensys net kablolu o.t, ariston yetkili servisinden satın aldım ve fiyatı 1050 tl, fiyat bariz yüksek fakat servis harici türk piyasasında maalesf bu ürünü bulamadım.Yine yetkili servisin cube s net o.t için verdiği fiyat 1560 tl.Cube s net'in sensys net den farkı yeni model, dokunmatik ekran ve internet üzerinden dış hava sıcaklığını alabilmesi ayrıca apple home kit ile uyumlu olması.

O.t yi antreye koymaya karar verdim, 1,5 metre yüksekliğe servis tarafından montajı yapıldı, ariston net bağlantısını yetkili ile birlikde yaptık, daha çok kendim yaptım, yetkilinin bu konuda pek tecrübesi yoktu. servisin yetkilisi kombi sıcaklığını 58 dereceye ayarladı ve daha düşük sıcaklıkda kullanmamam gerektiğini söyledi.Kombi üzerindeki auto tuşunu sormam üzerine açık konumda kalması gerektiğini söyleyerek evden ayrıldı.

Ardından o.t ve kombi çalışmasını kendim test etmeye ve kullanmaya başladım.İlk kullanım günümde dışarısı akşama/gece 8-9 derece civarlarındaydı.O.t ayarlanan sıcaklığın 0.1 altında kombiyi çalıştırmaya başlıyor, 0.3 üzerine çıkıncada durduruyor.Buraya kadar güzel fakat ''auto'' modda peteklerin ısısı 60 derecelere kadar çıkıyor ve bulunduğumuz mevsim, binanın yalıtım durumu vs. ilede bağlı olarak ev sıcaklığı, ayarladığım sıcaklığın 0.8 derece bazen 1 derece kadar üzerine çıkıyordu.Bende şöyle bir yöntem buldum auto modda kombi üzerinden petek sıcaklığını[simage][/simage] değitirmeye çalıştığımda bir çizgi çıkyor ve bir tarafı artı diğer tarafı eksi olmak üzere yanlış hatırlamıyorsam 5 kademe ayar yapılabiliyor.Eksi yöne doğru ayar yaptığımda auto mode çalışma sıcaklığını düşürdü ve petekleri daha düşük ısıda çalıştırmaya başladı evin ısınma süresi biraz uzasada ev içi, ayarladığım sıcaklığın max. 0.5 derece üzerine çıkıyor.

Kombi ve o.t modülasyon özelliği gayet iyi çalışıyor gibi görünüyor ev ısındıkça alev boyutunu azaltıyor.Servis yetkilisi cihazın internet üzerinden dış hava sıcaklığını alacağını söylemişti fakat sensys net o.t bu işlemi yapmıyor.Ben daha iyi modülasyon yapması ve tasarruf sağlayabilmek için dış hava sensörü siparişide verdim.

Ariston clas one kombi ve sensys net o.t birlikde kullanımı hakkında henüz 4 günlük tecrübem var, tecrübe ettikçe ileride buradan paylaşacağım.
    Bende ariston clas one 24 model aldım. Birşey sormak isterim.
    Kombi kaç derecede çalışıyor günluk ya da aylık bir tüketim datanız varsa paylaşabilir misiniz?
    Bilgilendirme için ayrıca teşekkür ederim.
    Bu kombiyi alırken sağdan soldan
    - Neden vaillant, vissmann, bosh, buderus almadında bunu aldın gibisinden bayağı bir söylendiler.
    İnşallah beni utandırmaz.

