Şimdi Ara

Arctis 3 yenilendi, peki performansı? 'Steelseries Arctis 3 incelemesi'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
3.335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arctis serisi 3,5,7 ve Pro serisi şeklinde segmentlere ayrılmış, Arctis 3’ün Bluetooth’lu olanı var, Arctis Pro’nun 2.4GHz bandını kullanan kablosuz versiyonu var gibi gibi. En nihayetinde elimizdeki Arctis 3 ve bu ailenin en küçük kardeşi. Hali hazırda bir sürü incelemesi var zaten diyeceksiniz ama bu Arctis 3’ün 2019 versiyonu. Eski sürümle arada ne farklar var, eskisi elimde olmadığı birebir karşılaştırmam mümkün değil ama biz bizdekini incelemeye başlayalım.

Gayet renkli, şık ve bir kulaklık hakkında merak ettiğiniz çoğu detaya yer verilen bir kutusu var. İçinden kulaklığın kendisi, PS’de, Xbox’da, Nintendo Switch’te, telefonda kullanabilmenizi sağlayacak kısa kablo ve PC’de kullanacağınız çifte 3.5mm uzatma kablosu çıkıyor.

İnce, hafif ve silikonlu yapıda kablolar bunlar, itmiyor, çekiştirmiyorlar kulaklığı, sağa sola da takılmıyorlar. Çıkarılabilir yapıda olduklarından kablonun başına bir şey gelince kulaklığı atmak durumunda kalmıyorsunuz, değiştirin gitsin.

Arctis 3’ün tamamı plastik malzemeden. Haznelerin üstü biraz daha mat, geri kalan kısımlar biraz daha parlak. Genel hissiyat olarak, esnetirken çatırtı çuturtu çıkarmadığı, eklem noktalarında da bir gevşeklik, hareket payı olmadığından sağlam hissettiriyor.

Kafa bandını korkmadan esnetebiliyorsunuz, olur mu olmaz mı derdi yok. Tuhaf, rahatsız edici sesler çıkarmıyor. Yastık yerine askılı sistem var, kafanıza esnek bir kumaş temas ediyor. Cırt cırtlı, ilk ayar biraz vaktinizi alabilir ama bir defa yapacağınız bir şey, bir avantajı ayarı kaçmıyor, konforlu noktayı yakaladıktan sonra daha uğraşmıyorsunuz.

Plastik eklem noktalarından içeriye doğru yönleniyorlar, mola verdiniz diyelim, boynunuza alınca boğmuyorlar sizi ama dışarı bakabilselerdi bence daha iyi olurdu. Kulağı daha iyi sarmaları için tam olarak içeri dışarı değil, biraz daha çaprazlama hareket ediyorlar, böylesi daha başarılı.

Sağ haznede bir detay yok, ne varsa sol haznede. Mikrofon, 3.5mm jack, USB çıkışı, ses ayarı ve mikrofon susturma butonu. Daha çok sağ elini kullanan biri olarak sağda olabilirlerdi diye düşünüyorum, tercih meselesi. Mikrofonu istediğiniz zaman çıkarıyorsunuz, isabetli yönlendirilebiliyor, olduğu yerde de sabit kalabiliyor. Ses ayarı gayet hassas, öyle birkaç tur attırmaya gerek yok, ince ayara da geliyor, bir hamlede tamamen susturabiliyorsunuz da. Maliyet düşünülerek kontrollerin hepsi bir tarafa alınmış gibi görünüyor, mesela susturma anahtarı sağda daha el altında olabilirdi.

Yastıklar mikrofiber malzemeden, yumuşak yastıklar, gayet yumuşaklar. İçleri biraz daha elips şeklinde ve benim gibi biraz büyük kulaklı dostlar, merak etmeyin kulağımın üst kısmı değiyor değmiyor gibi bir şey, konfor tarafında detaylandıracağım bu kısmı zaten.

