Şimdi Ara

Aral ps3 ürünlerinin fiyatı neden bu kadar fazla

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
95
Cevap
1
Favori
3.711
Tıklama
Tüm Forumlar >> Oyun >> PlayStation >> Aral ps3 ürünlerinin fiyatı neden bu kadar fazla
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    1298 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: cloud35

Tabiki Pc oyunları ile karşılaştırdım. Zaten benim takıldığım nokta bu. Tamam yurt dışında da PC ve konsol oyunları arasında fiyat farkı oluyor fakat bizde ki kadar değil. Siz ülkemizde PC oyunlarından lüks tüketim vergisi alınmadığını fakat konsol oyunlarından alındığını bu yüzden fiyatlarının uçuk olduğunu söylüyorsunuz. Bu durumda ortaya çıkan hesapta PS3 oyunlarından acaip derecede lüks tüketim vergisi alındığı görülüyor. İşte garip olan nokta bu bir ürünün fiyatını ikiye katlayacak kadar lüks tüketim vergisi alındığını zannetmiyorum. Yani aynı oyunun PC versionu 80TL ye satılıyorsa Ps3 versionunun atıyorum 100 TL ye satılması gerekir. Buna özel tüketim vergisi eklendiğini düşünelim ne kadar olur? Sanırım 180 TL olmaması gerekir.
    PC oyunlarından lüks tüketim vergisi alınmayıp Ps3 oyunlarından alınmasının başlı başına saçmalık olmasının yanında alınan miktarında uçuk olduğunu düşünüyorum eğer gerçekten bu kadar alınıyorsa. Tabiki rakamları örnek amacıyla verdim oyunların fiyatları farklılık arzedebiliyor.

Hocam eski konulara geri dönüyoruz. Ben yukarıda PC oyunlarını özellikle ucuz sattığının altını çizdim yoksa Mass Effect 2 gibi bir oyunun, yurtdışında bariz bir şekilde daha pahalıya satılmasının imkanı var mı? Dolayısıyla yaptığın karşılaştırma pek adil olmuyor.
    |
    |

• Yüzbaşı
    737 Mesaj
    araya bir parantez açmak istiyorum. koca avrupa'da ingiltere'de dışında hiçbir ülkede ucuza sıfır oyun bulunmuyor. ikinci el demiyorum, ancak konu sıfır oyun olunca avrupa'da bile mağaza fiyatları internette bulabileceğiniz fiyatların iki katı. ha aral 3 katına satıyor, o ayrı.
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: Wassermann

quote:

Orijinalden alıntı: Nashquil

Aral'ın fiyatları fahiştir, bunun tartışılacak bir tarafı yoktur.

Fiyat hesaplaması yapılırken en çok düşülen hata yurtdışında 50 dolara satılan oyunu Aral'ın 50 dolardan aldığını zannetmektir. O oyun satıldığı ülkede vergi, dağıtımcı masrafları, son bayi karı vb. fiyatlar eklenerek 50 dolara satılıyor, Aral bu oyunu çok ama çok daha ucuza alıyor. Aral gidip yurtdışındaki bir mağazadan almıyor bu oyunu, kaynağından satın alıyor. Kdv+gümrük+ötv eklense bile o oyunun Aral'ın deposuna giriş maliyeti 50 doların üstünde değildir.

Ayrıca oyun fiyatını shop.to gibi sitelerle kıyaslayıp onlar bile bu fiyata satıyorsa Aral ucuza satıyor mantığı çok yanlış. O internet mağazalarının eleman sayısı, depolama maliyeti, nakliye masrafları emin olun Aral'dan daha fazladır. Aral'ın bir senede yaptığı satışı onlar bir ayda yapıyorlar. Oyunların fiyatlandırmalarına bakarsanız bir oyun Amerika'da 50 USD ise İngiltere'de 50 Pound Almanya'da 50 Euro olarak satılır genelde. Bunun nedeni homojen fiyatlandırma dağılımı(HPD)dır. Ancak ne PSN'de ne içerikte ciddiye alınmayan ülkemiz HPD dışında tutulmuştur bu sayede de Aral istediği fiyatlardan satış yapabilmektedir.

Kısacası Aral "ya tutarsa" mantığıyla en başından itibaren aşırı yüksek fiyatlardan soktu oyunları piyasaya ve tuttuğu için de bu fiyatlardan devam ettiriyor, çünkü rakibi yok. Hatırlarsanız oyunlar spotçularda bile dolar 1.25 civarındayken 125 TL'den satılıyordu, rekabet oluştu ve dolar şu anda 1.55 olmasına rağmen 100 TL'den satıyorlar. Emin olun Aral herkese normal fiyatlardan oyun satsa şu anda sağladığı karı sağlayamaz. Bir oyunu 60 TL'ye mal edip 70 TL'ye satmak yerine 170 TL'ye satarak toplam ps3 kullanıcılarının %10'una satıp herkese 70 TL'ye satacağından daha çok kar ediyor ve emin olun %10'dan daha fazla bir kesim Aral'dan alışveriş yapıyor.

İnatla Aral ismi geçmeye devam ediyor. Yukarıda açıkladım, bunlar gerçeklerdir. Tek tek belirtilen firmaların sitelerine girip incelenebilir. Türkiye'ye PS3 oyununu sadece Aral değil, Tiglon da getirmekte, gerektiğinde Sony Eurasia da mal getirmektedir. Ve bu üç firmanın da fiyatları aynıdır. Keşke Tiglon'un oyunları ucuz olsaydı da bunları konuşuyor olmasaydık. Ayrıca yurtdışındaki fiyatları maliyet olarak baz almamız gibi bir durum sözkonusu değildir.

Yine tekrar söylüyorum, shop.to ucuza satıyorsa Aral da ucuza veriyor gibi bir beyan asla vermedim. O internet mağazalarının eleman sayısını da, depolama maliyetini de, nakliye masraflarını da biliyoruz. Bu sitelerin kendi depolarını olmadığını, antlaşmalı olarak bir kaç kargo firması ile çalıştığını ve ofislerindeki 2 düzineyi, depolarında 1 düzineyi geçmeyecek şeklinde eleman sayıları olduğunu da biliyoruz. İnternet sitesi olarak hizmet veren sitelerin, giderleri az olduğu için mağazalara göre daha ucuz sattığını biliyoruz.

Zaten son paragraftaki açıklamalarınızı talihsizlik olarak nitelendiriyorum. Aral'ın 70'e getirip, 170'e satma bir durumu yoktur, zaten SK'ya Aral mal satmamaktadır. (Aralgame sitesini hariç tutuyorum). Retail mağazalarının oyun yazılımlarında üzerine koyduğu kar %20'dir, Aral'ın da açıkcası %10'dan aşağı koyduğunu düşünmüyorum. Bu toplamda Aral'ın maliyetinin üstüne "minimum" %35'lik (buradaki %5, döviz farklılığı ve kargo masrafları) bir rakamla son kullanıcıya ulaştığı anlamına geliyor.

quote:

Shop.to gibi bir internet bazlı, elektrike veya suya, mağaza açıp kapatmaya para harcamayan kısacası gideri az olan bir kuruluş Bioshock 2 adlı oyunu 38 sterlin yani 95 liraya satıyor. Bu oyunun aynısı Türkiye'deki mağazalarda 179 liraya satılıyor. Basit hesapla ürünü Türkiye'ye getirince KDV ve LTV ödendiği düşünülürse 179 lira gibi bir rakam bana çok uçuk gözükmüyor.

