Şimdi Ara

Aral ps3 ürünlerinin fiyatı neden bu kadar fazla (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
1
Favori
3.909
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilmiyorum herkes Aral'a laf atarken iki kere düşünüyor mu?

Hiç Aral'ın ithal ettiği PC oyunları dikkatinizi çekti mi? Mesela son çıkan oyunlardan Mass Effect 2'yi örnek verebilirim, dijital oyun satış ve community sitesi Steam bile bu oyunu 59$'dan satarken, Aral bu oyunu Türkiye'de 59 liraya satıyor. Bunun aynısı Bioshock 2 için de geçerli, aynı fiyatlar var ama yurtdışında sonunda "$" varken Türkiye'de "TL" işareti var. Aslında sadece bu gerçek bile sizin Aral'a çamur atmamanızı gerektiriyor. Eğer hakkaten saf karlılık ile çalışan bir firma olsaydı, en azından fiyatları yurtdışı ile aynı olurdu, bu durumda da hoşunuza gideceğine sonuna kadar eminim. PC oyunları ile ilgili fiyat indirimi hakkında global bir antlaşma var. Bu antlaşmaya göre bazı 3. dünya ülkelerinde PC oyunlarının fiyatları ucuza çekilmiş durumda, dolayısıyla Aral da Türkiye'de bu oyunları hakikaten ucuz fiyata satıyor.

Bu durumun tıpkısı PS3 ve X360 oyunları için geçerli değil. (Yukarıdaki bir arkadaş PS3 oyununu korsanı yok diye pahalı demiş, o nedenle X360 örneğini veriyorum) Çünkü bu oyunların ithali sürecinde, devletimiz bu oyunların vergisini Lüks Tüketim Vergisi dahilinde tuttuğu için Türkiye'deki fiyatlar şu an faiş durumda gözüküyor. Aral kurumsal bir firma, dolayısıyla tabii ki yaptığı ticaretten para kazanmak isteyecektir, oyunların üzerlerine belirli bir kar oranı koyuyorlar. Bunun nedeni milleti kazıklayayım ne de olsa alıyorlar değil (bunu PC oyunları için de pekala yapabilirlerdi), yaptıkları ticaretten para kazanmak ve akabinde alım-satım'a devam etmektir. Mesela Türkiye'de PS3 oyunlarını sadece Aral ithal etmiyor, Tiglon da ithalat yapıyor. Peki Tiglon'un fiyatlarına hiç dikkat ettiniz mi? (çamur atıyorsunuz ya) Hiç yorulmanıza gerek yok, şu linki inceleyebilirsiniz. Görüldüğü gibi fiyatlarda bir farklılık yok, hatta son çıkan oyunlardan Dante's Inferno oyununu Aral KDV dahil olarak 139 liraya satıyor, Tiglon'un fiyatından daha da ucuz.

Bir düşünceye sahipseniz bunu paylaşmanın çok daha güzel yolları vardır, bilgi sahibi olmadığınız konularda tabiri caizse atıp-tutmak, şov yapmak kimseye bir şey kazandırmaz.

Son olarak ne Sony'de çalışıyorum, ne de Aral'da, sadece piyasayı takip eden, araştıran, bilgi sahibi olmaya çalışan biriyim.

-Bu arada Türkiye'de büyük mağazalarda gördüğünüz X360 konsollarını ve oyunların tamamını Aral ithal ediyor.-
  • arkadaşım o bazı oyunlarda geçerli neden ozaman PES 2010 80 Lira Fifa 2010 60 Lira ?

o oyunun dağıtıcısıyla lakalı bazı oyunların düşün fiyata gelmesi
  • bugün left 4 dead 2(pc versiyon) aldım bimeksten 69.99 liraya shoptodan alıcaktım eger bulamasaydım.Shoptoda xbox360 ile pc versiyon arası 10 pound fark vardı.Ancak ülkemde ara fiyat bi anda 70-80 lira olabiliyor.Bugün onu düşündüm en fazla ps3 versiyonları 10 pound belki pahalı yada eşdeğer ancak bizde direk bi 100 lira fark oynuyor.Bilgisayar oyunları kabul edilebilir ve net versiyonları olanları kesinlikle makul oluyor.

