Şimdi Ara

Arap Şarkıları Sevenler Kulübü!!!(30 Üye-Yeni üyeler hoşgeldi...) (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
208
Cevap
3
Favori
91.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ümmü Gülsüm. Deltanın hikâyesi. Mısır'ın, dördüncü piramidi, yüzü ve sesi. Mısır'ın güneşi, kumu, çölü kadar yanıktır bu ses ve bunca ateşin arkasından gelmesi kaçınılmaz olan yağmur kadar da serin.

Çünkü kalpten, ruhtan, aşktan, bugün gibi geçmişten ve gelecekten, insanın gelip geçiciliğinden ve sadece sonsuz olanın biricikliğinden dem vurur. Ürkütücü olan yerde ürperip durduğu ölçüde ihtişamlıdır. Munis değil iddialıdır. İki tarafı keskin bir bıçağın sırtında seyrettiği, zıddına çok çabuk dönüşebileceği için bu kadar güzel, bu kadar etkilidir. Acıtır ve hayat verir. Derin bir kuraklığa düşmeden evvelki yedi yıl bereket gibidir. Fakat bütün gibi'lere rağmen kimselere benzemeyecek ve kimse kendisine benzeyemeyecek denli de benzersizdir.

Öyle yanıktır ki bu ses Müslüman bir şimdiyi, Antik Mısır'ın tarlalarında çalışan ya da piramitleri sırtında yükselten işçilerin hep birlikte hız aldıkları ünlemlere, belli ki dillerin tarihçesinde zamana en dayanıklı çıkan, en ortak duran kısma bağlar.

Lakin bütün bu önlenemez cazibeye rağmen erkek egemen bir Arap dünyasında Ümmü Gülsüm efsanesi onun kadınlığı ya da kadınsılığı üzerinden kotarılmaz. Ona duyulan ilgi aşk ya da tutkuyla ifade etmez kendisini. Sevgili değildir. Özenilmiş sahne kostümlerine, esirgenmemiş makyajına ve mücevheratına rağmen kendisini kışkırtıcı olmak üzerinden sergilemeyen bu görsellik, onun, hali-etvarı kadar El-ezher'in bile dinlenebilirliğine fetva verdiği cinsiyetsiz sesinin de eseridir. Dişi değil, en fazla hanımefendidir o. Öyle ki Mısır, kadın olmanın en tehlikesiz, en yüce, en meşru, en muaf tanımı üzerinde karar kılar ve onu ana olarak bağrına basar. Ümmü Gülsüm: Sancağın Anası. Fakat bu etki heyecansız değildir. Tam aksine doğaçlamalı, bitti denen yerde yeniden başlamalı, genişledikçe genişleyen tek bir şarkının bile oluşturduğu sadmede ruh kendisiyle yüz yüze gelir. Dinleyenlerini aşkın şaibesiz, günah bulaşıksız, en saf kaynağına götürürken, ötelerden gelen bir güzellik ile yüz yüze getirirken Ümmü Gülsüm'ün kendisi de, bir iç çekmesiyle bu dünyanın sınırlarını aşar, aşkın bir oluşa eklenir, serapa cezbe kesilir. Üstelik ırmağı öyle engin öyle derindir ki aynı dilin konuşulduğu, anlaşıldığı, harflerin aynı mahreçleri titreterek su yüzüne çıktığı bütün bir coğrafyaya yayılır. Bütün bir Arap dünyasını basar, etrafında birleştirir.

Krallar ve generaller kadar Nil kayıkçıları, pamuk işçileri, piramitler, camiler, mescitler hatta Nil'in timsahları, Ken'an göklerinin Sirius yıldızı onun dinleyici kitlesini oluşturur. Aynı anda kavradığı benzeri görülmemiş bu kitleye umulmadık bir göz aydınlığı gibi gelir. Kendisini basit bir köyden zirveye taşıyan, devletin en yüksek makam sahiplerine muhatap kılan önlenemez yükselişiyle, içlerinden geldiği ve asla terk etmediği yoksulları, köylüleri, bir zavallılık ağrısı gibi kendi üzerine saplanmış, kendilerine olan inançları, yaşama arzuları ve dirençleri sarsılmış bu insanları bir melek kanadı dokunmuşçasına hoşnut kılar kendi varlıklarından. Bölük pörçük bir uykusuzluğun üzerine, can damarından sarsar, yepyeni bir can üfler her birine. Çilekeş ve onurlu halkına siyasilerin hatta koca Mısır ordusunun vermeyi başaramadığı bir özgüven aşılar. Çünkü müziği ile boş oyunlar kurmakta değil Mısır'ın ortak ruhunu arayıp bulmaktadır. Mısır, kendi ruhuna onun sesinin açtığı yoldan, uyandırdığı hatıradan yaklaşmakta, ta Firavunlara, tarihin yazamayacağı kadar eski zamanlara uzanan bir geçmişi İslamiyet'le taçlanmış bir hâlihazırda derleyip toplamaktadır.