İçlerinde 40mm, 20Hz-22KHz frekans aralığına ve 98db hassasiyete sahip sürücüler var, 32ohm’luk bir kulaklık, beslemesi 16ohm’luk kulaklıklara göre teorik olarak da, pratikte de daha kolay, Samsung Galaxy S9+ ile dinledim, masaüstü sistemimle aynı ses yüksekliğine ulaşabildim. Çoğu oyuncu kulaklığında olduğu gibi arkaları kapalı. Mikrofon da 100hz-10KHz frekans aralığına sahip, gürültü engellemeli.

Öncelikle tabiri caizse milli e-spor oyunumuz CS:GO’da test ettim. Yön hissiyatı gayet canlı bir şekilde hissedilebiliyor, koridorda, görmediğiniz noktadan yaklaşan birisini olduğunu anlayabiliyorsunuz veyahut bir çatışma varsa ne yönde, kulaklık size söylüyor diyebilirim. Silah sesleri, fena değiller ama pompalı tüfeklerde, keskin nişancı silahlarındaki o tok tınının biraz daha güçlü olmasını isterdim.

Yeni Arctis 3 ile beraber Steelseries’in sanal 7.1 desteği kalktı zira Windows’un çevresel ses motoruyla çatışıp kulaklığın halihazırdaki ses deneyimine zarar verdiği belirtilmiş. Sanal çevresel ses motorlarını da genel olarak beğenmiyorum arkadaşlar, olan performansı bozduklarını düşünüyorum, kendi başlarına gayet iyiler, Arctis 3 de iyi.

Heroes of the Storm’da, takım oyunu gerektiren oyunlarda sesten çok iletişim önemli, şimdi örnek kaydımızı dinleyelim. Ses temiz sayılır, arkadaki dip sesi tamamen atmıyor. Gürültü engelleme deyince, agresif bir engelleme beklemiştim, robotik bir ses beklemiştim ama öyle değil, doğal bir ses, karşıdakini rahatsız etmeyecek bir ses bence. Tuş sesleri, klik sesleri karşıya gidiyor ama Discord kullandığınızda zaten sadece sizin sesinize tepki vereceğinden, pratikte gayet kullanışlı.

Konfor anlamında mikrofiber yastıklar rahatlar, ortalama bir baskı kuvvetleri var. Kafa bandı ve yastıkların ağırlık dağılımı dengeli tutulmuş lakin bandın ayarını iyi yapmanız gerek, gergin kalırsa yorar. Yastıklar da hava aldığı için suni deriye göre çok daha az terletiyor. Ses izolasyonu suni deri gibi değil, içeri aldığı, dışarı verdiği ses suni deriye kıyasla daha fazla tabii, yeterli izolasyonu sağlıyor sadece. Gülü seven dikenine katlanır diyelim, suni deri de daha fazla terliyor sonuçta, ikisinin de artıları eksileri var.

Olayın müzik tarafını ele alalım. Maksimum sesi orta seviyeden biraz daha iyi, hani sesi sonuna kadar açınca kulak çınlatan bir kulaklık değil, genelde %70 civarlarında kullanıyorum. Seste bir yırtılma, distorsiyon yok. Tizler pek berrak değiler, midlerden yeterince ayrışabildiklerini söyleyemem, boğuk değiller, oyun için kurtarır ama müzik için yeterince ayrışamıyorlar. Vokal sesler iş görür, bir oyun senaryosunda  arkadaşlarınızın sesleri net yani. Tok seslerin doygunluğu konusunda, Rap ve Trap türü parçalarda basslar varlar ama bass seven biri olarak keyif verecek kadar vurgulu ve derin bulmadım, biraz daha derinlik aradım. Dinamik aralığı genel olarak bir oyuncu kulaklığından biraz daha iyi, sahnesi pek geniş değil, ekolayzır ayarına pek tepki verdiği söylenemez. Özetle, müzik dinlerken bir oyuncu kulaklığından biraz daha fazlası olduğunu gösteriyor, bir müziksever değilseniz müzik de dinlenir ama sizi müziğe kaptıracak kadar etkileyici değil.