Sony kendide getirtse bence karmajı büyüsüne onlarda kapılabilirdi.Diğer dükkanlar kazanıyor bizde kazanalım diye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fukarakoala -- 25 Şubat 2010; 22:58:20 >
  • Sony diğer oyunları boşver sadece ps3 özel yapılan oyunları getirse yeter gerisini boşkoy
  • quote:

Orijinalden alıntı: profiteer

arkadaşım o bazı oyunlarda geçerli neden ozaman PES 2010 80 Lira Fifa 2010 60 Lira ?

o oyunun dağıtıcısıyla lakalı bazı oyunların düşün fiyata gelmesi

Benim yukarıdaki yazımda bütün PC oyunlarının fiyatı aynı ya da hepsinin fiyatı ucuzdur gibi bir ibare mi var? Fifa EA'nın oyunu, PES Konami'nin oyunu. Konami burada fiyatları aşağı çekmekten ziyade satıcı desteği vermeyi (bütçe) düşünmüş olabilir. Ki bu tezimi büyük teknoloji mağazalarında gördüğünüz üzerinde PES 2010 tişörtü olan ve tek işi PES'i tanıtmak olan satıcılar destekliyor. Sonuçta bahsi geçen antlaşmanın şartlarını bilemem, antlaşmayı bizzat okumadım.
  • bir ürün girdiğinde %18 KDV %25 gümrük vergisi büyük ihtimallede %18 midir nedir ÖTV biniyordur.50 dolarlık oyun oluyor size 90 dolar bunun yurt dışı nakliyesi ve türkiye dağıtımı işletme gidereleri kar derken çıkıyor fiyat.sanmıyorumki aralın çok büyük bir kar oranı koyarak sattığını.onlar da biliyorlardır yurt dışında ne kadara geliyor diye
  • quote:

Orijinalden alıntı: profiteer

Sony diğer oyunları boşver sadece ps3 özel yapılan oyunları getirse yeter gerisini boşkoy

Hani merak ediliyor diye ekliyorum. Sony Computer Entertainment'ın dağıtımı yaptığı tüm oyunları Türkiye'ye Sony Eurasia getiriyor, Aral değil. Fiyatlar ortada.

Buna ne kulp bulunacak, bekliyorum.

Ayrıca GOW3 hakkında Türkiye'de bir fiyat indirimi olabilir, öyle bir duyum aldım. Sony Eurasia sağlam bütçe kullanacak ve fiyatları indirecek deniyor. Beklemekte yarar var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wassermann

Bilmiyorum herkes Aral'a laf atarken iki kere düşünüyor mu?

Hiç Aral'ın ithal ettiği PC oyunları dikkatinizi çekti mi? Mesela son çıkan oyunlardan Mass Effect 2'yi örnek verebilirim, dijital oyun satış ve community sitesi Steam bile bu oyunu 59$'dan satarken, Aral bu oyunu Türkiye'de 59 liraya satıyor. Bunun aynısı Bioshock 2 için de geçerli, aynı fiyatlar var ama yurtdışında sonunda "$" varken Türkiye'de "TL" işareti var. Aslında sadece bu gerçek bile sizin Aral'a çamur atmamanızı gerektiriyor. Eğer hakkaten saf karlılık ile çalışan bir firma olsaydı, en azından fiyatları yurtdışı ile aynı olurdu, bu durumda da hoşunuza gideceğine sonuna kadar eminim. PC oyunları ile ilgili fiyat indirimi hakkında global bir antlaşma var. Bu antlaşmaya göre bazı 3. dünya ülkelerinde PC oyunlarının fiyatları ucuza çekilmiş durumda, dolayısıyla Aral da Türkiye'de bu oyunları hakikaten ucuz fiyata satıyor.

Bu durumun tıpkısı PS3 ve X360 oyunları için geçerli değil. (Yukarıdaki bir arkadaş PS3 oyununu korsanı yok diye pahalı demiş, o nedenle X360 örneğini veriyorum) Çünkü bu oyunların ithali sürecinde, devletimiz bu oyunların vergisini Lüks Tüketim Vergisi dahilinde tuttuğu için Türkiye'deki fiyatlar şu an faiş durumda gözüküyor. Aral kurumsal bir firma, dolayısıyla tabii ki yaptığı ticaretten para kazanmak isteyecektir, oyunların üzerlerine belirli bir kar oranı koyuyorlar. Bunun nedeni milleti kazıklayayım ne de olsa alıyorlar değil (bunu PC oyunları için de pekala yapabilirlerdi), yaptıkları ticaretten para kazanmak ve akabinde alım-satım'a devam etmektir. Mesela Türkiye'de PS3 oyunlarını sadece Aral ithal etmiyor, Tiglon da ithalat yapıyor. Peki Tiglon'un fiyatlarına hiç dikkat ettiniz mi? (çamur atıyorsunuz ya) Hiç yorulmanıza gerek yok, şu linki inceleyebilirsiniz. Görüldüğü gibi fiyatlarda bir farklılık yok, hatta son çıkan oyunlardan Dante's Inferno oyununu Aral KDV dahil olarak 139 liraya satıyor, Tiglon'un fiyatından daha da ucuz.

