Şimdi Ara

Aracımı sattım Alıcı Tamir ücreti istiyor (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
0
Favori
16.928
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
51 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
Giriş

1-Boyle bir vuruntu olduğunu söyledim/Test edince kendiside far etti ZF nin dediğini Belki 3 belki 3 ay belki daha geç ama revizyon şart dediğini yağ değişimi olduğu için sıkıntısı artana kadar kullanabilirsiniz dediklerini söyledim. Ayrıca 15 yaşında araç aldıklarını mutlaka masrafları olacağını ben belli kısmını yaptirdigimi bu şekilde kabul ediyorsanız alması gerektiğini söyledim.Ben sahtekar değilim

2-Sanziman hiç açılmadı benim tarafımdan aç/KAP'a yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sıfır alınmış olunan bir aracın bile 10 yıl sonunda ekonomik ömrü bitmiş kabul ediliyor, üreticinin yedek parça tedarik zorunluluğu ortadan kayboluyor.

başka bir deyişle 10 yaşın üstünde bir aracın üstünde üreticinin bile hiç bir sorumluluğu kalmıyor, araç hukuken hurda muamelesi görüyor.

ikinci olarak bu işin ticaretini yapan kişilerin dahi sorumluluğu 8 yıldan sonra sona eriyor.

kimse mekanik uzmanı değil, çoğu sürücü aracındaki biraz işten kişilerin kolaylıkla farkedebileceği problemleri dahi normal sanıyor, ta ki yolda kalana kadar. şanzımandaki bir sorunun da bu sebeple satıcının kasti olarak gizlediği biri kusur olarak sayılması mümkün değil. o yaştaki aracın içinde revizyon gerektirmeyen hiç bir parçası zaten kalamaz. koltuk süngerinden tutun elektrik kablosuna kadar.

bu örnekte ben alıcının haklı olduğu hiç bir yön olmadığını, aksi yönde verilecek bir kararın uygulamanın genişlemesiyle beraber 2. el araç satışını imkansız hale getireceğini düşünüyorum.

• Merhabalar,

Aracın satımından önce böyle bir ayıbı olduğunu bildiği için hukuki olarak siz avantajlısınız. Ancak bu hususu ispatlamak için satımdan önce alınan ekspertiz raporu gibi evrakların bulunması gerekiyor.

Size nacizane tavsiyem herhangi bir ödeme yapmamanız yönünde.

Başka bir sorunuz olursa mesaj yoluyla da sorabilirsiniz.

İyi günler...

• quote:

Orijinalden alıntı: 19can84

sıfır alınmış olunan bir aracın bile 10 yıl sonunda ekonomik ömrü bitmiş kabul ediliyor, üreticinin yedek parça tedarik zorunluluğu ortadan kayboluyor.

başka bir deyişle 10 yaşın üstünde bir aracın üstünde üreticinin bile hiç bir sorumluluğu kalmıyor, araç hukuken hurda muamelesi görüyor.

ikinci olarak bu işin ticaretini yapan kişilerin dahi sorumluluğu 8 yıldan sonra sona eriyor.

kimse mekanik uzmanı değil, çoğu sürücü aracındaki biraz işten kişilerin kolaylıkla farkedebileceği problemleri dahi normal sanıyor, ta ki yolda kalana kadar. şanzımandaki bir sorunun da bu sebeple satıcının kasti olarak gizlediği biri kusur olarak sayılması mümkün değil. o yaştaki aracın içinde revizyon gerektirmeyen hiç bir parçası zaten kalamaz. koltuk süngerinden tutun elektrik kablosuna kadar.

bu örnekte ben alıcının haklı olduğu hiç bir yön olmadığını, aksi yönde verilecek bir kararın uygulamanın genişlemesiyle beraber 2. el araç satışını imkansız hale getireceğini düşünüyorum.

Sıfır alınmış araç derken o model en son aracın üretildiği tarih dikkate alınıyor. Mesela siz 2005 model araç kullanıyorsunuz. Kullandığınız aracın kasasında en son araç 2018 yılına kadar üretildi diyelim. Siz 2005 model aracınıza 2028 yılına kadar yedek parça bulabilirsiniz.

Renault bu konuda diğer markalardan önde. Hiç üretilmeyen Renault Torosunuzu yetkili servise götürün. %90 parçası bulunacaktır. Renault'un bununla ilgili reklamı vardı. En eski model arabanıza en iyi biz bakarız şeklinde.

• quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Sıfır alınmış araç derken o model en son aracın üretildiği tarih dikkate alınıyor. Mesela siz 2005 model araç kullanıyorsunuz. Kullandığınız aracın kasasında en son araç 2018 yılına kadar üretildi diyelim. Siz 2005 model aracınıza 2028 yılına kadar yedek parça bulabilirsiniz.

Renault bu konuda diğer markalardan önde. Hiç üretilmeyen Renault Torosunuzu yetkili servise götürün. %90 parçası bulunacaktır. Renault'un bununla ilgili reklamı vardı. En eski model arabanıza en iyi biz bakarız şeklinde.

Alıntıları Göster

haklısınız, doğru ifade edememişim.

pratikte durum söylediğiniz gibi gerçekleşiyor ama o alınan spesifik araç için kanuni durum benim söylediğim gibi.

mercedesin de 70 model araç için bile yedek parça bulundurduğu söylenir.

• Mahkemeyi kazandık Fakat istinafa taşımışlar Avukatım oradan da birşey çıkmaz diyor bakalım...

• townend T kullanıcısına yanıt

Hayırlısı olsun, hoş kaybetseniz de artık o para çerez parası oldu sıkmayın canınızı :)

• insanlık namına aracı satmadan önce ya da sonra bakıma götürmek büyüklük bende kalsın hareketidir, yamuk yerde doğru durmaktır ama aracı aldıktan sonra ipler sizin elinizde, bu konular almadan önce halledilirdi, geçmiş olsun sonucu belli bir saavaş kazanıulmış

bu arada 2019 da sanırım sattığımız 2008 aracımızda da buna benzer bir olay yaşanmıştı, ancak haklı olduklarını düşündüğümüz için istedikleri tamir ücretini vermiştik, koltukla ilgili bir problem vardı sanırım kırıklık, bu da normal olandır ama günümüz dünyasında normal dürüst kişilere denk gelmek önemli

• townend T kullanıcısına yanıt

4 senedir adam bile isteye aldığı araba için mahkemelerde mi geziyor ? Vallahi bu insanlarda gram akıl yok. Kaldı ki zaten ekspertiz raporu ile bile bile almışsın. Ne tuhaf insanlar var yahu.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.