Steelseries Arctis 3. Öncelikle tasarım olarak abartısız ve oturaklı bir görünümü var, beyazı, mavisi, kırmızısı, diğer renklere de mutlaka göz atın, mesela beyazı bana çok çekici geldi. Tüm platformlarda çalışabildiği vurgusu yapılıyor ama jack’lı kulaklıklar böyle zaten, telefonda da verim aldım, telefonda kablo biraz kısa geldi gerçi ama konsolda kullanınca, burada kısa kablo avantajlı. Bu videonun çekildiği tarih itibarıyla fiyatı 400TL civarında, Dolar-TL dalgalı, güncel fiyatına mutlaka kendiniz bakın. Merak edenler için, Arctis 5 ile aradaki en büyük farkı RGB aydınlatmasının olmaması diyebiliriz, Arctis 5’teki DTS belirleyici bir katkıya sahip değil bence ama USB’den bağlandığı için Steelseries Engine 3 arayüzünde çeşitli ayarlar yapılabiliyor, Arctis 3’ün elimizdeki 2019 versiyonu artık Steelseries Engine 3 üzerinden kontrol edilemiyor, bu tercihinizi yönlendirebilecek bir detay.

Arctis 3, Fiyat/Performans açısından hayalleri süsleyen bir kulaklık değil, fiyatından fazlasını da sunuyor diyemem. Özetle, ses kalitesi olarak bir oyuncu kulaklığından biraz daha fazlası, benzer ses performansı daha uygun fiyatlı rakiplerinde bulunabilir ama malzeme kalitesi iyi, fiyatını belirleyen, oluşturan şeylerin başında malzeme kalitesi geliyor. PC’de, konsolda, arkadaşlarınızla oyun oynarken temiz sesli mikrofonuyla, oyun odaklı bir kullanımda işinizi görecektir diye düşünüyorum, bir karşılaştırma listesi oluştururken listenizde bulunabilir.

• Oyun için kulaklık alacaksanız ve daha üst seviyelere verecek paranız yoksa çok güzel ve benim alma sebebim kaliteli, sade bir şıklık var. Bunun yanında rahat ve eğer oyun oynamıyorsanız mikrofonu sok içine devam et. Müzik konusunda ben daha iyi kulaklıkaları deneyemediğim için Burak'ın dediği farkları anlayamadım :D

• Her zamanki gibi güzel bir inceleme için teşekkürler.
    Anlaşılan Steelseries ilk Arctis 3'de ki yazılımsal sorununu çözememiş yeni nesil diye piyasa bu ürünü sürmüş.
    Yaklaşık 1 yıldır Arctis 3 kullanıyorum Asus z270e anakartım var anakartın kendi sürücüsü ile çakışma yaşıyor. Bunu sadece internet tarayıcısı kullanırken yaşıyorum. Tarayıcı açarken pc de kasma problemi var Steelseries bu konuda bir gelişme yapmak yerine SSE3 programını kullanmayın demiş :D
    Açıkcası SS'den beklemediğim bir çözüm. Kulaklık hoş kafa bandı hoşuma gitti eski versiyonuyla aralarında çok fark yok gibi.

SSE3 programı da yazılımsal açıdan güzel kullanışlı özellikle bas yönetimi ve mikrofon için ayarlar windows'a göre güzel diyebilirim. Bunda olmaması üzücü.
  • 2019 versiyonda 7.1 surround desteği kalktı mı?

Stereo mu şu an cihaz?

7.1 desteği kalkmadıysa direkt aldığım gibi ios cihazlarda kullanabilir miyim? 7.1 desteğini kullanabilir miyim?

Teşekkürler.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Fiyat yüksek gibi..

• Burak konu dışı olacak ama yeni tarzın iyi olmuş saçların sana çok yakışmış:)

• Arctis 5 kullanıyorum, surround seste film ve fragmanlar çok iyi ses veriyor, sinemadaki etkiyi hissediyorsunuz. Oyunlarıda surround açık oynarım sadece müzik dinlerken kapalı. PUBG de kendi programıyla verim alamadım, ses fazla kısık geldi, bende Razer in programını denedim, gerekli ayarları yapınca tam istenilen performansı veriyor.
    Surround önemli bir fark değil denmiş ama arctis 5 teki led umrumda değil, surround olmazsa çöpe atar başka kulaklık bakarım.

