Şimdi Ara

Araştırmacılar şu ana kadar yapılmış en büyük sanal evreni oluşturdu: Herkes indirebilir

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
2
Favori
1.401
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Universe Today’de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre farklı ülkelerden bilim insanları, bütün evreni içeren bir simülasyon oluşturmayı başardı. Uchuu simülasyonu ismi verilen bu “sanal evren” şimdiye kadarki en büyük ve detaylı simülasyon olarak kayıtlara geçti

Araştırmacılar şu ana kadar yapılmış en büyük sanal evreni oluşturdu: Herkes indirebilir

Uchuu simülasyonu, 9,6 milyar ışık yılı genişliğinde bir alan ve 2,1 trilyon “parçacık” içeriyor. Bu da onu şu ana kadar yapılmış en detaylı ve en büyük “sanal evren” yapıyor. Simülasyon ayrıca, evrenin 13 milyar yıldan fazla evrimini modelliyor ve genişleyen evrendeki karanlık maddenin hâllerine odaklanıyor. Yani simülasyon sayesinde evrenin geçmişi ve geleceği gibi birçok konuda keşif yapabilmek mümkün olacak.  

3 PB'den fazla veri üretildi

Böyle ayrıntılı bir model oluşturmak için muazzam miktarda hesaplama gücü ve depolama gerekmiş. Ekip, simülasyonu oluşturmak için 40.000’den fazla işlemci çekirdeği, 20 milyondan fazla bilgisayar saati kullandığını ve 3 Petabyte’tan (3.000 TB ya da 3 milyon GB)  fazla veri üretildiğini belirtti.

Bu simülasyonun tek bir sürücüde saklanabileceği belirtilirken verilere online olarak ulaşılabileceği ve indirilebileceği de uzmanlar tarafından açıklandı. Açıklamalara göre isteyen herhangi biri ücretsiz olarak simülasyonu indirebilecek. Ancak Uchuu, sıkıştırılmış olduğunda bile 100 TB yer kaplıyor, bu yüzden de indirmek isteyen birinin ciddi bir alana sahip olması gerekiyor. Simülasyon ile ilgili detaylara buradan ulaşmak mümkün.

Araştırmacılar, simülasyonun büyük evren araştırmaları gibi astronomik incelemelerde kullanılarak bilim dünyasına önemli katkılarda bulunabileceğini, aynı zamanda evreni keşfetmek isteyen insanların da işine yarayabileceğini belirtti.

Kaynak:https://www.sciencealert.com/researchers-have-just-generated-an-entire-virtual-universe?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+sciencealert-latestnews+%28ScienceAlert-Latest%29

• 100 TB boş yeri olan var mı beyler? :)

• V4LKyR V kullanıcısına yanıt
    diyelim ki yer var hangi internetle indirileceğini söyleyen yok ama 🤣🤣😂

• Bende diyorum niye indirme durdu. 100tb mis amngfdfcyum.

• Bu internet hizi ile bir kac milyar isik yili icinde indirebiliriz 😁

• Keşke bu kadar uğraşı, emek ve çaba insanoğluna yararlı olsa. Ben şahsen önemli bir yarar sağlayacağına inanmıyorum. Bu tip işlerle uğraşacaklarına, emeklerini küresel ısınma sorununun çözümüne odaklı konulara harcasalar daha mantıklı olur.

• 3 gün önce Red Dead Redemption 2’yi (112GB) tam 24 saatte indirdim. Meraktan bir hesap yaptım bu 893 günde inermiş vay bizim hâlimize.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • türknet aboneleri sakın indirmeyin 1TB kotanız var...

• antigravity74100 A kullanıcısına yanıt
    Bilim adamları sonraki çalışmalarında sana danışsınlar. Onlara engin bilgilerinle yön ver. :) o insanlar başka bir seviyede, sen ben veya başkası onları eleştirecek konumda değil. Bilime destek olacağına dil uzatıyorsun. O bahsettiğin küresel ısınma sorununu da sen çözüver bakalım.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Sınavdan önce çıkardığımız ders notları daha büyük..

• Bakin insanlar bu sistem icin 10-15 sene ugrasmis yaratmislar.

icine sanal bir AI koysalar belki o AI kendini gercek ve icinde bulundugu sanal evreni de gercek sanacak.

simdi bunu icinde bulundugumuz sistem icin dusunun. evrenin buyuklugu ile kiyasla asla kiyaslanamayacak bizim icin bir avuc kadar olan iki temel, varlik yokluk etkilesimi ile su an gordugumuz evren yaratildi ve bizlerde bu evrenin AI`leriyiz.

yani birisi bu evreni yaratabiliyorsa, bu kadar guc sahibi ise ... baska bir sanal ortam neden yaratamasin? biz insanlar bile sanal ortamlar yaratiyorken , bir guc ise kat be kat fazlasini dehset verici ihtisam ve detayla yaratabiliyorsa, cennet ve cehennem fikri bana pek hayali gelmiyor.

bazilari soruyor ya `neden cennet yaratilsin ki` ... yaratabiliyor, gucu kudreti var demek ki yaratabiliyor.