Shop.to o fiyata satıyorsa bu fiyat normal diyen sizsiniz. Ayrıca vergileri de oyunun Shop.to fiyatı üzerine koyup fiyat uçuk değil diyorsunuz. Shop.to o oyuna Türkiye ile aynı KDV'yi ödeyerek bu fiyata satıyor. Ülkemizde LTV diye bir vergi türü bulunmamaktadır. Playstation 3 oyunlarına gümrük ve kdv haricinde ülkemizde sadece %20 oranında ÖTV eklenmektedir. Bütün vergiler ve nakliye masrafları dahil oyunun ülkemize maliyeti shop.to'nun son kullanıcıya sattığından çok daha ucuzdur. Ayrıca emin olun Shop.to'nun istihdamı Aral'dan çok daha fazladır.

Benzer vergilendirme sistemi olan ülkere bakarsanız onların da oyun satış fiyatlarının Amerika'yla paralel olduğunu görürsünüz. Bunun nedenini yukarıda bulabilirsiniz. Aral o oyunları ucuza satmak isterse emin olun bütün spotçuları 1 ay içerisinde iflas ettirir. Ancak uzun vadede elde edeceği kar düşer. 10 kişiye satmak yerine 1 kişiye satarak daha fazla kar elde ettiği sistemi hazır oturtmuşken bunu bozmaz.

Talihsiz dediğiniz açıklamayı kendinizin de söylediği gibi aralgame sitesine girerek doğrulayabilirsiniz. Her satış mağazı sabit bir kar marjı koyarak satmaz oyunların satış tavan fiyatları Aral tarafından belirlenerek satışa sunulur. Dünya üzerinde ithalatçıdan daha fazla kazanan satış mağazası yoktur, son satıcı %20 koyuyor Aral'da %10 koyuyor açıklamanızı en hafif haliyle bilgisizlik olarak yorumluyorum.

Aral'ı niye bu kadar savunduğunuzu anlamamakla birlikte çok açık ve net bir şekilde söylüyorum ki oyunların bu kadar pahalı olmasının nedeni vergilendirme sistemi değil, Aral'ın kar marjının çok yüksek olması ve bu fiyatlara rağmen oyunu satın alanların bulunmasıdır. Eğer kimse almazsa mecburen fiyatları aşağıya çekmek zorunda kalacaktır ama dediğim gibi 10 kişiden biri bile alsa Aral çok karlı durumdadır.
    |
    |

• Yarbay
    3008 Mesaj
    Neden pahalı bilmiyorum ama toptancılardan çok çok ucuza alıyorlar örneğin ,

HEAVY RAIN PS3 SONY $49,00 23/02/2010

BATTLEFIELD: BAD COMPANY 2 PS3 EA $51,00 02/03/2010

FINAL FANTASY XIII PS3 SQUARE ENIX $49,00 09/03/2010
    GOD OF WAR 3 PS3 SONY $50,00 16/03/2010
    JUST CAUSE 2 PS3 WARNER $49,00 23/03/2010
    PRISON BREAK PS3 DEEP SILVER $49,00 30/03/2010
    |
    |
    quote:

Shop.to o fiyata satıyorsa bu fiyat normal diyen sizsiniz. Ayrıca vergileri de oyunun Shop.to fiyatı üzerine koyup fiyat uçuk değil diyorsunuz. Shop.to o oyuna Türkiye ile aynı KDV'yi ödeyerek bu fiyata satıyor. Ülkemizde LTV diye bir vergi türü bulunmamaktadır. Playstation 3 oyunlarına gümrük ve kdv haricinde ülkemizde sadece %20 oranında ÖTV eklenmektedir. Bütün vergiler ve nakliye masrafları dahil oyunun ülkemize maliyeti shop.to'nun son kullanıcıya sattığından çok daha ucuzdur. Ayrıca emin olun Shop.to'nun istihdamı Aral'dan çok daha fazladır.

Benzer vergilendirme sistemi olan ülkere bakarsanız onların da oyun satış fiyatlarının Amerika'yla paralel olduğunu görürsünüz. Bunun nedenini yukarıda bulabilirsiniz. Aral o oyunları ucuza satmak isterse emin olun bütün spotçuları 1 ay içerisinde iflas ettirir. Ancak uzun vadede elde edeceği kar düşer. 10 kişiye satmak yerine 1 kişiye satarak daha fazla kar elde ettiği sistemi hazır oturtmuşken bunu bozmaz.

Talihsiz dediğiniz açıklamayı kendinizin de söylediği gibi aralgame sitesine girerek doğrulayabilirsiniz. Her satış mağazı sabit bir kar marjı koyarak satmaz oyunların satış tavan fiyatları Aral tarafından belirlenerek satışa sunulur. Dünya üzerinde ithalatçıdan daha fazla kazanan satış mağazası yoktur, son satıcı %20 koyuyor Aral'da %10 koyuyor açıklamanızı en hafif haliyle bilgisizlik olarak yorumluyorum.

Aral'ı niye bu kadar savunduğunuzu anlamamakla birlikte çok açık ve net bir şekilde söylüyorum ki oyunların bu kadar pahalı olmasının nedeni vergilendirme sistemi değil, Aral'ın kar marjının çok yüksek olması ve bu fiyatlara rağmen oyunu satın alanların bulunmasıdır. Eğer kimse almazsa mecburen fiyatları aşağıya çekmek zorunda kalacaktır ama dediğim gibi 10 kişiden biri bile alsa Aral çok karlı durumdadır.

Cevap vermeye ilk cümlenizde başlayayım.

Ben orada "basit hesap" derken shop.to'nun fiyatına oranlar koyarak Aral'ın fiyatını bulmadım, 179 liradan geri giderek bir maliyet buldum. Bunu daha önce de yazmıştım. Lüks Tüketim Vergisi ile Özel Tüketim Vergisi'nin de aynı anlamda kullanıldığını biliyoruz, o an yazarken LTV ibaresini kullanmış olabilirim bu doğrudur fakat bu öyle bir vergi olmadığı anlamına gelmez. Bu paragraftaki son cümlenize sonra değineceğim.

