Şimdi Ara

Arduino RF Haberleşme (Kablosuz sensör-motor haberleşmesi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir deponun sıvı seviyesini ultrasonik sensör ile okuyacağım oradan belirlediğimiz bir referansın altında ve üstünde röle tetiklenecek popmpa devreye girecek veya duracak fakat bunu RF ile yapmayı düşünüyoruz elimde Dragino Lora Sheild var Arduino ile uyumlu,virtualwire ve radiohead kütüphanelerini inceledim fakat benimkine benzer bir örnek bulamadım genellikle iki arduino ile bilgi gönderip seri monitörden okumuşlar nasıl bir yol izlemeliyim daha önce çalışan arkdaşların yardımını bekliyorum.

Arduino RF Haberleşme (Kablosuz sensör-motor haberleşmesi)

• Alıcı ve verici arası mesafe ne kadar?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ghostmanzero G kullanıcısına yanıt
    Hocam ilk adimda sistemin demosunu yapmak istiyorum yaklasik 30-40 cmlik mesafede testini yapacagim.

• Piyasada iki temel çeşit modül var. Biri 100m diye satılıyor. Gerçekte anten ile açık alanda 50-60m çekiyor. Kapalı alanda ise 30m filan çekiyor. Diğeri ise açık alanda 1km kapali alanda ise yaklaşık yarı yarıya düşürüyor mesafesi. "433mhz rf modül arduino" şeklinde aratirsaniz baya doküman çıkıyor. Arduino programla konusunda biraz deneyiminiz varsa halledersiniz zaten. Ben microdenetleyicili sistemlerde rf role, kumanda, kontrol sistemleri üzerine çalışıyorum. Hani siz bir göz atın. Genel anlamda size tam olarak neyin lazım olduğunu tespit edip olmadı yine yardımcı olmaya çalışırım

• quote:

Orijinalden alıntı: ghostmanzero

Piyasada iki temel çeşit modül var. Biri 100m diye satılıyor. Gerçekte anten ile açık alanda 50-60m çekiyor. Kapalı alanda ise 30m filan çekiyor. Diğeri ise açık alanda 1km kapali alanda ise yaklaşık yarı yarıya düşürüyor mesafesi. "433mhz rf modül arduino" şeklinde aratirsaniz baya doküman çıkıyor. Arduino programla konusunda biraz deneyiminiz varsa halledersiniz zaten. Ben microdenetleyicili sistemlerde rf role, kumanda, kontrol sistemleri üzerine çalışıyorum. Hani siz bir göz atın. Genel anlamda size tam olarak neyin lazım olduğunu tespit edip olmadı yine yardımcı olmaya çalışırım

Hocam kullandığım RF modül LoRa 868Mhz frekans Arduino Sheild ile birleştirilmiş hali (Draguino Arduino Sheild ),kendi sitelerine baktığınızda 10km'den fazla menzile sahip olduğunu iddia ediyor fakat deneme fırsatım olmadı ülkemizde pek yaygın değil genellikle iot,akıllı şebekeler ve sayaç uygulamalarında kullanılıyor.

Benim hedefim ise ultrasonik sensör ile deponun bir referans noktasını belirleyip ona göre rölenin açılıp kapanması yani bir arduino su seviyesini belirleyip diğer arduinoya gönderecek diğeride röleyi açacak veya kapatacak çokta kopleks değil aslında küçük bir prototip yapmayı düşünüyorum.

Yazılım aşamasında ise RF mofüller ile hiç çalışmadım ve çok kısıtlı bilgim, iki kütüphabe inceledim radiohead ve virtualwire,aslında daha basit 3 bacaklı kendinden antenli 1-2 dolarlık 433Mhzlik modüllerin led on/off yazılımlarını inceledim çok kopleks değillerdi ama o modül için yazılan kod tüm rf modüller ile kullanılabilir mi herhangi bir bilgim yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: BRV35

quote:

Orijinalden alıntı: ghostmanzero

Piyasada iki temel çeşit modül var. Biri 100m diye satılıyor. Gerçekte anten ile açık alanda 50-60m çekiyor. Kapalı alanda ise 30m filan çekiyor. Diğeri ise açık alanda 1km kapali alanda ise yaklaşık yarı yarıya düşürüyor mesafesi. "433mhz rf modül arduino" şeklinde aratirsaniz baya doküman çıkıyor. Arduino programla konusunda biraz deneyiminiz varsa halledersiniz zaten. Ben microdenetleyicili sistemlerde rf role, kumanda, kontrol sistemleri üzerine çalışıyorum. Hani siz bir göz atın. Genel anlamda size tam olarak neyin lazım olduğunu tespit edip olmadı yine yardımcı olmaya çalışırım

Hocam kullandığım RF modül LoRa 868Mhz frekans Arduino Sheild ile birleştirilmiş hali (Draguino Arduino Sheild ),kendi sitelerine baktığınızda 10km'den fazla menzile sahip olduğunu iddia ediyor fakat deneme fırsatım olmadı ülkemizde pek yaygın değil genellikle iot,akıllı şebekeler ve sayaç uygulamalarında kullanılıyor.