Bir düşünceye sahipseniz bunu paylaşmanın çok daha güzel yolları vardır, bilgi sahibi olmadığınız konularda tabiri caizse atıp-tutmak, şov yapmak kimseye bir şey kazandırmaz.

Son olarak ne Sony'de çalışıyorum, ne de Aral'da, sadece piyasayı takip eden, araştıran, bilgi sahibi olmaya çalışan biriyim.

-Bu arada Türkiye'de büyük mağazalarda gördüğünüz X360 konsollarını ve oyunların tamamını Aral ithal ediyor.-

Benim korsan konusunda demek istediğim , PS3 korsan çalıştırmadığı için mutlaka insanlar orjinal almak zorunda ve TR'de alınacak yerlerde belli

Bence bu durum PS3 oyun fiyatlarının limitinin biraz daha yukarıda olmasını sağlıyor.Çünkü insanlar orjinal almak zorunda.Tabii bu benim düşüncem Xbox'taki durumu ise bilmiyorum o yüzden yorum yaparsam sallamış olurum.
  • Sanki avrupa farksiz,
    CDM2 fiyati heryerde sabit 69,99 €.

Pahalidir birsey denilmez ama bildigim kadariyla Aral oyun piyasasina göre fiyat sunuyor normal karsilamak lazim...
  • quote:

Pc oyun fiyatları konusunda Aral' ın fiyatlarının uygun olduğunu düşünüyorum. Fakat aynı oyun Ps3 için 2 katı fiyatından satılıyor bunu merak ediyorum.
    Yazınızda ''PC oyunları ile ilgili fiyat indirimi hakkında global bir antlaşma var. Bu antlaşmaya göre bazı 3. dünya ülkelerinde PC oyunlarının fiyatları ucuza çekilmiş durumda, dolayısıyla Aral da Türkiye'de bu oyunları hakikaten ucuz fiyata satıyor.'' demişsiniz bu konuda bilgim yoktu bunu biraz daha açabilirmisiniz nasıl bir anlaşma olduğu ve neden konsol oyunlarında uygulanmadığıyla ilgili olarak. Çünkü dediklerinizden konsol oyunlarından daha fazla vergi alındığını anlıyorum. PC oyunu normal fiyatından satıldığında Aral kar edebiliyorsa ps3 oyunlarıda normal fiyatından satıldığında Aral kar edebilir. Bu durumda devletin aldığı vergi konsol oyunlarında daha fazla olarak görülüyor eğer böyle değilse Aral ile ilgili bir durum söz konusudur. Çünkü platformlar farklı olsada 2 oyunda aynı ama fiyatlar arasında uçurumlar var. Yurt dışında bu fiyat uçurumları bulunmuyor. Bilginiz varsa açıklamanızı rica ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cloud35

quote:

Pc oyun fiyatları konusunda Aral' ın fiyatlarının uygun olduğunu düşünüyorum. Fakat aynı oyun Ps3 için 2 katı fiyatından satılıyor bunu merak ediyorum.
    Yazınızda ''PC oyunları ile ilgili fiyat indirimi hakkında global bir antlaşma var. Bu antlaşmaya göre bazı 3. dünya ülkelerinde PC oyunlarının fiyatları ucuza çekilmiş durumda, dolayısıyla Aral da Türkiye'de bu oyunları hakikaten ucuz fiyata satıyor.'' demişsiniz bu konuda bilgim yoktu bunu biraz daha açabilirmisiniz nasıl bir anlaşma olduğu ve neden konsol oyunlarında uygulanmadığıyla ilgili olarak. Çünkü dediklerinizden konsol oyunlarından daha fazla vergi alındığını anlıyorum. PC oyunu normal fiyatından satıldığında Aral kar edebiliyorsa ps3 oyunlarıda normal fiyatından satıldığında Aral kar edebilir. Bu durumda devletin aldığı vergi konsol oyunlarında daha fazla olarak görülüyor eğer böyle değilse Aral ile ilgili bir durum söz konusudur. Çünkü platformlar farklı olsada 2 oyunda aynı ama fiyatlar arasında uçurumlar var. Yurt dışında bu fiyat uçurumları bulunmuyor. Bilginiz varsa açıklamanızı rica ediyorum.

