Şimdi Ara

Araştırma: Verilerinizi en çok toplayan şirketler ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.185
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Araştırma: Verilerinizi en çok toplayan şirketler ortaya çıktı

Kullandığımız birçok uygulama verilerimizi toplamakta. Bunların bazıları kişiselleştirilmiş reklamlar için kullanılıyor. Peki hiç verilerinizi en çok toplayan uygulamayı merak ettiniz mi? StockApps.com isimli site verilerinizi en çok kullanan uygulamaları listeledi. 

Ayrıca Bkz.Eski Apple mühendisi, Apple Car'ın ticari sırlarını çalmakla suçlanıyor

İşte verilerinizi en çok kullanan uygulamalar:

StockApps, analizinde beş büyük teknoloji şirketinin veri toplama uygulamalarını karşılaştırdı. Google, Twitter, Apple, Amazon ve Facebook'un yer aldığı kıyaslama şirketlerin bizden ne tür veriler topladığını açıklamıyor. Ancak StockApps, her bir firmanın ne kadar bilgi topladığını göstermek için şirketlerin veri noktalarını kullandı. 

Yapılan araştırmaya göre en fazla kişisel veri toplayan şirket Google. 39 tane veri noktası toplayan şirketin topladığı bilgiler, konumunuzdan tarayıcı geçmişinize ve üçüncü taraf web siteleri veya uygulamalardaki etkinliklerinize kadar her şeyi içermekte. Google'ın peşinden sırasıyla 24, 23 ve 14 veri noktası bulunan Twitter, Amazon ve Facebook gelmekte.

Araştırmaya göre, Apple, listedeki en gizlilik odaklı teknoloji devi gibi görünüyor. Yalnızca 12 veri noktası toplayan şirket, yalnızca kullanıcılarının hesaplarını sürdürmek için gereken verileri tutmakta. 

Kaynak:https://www.phonearena.com/news/a-new-study-reveals-which-company-collects-your-data-the-most-and-which-the-least_id142112

• Ahmet mağazadan telefon alıyor. Cihazı çalıştırıyor , açık kaynak kodlu diye reklamı yapılan işletim sistemi açılırken , google tarafından karşısına bir sözleşme dayatılıyor. Ahmet bilgisi kısıtlı ileri ileri deyip cihazı çalıştırıyor. İleri deyip kabul etmezse telefonun temel fonksiyonlarınıda kullanmasına izin verilmiyor. Cihaz açılmıyor.

Ahmet nect next demek zorunda , telefon açılınca kullanıyor. Ama ön yüklü olarak gelen google play servisleri uugulaması arkaplanda bütün izinleri açık şekilde çalışıyor. Ahmetin rızasını almaya gerek yok.

Ve Türkiyedeki ticaret bakanlığı , kvkk ve rekabet kurumu kafasını kuma gömüyor.

• Devler arasında sonuncu olduğuna bakmayın, Apple'ın bi arka kapısı vardır. Benim Apple'ım işini bilir.

• Topla topla iyicene topla

• Apple şey değil mi ya siri kayıtlarını izinsiz dinleyen 😅

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Bu Google zivanadan çıktı iyice önceden Facebook'a laf atıyorduk şimdi Google daha beter oldu insanlar herseylerini Google o kadar çok emanet ettiki arama motorundan geldiği hallere bakın özellikle Android'de o kadar çok veri topluyorki android telefonlar adım başı veri topluyor onun bir istatistiği vardı yanlış hatırlamıyorsam ayda 300mb veri, birde atıyorum konumu kapatıyorsun aslında kapanmıyor sadece sana göstermiyor hatta Google bu kullanıcı konumunu kapatıyor diye veride Google gidiyor ve ona göre verini işliyor, bu Google klayvesi (Gboard) varki resmen trojen, hatta son olarak işler o kadar çok rayından cıktı ki Google Chrome Ocak ayından itibaren adblockerlari engelleyecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İçlerinden en az bilgi toplayanı Apple diye kullanıyoruz. Ama ileride o da cıvıtırsa onu da bırakırım çok problem değil.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Issızbiradam kullanıcısına yanıt
    Adblock uygulamlarını engellerse illegal adblocker uygulamaları modifiye edilmiş sürümler yada başka tarayıcılar seçeneğini tercih ederiz çünkü reklamdan ne haber okunuyor nede ekran görünüyor bir çok sitede..