Sizin de bildiğiniz üzere, Aral ithal ettiği oyunların satışını Aralgame adlı siteden yaparken rekabeti bozma hakkına sahip değildir çünkü şu an hepsiburada.com gibi bir internet sitesi veya mediamarkt gibi bir mağazadaki Aral'ın ithalatını yaptığı tüm oyun firmalarının oyunlarının, yine bu şirketlere tedariğini Aral sağlıyor. Dolayısıyla Aral kendi sitesinde fiyatını indirirse, rekabeti bozduğundan dolayı ortaklıkları sona erecektir. Bunu dile getirmeniz tamamen gereksizdir. "Dünya üzerinde ithalatçıdan daha fazla kazanan satış mağazası yoktur" tabiri doğrudur ancak bu, bir mağazanın birim başına daha yüksek kar ettiğini gerçeğini değiştirmez, burada "sürüm" denen faktor konuya dahil oluyor. Bir mağaza bir üründen 100 adet satıyorsa, bunun ithalatını yapan firma bayilerine kaba hesapla 10000 adet satıyordur, dolayısıyla bu satışlar aynı kar oranı ile yapılmaz. İthalat yapan firma tekel olmadığı sürece belli antlaşmalar üzerinden kar oranları konur ve ona göre satıcıya mallar çıkılır. Bunları bol keseden atmıyorum, bu işi yapan bir insanım. Ne yazık ki ben de sizin yorumunuzu bilgisizlik olarak nitelendirebiliyorum.

Tekrar ediyorum, "sadece" Aral'ı savunmuyorum. Daha önce de belirttiğim gibi Türkiye'ye sadece Aral değil, Tiglon ve Sony Eurasia da oyun getirmektedir. Ve bu üç firmanın da fiyatları aynı rakamlardadır. Benim burda size bir soru sormam gerekiyor, neden sürekli Aral'ın fahiş fiyatlarını ve tekelcilik zihniyetini altını çize çize vurguluyorsunuz? Alıp veremediğiniz bir durum mu sözkonusu?

Türkiye'de yasal olarak oyun satıcılığı ile ilgilenen kişilerden topladığım bilgilerle, Türkiye'deki herhangi bir oyunun SK fiyatından geri dönerek Aral'ın maliyetini bulmaya çalışacağım. Umarım bu rakamlar gerçeği daha iyi bir şekilde görmemizi sağlar.

Oyunumuz EA'nın dağıtımcılığını yaptığı Dante's Inferno. Bu oyunun shop.to gibi "ucuz" fiyatlarda oyun satan bir firmada satış fiyatı 29.85 sterlin'dir. Aral'ın Türkiye'de satış fiyatı ise KDV dahil 139 liradır.

139 liradan geri dönelim.

Şu an tam olarak hatırlayamamak ile birlikte satıcı firmanın bir oyundan karı %25 ila %20 aralığındadır. Ben %20 olarak baz alacağım. Burada satıcı'dan kastım mağazalar ve hepsiburada.com gibi internet siteleridir.

%20 düştük, 111,2 liraya geldi.

Şimdi Aral'ın karını düşelim. Normal şartlarda genel olarak piyasa bilgimle konuşuyorum Aral'ın tüm vergiler, harcamalar, riskler vs hepsini çıktıktan sonra %10 civarı üzerine saf bir kar oranı koyması lazım. Fakat konsol oyunlarının satışları Türkiye'de düşük olduğu ve iade şartı olmadığı için ben bu oranı %15 olarak baz alacağım. Hoş gerçi yukardaki mesajlara göre çok çok daha fazla olmalı.

%15 düştük, 94,52 lira oldu.

Aral bilindiği gibi ÖTV ve KDV'dan farklı olarak bir oyunun ithalatında farklı ödemeler yapmaktadır. Bunları sırasıyla, ürünün Türkiye'ye sevkiyat tutarı (evet, bu tutarı Aral ödüyor), gümrük vergisi, bandrol parası, Aral ürünleri döviz ile alıp TL sattığı için döviz risk payı, yine Aral ürünleri peşin alıp vade ile sattığı için vade risk payı ve son olarak Türkiye'de bu oyunları satacak tüm firmalara ücretsiz olarak ürünleri gönderdiği için yerel kargo parası gibi tutarlardır. Belki aklıma şu an gelmeyen bir kaç başlık daha olabilir. Ben bu masrafların hepsini iyi niyetle toplamda %10 olarak belirteceğim.

%10 düştük, 85 lira.

Şimdi ÖTV'yi düşelim

%20 düştük, 68 lira.

KDV'yi düşelim

%18 düştük, 55.8 lira.

Bugünkü merkez bankası kuruna göre bir İngiliz Sterlin'inin TL fiyatı 2.35 lira. Bu da shopto'nun fiyatının Türkiye parasıyla 70 lira, Aral'ın da ingiliz parası ile maliyetinin 23.7 sterlin olduğunu gösteriyor. (shop.to 29.85'di)

"139 lira ile 55 lira arasında uçuruma dikkatinizi çekiyorum ve yaptığım hesaplarda Aral'ın karını normal seviyelerde tutmaya çalıştım. Burada fiyatlandırmayı anlamak adına konudan ayrılın ve şöyle düşünün, X bir mal 55 liraya sipariş geçildikten sonra son kullanıcıya ulaşması evresinde ne gibi üzerine bindirimler ekleniyor ve 139 liraya çıkabiliyor."

Şimdi yukarıda "herospower" nickli arkadaşın belirttiği gibi shop.to, zavvi, thehut veya thememory.co.uk gibi sitelerin fiyatları ilginç bir şekilde genel piyasaya göre ucuzdur. (Bunun nedenini bilemiyorum) Bunu ispatlamak amacı ile, yine İngiltere'nin (başka bir ülke değil) fiyat araştırması konusunda en çok ziyaret edilen sitesi Foundem.co.uk'dan Dante's Inferno for PS3 oyununun genel piyasa fiyatlarını aşağıda örnek olarak vereceğim. Aşağıda vereceğim siteler, sektöründe uzman firmaların siteleridir, safsata değillerdir.

[ Dante's Inferno from Gameseek]
    Dantes Inferno
    Playstation 3
    £39.97 < 94 Lira
    + £1.99 Deliver

[ Dante's Inferno from HMV]
    Dantes Inferno
    Playstation 3
    £39.99 < 94 Lira
    FREE Delivery

[ Dante's Inferno from Amazon.co.uk]
    Dante's Inferno (PS3)
    Playstation 3
    £36.48 < 85,72 Lira
    FREE Delivery

İngiltere'de de ticaret Türkiye'deki gibi yapılmaktadır. Amazon.co.uk'dan önce %20 düşelim 68,5 lira, bu ürünü amazon.co.uk'a sağlayan şirketin saf karını da ekleyelim %10 düştük 61 lira. İngiltere'den ne kadar vergi alındığını bilmiyorum ama Türkiye gibi toplamda ek %38'lik bir vergi olduğunu düşünmüyorum dolayısıyla toptancı firma için vergi, masraflara istinaden bir %10 daha düşelim, 55 lira. Hmm, ne tesadüf Aral'ın benim bulduğum maliyeti ile aynı oldu. Biraz daha düşsek dahi, bu Aral'ın veya X bir firmanın Türkiye'de fahiş karlar koyarak ürün sattığını göstermeyecektir.

Umarım yukarıdaki fiyatlar az-çok bazı tahminlerde bulunmanıza yardımcı olmuştur.