Yukarıdaki mesajımda yazdığımı sanıyorum. Konsol oyunlarının ithalatında devlet Lüks Tüketim vergisi aldığı için, paketin maliyeti Aral'a çok daha fazla geliyor. Dolayısıyla bunlar SK (Son Kullanıcı) fiyatına yansıyor.
  • @Wassermann

Bu kampanya olaylari nasil peki 1 alana 2 bedava falan filan Aral zararina mi veriyor oyunlari yani?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V -- 25 Şubat 2010; 23:50:07 >
  • quote:

quote:

quote:

Yukarıdaki mesajımda yazdığımı sanıyorum. Konsol oyunlarının ithalatında devlet Lüks Tüketim vergisi aldığı için, paketin maliyeti Aral'a çok daha fazla geliyor. Dolayısıyla bunlar SK (Son Kullanıcı) fiyatına yansıyor.

Teşekkürler o zaman PC oyunlarından lüks tüketim vergisi alınmıyor. Ben bunlardan da alınıyor diye biliyordum. Ortada konsol oyuncuları için çok büyük bir haksızlık söz konusu ikiside oyun birinden lüks tüketim vergisi alıyorda birinden alınmıyorsa bu haksızlıktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bluet

@Wassermann

Bu kampanya olaylari nasil peki 1 alana 2 bedava falan filan Aral zararina mi veriyor oyunlari yani?

Turkcell ile beraber yapılan bir kampanya. Insanları Gençturkcell kullanmaya şevk etmek için yapılan bir uygulama işte. Turkcell'in reklam bütçesi hayalgücümüzün sınırlarının ötesindedir diye düşünüyorum.
  • Aslinda bütün suc devletin lüx vergi almasinda,PC icin degilde PS3 icin lux vergisi aliniyor(bunu yeni ogrendim senden aciklaman cok guzel paylasim icin tsk ederim ayrica) tuketici mahkemelerine basvurulmasi filan lazim.Cunku PC aldiginiz oyunu calistirmasi bakimindan daha fazla para harcanan daha fazla luxe kacan bir urun.

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bluet

@Wassermann

Turkcell ile beraber yapılan bir kampanya. Insanları Gençturkcell kullanmaya şevk etmek için yapılan bir uygulama işte. Turkcell'in reklam bütçesi hayalgücümüzün sınırlarının ötesindedir diye düşünüyorum.
  • Yinde bir gariplik olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. PC oyunlarından sadece katma değer vergisi alınıp ortalama 80TL ye satılıyorsa ve Aral bundan kar ediyorsa PS3 oyunlarından katma değer vergisi + lüks tüketim vergisi alındığında oyunun fiyatının 180 TL ye çıkması yinede tuhaf. Oyunlardan nekadar lüks tüketim vergisi alınıyor bilmiyorum fakat fiyatını ikiye katlayacak derecede fazla olduğunuda düşünmüyorum.
  • quote:

Yinde bir gariplik olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. PC oyunlarından sadece katma değer vergisi alınıp ortalama 80TL ye satılıyorsa ve Aral bundan kar ediyorsa PS3 oyunlarından katma değer vergisi + lüks tüketim vergisi alındığında oyunun fiyatının 180 TL ye çıkması yinede tuhaf. Oyunlardan nekadar lüks tüketim vergisi alınıyor bilmiyorum fakat fiyatını ikiye katlayacak derecede fazla olduğunuda düşünmüyorum.

Açıkcası vergi kanunu hakkında veya üzerine ne kadar oran konulur, hesaplanma oranı nasıldır bilgi sahibi değilim. Bizi her ne kadar Avrupa Birliği kabul etmese de, bir Avrupa ülkesiyiz. Dolayısıyla fiyatlarımız Avrupa ile karşılaştırılmalı. Shop.to gibi bir internet bazlı, elektrike veya suya, mağaza açıp kapatmaya para harcamayan kısacası gideri az olan bir kuruluş Bioshock 2 adlı oyunu 38 sterlin yani 95 liraya satıyor. Bu oyunun aynısı Türkiye'deki mağazalarda 179 liraya satılıyor. Basit hesapla ürünü Türkiye'ye getirince KDV ve LTV ödendiği düşünülürse 179 lira gibi bir rakam bana çok uçuk gözükmüyor.