• apple her zaman 1 numara olur insanlğın can düşmanı lgbt destekçisi...

• maximus01982 M kullanıcısına yanıt
    asıl 1 numara o... flapping serisi bille kanıtlıyor...

apple maaşlı trollerinin iftirası...

Katılıyorum hocam.. android üstüne verileri çalan bi yazılım daha yok olamazda.. telefon aramalarından,mesajlarına,konumundan,kredi kartı numaralarına kadar anında toplayan bi yazılım.Başka hiç bir işlevi yok zaten. Tamamen verilerini almak için yapılmış bi platform.Ne yaparsan yap kapatamazsın.

• Dijital dünyada gizlilik diye bir şey yok. Snowden'i izleyin

• Hadi tüm firmaları anlarım da Amazon ne alaka yahu?!

• Veri toplamadan beleşe hizmet sunmayı planlayan varsa elini tutan yok, millet olarak hem herşeyin en iyisini isteriz, hem de bedava olmasını! Kısaca birşey bedava ise ürünün siz olduğu gerçeğinin kabullenmek lazım ya da kısaca kullanmayacaksınız...

• Ahmet mağazadan telefon alıyor. Cihazı çalıştırıyor , açık kaynak kodlu diye reklamı yapılan işletim sistemi açılırken , google tarafından karşısına bir sözleşme dayatılıyor. Ahmet bilgisi kısıtlı ileri ileri deyip cihazı çalıştırıyor. İleri deyip kabul etmezse telefonun temel fonksiyonlarınıda kullanmasına izin verilmiyor. Cihaz açılmıyor.

Ahmet nect next demek zorunda , telefon açılınca kullanıyor. Ama ön yüklü olarak gelen google play servisleri uugulaması arkaplanda bütün izinleri açık şekilde çalışıyor. Ahmetin rızasını almaya gerek yok.

Ve Türkiyedeki ticaret bakanlığı , kvkk ve rekabet kurumu kafasını kuma gömüyor.

• aliveli90 kullanıcısına yanıt

İşletim sisteminin kendisi açık kaynak kodlu sana telefon ile birlikte gelen versiyonu değil. İstersen cihazı sıfırlayın saf açık kaynak kodlu olan Android'i də yukleye bilirsin ama kimse sana cihazla birlikte açık kaynak kodlu versiyonu gelicek diye bir şey demiyor. O anlaşma yazısı o yüzden var

• Hayret günah keçisi Huawei yok Araştırma: Verilerinizi en çok toplayan şirketler ortaya çıktı 

• maximus01982 M kullanıcısına yanıt

Apple kendi başına en az. Apple cihazlarda tek veri toplayan Apple değil. Google'ın eli oraya da yetişiyor Apple ile olan anlaşmaları falan da mevcut

• ugah6aiw kullanıcısına yanıt

İftira değil Manifest V3 ne biraz araştır. Şuan mevcut olan tracker bloklayan uzantıların çoğunun özellikleri ciddi oranda sınırlanacak. uBlock Origin yapanlar bir yol bulmaya çalışıyor ama şuan için ortada bir şey yok

• Carl Johnsons C kullanıcısına yanıt

Google telefon üreticileri ile rekabeti önleyici anlaşma yapıyor ondan bahsediyorum. Ben samsung tercih ediyorum ama samsung bana google servislerini dayatıyor. Açılışta sorması gerek , bu uygulamalar yüklensinmi diye. Ben tercih edersem o sözleşme öyle çıkmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aliveli90 -- 26 Ağustos 2022; 19:57:35 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.