Şimdi Ara

Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları... (75. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.926
Cevap
36
Favori
179.544
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7374757677
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam anladığım kadarıyla sizin eviniz güzel yalıtımlı ve dış sıcaklıkta ılıman, bu şartlarda sizin kombiyi kısa süreli çalışma tarzında ayarlamanız daha tasarruflu olur misal 20 dk da evi ısıtıp 2 saat civarlarında kombi bekleme yaparsa o.t farkını sayaçta görürsünüz ama diğer türlü yani düşük kazan sıcaklığı ile uzun süreki çalışmalar sizin şartlarda tasarruf sağlamaz çünkü o.t almadan öncesinde de düşük kazan sıcaklığı ile sürekli kullanım yapıyordunuz.Özellikle gündüzleri çok kısa süreli çalışıp tüketimi baya aşağıya çeker o.t. gece yatarkende program yapıp daha az set değerine ayarlarsınız sabah kalkış saatine göre ordanda gelir tasarruf.

Ayarları değiştikten sonra kombi çalışmaya başladığında kazan sıcaklığına bakın 48-50 civarlarında başladıysa tamamdır, daha az ise ayar noktasını ve eğimi arttırın 48-50 görene kadar, bu değer gözünüze yüksek gelmesin ilk çalışmada yani set değerine ulaşıp kapanmasına 0.4 derece varken göreceksiniz sonra her sıcaklık artışında kazan sıcaklığı düşecek oransal oda etkisi ayarı 20 ye yakınsa çok hızlı düşer 0 a yakınsa çok az düşer bu şekilde ayarlayacaksınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• gktgsyn G kullanıcısına yanıt
    Hocam bende böyle bir ayar yapmadım. Belki bende de oda termostatı seçili değildir. Yalnız bu tarz şeyler kullanım kılavuzunda neden yazmaz "oda termostatını şöyle aktif edin" şeklinde vs...
    Bunun ayarın referans kodu nedır hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yasakbölge

Hocam bende böyle bir ayar yapmadım. Belki bende de oda termostatı seçili değildir. Yalnız bu tarz şeyler kullanım kılavuzunda neden yazmaz "oda termostatını şöyle aktif edin" şeklinde vs...
    Bunun ayarın referans kodu nedır hocam?
    Linkteki kullanım klavuzunun 21-29-30 sayfalarını okuyun hocam anlamadığınız bir yer olursa sorarsınız. Resimlerinide ekliyorum.

https://issuu.com/kombi.com/docs/ariston_sensys_modulasyonlu_sistem_yoneticisi/1?ff

Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları...

Evet hocam girdim o ayarlara. Bende basit termoregülasyon seçili. Yani oda termostatı modülasyonu açık değildi dimi?

Benim bunu "yalnızca ortam sensörü" yapmam gerekiyor anladığım kadarıyla?
    Termostat üzerinde ise oda şeklinde geçiyor.

Auto modu illa açmama gerek var mı? Kombiyi ilk kurduklarında fazla yakıt harcar açmanıza gerek yok denmişti. Auto modu belirten resim atınca siz aklıma geldi

----------
    Kombi modülasyon ise 0. Modülasyon yapmıyor mu kombi?

(Kombi çalışmıyorken çektim acaba ondan mı 0. Yarın tekrar bakarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasakbölge -- 11 Aralık 2018; 1:53:42 >

• x-calibur kullanıcısına yanıt
    Linkteki dediğiniz sensöru aldım Kargo bugün gelirse akşam bağlayacağım insaallah kartı falan yakmayiz hadi hayırlısı :-)

• quote:

Orijinalden alıntı: Sevkett67

Linkteki dediğiniz sensöru aldım Kargo bugün gelirse akşam bağlayacağım insaallah kartı falan yakmayiz hadi hayırlısı :-)
    Bizde yanmadı hocam :)

Yeter ki doğru yere bağlayın çünkü soketler birbirine çok yakın, iyice görmek lazım 2 tane yan yana doğru yer olduğuna bakmak lazım. Yada direk @gktgsyn dediği yöntemle bağlayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yasakbölge

Evet hocam girdim o ayarlara. Bende basit termoregülasyon seçili. Yani oda termostatı modülasyonu açık değildi dimi?

Benim bunu "yalnızca ortam sensörü" yapmam gerekiyor anladığım kadarıyla?
    Termostat üzerinde ise oda şeklinde geçiyor.

Auto modu illa açmama gerek var mı? Kombiyi ilk kurduklarında fazla yakıt harcar açmanıza gerek yok denmişti. Auto modu belirten resim atınca siz aklıma geldi

----------
    Kombi modülasyon ise 0. Modülasyon yapmıyor mu kombi?