• Bu marka kulaklıklardaki süper ötesi gürültü engelleme biliniyor, lakin video kurs kaydetmek için alınabilir mi ? Behringer b2 pro mikrofon ve focusrite 2i2 studio ses kartım var, herşey iyi hoş ama evin dışından gelen sesleri de kaydediyor, ses yalıtımına da bir ton para vermek istemiyorum, bilgisi olan yorum yaparsa sevinirim

• Asus rog strix z370 anakartta iyi bir ses kartı olmasına rağmen kulaklıktaki ses bana yeterli yükseklikte gelmedi. Sorunu kulaklıkta sanıp değişime bile yolladım yenisi geldi ama yine aynıydı. Bende eski Tactic sigma kulaklığımın ses kartıyla denedim ses fark etti. Öylede kullanmak istemediğim için sırf kulaklığa boşuna para vermiş gibi olmayayım diye gidip creative Sound blaster z ses kartı aldım. Şuan tam sesini veremiyorum kulaklığın netlik yükseklik çok iyi oldu. Ama sorarsanız bu kadar harcamaya değdimi diye değmedi kısmen. Gidip ses kartı almaktansa o fiyatı kulaklığın üzerine koyup usb ses kartı iyi olan bir kulaklık almak daha iyi olurdu benim için. Eğer jack girişli bir kulaklık alacaksanız ve iyi bir harici ses kartınız yoksa ses seviyesi beklentinizin altında kalabilir.

• Logitech G933 ile uzun süredir mutluyum(ki) daha üstün kulaklıklar var elimde. Kullanmaya üşeniyorum. Ölmeden önce kullanayım diye bakıyorum yoksa boşa gidecek. (Bir ara yüksek seviye kulaklık satın alma hastalığım mevcuttu)

• sıhhatler olsun kardeş. Saçın böyle daha iyi olmuş, sana uzun yakışmıyor. Uzun olunca yaşlı gozukuyorsun, sımdı daha genc olmussun. :D

• Oyun için kulaklık alacağım çok çıksam 400 ₺ kadar bütçem var, bu kulaklık mı farklı bir kulaklık mı tavsiye edersiniz?

• arctis 5 ide test ederseniz harika olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: aygun61

Asus rog strix z370 anakartta iyi bir ses kartı olmasına rağmen kulaklıktaki ses bana yeterli yükseklikte gelmedi. Sorunu kulaklıkta sanıp değişime bile yolladım yenisi geldi ama yine aynıydı. Bende eski Tactic sigma kulaklığımın ses kartıyla denedim ses fark etti. Öylede kullanmak istemediğim için sırf kulaklığa boşuna para vermiş gibi olmayayım diye gidip creative Sound blaster z ses kartı aldım. Şuan tam sesini veremiyorum kulaklığın netlik yükseklik çok iyi oldu. Ama sorarsanız bu kadar harcamaya değdimi diye değmedi kısmen. Gidip ses kartı almaktansa o fiyatı kulaklığın üzerine koyup usb ses kartı iyi olan bir kulaklık almak daha iyi olurdu benim için. Eğer jack girişli bir kulaklık alacaksanız ve iyi bir harici ses kartınız yoksa ses seviyesi beklentinizin altında kalabilir.
    Merhabalar @AYGUN61 ben de z370 tuf plus gaming var, illa harici bir ses kartı almak mı gerekecek ürünü kullanabilmek için bunu merak ediyorum. Ses biraz kısık malesef bende de. Ürünü USB TYPE-C ile bağlasam birşey değişir mi diye düşündüm ancak kararsız kaldım.

Ürünü dün aldım ama geri iade edicem sanırım çözemezsem bu sorunu. Realtek ile çakışır diyolar ancak benim PCde realtek normaldede kurulu değil. SSE3 e kayıdı code ile yaptım ekolayzır ve diğer özelliklere ulaşıyorum. Ancak ekolayzır ayarlarındaki değişiklikler sanki seste hiçbir değişiklik yapmıyor. Windows Sonic for Headfones özelliği kapalı SSE3 teki 7.1 açık. Evet çevresel sesler açık gibi ancak oyunda ben daha yüksek bir ses almayı bekliyordum.