Bu satırdan sonra yazacağım şeyler hakkında pek bilgi sahibi olduğumu iddia edemem, sadece varsayım yapacağım. Farklı bir tez olarak düşünün. NŞA Aral'ın bir oyun ithal ederken bu ithalat işlemini, muhattap olduğu oyun firmasının Amerika şubesinden değil, Avrupa şubesinden ithal etmesi gerektiğini biliyoruz. Vewww.eagames.co.uk sitesinde "About EA" kısmında EA Games'in bir İngiltere şubesi olduğu da apaçık bellidir. (Bu bir oyun studyosu değildir, yanlış anlaşılmasın) Adresi de şu şekildedir;

Electronic Arts Limited
    Onslow House,
    Onslow Street,
    Guildford,
    Surrey,
    GU1 4TN,
    UK.

Registered in England & Wales
    Registered Number: 2057591

Her ne kadar fabrikadan mal geliyor olsa dahi, bu malların muhattap olunan şirketin bölge temsilciliği üzerinden yapıldığı aşikardır. Yukarıdaki verilere istinaden shop.to gibi bir sitenin aynen Aral gibi bir EA oyunu alırken bunu EA UK'dan aldığını varsayabilir miyiz? Bence varsayabiliriz, bu tarz dağıtımların benzerleri Türkiye'de de yapılmaktadır. (Hemen yakın bir örnek Sony Eurasia) Dolayısıyla lafı getirmeye çalıştığım yer shop.to'nun (veya başka bir ingiltere bazlı şirketin) belki de Aral ile aynı fiyata malı alıyor olduğudur. (Araya toptancı gibi bir firma girmeden) Basit hesapla, 55 liraya malı alıp, 70 liraya satışını gerçekleştirirse bu ciddi bir kar oranı ortaya çıkarıyor. Ki bu savımı hemen çürütüp, İngiltere'de uygulanan vergileri dahi ekleseniz amazon.co.uk gibi gameseek.co.uk gibi ciddi firmaların 94 liralık fiyatı bu tezimi de desteklemektedir. Dolayısıyla belki de İngiltere'de fiyatların ucuz olmasının başka bir nedeni de bu durumdur.

Yazımı sonlandırırken eklemek istediğim birkaç şey daha var. Aral'ın veya X bir firmanın Türkiye'de oyun sektöründe dürüst satıcılık yaptığını iddia etmiyorum, özellikle Aral'ın Türkiye piyasasında birçok oyun firmasının distributorluğunu yaptıkları için karlarla oynadıkları bellidir fakat bu görüldüğü üzere belirtildiği şekilde müthiş rakamları kapsamamaktadır. Oyunlar genel olarak satmadığı ve iade şansları olmadığı için risk payları yüksektir, bu da kar oranlarına yansımaktadır fakat düşünüldüğü gibi %50 ila %100 arasında değil, %10 illa %20 arasında gezmektedir. Yani Dante's Inferno oyunu Türkiye'de bandrollu, yasal ithalatla 139 liraya değil, benim hesaplarıma göre minimum 129 liraya satılabilecek durumdadır. Her durumda bu forumdan birçok kimse bu oyunu 129 lira olsa dahi satın almayacaktı, bu da yerli-yersiz ve gereksiz taşkınlıklar yapmamıza gerek olmadığını gösteriyor. Anlaşılması gereken bu oyunların fiyatlarının bu şekilde olmasının nedeni ithalatçıların fiyat politikası değil, Türkiye devletinin vergi sisteminin bir sonucu olduğudur.

Herkese İyi Forumlar (shop.to'dan almaya devam)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wassermann -- 26 Şubat 2010; 23:55:07 >
    |
    |

• Yarbay
    4568 Mesaj
    Çok faiş fiyatlar var yahu. Beijin 2008 oyunu hala 180 tl. Killzone 2'de aynı fiyat. 2007'de çıkan cod4'te öle. Apışıp kaldım resmen. Bizim millet hem kazıklamayı seviyor hemde kazık atmayı. Yazıkki bizim başımızdakilere
    |
    |

• Binbaşı
    1231 Mesaj
    quote:

quote:

Cevap vermeye ilk cümlenizde başlayayım.

Ben orada "basit hesap" derken shop.to'nun fiyatına oranlar koyarak Aral'ın fiyatını bulmadım, 179 liradan geri giderek bir maliyet buldum. Bunu daha önce de yazmıştım. Lüks Tüketim Vergisi ile Özel Tüketim Vergisi'nin de aynı anlamda kullanıldığını biliyoruz, o an yazarken LTV ibaresini kullanmış olabilirim bu doğrudur fakat bu öyle bir vergi olmadığı anlamına gelmez. Bu paragraftaki son cümlenize sonra değineceğim.

Sizin de bildiğiniz üzere, Aral ithal ettiği oyunların satışını Aralgame adlı siteden yaparken rekabeti bozma hakkına sahip değildir çünkü şu an hepsiburada.com gibi bir internet sitesi veya mediamarkt gibi bir mağazadaki Aral'ın ithalatını yaptığı tüm oyun firmalarının oyunlarının, yine bu şirketlere tedariğini Aral sağlıyor. Dolayısıyla Aral kendi sitesinde fiyatını indirirse, rekabeti bozduğundan dolayı ortaklıkları sona erecektir. Bunu dile getirmeniz tamamen gereksizdir. "Dünya üzerinde ithalatçıdan daha fazla kazanan satış mağazası yoktur" tabiri doğrudur ancak bu, bir mağazanın birim başına daha yüksek kar ettiğini gerçeğini değiştirmez, burada "sürüm" denen faktor konuya dahil oluyor. Bir mağaza bir üründen 100 adet satıyorsa, bunun ithalatını yapan firma bayilerine kaba hesapla 10000 adet satıyordur, dolayısıyla bu satışlar aynı kar oranı ile yapılmaz. İthalat yapan firma tekel olmadığı sürece belli antlaşmalar üzerinden kar oranları konur ve ona göre satıcıya mallar çıkılır. Bunları bol keseden atmıyorum, bu işi yapan bir insanım. Ne yazık ki ben de sizin yorumunuzu bilgisizlik olarak nitelendirebiliyorum.

Tekrar ediyorum, "sadece" Aral'ı savunmuyorum. Daha önce de belirttiğim gibi Türkiye'ye sadece Aral değil, Tiglon ve Sony Eurasia da oyun getirmektedir. Ve bu üç firmanın da fiyatları aynı rakamlardadır. Benim burda size bir soru sormam gerekiyor, neden sürekli Aral'ın fahiş fiyatlarını ve tekelcilik zihniyetini altını çize çize vurguluyorsunuz? Alıp veremediğiniz bir durum mu sözkonusu?

Türkiye'de yasal olarak oyun satıcılığı ile ilgilenen kişilerden topladığım bilgilerle, Türkiye'deki herhangi bir oyunun SK fiyatından geri dönerek Aral'ın maliyetini bulmaya çalışacağım. Umarım bu rakamlar gerçeği daha iyi bir şekilde görmemizi sağlar.

