Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Aranızda Engelli veya Engelli yakını var mı ? (toplan DH)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: straptezlo Daha Az
1 Kayıtlı Üye
27
Cevap
0
Favori
1.405
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Aranızda Engelli veya Engelli yakını var mı ? (toplan DH)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      523 Mesaj
      10 Haziran 2019 10:23:04 Konu Sahibi
      Merhaba arkadaşlar.
      -Engelliler için kapsamlı bir sosyal tesis görmedim daha önce..Böyle bir dh projesi gerçekleştirsek..sonra bunu devletin yetkili mercilerine sunsak nasıl olur ne dersiniz ? Şehrin merkezlerinde..
      -Hayal ettiğim 3-4 katlı bir yapı. Engeli olan tüm insanlar için sistem mevcut. Örneğin tekerlekli sandalye kullanan kardeşlerimiz için merdivensiz, yukarı düz çıkabilecek bir yer (otopark yokuşu gibi düşünün) , asansörler, görme engelliler için yukarı çıkabilecekleri kısım..
      -Sonra içeride kapsamlı alanlar. Mesela görme engelliler için sosyalleşecekleri alan veyahut onların sesli sinema vs. artık araştırmak lazım istekleri nedir bunlara göre yoğunlaşılır.
      -Duyma engelliler için, konuşma engelliler için aynı şekilde. Hepsinin nasıl hayatını devam ettirdiği araştırılır. Onlara özel sistemler kurulur ben de henüz iyice araştırmadım sadece fikir.
      -Mesela kitap okuma alanları.teras cafeler.görme engelliler için diyelim kabartmalı falan aynı zamanda kahve içip kitap okuyabilecekler.
      -Yeşil alanlar, ferah bir yer. Spor salonları falan.
      EDIT:-Mesela küçük engelli kardeşlerimiz vardır hayata küsmesinler yaşıtları cafelerde gezinebilirken falan.. Onlar için tesiste ps salonları falan olsun. Bir araya gelsinler..Sosyalleşsinler.

Böyle bir yere engelli kardeşlerimizin, ailelerinin bakış açısı nasıldır ? Böyle durumda olan kardeşlerim durumunuzu paylaşmanız çok önemli.Projeyi geliştirelim ona göre. DHde tüm kardeşlerimizin küçük-büyük fikirlerini bekliyorum. Hep beraber Araştıracağız elimizden geleni yapacağız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çokgeç -- 10 Haziran 2019; 10:29:20 >

• Teğmen
      167 Mesaj
      10 Haziran 2019 10:32:45
      Yararlı konu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      10 Haziran 2019 10:34:07 Konu Sahibi
      arkadaşlar projeyi adam akıllı geliştirelim inanın ALLAH güç versin, izin versin elimden geleni yapacağım gerçekleştirmek için. Devlet büyükleri falan kim ile iletişime geçmem gerekiyorsa gideceğim inşALLAH.
      Özellikle fikir aşamasında, proje geliştirme aşamasında desteğe ihtiyacım var. Adam akıllı bir proje geliştirelim benimde insanların karşısına gitmeye yüzüm olsun. Ne bileyim bu mimarlık proje çizim vs bilen insanlara da ihtiyaç var en son aşamada amatör de olsa bi bilgisayar çizimi yapabilirse bize yeterlidir. Hani iç mekan şöyle olacak böyle olacak vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çokgeç -- 10 Haziran 2019; 10:36:27 >
      |
      |
      Eski Kullanıcı Adı:
      Ingilizceci

10 Haziran 2019 10:34:15
      Zararsız konu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

Rust in Peace
    • Teğmen
      156 Mesaj
      10 Haziran 2019 10:41:04
      adam engellilere toplama kampı kurma fikri ortaya atmış engellileri bir araya toplayıp sosyalleştirecekmiş, sen kimsin lan adamlar isterse sosyalleşir zaten, sanamı kaldı adamları sosyalleştirmek. engelliler üstünden prim kasmak için engellileri aşşağılıyor herif.
      10 Haziran 2019 10:55:58
      quote:

Orijinalden alıntı: haqueim

adam engellilere toplama kampı kurma fikri ortaya atmış engellileri bir araya toplayıp sosyalleştirecekmiş, sen kimsin lan adamlar isterse sosyalleşir zaten, sanamı kaldı adamları sosyalleştirmek. engelliler üstünden prim kasmak için engellileri aşşağılıyor herif.
      Sen kimsin asıl