• Güncellemeyi indirmeden online bağlanamazsın-ok indir- güncelleme boyutu 38 tb- sinkafAraştırmacılar şu ana kadar yapılmış en büyük sanal evreni oluşturdu: Herkes indirebilir 

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 10tb hdd 2500 tl civarında. 11 tanesi 27,5k tl yapar. (Sıkıştırılmışı açınca 10 tb arttığını varsaydım.) Yaklaşık 250 günde de indirebiliyorum. Ne yapsam başlasam mı? Forumdan fon çıkar mı bunun için?

• pskillercheto kullanıcısına yanıt

Hocam ayrı olarak size bilimsel bir gerçek ekleyeyim ki hayaliniz dehşete ersin

Einstein’ın izafiyet teorileri var biliyorsunuz, size örnekle açıklayayım

zaman izafidir.

1- Işık hızına yakın gidersen dünyadaki birine göre senin için zaman çok daha yavaş akar.

2- kütle çekimi ne kadar fazlaysa zaman ona göre daha yavaş akar. Bunu kanıtlamak içinse çok hassas iki saat üretilip biri londraya bırakılıp öteki uçakla çine gönderilir. Uçaktaki saat incelendiğinde Londra’daki saate göre saatin zamanı 55 milyarda 1 daha fazla akmış. Bu da demek oluyor ki kütle çekimi zamanı etkiliyor. Düşün ki bir karadeliktesin zaman nasıl akardı o sozsuz kütle çekiminde sence ?

kütle izafidir

1- Eğer bir kalemi ışık hızında atabilirsen o kalem kilometrelerce uzunluğunda gözükür.

Velhasıl bizim evreni algılamamız tamamen izafidir. Kesin diye bir şey yoktur. Evrenin 15 milyar yaşında olduğunu söylememiz de izafidir. Diyorum ya çok derin

Kuranı okurken zamanın izafiliğine ait ayetler de okuduğumda anlamamıştım lakin sonradan bu bilgileri edinince insan gerçekten şok oluyor. Evrenin genişlemesini, her şeyi eşlerden/çiftlerden yaratılmasını(atomu oluşturan ve atom altı parçacıkların tamamının eşlerden oluşması ve evreni oluşturan maddelerin temel yapı taşı da atom olduğundan her yaratılan doğal olarak eşlerden yaratılmış oluyor.) ve daha bir çok şeyi açıklaması ve hiçbirinin bilimle çelişmemesi aksine örtüşmesi benim imanımı öyle bir artırıyor ki anlatamam.

Konuyla alakası yok ama ne inkar edenler İslamiyeti anlıyor ne de inandığını söyleyen müslümanlar İslamiyeti anlıyor(dünyanın balığın sırtında olduğunu söyleyen nice atmaca sapıkça hadislere iman etmeleri).

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Battlefield Maşuku

Hocam ayrı olarak size bilimsel bir gerçek ekleyeyim ki hayaliniz dehşete ersin

Einstein’ın izafiyet teorileri var biliyorsunuz, size örnekle açıklayayım

zaman izafidir.

1- Işık hızına yakın gidersen dünyadaki birine göre senin için zaman çok daha yavaş akar.

2- kütle çekimi ne kadar fazlaysa zaman ona göre daha yavaş akar. Bunu kanıtlamak içinse çok hassas iki saat üretilip biri londraya bırakılıp öteki uçakla çine gönderilir. Uçaktaki saat incelendiğinde Londra’daki saate göre saatin zamanı 55 milyarda 1 daha fazla akmış. Bu da demek oluyor ki kütle çekimi zamanı etkiliyor. Düşün ki bir karadeliktesin zaman nasıl akardı o sozsuz kütle çekiminde sence ?

kütle izafidir

1- Eğer bir kalemi ışık hızında atabilirsen o kalem kilometrelerce uzunluğunda gözükür.

Velhasıl bizim evreni algılamamız tamamen izafidir. Kesin diye bir şey yoktur. Evrenin 15 milyar yaşında olduğunu söylememiz de izafidir. Diyorum ya çok derin

Kuranı okurken zamanın izafiliğine ait ayetler de okuduğumda anlamamıştım lakin sonradan bu bilgileri edinince insan gerçekten şok oluyor. Evrenin genişlemesini, her şeyi eşlerden/çiftlerden yaratılmasını(atomu oluşturan ve atom altı parçacıkların tamamının eşlerden oluşması ve evreni oluşturan maddelerin temel yapı taşı da atom olduğundan her yaratılan doğal olarak eşlerden yaratılmış oluyor.) ve daha bir çok şeyi açıklaması ve hiçbirinin bilimle çelişmemesi aksine örtüşmesi benim imanımı öyle bir artırıyor ki anlatamam.