Oyunumuz EA'nın dağıtımcılığını yaptığı Dante's Inferno. Bu oyunun shop.to gibi "ucuz" fiyatlarda oyun satan bir firmada satış fiyatı 29.85 sterlin'dir. Aral'ın Türkiye'de satış fiyatı ise KDV dahil 139 liradır.

139 liradan geri dönelim.

Şu an tam olarak hatırlayamamak ile birlikte satıcı firmanın bir oyundan karı %25 ila %20 aralığındadır. Ben %20 olarak baz alacağım. Burada satıcı'dan kastım mağazalar ve hepsiburada.com gibi internet siteleridir.

%20 düştük, 111,2 liraya geldi.

Şimdi Aral'ın karını düşelim. Normal şartlarda genel olarak piyasa bilgimle konuşuyorum Aral'ın tüm vergiler, harcamalar, riskler vs hepsini çıktıktan sonra %10 civarı üzerine saf bir kar oranı koyması lazım. Fakat konsol oyunlarının satışları Türkiye'de düşük olduğu ve iade şartı olmadığı için ben bu oranı %15 olarak baz alacağım. Hoş gerçi yukardaki mesajlara göre çok çok daha fazla olmalı.

%15 düştük, 94,52 lira oldu.

Aral bilindiği gibi ÖTV ve KDV'dan farklı olarak bir oyunun ithalatında farklı ödemeler yapmaktadır. Bunları sırasıyla, ürünün Türkiye'ye sevkiyat tutarı (evet, bu tutarı Aral ödüyor), gümrük vergisi, bandrol parası, Aral ürünleri döviz ile alıp TL sattığı için döviz risk payı, yine Aral ürünleri peşin alıp vade ile sattığı için vade risk payı ve son olarak Türkiye'de bu oyunları satacak tüm firmalara ücretsiz olarak ürünleri gönderdiği için yerel kargo parası gibi tutarlardır. Belki aklıma şu an gelmeyen bir kaç başlık daha olabilir. Ben bu masrafların hepsini iyi niyetle toplamda %10 olarak belirteceğim.

%10 düştük, 85 lira.

Şimdi ÖTV'yi düşelim

%20 düştük, 68 lira.

KDV'yi düşelim

%18 düştük, 55.8 lira.

Bugünkü merkez bankası kuruna göre bir İngiliz Sterlin'inin TL fiyatı 2.35 lira. Bu da shopto'nun fiyatının Türkiye parasıyla 70 lira, Aral'ın da ingiliz parası ile maliyetinin 23.7 sterlin olduğunu gösteriyor. (shop.to 29.85'di)

"139 lira ile 55 lira arasında uçuruma dikkatinizi çekiyorum ve yaptığım hesaplarda Aral'ın karını normal seviyelerde tutmaya çalıştım. Burada fiyatlandırmayı anlamak adına konudan ayrılın ve şöyle düşünün, X bir mal 55 liraya sipariş geçildikten sonra son kullanıcıya ulaşması evresinde ne gibi üzerine bindirimler ekleniyor ve 139 liraya çıkabiliyor."

Şimdi yukarıda "herospower" nickli arkadaşın belirttiği gibi shop.to, zavvi, thehut veya thememory.co.uk gibi sitelerin fiyatları ilginç bir şekilde genel piyasaya göre ucuzdur. (Bunun nedenini bilemiyorum) Bunu ispatlamak amacı ile, yine İngiltere'nin (başka bir ülke değil) fiyat araştırması konusunda en çok ziyaret edilen sitesi Foundem.co.uk'dan Dante's Inferno for PS3 oyununun genel piyasa fiyatlarını aşağıda örnek olarak vereceğim. Aşağıda vereceğim siteler, sektöründe uzman firmaların siteleridir, safsata değillerdir.

[ Dante's Inferno from Gameseek]
    Dantes Inferno
    Playstation 3
    £39.97 < 94 Lira
    + £1.99 Deliver

[ Dante's Inferno from HMV]
    Dantes Inferno
    Playstation 3
    £39.99 < 94 Lira
    FREE Delivery

[ Dante's Inferno from Amazon.co.uk]
    Dante's Inferno (PS3)
    Playstation 3
    £36.48 < 85,72 Lira
    FREE Delivery

İngiltere'de de ticaret Türkiye'deki gibi yapılmaktadır. Amazon.co.uk'dan önce %20 düşelim 68,5 lira, bu ürünü amazon.co.uk'a sağlayan şirketin saf karını da ekleyelim %10 düştük 61 lira. İngiltere'den ne kadar vergi alındığını bilmiyorum ama Türkiye gibi toplamda ek %38'lik bir vergi olduğunu düşünmüyorum dolayısıyla toptancı firma için vergi, masraflara istinaden bir %10 daha düşelim, 55 lira. Hmm, ne tesadüf Aral'ın benim bulduğum maliyeti ile aynı oldu. Biraz daha düşsek dahi, bu Aral'ın veya X bir firmanın Türkiye'de fahiş karlar koyarak ürün sattığını göstermeyecektir.

Umarım yukarıdaki fiyatlar az-çok bazı tahminlerde bulunmanıza yardımcı olmuştur.

Bu satırdan sonra yazacağım şeyler hakkında pek bilgi sahibi olduğumu iddia edemem, sadece varsayım yapacağım. Farklı bir tez olarak düşünün. NŞA Aral'ın bir oyun ithal ederken bu ithalat işlemini, muhattap olduğu oyun firmasının Amerika şubesinden değil, Avrupa şubesinden ithal etmesi gerektiğini biliyoruz. Vewww.eagames.co.uk sitesinde "About EA" kısmında EA Games'in bir İngiltere şubesi olduğu da apaçık bellidir. (Bu bir oyun studyosu değildir, yanlış anlaşılmasın) Adresi de şu şekildedir;

Electronic Arts Limited
    Onslow House,
    Onslow Street,
    Guildford,
    Surrey,
    GU1 4TN,
    UK.

Registered in England & Wales
    Registered Number: 2057591

Her ne kadar fabrikadan mal geliyor olsa dahi, bu malların muhattap olunan şirketin bölge temsilciliği üzerinden yapıldığı aşikardır. Yukarıdaki verilere istinaden shop.to gibi bir sitenin aynen Aral gibi bir EA oyunu alırken bunu EA UK'dan aldığını varsayabilir miyiz? Bence varsayabiliriz, bu tarz dağıtımların benzerleri Türkiye'de de yapılmaktadır. (Hemen yakın bir örnek Sony Eurasia) Dolayısıyla lafı getirmeye çalıştığım yer shop.to'nun (veya başka bir ingiltere bazlı şirketin) belki de Aral ile aynı fiyata malı alıyor olduğudur. (Araya toptancı gibi bir firma girmeden) Basit hesapla, 55 liraya malı alıp, 70 liraya satışını gerçekleştirirse bu ciddi bir kar oranı ortaya çıkarıyor. Ki bu savımı hemen çürütüp, İngiltere'de uygulanan vergileri dahi ekleseniz amazon.co.uk gibi gameseek.co.uk gibi ciddi firmaların 94 liralık fiyatı bu tezimi de desteklemektedir. Dolayısıyla belki de İngiltere'de fiyatların ucuz olmasının başka bir nedeni de bu durumdur.

