Şimdi Ara

Aranızda yeknesak kelimesini gerçek hayatta bir kere bile duyan var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
2.285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Soru başlıkta. Böyle bir saçmalık olamaz yerine sıradan koyuyorum gayet oluyor.

• Benim okulumda bir şey öğretilmiyor normal bir anadolo lisesinde okudum. Hayır tavla oynamadım kelimenin aşırı saçma olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Türkçe sınavı oluyoruz farsça değil bir Türk sınav kurumunun sorularda Türkçe kelimeler kullanması çok daha milli ve mantıklı olurdu.

• duymadım ama paragrafın devamında ne demek istediği az çok anlaşılıyordu

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Siklardan gidip e yaptim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • paragrafın devamında söylüyordu hocam hep aynı karakterler diye

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Hep aynı karakter sıradan olmuyor mu?

• Yerle yeksan

Linclemeyin harf oyunu var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LivreSciisBack -- 18 Haziran 2022; 18:8:10 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Yek=tek=bir
    Size okulda ne öğretiyorlar. Farsça yek nedir daha duymadiysaniz üzücü. Buradan bile giderdi. Ya da tavla falan da mı oynamadınız.

• Benim okulumda bir şey öğretilmiyor normal bir anadolo lisesinde okudum. Hayır tavla oynamadım kelimenin aşırı saçma olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Türkçe sınavı oluyoruz farsça değil bir Türk sınav kurumunun sorularda Türkçe kelimeler kullanması çok daha milli ve mantıklı olurdu.

• Lan hani bu testin adı TÜRKÇEYDİ gitmiş ar*pça mı farsça mı onu sormuşlar

• madaoalreadybloomed M kullanıcısına yanıt

knk sana sadece yazıp sadece ne demek diye mi sorsun, adam bilerek bilmediğin kelimeyi soruyor

• madaoalreadybloomed M kullanıcısına yanıt

Milli ve mantıklı da Arapça kelimeler.

Şunu bilmen gerekir. Türkçe dili Arapça ve Farsça kelimeler olmadan çıplak kalır. Bunu insanlara öğretmeye bir sistem var. İşin doğrusu üzücü bir hal alıyor.

Bu ayrı bir tartışma üzücü bir durum senin adına. Bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu. Eğitimin kalitesi yerlerde bile değil artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B35CB33EA -- 18 Haziran 2022; 18:14:26 >
  • Neden Türkçe sınavında arapça/farsça kelime soruluyor anlam veremiyorum...

• Arapçanın neresi milli? Mantıklı falanda değil ayrıca Türkçe sınavında arapça kelime sorulması saçmalıktan ibaret. O kelimeyi bilmediğim için 1 netim gitti. Ayrıca din kültüründe coğrafya sorulmasıda çok saçma.

• Yekvücut, topyekün gibi kelimelerden çıkarım yapılabilirmiş. Tavlada yek de denir bir düştüğünde.

• DemirdenLeblebi kullanıcısına yanıt

Anlamadığınız şey şu o soruda eğer o arapça/farsça kelimeyi bilmiyorsanız soru gidiyor. Soruların içinde elbette arapça kelimeler olabilir bunlar dilimize yerleşmiş çünkü ama yeknesak gibi dilimize yerleşmeyen bir kelime sorunun en belirleyici yeri olmaması lazım.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.