Şimdi Ara

Arduino İle Analog Değer okuma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
1.570
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle herkese kolay gelsin arkadaşlar. Arduino ya 10 turlu Potansiyometre bağlayıp analog değerleri okumak istiyorum ama bunu bir türlü yapamadım Alt tarafta ki kodlarla 90 derecelik potun değerlerini okuyorum ama çok turlu potun değerleri okunmuyor hep sabit değer veriyor 0 yada 1023 olarak. Çok turlu pot için farklı bir kod mu denemek lazım.

/*
    ReadAnalogVoltage
    Reads an analog input on pin 0, converts it to voltage, and prints the result to the serial monitor.
    Graphical representation is available using serial plotter (Tools > Serial Plotter menu)
    Attach the center pin of a potentiometer to pin A0, and the outside pins to +5V and ground.

This example code is in the public domain.
    */

// the setup routine runs once when you press reset:
    void setup() {
    // initialize serial communication at 9600 bits per second:
    Serial.begin(9600);
    }

// the loop routine runs over and over again forever:
    void loop() {
    // read the input on analog pin 0:
    int sensorValue = analogRead(A0);
    // Convert the analog reading (which goes from 0 - 1023) to a voltage (0 - 5V):
    float voltage = sensorValue * (5.0 / 1023.0);
    // print out the value you read:
    Serial.println(voltage);
    }

• Daha once cok turlu pot ile çalışmadım hiç . normal pot gibi çalışir herhalde. Çok turlu potun.bir bacağıni 5v ta digerini gnd ye bağla. Voltmetrenin artı ucu orta bacağa, diğeri gnd ye. Potu çevir. Voltmetreden 5-0 V arası okuyorsan tammdır. Analog in pinlerinden birine bagladiysan (ki kodda A0 a bağlamışsın diyor. Analog giristir o. Sorun yok hani.) okumasi lazım. Bu arada ekrana yazdırdign da analog veri değil, voltaj değeri. Bence devreyi bi gözden geçir yine.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bağlantıda sorun yok Bir ayak GND bir ayak 5v orta ayak A0 da bağlı Normal 90 derecelik pot Voltaj değerini de veriyor diğer kodu yazdırdığımda normal değerleri de veriyor ama çok turlu potu bağladığım zaman ne voltaj değerlerini veriyor nede normal değerleri. iki farklı çok turlu pot denedim ikisinde de aynı malesef
  • Türkayemre kullanıcısına yanıt
    Çok turlu potun bir ucuna 5v, diğer ucunu gnd ye bağlayıp. Multimetre nin bir probunu orta bacağa diğerini de gnd ye takın. Multimetreyi gerilim kademesine getirip potu çevirin. Eğer 5v ile 0 arasında değişiyorsa kodun çalışması gerekirdi. Eğer farklı bir değer varsa ona göre kod düzenlenir

• ghostmanzero G kullanıcısına yanıt
    teşekkür ediyorum hocam ilk fırsatta deneyip sonucu yazarım. Kolay gelsin
    Hocam dediğin işlemi 90 derecelik potta yaptığım zaman dediğin gibi 5v ile 0 v arasında değişiyor değerler ama çok turluda aynı işlemi yaptığımda 4.84v olarak sabit hiç değişmiyor. potta sorun var galiba.
    Varsa elinde başka bir tane onunla bir dene yine. Aynı şekilde gerilim değişmiyor ise demek ki bu cokturlu pot başka şekilde çalışıyor :) eger yok 0-5v arası değişiyorsa (ki öyle olması lazım bence. 90 derece de olsa çok turlu da olsa pot ise mantık "değişken direnc" tir. İki uca gelirm veriliyorsa o zaman da değişken gerilim elde edilmiş olur) demek ki o cokturlu pot bozuk. Kod da normal potta çalışıyor ise kodda sikintisi yok demektir zaten. Umarım bu sefer istediğin sonucu alırsın

Yardımların için teşekkür ederim. İlçede olduğum için burada yeni bir pot bulmam zor merkeze gittiğim zaman yeni birtane alır denerim artık. Kolay gelsin.
  • Rica ederim. İyi çalışmalar

• Merhaba Arduino forumdan da yazmıştım ama görmediniz sanırım. Ben de sizinle aynı sorunu yaşıyorum. Çözdüyseniz yardımcı olur musunuz? (proje linki=>https://forum.donanimhaber.com/realistik-direksiyon-seti-yapimi--126405855#126748441)
  • DirtJumper kullanıcısına yanıt
    Hocam kusura bakmayın mesajınızı yeni gördüm. Çok turlu potun değerleini mi okumak istiyorsunuz.
  • Estağfurullah sorun değil. Ve evet öyle bir amacim var ancak henüz başarılı olamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DirtJumper -- 10 Haziran 2017; 12:56:39 >
    çok basit aslında normal 90 derecelik pot ile aynı kodlama ile okunuyor sadece çok turlu potun ayak sıralaması farklı oluyor. hangi kodlama ile değer okuyacağını biliyorsundur galiba. Ve kullanacağın çok turlu potunda bi kaç resmini çekip buraya atarsan ayak sıralamasına yardımcı olmaya çalışırım.
    Kodlama konusunda pek fazla bilgim yok ama elimdeki hazır kodlarda neyin ne olduğunu az çok anlayabiliyorum. Potansiyometreden şüpheleniyorum açıkçası. Resimdeki şekilde bağlayınca son noktaya geldiğinde sadece 0 dan tam değere çıkıyor. Analog pinini ortaya bağlayınca da hiç çalışmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DirtJumper -- 10 Haziran 2017; 13:26:41 >
    bende pek bilmiyorum kodlama işini zaten program üzerinde ki hazır kodu kullanarak değer okumayı yaptım. bende de aynı pottan vardı büyük ihtimalle o pot yanmıştır yanlış bağlantı yapıldığı için bende de aynı sorun oldu analog pin ortada değil kenarda ki pinlerden birisi. potun üzerinde ki resimden anlaşılıyor hangi tarafta ki pinin analog olduğu ona göre bağlarsan çalışması lazım ama dediğim gibi daha önce yanlış bağlantı yapıldığı için pot yanıyor büyük ihtimalle o çalışmaz :)

benim kullandığım pot bu analog pin en sağdaki yani mile göre en arkada bulunan ayak. Sende ki potta da bunun ki gibi üzeirnde bi şema olması lazım ona göre bakıp belirleye bilirsin

Multimetreyle kontrol ettim çevirince direnç değişiyordu ama kızartmış olma ihtimalim de yüksek Yeni bi tane alıp denemek lazım o halde. Teşekkür ederim yardımınız için

bende de aynı multimetrede değer değişiyor ama iş değer okumaya gelince çalışmıyor :)

biraz önce eklediğim resim çıkmadı galiba
    Tuhaf valla. Resim de çıkmıştı . Ben bi Aliexpress'e gideyim sipariş vermeye. Tekrar sağolun iyi günler :))

bende açılmıyor resim o yüzden yeniden yükledim . bende ordan sipariş verdim 18 günde geldi. burdan tanesini 15 e alıyordum ordan 2 tanesini 7 ye aldım galiba :) ama şuan senin kullandığından biraz küçük
    Ben 20 ye almıştım Küçük olması daha iyi. Fazla yerim yok konsolun içinde :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DirtJumper -- 10 Haziran 2017; 15:42:10 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.