Yazımı sonlandırırken eklemek istediğim birkaç şey daha var. Aral'ın veya X bir firmanın Türkiye'de oyun sektöründe dürüst satıcılık yaptığını iddia etmiyorum, özellikle Aral'ın Türkiye piyasasında birçok oyun firmasının distributorluğunu yaptıkları için karlarla oynadıkları bellidir fakat bu görüldüğü üzere belirtildiği şekilde müthiş rakamları kapsamamaktadır. Oyunlar genel olarak satmadığı ve iade şansları olmadığı için risk payları yüksektir, bu da kar oranlarına yansımaktadır fakat düşünüldüğü gibi %50 ila %100 arasında değil, %10 illa %20 arasında gezmektedir. Yani Dante's Inferno oyunu Türkiye'de bandrollu, yasal ithalatla 139 liraya değil, benim hesaplarıma göre minimum 129 liraya satılabilecek durumdadır. Her durumda bu forumdan birçok kimse bu oyunu 129 lira olsa dahi satın almayacaktı, bu da yerli-yersiz ve gereksiz taşkınlıklar yapmamıza gerek olmadığını gösteriyor. Anlaşılması gereken bu oyunların fiyatlarının bu şekilde olmasının nedeni ithalatçıların fiyat politikası değil, Türkiye devletinin vergi sisteminin bir sonucu olduğudur.

Herkese İyi Forumlar (shop.to'dan almaya devam)

Herşeyden önce gerçekten muhteşem bir mesaj, hatalar olsa da bu kadar zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Özellikle Aral'ın isminin geçiyor olmasının nedeni oyunların çok büyük kısmının onlar tarafından ithal edilmesinden kaynaklanmaktadır. Onların belirledikleri fiyatlar piyasanın normalini oluşturmaktadır. Aral fiyatlarını indirmeden diğer firmalar istese dahi indiremez.

İthalatçı asla ve asla sürümden kazanma amacıyla fiyatını düşük tutup satış yapmaz. İthalatçı o malı alırken içine girdiği riski, paranın ithalat süresince bekleme marjını ve temel giderlerini kara yansıtır ve her zaman son satıcıdan fazla kar eder. Yoksa takdir edersiniz ki elindeki sermayeyle ithalata girmek yerine satış mağazaları zinciri kurmak hep daha karlı olurdu ve kimse amme hizmeti gibi olacağı için ithalat yapmazdı.

İlk olarak maliyet hesaplamanız yanlıştır. Bu hesaplamayla yüzdelik dilimleri düşerek yaklaşık 25 liralık bir paranın havaya karışmasına neden olursunuz. Aral'ın 55.8 liraya aldığını söylüyorsunuz ve bunu kabul etsek bile bu rakamın üstüne %18 KDV, %20 ÖTV, %10 Gümrük,bandrol, nakliye, %10 Aral karı ve %20 satıcı karını koyarsak 115 liranın biraz altında bir rakam çıkmaktadır. Eğer Aral'ın Dante's Inferno'yu 55.8 TL karşılığında aldığını kabul edersek her oyunu en fazla bu fiyattan aldığını kabul etmek gerekir çünkü oyunun MSRP fiyatı 59.99 USD'dir. Benim şahsi fikrim ise oyunu Aral'ın daha da ucuza (40-45 lira aralığı) aldığı yönündedir. Eğer Aral'ın bu oyunları 55.8 Liradan aldığını kabul etsek çoğu oyunun satış fiyatının 180 lira civarında olduğunu göz önüne alarak firmanın tüm vergiler, nakliye, dağıtım ve son satıcı karı hariç %80 kar ettiğini görürüz. Eğer oyunu 45 liradan aldığını varsayarsak bu sefer de kar %120 oranına çıkar. Ancak ikimizinde mutabık olduğu minimum %80 kar bile astronomik miktarlardadır.

İngiltere'de KDV oranı %17.5'tir. Dolayısıyla 29.85 Sterline satılan ürüne %17.5 KDV de eklidir, bu da vergisiz satış fiyatının 25 Sterlin civarında olduğunu gösterir. Bu da yaklaşık olarak 59 TL yapar ve bu fiyata Shop.to karı dahildir. Bu da bu oyunun en fazla 45-50 TL'ye alındığını gösterir.

Ayrıca gözden kaçırdığınız en önemli nokta oyunun MSRP fiyatını göz ardı etmeniz. İngiltere satış fiyatı ile MSRP satış fiyatında 15 dolarlık bir oynama vardır. İngiltere fiyatları Avrupa'nın geri kalanından bile farklıyken Türkiye'den farklı olması da kaçınılmazdır. Bunun nedeni İngiltere'nin alım gücünün diğer ülkelerden çok daha üstün olmasıdır. Oyunun son kullanıcıya satış fiyatını göz önüne alırken İngiltere'yi değil MSRP satış fiyatını göz önüne almanız gerekir. Bu da Aral'ın çok daha ucuza alacağı anlamına gelmektedir. Bahsettiğimiz 45-50 TL bile tavan fiyatı teşkil etmektedir ancak en azından kabul ettiğiniz rakam olan 55.8 TL'de bile %80 kar olduğu aşikarken daha da ayrıntı vermenin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Ülkemizdeki vergilendirme sisteminin çok yanlış olduğuna katılmakla birlikte, Tekel ürünleri, otomotiv, ulaşım ve iletişim haricinde diğer ülkelerden çok da farklı olmadığını belirtmek isterim. Bu fiyatların bu kadar yüksek olmasının nedeni kesinlikle vergiler değildir. Oyunun %10 kar marjıyla ülkemizde yasal olarak satılması gereken en yüksek fiyat (oyunun maliyetini 55 TL kabul edersek) 115 TL'dir. Maliyetin daha düşük olduğunu kabul edersek bu fiyatta her 1 TL için 2 TL kadar düşecektir. Bu bilgiler ışığında en başından beri söylediğim Aral'ın sürümden değil 10 kişi yerine 1 kişiye satayım daha çok kar edeyim mantığında olduğu görülür.
    |
    |

• Yarbay
    4620 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: hagiAS90

Sanki avrupa farksiz,
    CDM2 fiyati heryerde sabit 69,99 €.

Pahalidir birsey denilmez ama bildigim kadariyla Aral oyun piyasasina göre fiyat sunuyor normal karsilamak lazim...