10 Haziran 2019 11:01:18 Konu Sahibi

hocam hiç muhatap olma. o şahsın konularını ve yorumlarını az çok biliyorum. sesini duymadan devam ediyorum. ağzı var, ağzından ses çıkıyor ama sesini duyuramıyor. yazık.

neyse konuya dönecek olursam sadece empati yapıyorum. Engelli bir arkadaş ile konuşabilsek onları daha iyi anlayacağım. Empati yaparak diyorum ki..bir cafeye gidip tüm gözleri üzerimde hissetmektense (ne dersek diyelim bunu yapan oluyordur realist olmak lazım) kendim gibi olan insanlarla beraber olmak isterdim. Bir sürü engelli var ama hiçbiri ortalıkta gözükmüyor ? belki de insanlar dışarı çıkmak dahi istemiyor. Onları harekete geçirmeyi amaçlıyorum.
      Ya da annesi babası engelli insanlar var. Onlar anne babasını alıp buraya gelebilirler. Sonuçta anne babası okula gitmiyor yaşlı insanlar..sosyalleşmek için ortam gerek. Yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum.

Edit: Ayrıca bunun sosyal tesis olduğu unutulmasın. Sadece cafe değil. Spor salonları da engellere göre dizayn edilmiş olacak. Sinema salonları, oyun salonları, kitap salonları ne gerekiyorsa..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çokgeç -- 10 Haziran 2019; 11:3:22 >
      |
      |
      straptezlo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      156 Mesaj
      10 Haziran 2019 11:03:24
      quote:

Orijinalden alıntı: straptezlo

Sen kimsin asıl

Alıntıları Göster
      benim kim olduğumu iyi bilirsin
      |
      |
      11 Haziran 2019 11:14:28
      quote:

Orijinalden alıntı: haqueim

Bugün denk geldiğim ikinci boş mesajın.

|
      |
      11 Haziran 2019 13:18:26
      Bütün manevi desteğim sizinle. Çok guzel bir proje,inşallah hayata geçer. Param olsa ben de projede yer almak isterdim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      11 Haziran 2019 13:26:12
      Mesleğim gereği engelli yakını sayılırım. Bahsettiğiniz proje gayet iyi niyetli, vicdaninizi ortaya seren bir proje. Lakin özel eğitime ihtiyacı olan bireyler için yapılması anlamsız. Sebebine gelecek olursak; bahsi geçen bireylerin en önemli ihtiyaçlarından bazıları söylendiği gibi sosyalleşmek, ait hissetmek, kabul görmek ve saygi görmek. Bu ihtiyaçlar bahsettiğiniz alanda değilde normal alanlarda karşılanmalı. Yani bizim gibi sinemaya gidebilmeliler, bizim gibi kafelere gidebilmeliler. Bu yüzden ilk amaç her yerin tüm engel türleri için ulaşılabilir ve kullanılabilir olması. Engeli olan ve olmayan bireylerin bir ortamda bulunmasi elzem. Bunu akademik hayatlarının ilk yıllarında kaynaştırma eğitimi adı altında normal okullarda akranlarıyla eğitim vererek başlatıyoruz. Ne kadar yeterli tartışılır. Ama özetle kaynaştırma felsefesi engel türlerinin hepsinde en hayati olgu. Dediğiniz gibi bir merkez kaynaştırmak yerine ayrıştırmak olacaktır.

|
      |

• Er
      10 Mesaj
      11 Haziran 2019 15:59:15
      merhabalar dogustan engelim var. nerede yasiyorsunuZ bilmiyorum ama engelliler sarayi altinda zatren boyle kurumlar var. bence gereken engelli bireyleri sosyal topluma entegre etmek icin bi seyler yapmak gerek sadece engellilerle degil de herkes ile entegre olmasini saglamak. engelinden utanip disari adimini atmayan insanlar var. toplum bilincinde de engellilere acima duyusunu bitirmemiz lazim...

