Şimdi Ara

Arcade Makinası şeklinde saat (eski proje)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.630
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Gelen bir soru üzerine bu konuyu açıyorum.
    Bir keresinde internette arcade makinası şeklinde bir çalar saat görmüştüm ve çok istemiştim. Pahalı gelmesi üzerine kendim yaparım ben diyip bi gaz bu projeye giriştim.
    Yapım için kullanılan malzemeler o an evde olan işe yarar diye kenara kaldırdığım bi kaç farklı türde eşyadan çıkma.

1- dakota (reklamcıların kullandığı köpürtülmüş hafif plastik tabakalar)
    2- şu en eski dolapların arkasında tahta karton benzeri gibi şey olur ya ondan :D
    3. tahta
    4- 1 milyoncudan saat
    5- Peynir kabı (ambalajı )( plastik malzeme kaynağı olarak)
    6- peynir kabı kapağı da şeffaf plastik malzeme
    Süreç:
    1- Öncelikle kullanacağınınız saati seçmeniz gerekiyor, sira öncephe genişliği buna göre belirleniyor.
    2- Fotoşopta uygun boyutlarda çizimlerinizi yapıyorsunuz.
    3- bu çizimlerin çıktısını alıyorsunuz
    4- çık tıya göre uygun olduğunu düşündüğünüz malzemeleri kesiyorsunuz
    5- fotoşopta arcade görsellerini yaptığınız çizime oturtuyorsunuz, böylelikle kesimide çizime göre yaptığınız için bi boyut sorunu olmuyor.
    6- Bu görseli parlak sticker kağıdına bastırıp malzemenize yapıştırıyorsunuz.
    7- Benim yaptığım model de isimlik vb ışıklı içerde sıradan led var , led devresi herkes yapabilir sanırım.

Arkadaşlar çok eski olduğundan hatırlayamadım ve elimde yetrerince döküman yok süreçle ilgili, fotolarda karışık kusura bakmayın.

Bu iş tamamen el becerinize ve hayal gücünüze kalmış bişey, malzemeleri istediğiniz gibi değiştreblirisiniz.

ben misal joystik görünü yaratmak için Pin ve micro switchi birbirine yapıştırdım, siz farklı bir şey bulabilirsiniz.

İlgilenen olursa sorulara göre yönlendirmeye çalışırım.

Benimkinin tamamlanması çok uzun sürdü, başında çok oturmadığım için ve bazı konulara şimdiki kadar hakim olmadığım için ama şimdi olsa çok daha farklı bir şekilde yapardım sanırım.

Arcade  Makinası şeklinde saat (eski proje)

[simage]
    615.jpg[/simage]

Notlar:
    Arkadaki mavi kapak mıknatıslarla yerinde duruyor, kaldırdığınızda düğmelere ulaşıyorsunuz.
    Kırmızı tuş isimliğin ışığı için.
    En önde gövdenin en altı (jeton altılan yer) da mıknatıslı pillerin durduğu kısım var altında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizermis -- 5 Aralık 2013; 20:17:12 >

• Tamamdır Cengiz Hocam, inşallah becerebilirim.
  • biz her fikire açıgız güzel bir fikir........şöylede olabilir....şu küçük pc ler vardır yada netbooklar onları kullanarakta saatin yerine ..işleyen küçük bir arcade cihazıda yapılabilir.
  • Fikir harika yalnız yapım aşaması bana göre biraz yüzeysel kalmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Razer

Fikir harika yalnız yapım aşaması bana göre biraz yüzeysel kalmış.

"yüzeysel kalmak" derken, anlatım mı yoksa uygulama mı ? Anlatım sa eğer merak ettiğin kısmı açabilirim.
  • Mesela ne şekilde, nasıl keseceğiz? Boyutlarını ve plastik parçaları tek tek gösterebilir misiniz?
  • abi aslında youtube kanalında bi çekseydin yapımını çok iyi olurdu
  • quote:

Orijinalden alıntı: claps

abi aslında youtube kanalında bi çekseydin yapımını çok iyi olurdu

ya ozamanlar ne kanal vardı ne kamera, gerçekten eski bir proje, bunu kanalda görüp soran bi arkadaşa fikir vermek adına yaptım.
    Aslında herşeyden yapılabilir, en ince tahta plakalardan mesela çok gücel olur, kontra plak demiyorum, ama oda olur. yani nasıl kesildiğinin ve birleştiğnin pek önemi yok.
    Ha elimde döküman olsa vb paylaşırım tabi o ayrı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: claps

abi aslında youtube kanalında bi çekseydin yapımını çok iyi olurdu

O zamanlar youtube kanalıda yoktu kamera da yoktu. Öylesine yapılmış bişeydi.
    Ama benzer proje yapacak olursam kesin paylaşırım. Elimde daha fazla resim ve ya döküman yok.
    bir de photoshopun bir iki temel özelliğini kullanabilmeniz gerekiyor rahat çalışabilmeniz için.

• http://www.youtube.com/watch?v=FtG0LD6iKho

http://www.youtube.com/watch?v=am3Vwtuwfyw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pspsexer -- 4 Mart 2014; 2:36:08 >
  • Başarılı olmuş... Tebrikler. :)
  • güzel fikir, güzel çalışma..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • tebrikler
  • piratemad kullanıcısına yanıt
    teşekkürler.
  • cengizermis kullanıcısına yanıt
    hocam neden artık yeni videolar eklemiyorsun gerçi ben youtube kanalına aboneyim ama tabi olmayanlar var retro severler yararlansın
  • quote:

Orijinalden alıntı: MİSHİMA

hocam neden artık yeni videolar eklemiyorsun gerçi ben youtube kanalına aboneyim ama tabi olmayanlar var retro severler yararlansın

Bu sitede pek reaksiyon alamadık ama yinede playlistlerimi eklemeyi düşünüyorum.
  • cengizermis kullanıcısına yanıt
    iyi olur genel olarak retro bölümü pek tutmadı gibi yinede siz ekleyin illaki birilerinin ilgisini çeker bölümde canlanır
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.