Avrupa'da TL ile maaş alınmıyor.€ ve £ ile alınıyor.Amerika'da ise $ ile alınıyor.Orda 69.99 € olan bir oyunu burda 69.99 TL olarak düşün hatta orda bu kadar az maaş alınmıyor daha fazla maaş alınıyor.Burda x işini yapan biri 3000TL alıyorsa orda aynı işi yapan 3000€-4000€ alıyor.Bu yüzden orda standartlar ucuz.Yurt dışında tanıdığın varsa konuş orda hayat standartları nasıl diye.
    |
    |
    iPhone XR-Haswell 15" Retina Macbook Pro(ME294 Late13)-iPad Air 3-Airpods-Beats Studio 3-Asus Rog Crosshair VI Hero-AMD Ryzen 1700 3.7 OC-MSI Gaming+ GTX 1060 6 GB-Adata XPG D80 3200 8GB*2-Corsair MP510 480GB-Sandisk 240GB-Gigabyte 480GB Seagate Baracuda 4TB/2TB-Gamepower Iceberg 240-Evga GQ650-Phanteks P400S TG-Logitech Z533-Logitech G933-Logitech G930-Logitech G410-Logitech G502-TTesports Posedion Z RGB-Samson Meteor-Samsung C24FG73-Asus VN247H-AOC24 G2460PF-AOC G2260VWQ6-Apple TV 3.Nesil-LG 42LM760S-PS4 2TB
  • Binbaşı
    1298 Mesaj
    quote:

Herşeyden önce gerçekten muhteşem bir mesaj, hatalar olsa da bu kadar zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Özellikle Aral'ın isminin geçiyor olmasının nedeni oyunların çok büyük kısmının onlar tarafından ithal edilmesinden kaynaklanmaktadır. Onların belirledikleri fiyatlar piyasanın normalini oluşturmaktadır. Aral fiyatlarını indirmeden diğer firmalar istese dahi indiremez.

İthalatçı asla ve asla sürümden kazanma amacıyla fiyatını düşük tutup satış yapmaz. İthalatçı o malı alırken içine girdiği riski, paranın ithalat süresince bekleme marjını ve temel giderlerini kara yansıtır ve her zaman son satıcıdan fazla kar eder. Yoksa takdir edersiniz ki elindeki sermayeyle ithalata girmek yerine satış mağazaları zinciri kurmak hep daha karlı olurdu ve kimse amme hizmeti gibi olacağı için ithalat yapmazdı.

İlk olarak maliyet hesaplamanız yanlıştır. Bu hesaplamayla yüzdelik dilimleri düşerek yaklaşık 25 liralık bir paranın havaya karışmasına neden olursunuz. Aral'ın 55.8 liraya aldığını söylüyorsunuz ve bunu kabul etsek bile bu rakamın üstüne %18 KDV, %20 ÖTV, %10 Gümrük,bandrol, nakliye, %10 Aral karı ve %20 satıcı karını koyarsak 115 liranın biraz altında bir rakam çıkmaktadır. Eğer Aral'ın Dante's Inferno'yu 55.8 TL karşılığında aldığını kabul edersek her oyunu en fazla bu fiyattan aldığını kabul etmek gerekir çünkü oyunun MSRP fiyatı 59.99 USD'dir. Benim şahsi fikrim ise oyunu Aral'ın daha da ucuza (40-45 lira aralığı) aldığı yönündedir. Eğer Aral'ın bu oyunları 55.8 Liradan aldığını kabul etsek çoğu oyunun satış fiyatının 180 lira civarında olduğunu göz önüne alarak firmanın tüm vergiler, nakliye, dağıtım ve son satıcı karı hariç %80 kar ettiğini görürüz. Eğer oyunu 45 liradan aldığını varsayarsak bu sefer de kar %120 oranına çıkar. Ancak ikimizinde mutabık olduğu minimum %80 kar bile astronomik miktarlardadır.

İngiltere'de KDV oranı %17.5'tir. Dolayısıyla 29.85 Sterline satılan ürüne %17.5 KDV de eklidir, bu da vergisiz satış fiyatının 25 Sterlin civarında olduğunu gösterir. Bu da yaklaşık olarak 59 TL yapar ve bu fiyata Shop.to karı dahildir. Bu da bu oyunun en fazla 45-50 TL'ye alındığını gösterir.

Ayrıca gözden kaçırdığınız en önemli nokta oyunun MSRP fiyatını göz ardı etmeniz. İngiltere satış fiyatı ile MSRP satış fiyatında 15 dolarlık bir oynama vardır. İngiltere fiyatları Avrupa'nın geri kalanından bile farklıyken Türkiye'den farklı olması da kaçınılmazdır. Bunun nedeni İngiltere'nin alım gücünün diğer ülkelerden çok daha üstün olmasıdır. Oyunun son kullanıcıya satış fiyatını göz önüne alırken İngiltere'yi değil MSRP satış fiyatını göz önüne almanız gerekir. Bu da Aral'ın çok daha ucuza alacağı anlamına gelmektedir. Bahsettiğimiz 45-50 TL bile tavan fiyatı teşkil etmektedir ancak en azından kabul ettiğiniz rakam olan 55.8 TL'de bile %80 kar olduğu aşikarken daha da ayrıntı vermenin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Ülkemizdeki vergilendirme sisteminin çok yanlış olduğuna katılmakla birlikte, Tekel ürünleri, otomotiv, ulaşım ve iletişim haricinde diğer ülkelerden çok da farklı olmadığını belirtmek isterim. Bu fiyatların bu kadar yüksek olmasının nedeni kesinlikle vergiler değildir. Oyunun %10 kar marjıyla ülkemizde yasal olarak satılması gereken en yüksek fiyat (oyunun maliyetini 55 TL kabul edersek) 115 TL'dir. Maliyetin daha düşük olduğunu kabul edersek bu fiyatta her 1 TL için 2 TL kadar düşecektir. Bu bilgiler ışığında en başından beri söylediğim Aral'ın sürümden değil 10 kişi yerine 1 kişiye satayım daha çok kar edeyim mantığında olduğu görülür.

İlk paragraftan başlayalım.

Öncelikle Aral hakikaten çok ciddi bir kar oranı koysa dahi, buna en azından Sony Eurasia'nın oyunlarıma çok fahiş kar oranı koyuyorsun, satılmıyor diye müdahale edebileceğini düşünüyorum. Konsol satışı ve oyunların fiyatları birbirlerini çok etkileyen faktörler. Ki benim kişisel düşüncem, Sony Eurasia'nn bu konuda rolunu tam olarak bilemiyorum.

İthalatçı ve satıcı kar oranları kısmında anlaşamadığımız bir nokta var. Ben gördüğünüz üzere Aral'ın karı ve masraflarını iki farklı şekilde ele aldım. Normalde de böyle olmalı, masrafları herşeyi çıktıktan ve malı sattıktan sonra cebine girecek ekstra kar yüksek oranlarda olmaz. Dediğim gibi ben bu işi yapıyorum, isterseniz getirdiğimiz ürünler ile ilgili özel mesajdan kar tablolarını paylaşabilirim.

Maliyet hesaplamam yanlış değil :) Bu tür kar hesaplamalarında aşağıdan yukarıya hesaplama değil, yukarıdan aşağıya hesaplama sistemi kullanılır. Ve bu hep böyle olmuştur. 55.,8'den yukarıya gelelim.