• Alteas X sahibiyim..
    Bugün hava 20 derece olmasına rağmen kombiyi çalışırken yakaladım.
    Ekranda brülor donma koruması yazıyordu.
    Neden böyle birşey yaptı ?
    Tesisattaki su da 8 derecenin altında değil..
  • enginckc kullanıcısına yanıt
    Pompa sıkışmasını önlemek için çalışmış olabilir.
  • Arkadaşlar cihazım Ariston Alteas one..
    10 metre petek boyum var, yalıtımlı ev..
    Bugün gene "KULLANIM SUYU POMPASI AŞIRI ÇALIŞMA" uyarısı veriyor ve pompa çalışıyor sabahtan beri..
    Sabah elimi yüzümü yıkayıp kapattım daha da durmadı..
    Bu durumda iken petekleri açtığımda petekler ısınmıyor hali ile...
    Ara da bir kaç dakika durdu...
    Bazı günler böyle yapıyor.
    Sıcak su çıkış borusunu tuttuğum da dip kısmının sıcak olduğunu görüyorum.
    Kullanım suyu sıcaklığım 41 dereceye ayarlı..
    Bazı yabancı forumlarda araştırdığımda
    Vaillant markası için kullanım suyu sıcaklığı 55'e yükseltin önerisi vermiş firma...
    Bazı forumlarda ise tercüme hatası zararı yok denilmiş.
    Menüyü ingilizce yaptım "DHW Pump Overrun" diyor.
    Tercüme hatası yok gibi bence..
    Cihazım 6 aylık.Voltaj regülatörü ,kendi oda termostatı ve dış hava sensörü ile birlikte kullanıyorum.

---ARİSTON KOMBİ KULLANANLAR DERNEĞİ---

• quote:

Orijinalden alıntı: enginckc

Arkadaşlar cihazım Ariston Alteas one..
    10 metre petek boyum var, yalıtımlı ev..
    Bugün gene "KULLANIM SUYU POMPASI AŞIRI ÇALIŞMA" uyarısı veriyor ve pompa çalışıyor sabahtan beri..
    Sabah elimi yüzümü yıkayıp kapattım daha da durmadı..
    Bu durumda iken petekleri açtığımda petekler ısınmıyor hali ile...
    Ara da bir kaç dakika durdu...
    Bazı günler böyle yapıyor.
    Sıcak su çıkış borusunu tuttuğum da dip kısmının sıcak olduğunu görüyorum.
    Kullanım suyu sıcaklığım 41 dereceye ayarlı..
    Bazı yabancı forumlarda araştırdığımda
    Vaillant markası için kullanım suyu sıcaklığı 55'e yükseltin önerisi vermiş firma...
    Bazı forumlarda ise tercüme hatası zararı yok denilmiş.
    Menüyü ingilizce yaptım "DHW Pump Overrun" diyor.
    Tercüme hatası yok gibi bence..
    Cihazım 6 aylık.Voltaj regülatörü ,kendi oda termostatı ve dış hava sensörü ile birlikte kullanıyorum.

Arkadaşlar yabanci forumlarda bulduğum yöntem ile çözdüm
    Ariston pompa aşırı çalışma pump overrun

Sıcak su musluklarının hepsini açın.
    Sıcak su akarken kombinin altından temiz su girişi vanasını kapatın.
    Sıcak su musluklarını kapatın.
    Temiz su vanasını tekrar açın.
    Borularda sıkışmış hava varsa bu sensörlerini sıcak su kullanılıyor gibi yanıltıyormuş.
    Havasını alıyoruz yani tesisatın.
    Sanırım 2 3 ayda 1 yapmak gerekiyor.

• Arkadaşlar Ariston Genus One yoğuşmalı kombim 1,5 yıl oldu alalı bir ara baca yerinden çıkmıştı arıza verip duruyordu farketmemiştim buradan saolsun arkadaşlar uyarmıştı sorunu çözmüştük. Şimdi ise 504 alev kopması hatası veriyor günde 3-4 defa resetleyince düzeliyor ama biraz zaman geçince yine aynı hatayı veriyor. Bu 504 ile ilgili hiçbir şey bulamadım internette nedir nasıl çözülür.

Bir kullanıcı şikayetvara yazmış benim yaşadığımı ve baya uğraşmış görünüyor genel tamirci deneme yanılma ile ne kadar parça varsa değişmiş öyle anlaşmışlar ama sorunu nasıl çözdü kişi bilgilerine ulaşamadığım için soramadım. Kombide kronik sorun yok gibi basit bir sorun gibi geliyor bana yaşayan bilen varsa yardımcı olabilir mi tamirci çağırmadan yapabileceğim bir şey ise denemiş olurum. Kombide dikkatimi çeken uzatma borusundan su damlıyor sürekli bununla ilgili birşey midir. Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim...

