Şimdi Ara

Arch linux'ta yaşadığım bazı sorunlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
943
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar arkadaşlar. İleride yeni ssd alacağım için şuanlık elimdeki hdd'de yazılımları deniyorum. Şuan arch linux denedim. Ama bazı sorunlar var.

1)Nvidia-304 paketini kuramıyorum. Aur linki kırık. Github linki var. Bunları nasıl kullanacağım bilmiyorum.

2)Usb bağlayınca otomatik bağlanmıyor. Mount ile bağlayabiliyorum. Ama böylede usb belleğe dosya atamıyorum. Bunun için kurulumda iken;
    genfstab -L -p /mnt >> /mnt/etc/fstab
    Komutunu denedim. İşe yaramadı. Arch-chroot ile yaptım. Yine olmadı. Thunar dosya yöneticisinden kaldırılabilir sürücü ayarlarını ayarladım. Durum aynı.

3)En başta kurulumda klavye'yi türkçe q olarak ayarladım. Ama bu ayar geçerli olmamış.

Nvidia-304 olursa xorg 1.19 kullanmam gerekirmiş. Şuanda xorg 1.20 kurulu. Xorg 1.19 için hangi paketleri indireyim? Link atabilirmisiniz?

Ekran kartı: Nvidia GeForce 6100 nForce 405

Wikileri dolaşıyorum. Bulduğum taktikleri deniyorum. Sizlerden'de yardım bekliyorum. Linux Mint'te ekran kartı sorunu yaptığı için şuanlık kullanmıyorum. Cevaplarınızı esirgemeyin.

Archlinux, 5.25 kernel, Xfce masaüstü kullanıyorum.

İyi günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InspectorGadget03 -- 27 Ağustos 2019; 21:35:35 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Up

• Arch linux hiç kurmadım. 1. şıktaki link, nvidia sürücüsünün kendisinden cok, sürücüyü inşa etmek (build) için gerekli dosyalar gibi görünüyor.
    2. şıktaki sorun, USB HDD ntfs gibi Linux harici bir HDD ise ondan kaynaklı olabilir o durumda FUSE ntfs paketini kullanmak gerekebilir.
  • Eğer eski paketleri kullanmak istiyorsan Arch Linux yükleme.
    Sistem başına bela olur. nvidia-340 paketleri depolardan kaldırılmış. Xorg desen 1.20'de.
    AUR'dan bunları yükledin diyelim. Ancak Arch Linux her zaman güncel hedefinde olan bir sistem olduğu için ilk #pacman -Syu komutunda tüm sistem yenilenir, paketlerinin üzerine yeni paketler kurulur. İki tanesi Xorg 1.19'u kabul etse, üçüncüsü etmeyecek.
    Güncelleme yapmasan Arch Linux kullanmanın anlamı kalmaz.

İşin özü Ubuntu 16.04 veya dengi Linux Mint 18.3 kullanmanı tavsiye ediyorum.
  • Sadece xorg-server değil kernelinde o sürücüyü kurmana müsaade etmeyebilir.
  • Arch linux kullanmak istiyorsan Manjaro kullanmalısın. Çoğu şey daha kolay hale getirilmiş.
  • Wolf_263 kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz sürümler biraz eski kalmadımı hocam? Birde Mint 19.2'de xorg'u hangi sürümü kullanılıyor biliyormusunuz?

• Manjaro'da da ekran kartını kuramama ihtimali vardır hocam. (Nvidia-304)

• Wolf_263 kullanıcısına yanıt
    Archlabs olurmu peki?

• Manjaro kendi özel aracı var mhwd onun ile kuruyor. Manjaro sahipli sürücü ile kurma diye arattır o şekil kurulum yap.

• Boot ettikten sonra driver yazan kısımda free yazıyor onu non free olarak değiştirirseniz Nvidia sürücülerini kurar.

• Nvidia-304 sizce çıkarmı orada?

• Herhalde bu sisteme son çare manjaro veya mint 18 olacak.

• Bİr bakayım da cevap vereyim
  • Nvidia 304 göremedim orada. 340 ve 390 var sadece.
  • O zaman manjaro'da yattı :(
    Mint 18 kullanacağız artık. Ne yapalım?
    Cevaplarınız için teşekkürler.

• Açık kaynak sürücülere devam etseniz olmaz mı? İnternette gezinmek için kapalı kaynak sürücülere gerek yok. Ayrıca bildiğim kadarıyla Manjaro gerekli kodekleri kuruyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugursimsek_03

Açık kaynak sürücülere devam etseniz olmaz mı? İnternette gezinmek için kapalı kaynak sürücülere gerek yok. Ayrıca bildiğim kadarıyla Manjaro gerekli kodekleri kuruyor.
    Açık kaynak sürücüde sistem kilitleniyor maalesef.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: InspectorGadget03

Dediğiniz sürümler biraz eski kalmadımı hocam? Birde Mint 19.2'de xorg'u hangi sürümü kullanılıyor biliyormusunuz?
    LTS sürüm yazdıklarım. 2021 Nisan'a kadar destek veriyorlar. 2021'den sonra da CentOS yüklersin diye düşünüyorum. 10 sene destek veriyor sürümlerine.

• Debian deneyebilirsiniz isterseniz, sistem güncellemelerle fazla değişmediği için ilerde de sorun çıkarmaz gibi geliyor.
    Bu arada SMS onayı yapmadığım için özel mesajlara bakamıyorum.

Son edit: Fedora xfce spin de güzeldir onu da kullanabilirsiniz şu an kernel 5.2.9.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ejihov -- 31 Ağustos 2019; 12:10:4 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.