55,8 / 0,82 = 68 < KDV
    68 / 0,80 = 85 < OTV
    85 / 0,90 = 94,5 < Masraflar
    94,5 / 0,85 = 111,1 < Aral'ın Karı
    111,1 / 0,80 = 139 < Satıcının Karı

MSRP kısmına gelelim. Dante's Inferno for PS3 oyununun tavsiye edilen son kullanıcı satış fiyatı 60$'dır. Bu da basit hesapla 90 lira yapmaktadır. Bu oyunun Türkiye'deki satış fiyatı 139 liradan %38 OTV ve KDV düşelim (gümrük vergisi ve bandrol maliyetlerini düşmedim) 86 lira ediyor. :) Yani farklı bir deyişle bu bahsettiğim alınan iki vergi olmasa bu ürünün Türkiye'deki son kullanıcı satış fiyatı 86 lira olacağı ve global MSRP'den daha ucuz olacağıdır.

Sizin burda yanılgıya düştüğünüz bir konu var. Türkiye'de satılan tüm PS3 oyunlarının SK fiyatları aynı değildir. Mesela bahsi geçen Dante's Inferno oyununun fiyatı 139 lira iken, yine aynı zamanlarda piyasaya çıkan BioShock 2 adlı oyunun fiyatı 179 lira civarında gezmektedir. Siz benim yaptığım hesaplamayı tüm oyunlar için yaparak Aral'ın çok ciddi bir kar elde ettiğini öngörmüşsünüz. Bu yanlıştır çünkü EA Türkiye'ye oyun ihraç ederken farklı bir fiyat politikası izlemektedir, (Bilgisini veremeyeceğim yetkili bir kişi tarafından bu verileri doğruladım) dolayısıyla oyunların fiyatları daha makul seviyelerde gezmektedir. Örneklendirelim; FIFA 10: 139 lira, The Saboteur 139 lira, Army Of Two 2 139 lira, Brutal Legend: 139 lira etc.. Bu oyunların hepsi EA firmasına aittir. Diğer bir çok oyun firmasının getirdiği oyunlar 179 lira civarındadır.

Tek başına bu saf bilgi dahi Aral, EA'ya ortak olmadığı sürece EA ve diğer oyun firmalarının oyunlarının Türkiye'ye farklı maliyetler ile geldiğini göstermektedir.

Kimse bana Aral'ın EA oyunlarından az kar ederken, diğer firmaların oyunlarından çok fazla kar ettiğini söylemeyecek değil mi? Bu çok komik olurdu. :)
    |
    |

• Yarbay
    2262 Mesaj
    Zenginin parası züğürdün çenesini yorarmış
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: Mrtk2

Zenginin parası züğürdün çenesini yorarmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bluet -- 27 Şubat 2010; 17:39:27 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    757 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: hougras

bunun nedeni vergi+aç gözlülük

|
    |
    Aral'ın yanlışlıkları saymakla bitmez zamanında 1997 senesiydi yanlış hatırlamıyorsam Sega Saturn distribütörlüğü yapmaya başlamıştı 1 sene sonra vazgeçti oyun getirmekten saturn alanların elinde patladı
    |
    |

Orijinalden alıntı: THX

Aral'ın yanlışlıkları saymakla bitmez zamanında 1997 senesiydi yanlış hatırlamıyorsam Sega Saturn distribütörlüğü yapmaya başlamıştı 1 sene sonra vazgeçti oyun getirmekten saturn alanların elinde patladı

:D

PS hakimliği yüzünden Sega Saturn piyasadan silinmiş olmasın? Aral oyun sektörüne yön mü veriyor yoksa? :)
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    Ne ilgisi var? o zaman satışları gayet iyiydi sen hem distribütörlüğe başlıyorsun bir ton konsol getiriyorsun ondan sonra oyun falan yok o zaman internetten sipariş diye bir olayda yoktu 90'lı yıllarda çöpe gitti saturnler
    |
    |

oyunlarda 18 + luks vergısı

nasıl bı ulkede yasıyoruz

pirlantanın kdvsının 0 olduguna ınanmayanlara haberi
    http://www.yuruyus.com/www/turkish/news.php?h_newsid=5462

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi el_turco_06 -- 27 Şubat 2010; 18:19:29 >
    |
    |

Orijinalden alıntı: el_turco_06

basbakann damadı pırlanta işi yapıyor pırlantanın kdvsi sıfır

oyunlarda 18 + luks vergısı

nasıl bı ulkede yasıyoruz

pirlantanın kdvsının 0 olduguna ınanmayanlara haberi
    http://www.yuruyus.com/www/turkish/news.php?h_newsid=5462

|
    |

• Yarbay
    3968 Mesaj
    @Wassermann

Kesin Aral'da çalışıyorsun
    |
    |

Size şunuda söylim tahtakalede tanıdığım bir esnaf var geçen sene dükkanına uğradığımda PS3 oyunları vardı 9-10 tane Normalde ps3 oyunu satmaz dvd film ile boş dvd satan biri ama orda başka bir esnafın buna borcu varmış ve borca karşılık adamın sattığı PS3 oyunlarına el koymuş. Parasını hemen kurtarmak içinde az kardan satıyordu oyunları ne kadar biliyormusunuz 65 TL. İçlerinde fifa 09 da vardıki yeni çıktığı dönemde. 65 TL karı azaltılmış fiyat. Oyunları kim getiriyor derseniz 1-2 kişi var anlaşmalı oldukları yurt dışından vergisiz getiriyorlar tahtakaledeki spotçulara toptan satıyorlar. Şimdi eğer 65 TL karlı fiyatsa muhtemelen 50 veya biraz daha aşağıya alıyolardır spotçular. Zaten bu işi 15-20 lira karla kimse yapmaz yaptığı vakit aç kalır açıkta kalır.

Gelelim arala. Spotçular 45-50 liraya temin ediyorsa aral 45 ten daha aşağı bir fiyata getiriyo olması lazım çünkü bildiğim kadarı ile yapımcı firmadan temin ediyor oyunları. Türkiye distribütörü. Vergi oranlarını bilmem onuda bilenler katsın ama karları ile beraber taş çatlasın 120 kağıdı geçmesi mümkün değil

Gelelim shopto.net e. Bu sayfada çıkan her oyun en az 35 sterlinden başlıyor oyunununa göre maximum 39 a çıkıyor. Oyunlar çıktıktan 4-5 ay sonra ise fiyatlar yavaş yavaş iniyor. Örneğin ilk gün 35 sterline satılan fifa 10 şu an 25 sterlin. Düşünün 25 sterlin hala karlı fiyat. Muhtemelende shopto oyunları yapımcı firmadan temin ediyodur. Demekki 25 sterlinden daha aşağı bir fiyat.

Sonuca gelirsek yapımcı firmaların 25 sterlinden daha aşağı bir fiyata dağıttığı oyunları aralın neredeyse avrupadaki konsol fiyatına satması kabul edilemez bir durum. Sırf bu çakallar yüzünden oyunlarda türkçe dil seçeneğini görememeye devam edeceğiz
    |
    |

• Yarbay
    5403 Mesaj
    Yolda yürürken Aral'a ait amblem, tabela görürsen yolunu değiştireceksin
    |
    |

US PSN: ecimania
    TR PSN: Tyranno3aurusREX
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
SEO
son dakika
Bey Azura
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,578
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.