Benim hedefim ise ultrasonik sensör ile deponun bir referans noktasını belirleyip ona göre rölenin açılıp kapanması yani bir arduino su seviyesini belirleyip diğer arduinoya gönderecek diğeride röleyi açacak veya kapatacak çokta kopleks değil aslında küçük bir prototip yapmayı düşünüyorum.

Yazılım aşamasında ise RF mofüller ile hiç çalışmadım ve çok kısıtlı bilgim, iki kütüphabe inceledim radiohead ve virtualwire,aslında daha basit 3 bacaklı kendinden antenli 1-2 dolarlık 433Mhzlik modüllerin led on/off yazılımlarını inceledim çok kopleks değillerdi ama o modül için yazılan kod tüm rf modüller ile kullanılabilir mi herhangi bir bilgim yok.

yapmaya çalıştığınız projenin aynısı geldi bana daha önce.yapıp teslim etmiştim.videosu duruyor galiba.ben yarın bir bakar size pmden atarım.shield filan kullanmaya gerek yok.eger istediğniz 50m civarı birşeyse benim yaptığım anısı zaten.eğer km seviyesinde olacaksa modül değişir. haberleşme protokolleri aynı olmakla beraber herhangi bir değişiklik varsa bunu bilip buna göre kodda veya donanımda değişiklik yapabiliyor olmanız lazım.arduino ile ilgili dünya kadar döküman olmasına rağmen eğer bu konularda deneyiminiz yoksa öyle yada böyle bir yerlerde sıkıntı yaşarsınız. hani o da işin gereği. incelemeniz gereken haberleşme prokolü "seri haberleşme" .modüllerin videoları filan da var.çalışmanızda ilerledikçe ben size yine anahtar kelimelerle veya yönlendirmelerle yardımcı olmaya çalışırım.olur da bunu kendiniz yapmaktansa elinizde inceleyip geliştirebileceğiniz bir örnek olsun isterseniz yani yaptırmak isterseniz yine yardımcı olurum. alıp kullanırsınız .deneyimlemiş olrsunuz .sonrasında daha yüksek mesafeler için veya daha kompleks devreler için yol gösterici olarak kullanabiliriniz.

benim yaptığımda alıcıda bir lcd ekran,bir alıcı modül ve bir role var.
    vericide ise bir ultrasonık sensor ve birde verici modül var.
    depo 50cm derinlikte olacak şekilde tasarlandı.sensor depo tepesıne konuyor. sensor boşta ise alıcıya "hata! depo algılanmadı" diye uyarı gonderiyor.alıcı roleyı kapatıyor.bu şekilde depoyu dolduran motor duruyor.onlem amaçlı olmuş oluyor hani

sensor olması gerektığı gıbı takıldıysa ozaman depo su sevıyesı en ust kısma gelene kadar alıcıya "motor çalışıyor depo doluyor" mesajı atıyor.lcd de goruntuluyor bunları tabı.ve motoru çalıştırmak için roleyı cekıyor.

depo dolu ise yanı sensor belirlenen mın degerı olcunce de "motor durduruldu depo dolu" dıye yazdırıyor.

verici çalışırken alıcı çalışmıyorsa zaten motor çalışmıyor.
    alıcı çalışırken verici çalışmıyorsa o zaman da sistem başlamıyor.giriş ekranında "kablosuz motor kontol projesi " yazdırıyor.ta ki verici sinyali gelene kadar.ondan sonra çalışmaya başlıyor

• ghostmanzero G kullanıcısına yanıt
    Hocam uzun uzun yazdiginiz icin tesekkur ederim fakat bu isi rf modul ile yapmam gerekiyor cunku prototip hali ilk versiyon, arduino ve c programlama ile hasir nesirim ultrasonik sensor ve role kisimlari tamam suan tek yapmam gereken depodaki sivi durumuna gore diger arduinoyla haberlesme elimdeki modüle uygun iki adet kutuphane var biri radiohead digeride lmic cok yaygin degiller sanirim.

• Bahsettiklerim zaten rf modüller. Kütüphaneler olabilir.mantik seri haberleşme. Genelde bilginin sağlıklı iletimi için verinin saklanacagi bir dizi ve dizinin uzunluğunu belirleyen bir degisken olur. Veri tamamen gelene kadar hattı dinleme işlemi yapılır . Hani bunların olduğu kod yığınıni alıp .h uzantılı kaydedince oluyor sana kütüphane. Internette arduino için baya kütüphane var. Alıp elindekiler için denemen lazım. Sendeki modül veya kit her ne ise varsa Datasheetinden bilgi edinebilirsin

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.