Fikrin varsa benle paylaşır mısın? İYİ fORUMLAR

• AxeLnAreD kullanıcısına yanıt
    Konu hakkında fikri olan yada forumda konuya cevap olmuş bir entryi bilen arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Ben forumda Arctis 3 ü aradığımda devamlı satış ikinci el ilanlarına rastlıyorum malesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AxeLnAreD

Merhabalar @AYGUN61 ben de z370 tuf plus gaming var, illa harici bir ses kartı almak mı gerekecek ürünü kullanabilmek için bunu merak ediyorum. Ses biraz kısık malesef bende de. Ürünü USB TYPE-C ile bağlasam birşey değişir mi diye düşündüm ancak kararsız kaldım.

Ürünü dün aldım ama geri iade edicem sanırım çözemezsem bu sorunu. Realtek ile çakışır diyolar ancak benim PCde realtek normaldede kurulu değil. SSE3 e kayıdı code ile yaptım ekolayzır ve diğer özelliklere ulaşıyorum. Ancak ekolayzır ayarlarındaki değişiklikler sanki seste hiçbir değişiklik yapmıyor. Windows Sonic for Headfones özelliği kapalı SSE3 teki 7.1 açık. Evet çevresel sesler açık gibi ancak oyunda ben daha yüksek bir ses almayı bekliyordum.

Fikrin varsa benle paylaşır mısın? İYİ fORUMLAR

Alıntıları Göster
    Ayarlarından sesle ilgili bir artırım yapabileceğini sanmıyorum usta. Ses seviyesi tatmin etmediyse harici veya dahili ses kartlarından başka çaren yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• arkadaşlar size tek önerim olacak; benim yıllar önce aldığım bir ses sistemim vardı creative T7900
    bu sistemimden ancak harici bir ses kartı alınca(creative sb titanium) sesin kalitesini hissetim! hoparlörünüzü ve kulaklığınızı besleyecek bir yükseltici bilgisayara şart kusura bakmayın hani derler ya ne kadar ekmek o kadar köfte anakartınız en son teknoloji bile olsa üzerinde gelen ses çipi harici ses kartının yerini tutamıyor(çok eski bir anakartım var i52500k kullanıyorum hala) bu sebepten anakarta fazla para vereceğinize harici bir ses kartını anakart parasından kısın derim
  • quote:

Orijinalden alıntı: aygun61

Ayarlarından sesle ilgili bir artırım yapabileceğini sanmıyorum usta. Ses seviyesi tatmin etmediyse harici veya dahili ses kartlarından başka çaren yok.

Alıntıları Göster
    Merhabalar, Konuyu çözdüm. SSE3 ten kaynaklanan bir sorun bu. Başka yaşayan arkadaşlarda varsa aynı sorunu, çözüm oldukça basitmiş. Windows ta kurulu tüm ses driverlarını iptal ediyoruz. Realtek ya da her ne varsa ve bir daha da kurmuyoruz. İnternette tekrar kurulması gerektiğini anlatıyorlar ancak ben öyle yapmadım.
    Sadece Engine 3 kurup kulaklıkları da PC nin arka değil ön çıkışına yani kasanın önüne bağlıyoruz. Şuan CSGO da sesi kısmak zorunda kalıyorum. PUBG ve ROG da sesler gayet ayırt edilebilir seviyelerde.

Ses ayarlar kısmında SSE3 olan seçenek işaretli olmalı bunla için kesinlikle.

• Bu kulaklığı halihazırda kullanan arkadaşlara birşey sormak istiyorum. Ben de yeni aldım. Fakat bir türlü aşamadığım bir tuhaflık var. Acaba sadece bende mi yoksa genel bir sorun mu öğrenmek istiyorum. Kullanan arkadaşlar özelden yazarsa sevinirim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.