Şimdi Ara

Araştırmalar balıkların yüzgeçlerinin brankial kemerlerden evrimleştiğini destekliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Balıklarda bulunan solungaç kemerlerinin veya diğer adıyla brankial kemerlerin yapı iskeleti yine balıklarda bulunan yüzgeçlere oldukça benzemekle birlikte yüzgeçlerin bahsi geçen kemer yapılarından evrimleştiği düşünülüyordu. Şimdi ise yapılan çalışmalar bu görüşü destekler nitelikte.

Solungaç kemerleri adı verilen yapılar solungaçları destekleyen kemik ve kıkırdak yapılarından oluşuyor. 1800’lü yılların başında Alman anatomist Karl Gegenbaur, balıklarda bulunan yüzgeçlerin solungaç kemerlerinden evrimleştiğini ileri sürdü. Öne sürdüğü düşüncesini de fosil kayıtlarında solungaç kemerlerinin yüzgeçlerden çok daha erken dönemde görünmesini göstermesiyle destekledi.

Brankial kemerler

Alman bilim insanının öne sürdüğü fikir ilerleyen yıllarda oldukça tartışmalı bir hal almakla birlikte balık embriyosunu inceleyen bilim insanları yüzgeçlerin mezoderm hücrelerinden, solungaç kemerlerinin ise nöral krest hücrelerinden geliştiğini göstermişti.

Yeni araştırmada araştırmacılar vatoz balıklarının embriyosuna ait mezoderm ve nöral krest hücrelerine mikroenjeksiyonla floresan boyalar enjekte etti ve balıkları gelişim sürecisinin ileriki haftalarında gözlemledi. Araştırma neticesinde yüzgeçlerin tamamıyla mezoderm hücrelerinden, kartilajinöz ( kıkırdaklı ) çenenin ve ilk brankial kemerin nöral krestten geliştiği tespit edilmekle birlikte geriye kalan kemerlerin iki hücre grubundan köken aldığı tespit edildi. Yani diğer bir deyişle bahsi geçen iki yapı embriyolojik gelişimde evrimsel olarak oldukça yakın ilişkiye sahipler.

Ayrıca Bkz.Küçük dokunuşları algılayabilen parmak sensörü geliştirildi

Yeni araştırma Elife adlı dergide yayımlandı.

(Herbert Spencer, 1820-1903; Sosyal Darwinizm'in ilk ve en önemli temsilcilerinden )

Kaynak:https://elifesciences.org/articles/60635
    Kaynak:https://www.abdn.ac.uk/news/14489/

• Yıl 1570, yer istanbul, tarihi bir vaka.

Bir şeyhülislam, büyük ve sözü geçen bir din adamı bir gün padişaha gidiyor ve diyor ki;
    Bu rasathanedeki ilim adamları gökyüzünü inceliyor duruyor, oradaki meleklerin altına bakıyorlar diyor padişaha. Bu yüzden başımıza taş yağacak diyor şeyhülislam.
    Padişah da tabi din adamına güvenip inanıyor. Bugün de öyle biliyorsunuz.
    Sonra padişah emir veriyor ve rasathane osmanlı topları ile bir gecede yıkılıyor.
    Sanki bir fıkra, bir film gibi değil mi? Ama tarih acı ve tatlı şeylerle doludur. 2020 de dünya düz diyenler, evrim '' deoriğ '' teori diyenlerle hala dolu. Araştırınız evrim konusunda 8. yüzyılda islam ilim adamları bile araştırma yapmıştır. Bilim ve din yani bilim ve dogma ayrımını kafanızda iyi yapınız.
    Saygılar efendim.
  • Bizde inandık bak sen....

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-3E5F5BDEA

Bizde inandık bak sen....

Senin inanıp inanmaman birşeyi değiştirmiyor.

Güneş balçıkla sıvanmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • böyle bir haberin dh ortalığı karıştıracak cinsten hemde başlığa bu kadar cahilce atılması artık şaşırtmıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Senin yorumun çok değerliydi. Böyle cevaba şöyle cevap vereyim ben de YARATILMA YOK.

• Yıl 1570, yer istanbul, tarihi bir vaka.

Bir şeyhülislam, büyük ve sözü geçen bir din adamı bir gün padişaha gidiyor ve diyor ki;
    Bu rasathanedeki ilim adamları gökyüzünü inceliyor duruyor, oradaki meleklerin altına bakıyorlar diyor padişaha. Bu yüzden başımıza taş yağacak diyor şeyhülislam.
    Padişah da tabi din adamına güvenip inanıyor. Bugün de öyle biliyorsunuz.
    Sonra padişah emir veriyor ve rasathane osmanlı topları ile bir gecede yıkılıyor.
    Sanki bir fıkra, bir film gibi değil mi? Ama tarih acı ve tatlı şeylerle doludur. 2020 de dünya düz diyenler, evrim '' deoriğ '' teori diyenlerle hala dolu. Araştırınız evrim konusunda 8. yüzyılda islam ilim adamları bile araştırma yapmıştır. Bilim ve din yani bilim ve dogma ayrımını kafanızda iyi yapınız.
    Saygılar efendim.

• Kimse de çıkıp haber manşetinde 800'lü yıllar, içeriğinde 1800 yazıyor manşet hatalı dememiş

• Sarper Yasin Mutlubay kullanıcısına yanıt

Henüz okuduk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi interwap -- 23 Kasım 2020; 7:8:54 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • interwap kullanıcısına yanıt
    sana bana gelene kadar kaç kişi okumuştu kimbilir benim sözüm onlara

• Sarper Yasin Mutlubay kullanıcısına yanıt
    Herkes senin gibi olamaz ;) Aydınlat ortamı ışığınla .....

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • "balıkların yüzgeçlerinin" olmaz, "balıklardaki yüzgeçlerin" olur. Okuma ve anlaması kolay olmalı yazının.

• Senin fikrinin ne önemi var, vasat herif.

• quote:

Orijinalden alıntı: Elektrikliarabasever

Senin yorumun çok değerliydi. Böyle cevaba şöyle cevap vereyim ben de YARATILMA YOK.

çokta umrum da

• quote:

Orijinalden alıntı: Sirkadyen

Senin inanıp inanmaman birşeyi değiştirmiyor.

Güneş balçıkla sıvanmaz.

Alıntıları Göster

"Kün fe yekün"

Çeşit var diyorum. Evrim safsatalarıyla beyin yıkamıyorum...

• artenis kullanıcısına yanıt
    Yaw arkadaşlar niye kendinizi yırtıyorsunuz? Diyelim ki evrim var. Bu evrendeki her şeyi Allah yarattı. Evrim varsa onu da Allah yarattı. Nokta.

• stephen meyer'i biraz dinleyin evrime karşı sağlam argümanlar sunuyor. bu aralar sırf makale yazmak isteyen bilim adamları salakça evrim kanıtı sunuyor, artık kalkıp cevap bile yazmıyprum..

• balinalar ve vatozlar üzerine de epey bir araştırma olmuştu yanılmıyorsam.

• İnsan düşünmeden edemiyor. Karl Gegenbaur 150 yıl sonra doğsaydı elinde bu kadar imkan ve kabiliyet varken neleri keşfederdi acaba?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.