|
      |
      11 Haziran 2019 17:01:15 Konu Sahibi
      Aslinda kafamdaki sorulara deginmissiniz. Ozellikle bu sebeple engelli veya engelli yakini ile konusmak istiyordum. Bu insanlarin boyle bir yere ihtiyaci var mi , bu tarz bir yer onlari daha mi kotu hissettirir gibi...sanirim oyle gozukuyor. Iceri elbette normal insanlarda girebilecekti ama engelliler icin kapsamli olacakti.
      Diger turlu zaten ne tur engeli olursa olsun bir cafeye gidip oturabilir sosyallesir ama ozellikle boyle bir yerde kendini daha iyi hisseder diye dusunmustum.
      Sonuc bu olunca evet sanirim bu projeden ote toplumla birlestirmek lazim ama o da bana utopya geliyor yalan yok.. tum sistemi degistirmek gerek. Otobusler engellere yonelik olmali, kaldirimlar her sey. Benim gozlemim devlet yonunden evet belki bir caba var ama inanilmaz yetersiz. Mesela tekerlekli sandalye kullanan kardesimiz belki apartman kismini bile zor cozuyor disari cikmak icin..keske her seyi degisterecek bir proje olsa ama benim aklima ancak sosyal tesis kismi geliyordu. Ancak ona gucumuz yeterdi belki. Gerisi icin ne yapmali bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çokgeç -- 11 Haziran 2019; 17:3:57 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      401 Mesaj
      11 Haziran 2019 21:05:49
      İstanbul şilede engelli kampı yapıldı. Kapsamını tam olarak bilmiyorum ama İstanbul Büyükşehir belediyesine ait bir yapı olduğunu biliyorum. Araştırıp ayrıntısıyla yazabilirim.

|
      |
      11 Haziran 2019 22:31:36
      engelliyim ve boyle birsey gereksiz, engellinin asil sorunu issizlik ve is ilanlarinda engelliye esnek ve yogun tempolu calisip calisilamicagi soruluyor ya en cok ona uzuluyorum
      |
      |
      11 Haziran 2019 22:38:43
      Annem engelli.

Düşünceleriniz çok güzel ve çok değerli hocam keşke her insan böyle bilinçli olsa ve engellilere karşı tavrı böyle olsa...

Maddi olarak vs yardım edebilecek durumda değilim ama her zaman yanınızda olurum :)
      |
      |
      11 Haziran 2019 23:31:33 Konu Sahibi
      Arkadaslar tesekkurler destekleriniz icin. Anlasilan engelli kardeslerimiz boyle bir projeyi gereksiz buluyor cunku cok daha onemli meseleler var. Is, ayrimciliga maruz kalmamak vsvs ALLAH hepimizin yardimcisi olsun. Sanirim bundan sonrasinda elimden bir sey gelmez.
      Bazi arkadaslar maddi durum demis ama bende projeyi gelistirip devlete sunacaktim yoksa bunu yapabilecek butceye sahip degilim zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çokgeç -- 11 Haziran 2019; 23:32:19 >
      12 Haziran 2019 00:05:23
      quote:

Orijinalden alıntı: çokgeç

Arkadaslar tesekkurler destekleriniz icin. Anlasilan engelli kardeslerimiz boyle bir projeyi gereksiz buluyor cunku cok daha onemli meseleler var. Is, ayrimciliga maruz kalmamak vsvs ALLAH hepimizin yardimcisi olsun. Sanirim bundan sonrasinda elimden bir sey gelmez.
      Bazi arkadaslar maddi durum demis ama bende projeyi gelistirip devlete sunacaktim yoksa bunu yapabilecek butceye sahip degilim zaten
      ben %42 engelliyim. geçirdigim ameliyat sonrası sırtıma platin takılınca engelli oldum. Ancak normal bir insanın yaptıgı herşeyi yapabiliyorum fiziksel olarak. Buna fitness dahil. Burda senin bahsettigin tesisten ziyade , engellilerin iş olanagı daha az oldugundan mesleki sevdigi alanlarda eğitim verilcek kurum lazım. Yoksa benim cebimde param varsa en kral ps salonunada giderim, nusretede giderim , dünyayıda gezerim. Önce maddiyat lazım.
      |
      |

• Yüzbaşı
      524 Mesaj
      12 Haziran 2019 10:43:24
      Aslında mantıklı. Özellikle dışarda yemek yiyip sinema gitme gibi sosyal faaliyetler çok iyi olur.

|
      |
      12 Haziran 2019 10:50:30
      quote:

Orijinalden alıntı: çokgeç

yapma kardeşim engellilerin ümidi sendin. engellileri toplayıp sosyalleştirecektin ya, nasıl vazgeçersin bu işten bide devlete verecekmişte devlete yaptıracakmış
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
SEO
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Paykasa
Blogio
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,406
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.