(Kombi çalışmıyorken çektim acaba ondan mı 0. Yarın tekrar bakarım.
    Keşke daha önce söyleseydin hocam benim söylediğim ayarların hepsi auto modu aktif ve termoregülasyon ayarı ortam sensörü seçiliyken çalışır. Basit termoregülsayon on/off o.t ler için bunda auto modu aktifken destek süresi ayarı neyse kazana okadar dk da 4 derece arttırma yapar, auto modu kapalıyken sabit kazan sucaklığını kullanır modülasyonu sadece sensys ile ortam sensörü seçili ve auto modu açıkken yapar. Önceki söylediğim ayarlar modülasyonun nasıl yapılacağıyla ilgili biliyorsunuz o yüzden siz farkedemediniz:)

Ah kardeşim bilsem... Niye söylemeyeyim ki...

Taa baştan beri okuyordum sayfaları sizin o yoruma denk geldim Allah tan.

Peki hocam 8.2 referans kısmını da değiştireyim mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasakbölge -- 11 Aralık 2018; 15:14:0 >
    gktgsyn G kullanıcısına yanıt
    Bunların arti-eksi gibi olayları yok demi şimdi: -) gktgsyn hocamın dediği de mantıklı şimdi ta2 yerindeki soketi çıkarıp bunun ucuna bagladığımızda kombiden hangi ayarı yapacağız orasını tam anlayamadim

• Ya biz bir tane wp grubumu kursakki iki gun önce 314 tl fatura gelince adam ne yapacağını şaşırıyor

• quote:

Bunların arti-eksi gibi olayları yok demi şimdi: -) gktgsyn hocamın dediği de mantıklı şimdi ta2 yerindeki soketi çıkarıp bunun ucuna bagladığımızda kombiden hangi ayarı yapacağız orasını tam anlayamadim
    + - yok istediğiniz gibi bağlayın.
  • quote:

Ya biz bir tane wp grubumu kursakki iki gun önce 314 tl fatura gelince adam ne yapacağını şaşırıyor
    Kaç metreküp?
    Kardeşim auto mod açık. Dediğin gibi kazan derecesi değişip duruyor.

Ancak ısıtma sistemi pompası aşırı çalışma iletisini sık gösterip durmaya başladı. Öncesinden daha sık.

• yasakbölge kullanıcısına yanıt
    8.2 parametrelerini bilmiyorum orda bi islem yapmaya gerek yok belkide sadece bilgi içindir hocam.

Oransal oda etkisi ile eğimi biraz düşürün, kazan sıcaklığını, set değerinin 0.3 derece altındayken kontrol edin 48 den az ise ayar noktasını yükseltin sonra takip edin kaçar kaçar düşürüyor kazan derecesini.

• Sevkett67 S kullanıcısına yanıt
    Tam ismini hatırlayamadım hocam hani kombi parametreleri/ayarlar içinde fabrika ayarı yerden ısıtma olan ayarı oda olarak seçeceksiniz yalnız soketi çıkarıp kombiyi açınca uyarı veriyor geri veya ok tuşuyla uyarıyı kapayıp parametreyi değiştirin.

Birde soketin minik tırnaklarını kesin yuvaya girmesini engelliyor.

253 falan di galiba çünkü bizim burada 1metrekup 1.24 tlye falan denk geliyor

Elimde yedek soket olması lazımdı diye hatırlıyorum galiba bir bakarım hocam sagolun

Yalnız şöyle bizim bina eski olduğu için 3 katlı 5 daire var giriş katı tek daire üst katlar çift daire evin planları hep birbirinden değişik dışardan bakıldığında üst katimda babam oturuyor ama üstüm boşa çıkıyor e birde giriş katında oturuyorum evi tadilat yaptırdım düğünden önce laminantim altında yalıtım var ve içten dış duvarlar da yalıtım var o yüzden biraz yüksek faturam. Karşı komsuma oda termostati 23 derece iken viesmann kombi ile 401 tl iki üst katimda oturan Amcam 23 derecede genus evo kombi ile 380 tl fatura odedi. Onlara göre yine iyiyim benim ise 22-22.5 derecedeydi o.t. ayrıca onların evi 65 metre kare falan benim daire net 100 metre kare. Kendimi bunlarla avutuyorum

• En az günlük 7 m3 yakmışsınız. İyiymiş ben Denizlide oturuyorum havalar 2 4 derece falan içerisi 24 derece ayarlı habire kombi kurcalıyorum, geçen bi baktım 7 m3 yakmışım bende. Şimdi 3 gündür başka ayarladım 4 4.5 m3 e düştü. Eğimi 1 ayarladım ofset +10 derece pompa delta t 10 da maksimum pompa 75 minimum 40 ayarlı. Çok yaktığı zaman Eğim 2.5 falandı şimdi sanki daha iyi oldu. Yüksek sıcaklıkta yakmak iyi gelmedi anlamadım gitti bu kombinin mantığını arada insafa geliyor az yakıyor

Hocam daha önce demiştiniz dış hava sensörüde alın diye.
    Almaya karar verdim. Peki verdiğim paralara değecek mi hem termostat hem o?

Dış hava sensörü ne gibi katkı sağlar? Elzem midir?
    https://www.enuygunkombi.com/ariston-dis-ortam-sensoru-305

Yanlış ürünü almayalım bunu diyorsunuz değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasakbölge -- 12 Aralık 2018; 3:6:46 >
  • 
Sayfa: önceki 7374757677
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.