Şimdi Ara

Arduino Pin Sıkıntısı (Çözüldü )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arduino ve elektronik konusunda henüz acemiyim. Uno R3 ile birlikte;
    bir adet 16x2 LCD
    bir adet saat modülü
    bir adet ir kumanda
    bir adet dot matrix led
    ve birkaç tane de led kullanmam gerekiyor.

Ortak kullanılan pinler sorun yaratır mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kara Börü -- 2 Haziran 2017; 5:14:59 >

• Evet genellikle yaratır, varsa başka pinlere aktarmak gerek. Eğer yetmiyorsa 2 uno ya da 1 mega kullanabilirsin.
  • Pin kullanımı aslında biraz düşünülünce her türlü halledilir :) ardunio uno için düşünürsek :

Lcd için 6 pin

İr alıcı için 1 pin

Ds1302 modül için 3 pin

Dot matrix led demişsin ama kacli? Neyse farketmez arasına 74hc595 konulur. Bunun için de 3 pin gerekir yanlış hatitmalmiyorsam

Toplam =13 pin yapar. Digitaller bitti.

6 tane Analog pin var. Bu pinlere 6 değil 12 ya da 18 led bile bağlanır. Nasıl mı?

Led sonuçta bir diyot. Diyotlarin belli bir eşik değeri vardır.esikten sonra gerilimi arttırsan da (sinir gerilimi asmadigin sürece tabi) pek bir parlaklık değişimi göremezsin.cok az da olsa değişir ama bu oran çok azdır. Birçok şekilde denedim hani bu yöntemi :)

Aynı pine 3 led bağlarsin. 50ohm gibi bir direnc baglarsın ilkine. Ona paralel olan diğerine 220 veya 330. Bu biraz deneme yanılma gerektirir. Hani Analogwrite komutu ile çalıştırilacagi için Ledlere bağlı direnç sayesinde aynı pinden verilen gerilim ile düşük direnç bağlı olanı yakarken yüksek dirençli olanı yakmamis olacaz. Son led için ise biraz daha yüksek bir direnç seçilir. İlk Led 50 ohm üzerinden beslenevegi için led yüksek akımlı olandan alınmalıdır. Çünkü tam 5 volt verildiğinde 50ohm o Ledi korumada başarılı olmayabilir. Bu sekilde bu devreyi uno ile yapabilirsin.

https://youtu.be/Crveabq6jUk

Burdaki videoda otopark içindeki kırmızı ve yeşil Ledlerde de benzer birşey yaptım. Orda kırmızı Led yanıyorken yeşilde gerilim yok ama yeşil yanıyorken kırmızıda yaklaşık 3,5v var. Alt tarafta bir gerilim bölücü ile o 3,5 v u Ledin eşik değerinin altına çektim. Eğer direk ardunioya bağlı olsaydi direk Analog uçtan azaltırdim gerilimi. O da ise yarardı.

https://youtu.be/e7Jypf5Wl94 burdaki videoda Ledlere direnç bile bağlı değil :) hani doğru birşey mi? Değil. Tüm Ledleri Analog pinlerden besliyorum bu videodaki devrede ama sirf gerilim biraz düşük diye sistem sağlıklı diyemeyiz. Çünkü akım sınırlaması için oraya bir direnç şart. Daha uzun ömürlü olur. Ama videoda da gördüğün gibi dünya kadar Led vardı. Hepsinin ucuna direnç koymaya üşenmistim o zaman çünkü o projeyi defalarca yapıp yapıp sökmek zorunda kalmıştım :)

Kısacası bu gibi yöntemlerle bir şekilde işini halledebilirsin. Çözümün sana sunduğu kolaylık ve zaman tasarrufu bir yandan da devrenin ömrünü veya çalışma

İstikrarını etkileyebilir. Artık senin için uygun hangisi ise onu denersin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Seri lcd kullanırsın rahat yeter. 21 tane dijital i/o var sonuçta.

• MCP23017 ve ShiftIn - Out Entegreleri kullanabilirsin daha fazla pin ihtiyacın varsa. LCD için zaten I2C kullan direk A5 ve A6 pinleri ile sürmüş oluyorsun.
    MCP23017 ilede IC başına 16 çıkıştan 3 entegre bağlasan neredeyse Mega Pin sayısına erişirsin.
  • ghostmanzero G kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam kesinlikle önerinizi değerlendireceğim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Seri lcd kullanırsın rahat yeter. 21 tane dijital i/o var sonuçta.

seri LCD nasıl olur fikrim yok hocam örnek var mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: burakc

MCP23017 ve ShiftIn - Out Entegreleri kullanabilirsin daha fazla pin ihtiyacın varsa. LCD için zaten I2C kullan direk A5 ve A6 pinleri ile sürmüş oluyorsun.
    MCP23017 ilede IC başına 16 çıkıştan 3 entegre bağlasan neredeyse Mega Pin sayısına erişirsin.

Teşekkür ederim hocam bunu da değerlendireceğim :)
  • Forumda bir sıkıntı var sanırım hem mesaj tarhileri anormal hem de bildirim gelmiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: necoinside

Evet genellikle yaratır, varsa başka pinlere aktarmak gerek. Eğer yetmiyorsa 2 uno ya da 1 mega kullanabilirsin.

teşekkür ederim hocam ancak tek bir uno r3 kullanmam gerekiyor :)
  • lcdleri seriye dönüştürecek ucuz kartlar var I2C den bağlanıyor, saat entegresiyle aynı pinlere bağlayıp(sorun çıkarmayacaktır) kullanabilirsin. Böylelikle lcdnin kullandığı tüm pinler boşta olacak.
    ledleri de dot matrix şeklinde bağlayabilirsin, 3x4 = 12led için 3+4 = 7 pin harcarsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: necoinside

lcdleri seriye dönüştürecek ucuz kartlar var I2C den bağlanıyor, saat entegresiyle aynı pinlere bağlayıp(sorun çıkarmayacaktır) kullanabilirsin. Böylelikle lcdnin kullandığı tüm pinler boşta olacak.
    ledleri de dot matrix şeklinde bağlayabilirsin, 3x4 = 12led için 3+4 = 7 pin harcarsın.

Sanırım böyle yapıcam hocam sağolun

• demultiplexer(veri dağıtıcı) ile çözülebilecek bir problem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dergul

demultiplexer(veri dağıtıcı) ile çözülebilecek bir problem.

Bu beni biraz aşar gibi hocam yine de teşekkür ederim :)

• Genellikle yaratır. Lcd de yazı yazdırmak istersin led sönmeye başlar falan. Mega kullanın daha rahat edersiniz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.