Sen sanırım PC oyunları ile PS3 oyunlarının fiyatlarını karşılaştırdın, zaten bu ikisinin fiyatları bir değildir.
  • Aral'ın fiyatları fahiştir, bunun tartışılacak bir tarafı yoktur.

Fiyat hesaplaması yapılırken en çok düşülen hata yurtdışında 50 dolara satılan oyunu Aral'ın 50 dolardan aldığını zannetmektir. O oyun satıldığı ülkede vergi, dağıtımcı masrafları, son bayi karı vb. fiyatlar eklenerek 50 dolara satılıyor, Aral bu oyunu çok ama çok daha ucuza alıyor. Aral gidip yurtdışındaki bir mağazadan almıyor bu oyunu, kaynağından satın alıyor. Kdv+gümrük+ötv eklense bile o oyunun Aral'ın deposuna giriş maliyeti 50 doların üstünde değildir.

Ayrıca oyun fiyatını shop.to gibi sitelerle kıyaslayıp onlar bile bu fiyata satıyorsa Aral ucuza satıyor mantığı çok yanlış. O internet mağazalarının eleman sayısı, depolama maliyeti, nakliye masrafları emin olun Aral'dan daha fazladır. Aral'ın bir senede yaptığı satışı onlar bir ayda yapıyorlar. Oyunların fiyatlandırmalarına bakarsanız bir oyun Amerika'da 50 USD ise İngiltere'de 50 Pound Almanya'da 50 Euro olarak satılır genelde. Bunun nedeni homojen fiyatlandırma dağılımı(HPD)dır. Ancak ne PSN'de ne içerikte ciddiye alınmayan ülkemiz HPD dışında tutulmuştur bu sayede de Aral istediği fiyatlardan satış yapabilmektedir.

Kısacası Aral "ya tutarsa" mantığıyla en başından itibaren aşırı yüksek fiyatlardan soktu oyunları piyasaya ve tuttuğu için de bu fiyatlardan devam ettiriyor, çünkü rakibi yok. Hatırlarsanız oyunlar spotçularda bile dolar 1.25 civarındayken 125 TL'den satılıyordu, rekabet oluştu ve dolar şu anda 1.55 olmasına rağmen 100 TL'den satıyorlar. Emin olun Aral herkese normal fiyatlardan oyun satsa şu anda sağladığı karı sağlayamaz. Bir oyunu 60 TL'ye mal edip 70 TL'ye satmak yerine 170 TL'ye satarak toplam ps3 kullanıcılarının %10'una satıp herkese 70 TL'ye satacağından daha çok kar ediyor ve emin olun %10'dan daha fazla bir kesim Aral'dan alışveriş yapıyor.
  • Tabiki Pc oyunları ile karşılaştırdım. Zaten benim takıldığım nokta bu. Tamam yurt dışında da PC ve konsol oyunları arasında fiyat farkı oluyor fakat bizde ki kadar değil. Siz ülkemizde PC oyunlarından lüks tüketim vergisi alınmadığını fakat konsol oyunlarından alındığını bu yüzden fiyatlarının uçuk olduğunu söylüyorsunuz. Bu durumda ortaya çıkan hesapta PS3 oyunlarından acaip derecede lüks tüketim vergisi alındığı görülüyor. İşte garip olan nokta bu bir ürünün fiyatını ikiye katlayacak kadar lüks tüketim vergisi alındığını zannetmiyorum. Yani aynı oyunun PC versionu 80TL ye satılıyorsa Ps3 versionunun atıyorum 100 TL ye satılması gerekir. Buna özel tüketim vergisi eklendiğini düşünelim ne kadar olur? Sanırım 180 TL olmaması gerekir.
    PC oyunlarından lüks tüketim vergisi alınmayıp Ps3 oyunlarından alınmasının başlı başına saçmalık olmasının yanında alınan miktarında uçuk olduğunu düşünüyorum eğer gerçekten bu kadar alınıyorsa. Tabiki rakamları örnek amacıyla verdim oyunların fiyatları farklılık arzedebiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nashquil

Aral'ın fiyatları fahiştir, bunun tartışılacak bir tarafı yoktur.