Onun sesi bu gün batı dünyasını da meşgul etmektedir. Belli ki gök kubbeye saldığı avaze perdelenmeye devam etmektedir. Ve bu haliyle bize en fazla da ses, söz, renk, biçim kısacası sanat denen şeyin coğrafya üzerinden çizilen ama onunla sınırlı kalmayan bir resim olduğunu göstermektedir. Bu hikâyeden çıkarılması gereken en büyük ders ise etrafında birleşilecek bir sese sahip olmak kadar onu yaşatmanın da ne kadar önemli olduğunu fark etmektir.
    04 Ekim 2009, Pazar
    Kaynak:http://zaman.com.tr/yazar.do?yazino=899036&title=ummu-gulsum-bir-sese-sahip-olmak

• Bir Mısırlıda burda. : ) Çoğu konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım arkadaşlar.
  • Elissa - Aychalak ( Çok seviyorum bu şarkıyı. )
    Nancy Ajram - Mien Da Eli Nesyik ( Tanıdık gelebilir. )

Tavsiye ederim.
  • Benide yaz

Arap Şarkıları Sevenler Kulübü!!!(30 Üye-Yeni üyeler hoşgeldi...)

http://www.youtube.com/watch?v=-5jJSCqM95M

Buda var : Sarya alsawas

http://www.youtube.com/watch?v=HIWKCVbkOqg&feature=related

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HarByDen -- 5 Ekim 2009; 0:09:40 >

• arkadaşlar bir şarkıyı arıyorum.90 larda olması lazım.eskiden çok duyardım şimdi de arasıra radyolarda duyuyorum.baya bilinen bir şarkı sanırım.bir adam söylüyor.

buldum buldum

rachid taha-ya rayah

süper şarkı.gerçekten harika

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cm3589 -- 21 Kasım 2009; 18:01:06 >
  • esselamun aleyküm ya cemaat'ü-l vakfu musikat'ü-l arab

beni de ekleyin

Amr Diab ve Nancy favorim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustineo -- 19 Aralık 2009; 17:12:23 >
  • Arapça Şarkıları ßende Çok Severim

• ekleyin beni deeeeeeeeeeeeeee arap müzik manyağıyım :D:D
  • Efsane olmuş birçok Arap sanatçısı var (Ümmü Gülsüm, Abdül Halim Hafız, Fairuz aklıma ilk gelenler) fakat günümüz popüler müziğinde Amr Diab gibi bir yaşayan efsane varken, arkasından ne kadar severek dinlediğim birçok Arap sanatçı olsa da kendisini her zaman baş tacı ederim. Her ne kadar son 5 albümü Türkiye'ye -malesef- gelmemiş olsa da, albümlerini yurtdışından sipariş edip getirtmiş derecede hastasıyım Beni de artık aranıza kabul edersiniz umarım

İyi seneler...

• ohoooo sizin bazi sarkilardan haberiniz yok buyrun bende bildiklerimi yazayim

bunun turkcecisini bizim gulsen soyluyordu sarkinin adi be adam

simdilik aklima gelenler bunlar aklima geldikce eklicem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oreilly -- 31 Aralık 2009; 3:49:34 >

• Fadel Shaker
    Amr diab
    Muhammed hamaki
    Rami sabri
    Zee zee
    Elissa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fss1403 -- 31 Aralık 2009; 4:14:39 >

• koydugun son sarki cok guzel
  • 1-Nancy Ajram
    2-Haife wehbe
    3-Hana El Idrissi
    4-Suzan Tamin

Bu da hedayem olsun..

diyorum ,başka da bier şey demiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SBTECH -- 15 Ocak 2010; 23:42:17 >

• hala eklenmemişim :(

• bu nece tam bilmem uyarsa bunu dinliyorum. başka da dinlemem

• Zamanında arayıp bulamadığım şarkı tekrar aklıma geldi şimdi

Şarkı 2-3 yıllık. Bu yaz radyo mydonose de tekrar duymuştum. Yazın araştırdım ama bulamadım.

Birde bu konuya sorayım.

Bi bayan söylüyordu. Erkek sesi varmı hatırlamıyorum. Ama bayan nakarat bölümünde savva diye bi kelime söylüyordu. Aklımda kalan bölüm sadece burası.

Çıkarabilir misiniz parçayı bu kadar bilgiden
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mechatronik

Zamanında arayıp bulamadığım şarkı tekrar aklıma geldi şimdi

Şarkı 2-3 yıllık. Bu yaz radyo mydonose de tekrar duymuştum. Yazın araştırdım ama bulamadım.

Birde bu konuya sorayım.

Bi bayan söylüyordu. Erkek sesi varmı hatırlamıyorum. Ama bayan nakarat bölümünde savva diye bi kelime söylüyordu. Aklımda kalan bölüm sadece burası.

Çıkarabilir misiniz parçayı bu kadar bilgiden

eheh :) Ishtar Alabina-Sawah tabi ki.

- - - - -

MİY1988 was were.Arap Üye geldi arkadaşlar. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MİY1988 -- 9 Ağustos 2010; 3:45:58 >

• arkadaşlar orhan baba dinleyin aynı etkiyi yapar.....eski parçaları....ben öyle yapıyorum.....
  • www.amrdiabturkiye.net açılıyooor.Az kaldı.

http://www.facebook.com/video/video.php?v=313601098264&ref=mf
  • nancy ajram kliplerini yüksek kaliteli olarak indirmek isteynlere özel mesaj yollayabilirim.. rapid içinde bir torrent linki bir de taala ya sarkısının canlı performansı vardır..torrentde çalışıyor bu arada..üyelilkli siteden aşırdım..
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.