• genncayy kullanıcısına yanıt
    Cevap için biraz geç oldu ama yinede cevaplamaya çalışayım.
    Ben oda termostatı ile birlikde kullandığım için kombi ortalama 58 derecede çalışıyor, termoregulasyon özelliği olduğundan bu değer değişiyor tabiki.Aylık tüketimimi m3 olarak kontrol etmedim hiç sadece fatura üzerinden söyleyebilirim.Yaşadığım şehir kışları oldukça soğuk, aralık ve ocak ayları gündüzleri ortalama 4-5 derece geceleri ise -8 civarı oluyor, 120 m2 net kullanım alanlı 1. kat (alt kat boş dükkan) evin içi gece gündüz 23,5 derece en soğuk aylarda aylık 470 tl verdim.Bizim buralar için gayet iyi.
    Bence içiniz rahat olsun, Ariston gayet iyidir.
  • DENİZ ÇAĞAN kullanıcısına yanıt
    Merhaba..c u b e Termostat aldınız mı?
  • Mesut2855 M kullanıcısına yanıt
    Merhaba.. Kombi ile gelen Termostat kablosuz mu acaba ? Teşekkür ederim
  • kablolu... cube nin kablolusu... kablosuz için geçen sene 900 istemişlerdi. bu yıl 2000 isterler
  • Merhaba herkese.

Kiracı olduğum eve yeni genus one kombi takıldı. Kombi balkonda olduğundan kablosuz termostat taktırıp sonra da çıkınca söküp götürmeyi düşünüyorum. En uygun ne şekilde çözebilirim?
    Teşekkürler
  • enginckc kullanıcısına yanıt

Süper bilgi, teşekkürler

• Herkese iyi forumlar derneğe bende katılmış bulunmaktayım:)

Sonunda iyi kötü bir ev alabildik 20 senelik bir bina içi 3 sene önce yenilenmiş anladığım kadarıyla kombi, petekler,tesisat vs yenilenmiş.

Taşınalı bir hafta oldu kombiyi bugün sökebildim, ilk defa kombili bir evde oturacağım daha önce doğalgazlı sobalı evde yaşadım. biraz sağını solunu temizledim epey pislenmiş, sanırım hiç bakım yapılmadı ardından filtresini falan temizledim peteklerin havasını aldım 45-48 derecede çalıştırıyoruz. petekler sıcak ama ev aşırı ısınmıyor sanki aktif bir derecemde yok ölçemiyorum psikolojik olarak sıcak soğuk demem doğru olmaz derece temin edip onları detaylı yazayım dışarıdan içeriye girince epey sıcak geliyor içeride oturmaya başlayınca üşüme hissi oluyor ev 85 metrekare

Benim sormak istediğim bu kombi hakkında fikri bilgisi önerisi olan var mı?

Yoğuşmalı sanıyordum ama aristonun yoğuşmasız kategorisinde gördüm epey üzüldüm açıkcası çünkü herkes yoğuşmalı alın vs yazıyor, fakat kombi epey yeni duruyor sadece tozlanmış dış poşetlerini bile biz söktük şimdi yeni kombi almaya kalksak o tasarruf değil tamamen zarar olacak

45-48 derece fazla fatura ödetir mi bize tahmin edebilen var mı:) kombi sürekli çalışmıyor 10 dkda 1 dk falan çalışıp kapanıyor

Kablosuz termostadı bağlama yerini tarif edebilecek olan var mı

Şimdiden teşekkürler

clas x 24 FF

Kombi hakkında nettede pek bir şey yok değişik bir kombi anlamadım gitti,

•  ---ARİSTON KOMBİ KULLANANLAR DERNEĞİ---

Bence surası olabilir

Ta 1 oda termostat Ta 2 floor yerden ısıtma için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diridiri06 -- 4 Kasım 2020; 21:0:3 >
  • teşekkürler cevap için Ta1 miş kablo ile kısa devre yapılan yer yani

Devirdaim pompasının ayarını nasıl düşürebilirim, 2 kademeliymiş ama kademe anahtarı yok acaba elektronik olarak kendisimi arttırıp çoğaltıyor?

• oturbikonusalim kullanıcısına yanıt

Neden düşüreceksinüz

• 2 tane petek çalıştırmayı düşünüyorum çünkü tüm petek ler açık olmayacak
  • oturbikonusalim kullanıcısına yanıt

3 petek çalıştır kafan rahat olsun pompayı yeyip pompa parası ödemekten se 3 petek yak heç olmassa ısınırsın

• 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.