Fiyat hesaplaması yapılırken en çok düşülen hata yurtdışında 50 dolara satılan oyunu Aral'ın 50 dolardan aldığını zannetmektir. O oyun satıldığı ülkede vergi, dağıtımcı masrafları, son bayi karı vb. fiyatlar eklenerek 50 dolara satılıyor, Aral bu oyunu çok ama çok daha ucuza alıyor. Aral gidip yurtdışındaki bir mağazadan almıyor bu oyunu, kaynağından satın alıyor. Kdv+gümrük+ötv eklense bile o oyunun Aral'ın deposuna giriş maliyeti 50 doların üstünde değildir.

Ayrıca oyun fiyatını shop.to gibi sitelerle kıyaslayıp onlar bile bu fiyata satıyorsa Aral ucuza satıyor mantığı çok yanlış. O internet mağazalarının eleman sayısı, depolama maliyeti, nakliye masrafları emin olun Aral'dan daha fazladır. Aral'ın bir senede yaptığı satışı onlar bir ayda yapıyorlar. Oyunların fiyatlandırmalarına bakarsanız bir oyun Amerika'da 50 USD ise İngiltere'de 50 Pound Almanya'da 50 Euro olarak satılır genelde. Bunun nedeni homojen fiyatlandırma dağılımı(HPD)dır. Ancak ne PSN'de ne içerikte ciddiye alınmayan ülkemiz HPD dışında tutulmuştur bu sayede de Aral istediği fiyatlardan satış yapabilmektedir.

Kısacası Aral "ya tutarsa" mantığıyla en başından itibaren aşırı yüksek fiyatlardan soktu oyunları piyasaya ve tuttuğu için de bu fiyatlardan devam ettiriyor, çünkü rakibi yok. Hatırlarsanız oyunlar spotçularda bile dolar 1.25 civarındayken 125 TL'den satılıyordu, rekabet oluştu ve dolar şu anda 1.55 olmasına rağmen 100 TL'den satıyorlar. Emin olun Aral herkese normal fiyatlardan oyun satsa şu anda sağladığı karı sağlayamaz. Bir oyunu 60 TL'ye mal edip 70 TL'ye satmak yerine 170 TL'ye satarak toplam ps3 kullanıcılarının %10'una satıp herkese 70 TL'ye satacağından daha çok kar ediyor ve emin olun %10'dan daha fazla bir kesim Aral'dan alışveriş yapıyor.

İnatla Aral ismi geçmeye devam ediyor. Yukarıda açıkladım, bunlar gerçeklerdir. Tek tek belirtilen firmaların sitelerine girip incelenebilir. Türkiye'ye PS3 oyununu sadece Aral değil, Tiglon da getirmekte, gerektiğinde Sony Eurasia da mal getirmektedir. Ve bu üç firmanın da fiyatları aynıdır. Keşke Tiglon'un oyunları ucuz olsaydı da bunları konuşuyor olmasaydık. Ayrıca yurtdışındaki fiyatları maliyet olarak baz almamız gibi bir durum sözkonusu değildir.

Yine tekrar söylüyorum, shop.to ucuza satıyorsa Aral da ucuza veriyor gibi bir beyan asla vermedim. O internet mağazalarının eleman sayısını da, depolama maliyetini de, nakliye masraflarını da biliyoruz. Bu sitelerin kendi depolarını olmadığını, antlaşmalı olarak bir kaç kargo firması ile çalıştığını ve ofislerindeki 2 düzineyi, depolarında 1 düzineyi geçmeyecek şeklinde eleman sayıları olduğunu da biliyoruz. İnternet sitesi olarak hizmet veren sitelerin, giderleri az olduğu için mağazalara göre daha ucuz sattığını biliyoruz.

Zaten son paragraftaki açıklamalarınızı talihsizlik olarak nitelendiriyorum. Aral'ın 70'e getirip, 170'e satma bir durumu yoktur, zaten SK'ya Aral mal satmamaktadır. (Aralgame sitesini hariç tutuyorum). Retail mağazalarının oyun yazılımlarında üzerine koyduğu kar %20'dir, Aral'ın da açıkcası %10'dan aşağı koyduğunu düşünmüyorum. Bu toplamda Aral'ın maliyetinin üstüne "minimum" %35'lik (buradaki %5, döviz farklılığı ve kargo masrafları) bir rakamla son kullanıcıya ulaştığı anlamına geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wassermann -- 26 Şubat 2010; 1:11:15 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.