Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

[Silindi]

23
Cevap
0
Favori
1.237
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    172 Mesaj
    Araç dizel mi bilmiyorum ama 3 litrelik dizel Mercedes kullanırken bile sakin kullanırken araç 3 bin devire gelmeden kendisi vites atıyor, dikkat etmiştim. 3500-4000 agresif kullanım dizel araç için. 1.5 dCi motorda 2000 devire gelmeden vites atıyorum. 1.3 Multijet kullandığım araçta sakin gittiğimi araç anladığında 1800-1900 devirde bile vites yükselt diye uyarı veriyor.

Benzinli ise devir bandı daha toleranslı tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaTürk -- 2 Nisan 2017; 0:13:6 >
    |
    |

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    ben 2000 deviri geçmiyorum genelde. hadi bilemedin en fazla 2500 olsun. atmosferik benzinli motor üstelik. siz 3500 4000 devirde vites atıp nasıl agresif kullanmıyorsunuz anlamadım. ben 4000 devirde vites atsam trafik canavarı olurum
  • Yarbay
    2775 Mesaj
    Yakıt pompası, dpf, enjektör sağlığı açısından ve motorun sağırlaşmaması için dizel araç basınca gitmediği devirde kullanılmamalı diye biliyorum. Yani yokuş çıkarken max torkunu verdiği devrin altında gitmemeli mesela. Yakıt tam yanmaz dpf dolar, pompa ve enjektör zorlanır. Ama düz yolda aracın titremeden, gaza yüklenmek gerekmeden sabit hızla ilerlediği en yüksek viteste gitmek gerekir, hiçbir sakıncası da yoktur.

Yeni nesil turbo benzinliler de aşağı yukarı aynıdır diye düşünüyorum. Ama atmosferik benzinli motorlar bu tarz şeylerden pek etkilenmez, motor ömrü açısından da motor ömrünü toplam çevirdiği devir sayısı olarak düşünür isek gerekmedikçe yüksek devir çevirtmek çok da mantıklı görünmüyor.

|
    |

|
    |

Ayrıca çoğu araçta son vites devir düşürmek ve yakıt ekonomisini azaltmak içindir, oyle olsa niye konulsun o vites millet son vites 7000 de gitsin.

Kullandığı şeyin fiziğini biraz öğrenmeli insan.

|
    |
    |
    |
    Konuya gerçekten cevap vericek olursam, vites attırma olayı her arabada farklıdır belli bir devir aöylemek yanlış olur. Örneğin kendi aracımın alt devirleri güçlü olduğu için ben her zaman 2000 2250 devirde vites atarım. Bence benzinli araç için 3500 üstü gereksiz gündelik kullanım için.

|
    |
    Bir dh üyesi asla devir çevirmez. Kurallara uyar uymayanları nazik bir dille uyarır. Herkes rölanti devrinde vites atar falan filan..... herneyse özellikle düşük hacimli ve düşük torklu araçlarda 3500 gibi devirlere gelmeden arabayı normal bir şekilde hızlandıramazsınız. Yada devir aralığı çok azdır bir anda 3500 lere ulaşır anca hızlanabilir diğer araçlara ayak uydurabilir. Alt devirleri ölüdür gibi gibi. Düşük hacimli atmosferik ya da düşük torklu kısa şanzımanda bu şekilde devirlere kolay ulaşılır.

|
    |
    Sağırlaşma mekanik bir olay değildir, elektrorik bir olaydır ve kafaya takacak birşey değildir. Motor beyni sürüş tarzınıza göre anlık yakıt karışımlarını hesaplar ve motor tepkileri değişir. Siz sürekli düşük devir kullanırsanız araç da kendini buna göre ayarlar, ama bu kısa süreli bir durumdur. Siz aracı agresif sürmeye başladığınızda ecu tekrar yeni ayarlar çeker, yeni karışımlar hazırlar ve motor daha canlı olur. Halk arasında sağırlaşma denen durum budur. Bu da kafaya takacak birşey değil 1 depo uzun yol yapsanız yeni ayarlar oturur. Sürekli şehir içi kullanılan araba o bakımdan biraz hantallaşır, arada uzun yol yapılıyorsa daha istekli bir karakteri olur gaz tepkileri anlamında. Misal uzun yoldan şehre geldiğinizde aracın biraz daha canlı hareket ettiğini fark edebilirsiniz. Ama mucizeler, büyük farklar beklememek lazım. Çoğunun altındaki arabalar belli mülayim 1.2-1.6 arası 100-130 hplik araçlar %90.
    |
    |

• Yarbay
    3022 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: bedaesoldier

Bir dh üyesi asla devir çevirmez. Kurallara uyar uymayanları nazik bir dille uyarır. Herkes rölanti devrinde vites atar falan filan..... herneyse özellikle düşük hacimli ve düşük torklu araçlarda 3500 gibi devirlere gelmeden arabayı normal bir şekilde hızlandıramazsınız. Yada devir aralığı çok azdır bir anda 3500 lere ulaşır anca hızlanabilir diğer araçlara ayak uydurabilir. Alt devirleri ölüdür gibi gibi. Düşük hacimli atmosferik ya da düşük torklu kısa şanzımanda bu şekilde devirlere kolay ulaşılır.

Aynen. Mesela benim araç 1.5 90 bg 130 nm tork değerlerine sahip. Üstelik 1300 kg. E ben şimdi bu araçta 2000 devirde vites atarsam 60 km/h hıza geldiğimde 5.vitese geçmem gerekir. Aşağı yukarı 3500'e gelmeden atmıyorum mesela. Daha sonra 2500-3000 aralığında 5.viteste gidiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Steam ID: aeyi
    Origin ID: andaceyi
    PSN ID: andaceyi

• Emekli Yönetici
    6133 Mesaj
    Atmosferik kullanıyorsanız 3000 3500 arası atmak daha iyi bence.

Max torq 4500 lerde zaten.

|
    |
    Bnm araba 1.3 68 beygir zaten ölüyorum ben:)

|
    |

1.vites 0-40
    2.vites 40-70
    3.vites 70-90
    |
    |
    |
    |

|
    |
    Evet devirli kullanıyorsunuz.(Normal bir yolda)İlk viteste 2500 civarı 2 ye geçin ve sürüşünüzü hep 2000-2500 devir civarı vites atacak şekilde yapın.Normal kullanım budur,ama rampa gelince 1.4 16v 75 ps motorla biraz devir yükseltmeniz gerekecek.o da 3000-3500 civarı olur,sonra vites atarsınız.

Performanslı kullanım ise ilk vitesi 4500 civarı değiştirip sonra 6500 e kadar köklemekle olur o motorla.Bu arada yok motor gaz yemez yok sağırlaşır gibi saçma sapan şeylere de aldanmayın,sadece sürekli böyle kullanırsanız olması gerekenden fazla yıpratırsınız motoru,daha çok yakar ve bakım masraflarınız artar.

|
    |
    |

Yetersiz yaglama sonucu motor yipranir kompresyon kaybı yasanir ilerleyen donemde dedikleri gibi performansta dusus yasanir.

HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
sohbet
e-ticaret
Lastik Fiyatları
haberler
üniversite
Blogio
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,344
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.