Şimdi Ara

Araştırma: 500 bin çocuk doğdu, Suriyeliler dönmek istemiyor

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
4
Cevap
0
Favori
145
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Araştırma: 500 bin çocuk doğdu, Suriyeliler dönmek istemiyor
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Teğmen
  202 Mesaj
  Araştırma: 500 bin çocuk doğdu, Suriyeliler dönmek istemiyor
  Araştırmacı Adil Gür, Türk-İş Genel Kurulu’nda göçmenlerle ilgili sunum yaptı. Gür’ün araştırmasına göre Suriyelilerin yüzde 44’ü oluşturulacak güvenli bölgeye gitmeyeceğini bildirdi. Yüzde 30’u da “Belki giderim, belki gitmem” yanıtını verdi.

  Adil Gür’ün sunumuna göre, Suriyeliler Türkiye’ye ekonomik nedenlerle geldiklerini belirtiyor. “Ülkenize yeniden dönmeyi düşünüyor musunuz” sorusuna 4 göçmeden biri “Dönmek istiyorum” yanıtını verdi. Yüzde 40’ı ise “Ben ülkeme dönmek istemiyorum” dedi.

  “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık verirse Türkiye’de kalır mısınız” sorusuna yüzde 44’ü “Kalırım” yanıtını verdi. Buna karşın yüzde 23’ü ise bu soruyu “Ne olursa olsun ben ülkeme dönmek istiyorum” diye yanıtladı. “Avrupa’ya ya da başka ülkeye gider misiniz” sorusuna ezici çoğunluk “Hayır, gitmem” yanıtı verdi.

  “Türkiye’de ailenizden kimler var” sorusu üzerine Suriyelilerin neredeyse tamamı ailesiyle yaşadığını bildirdi. Suriyelilerin dışındaki göçmenler ise daha çok ailesi olmadan Türkiye’de yaşıyor. “Türkiye’de mutlu musunuz” sorusuna yüzde 85 “Türkiye’de yaşamaktan mutluyuz”, “Türkiye’de kendinizi güvende hissediyor musunuz” sorusuna ise neredeyse yüzde 100’e yakın oranda “Güvende hissediyoruz” karşılığı geldi.

  Göçmenler Türkiye’de geleceklerinin çok iyi olacağını da düşünüyor. “Kötü olacak” diyenler yüzde 10’un altında kaldı. Devletin yaklaşımından, sağlık hizmetinden memnun olanların oranı yüzde 85’lere ulaşıyor. Gür, “Sokaktaki vatandaş bu kadar memnun değil” dedi.

  ‘KALIŞ SÜRESİ UZADIKÇA İSTEK DÜŞÜYOR’

  Türkiye’de yaşamaktan memnun olanların oranı yüzde 81.4. Araştırmada Suriyelilere “Güvenli bölge oluşturulması halinde Suriye’ye döner misiniz” diye de soruldu. Soruya yüzde 44 “Gitmem”, yüzde 30 da “Belki giderim, belki gitmem” yanıtını verdi.

  Gür, Türkiye’de kalma süresi uzadıkça ülkelerine dönme isteğinin düştüğüne de dikkat çekti. Araştırmaya göre, “Hayatımdan memnunum, geçiniyoruz” diyenlerin oranı da yüksek. “Zor durumdayım” diyen sadece yüzde 10. Araştırmaya göre büyük bölümü Suriyeliler olan göçmenler ortalama 2 bin liranın altında rakamlarla geçinmeye çalışıyor. Buna karşın hayatlarından memnun olduklarını dile getiriyorlar.

  ‘500 BİN ÇOCUK DOĞDU’

  Çocuklarının büyük bir bölümü okula gidiyor. Okula gitmeyen çocuk oranı yüzde 8. Her iki haneden birisinde Türkiye’de doğan çocuk var. Öyle ki 500 bin civarında Türkiye’de doğan çocuk bulunuyor. Araştırmada göçmenlere “Türkçe biliyor musunuz” diye de soruldu. Türkçe bilenlerin oranının yüzde 60’ların üzerine çıktığı belirlendi.

  http://www.patronlardunyasi.com/haber/Arastirma-500-bin-cocuk-dogdu-Suriyeliler-donmek-istemiyor/228536  |
  |
  _____________________________
 • Çavuş
  59 Mesaj
  Nasıl ürüyorlar akıl alır gibi değil. Türkiyemi koca bir doğumhaneye çevirdiler!  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1530 Mesaj
  Su videoyu izledim boyle bazen kafam dagilsin diye bu tarz videolara denk geliyorum. Videoda Turkiye'deki Suriyeli sorununu heralde bilmedikleri icin biz yokuz. Bu sekilde bizim nufus 10 seneye kalmaz 100 milyonu gececek

  |
  |
  _____________________________
  MADDE 1: Türkiye devleti bir cumhuriyettir.
  MADDE 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.
  MADDE 3: Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır.
  MADDE 4: Anayasa’nın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2’nci maddesindeki Cumhuriyet’in nitelikleri ve 3’üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.
 • Yüzbaşı
  347 Mesaj
  akapeye oy vermeye devam edin ki suriyeliler sizin işinizi alsınlar, işsizlik zaten tavan yaptı, böyle giderse %50 işsizliğe yelken açacağız  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redeemertr -- 7 Aralık 2019; 11:45:7 >
  |
  |
  _____________________________
  HER ŞEY MÜSTEHAK
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
bankalar.org
Media Sözlük
SEO
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,234
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.