Konuyla alakası yok ama ne inkar edenler İslamiyeti anlıyor ne de inandığını söyleyen müslümanlar İslamiyeti anlıyor(dünyanın balığın sırtında olduğunu söyleyen nice atmaca sapıkça hadislere iman etmeleri).

ben pek din uzerindne yorumlamiyorum o konularda. cennet muhabbetini de daha oncesinde bir arkadasla konusurken, `cennet var mi yok mu bilmiyoruz, kimse gidip gelmemis` demesi uzerine aklima gelmisti bu yazdigim seyler.

• pcrex kullanıcısına yanıt
    Karanlıkta yorum yaptığınızın farkında mısınız? Hakkımda hiç bir bilgi sahibi olmadan yorum yapabilecek medyum gücüne mi sahipsiniz. Ben size sahsi aşağılayıcı bir tepki veriyor muyum. Sizin bu tutumunuzu şiddele kınıyorum. Şunu bilin ki ben elle tutulur ve gözle görülür işler üzerinde çalışan bir kişiyim ve kendi dalımda başarıyı elde etmiş bir kişi olarak konuşmaya hakkım da vardır. Onlar gibi hayali bilim senaryoları ile uğraşmıyorum. Benim somut sıra dışı işleri ile dünyanın olmaz dediğini başarmanın öz güveni ile yorum yaptığımı da zamanı gelince öğreneceksiniz. Yorumların etik durumu, ancak kişinin dünya görüşü kadardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: pcrex

Bilim adamları sonraki çalışmalarında sana danışsınlar. Onlara engin bilgilerinle yön ver. :) o insanlar başka bir seviyede, sen ben veya başkası onları eleştirecek konumda değil. Bilime destek olacağına dil uzatıyorsun. O bahsettiğin küresel ısınma sorununu da sen çözüver bakalım.

Corona nezlesine ilaç bulundu haberı cıksaydı, ooooo güzel bulmuslar, ellerine sağlık vı$$$$$$$$$ o elleri öperim ıstırırım yalarım derdi ama evren mevren deyince, insan türünün geleceğinin dünya dı$ında olduguna haliyle gafa basmamı$, onları bilimkurgu sanmı$, hmmmm bu ne i$e yarar ki bir $eye yaramaz, bu bilgisayar oyunu galiba.. 100 cigolayt da hdd gerekiyormus.. bundan daha zevkli oyunlar var demis.. neyse bilgisiz görünmeyeyim, küresel ısınma diye de ekleyeyim demi$.. Araştırmacılar şu ana kadar yapılmış en büyük sanal evreni oluşturdu: Herkes indirebilir 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Programming Guru -- 15 Eylül 2021; 9:11:49 >
  • Programming Guru kullanıcısına yanıt
    Çok yüksekten uçmayın, yere çakılırsınız. Beni yakından tanımadan bol keseden sallayın. O zaman yüksek egonuz sayesinde kendinizi çok zeki sanarak mutlu olursunuz. Tebrikler. Benim kendimi kanıtlamam için bu tarz yorumlara ihtiyacım yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi antigravity74100 -- 15 Eylül 2021; 09:25:21 >
  • pskillercheto kullanıcısına yanıt
    Bende böyle olabileceğini düşünüyorum. Ama bir nokta var şu anlattığın ile dinleri yan yana koyunca pek mantıklı gelmiyor. Misal böyle akla mantığa sığmayacak kadar büyük ve tasarımsal bir mucize kalkıp(misal) kadının saçının kapalı olup olmamasıyla ilgilenir mi? Eğer bu kadar basit birşeyle ilgileniyorsa o kadar muhteşem şeyi yaratamazdı. Bende bir yerlerde cennet cehennem olduğunu düşünüyorum ama bu bildiğimiz dinlerde ki gibi değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: antigravity74100

Çok yüksekten uçmayın, yere çakılırsınız. Beni yakından tanımadan bol keseden sallayın. O zaman yüksek egonuz sayesinde kendinizi çok zeki sanarak mutlu olursunuz. Tebrikler. Benim kendimi kanıtlamam için bu tarz yorumlara ihtiyacım yok.

Ben cok zeki oldugumu düşünmüyorum aksine kendimi yetersiz bulurum çok zeki olsaydım teorik fizikçi olurdum ve Amerika'ya yerlesirdim.. fakat zekam ancak bilgisayar mühendisliğine ve dolayısıyla bilgisayar programcılığına yetti.. Ben dürüst ve alçak gönüllü bir insanım beni kendiniz gibi sanmayın.. Araştırmacılar şu ana kadar yapılmış en büyük sanal evreni oluşturdu: Herkes indirebilir 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Programming Guru -- 15 Eylül 2021; 11:36:25 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.