Şimdi Ara

Aracı satıp Altın almak mı Faize yatırmak mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
1
Favori
5.608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Böyle bir şey yapma düşüncesindeyim. Sizce mantıklı mı arkadaşlar ? 120 bin tl ye falan satmayı düşünüyorum.

Edit : Aracı 124 bin tl' ye sattım arkadaşlar. 120 bin tl' yi şimdilik günlük faize koydum. Tekrar araba alacağım. O zaman kadar faizde dursun diyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Alim -- 12 Kasım 2020; 17:22:46 >

• Bazı arkadaşlar belli zamanlarda aldiklari arabanin zaman icindeki deger artisi ile altinin deger artisini karsilastirmis ancak bir seyi gozden kaciriyorlar. Arac icin o surec icerisinde ne kadar yakit, vergi, bakim, lastik vs gibi masraf yapmislar o bilgi yok. Dogal olarak bu karsilastirma tamamen yanlis.
    Zaten araba bir yatirim araci degildir, arabaya ihtiyaciniz varsa kullanin yoksa satin bir suru yatirim araci var doviz, menkul kiymetler vs.

Sizin hesabınızda da şöyle bir hata var. Araç her ne kadar yatırım aracı değil olarak görseniz, farzedelim o amaçla aldınız.

Yakıt masrafın varsa demekki aracı kullanıyorsun bunu tabiki altıan göre hesaba katmayacaksın yada hesaba kattın o zaman aracı kullanmayacaksın yakıt masrafın olmayacak.

Yatırım amacıyla alınsa bile kullanmadan sadece aracı bekleterek yatırım yapacak kimse 1 sene boyunca aracını yatırmaz orta süreli bir yatırım olduğu için ne ilk yıl bakımına para verirsiniz nede lastiğine.

Herşeyi en üst kısımdan hesaplayıp 1 yıl beklettiğimizde bile masraf, MTV + Kasko + Sigorta + Bakım (Ki yürümeyecek araca kimse kasko yaptırmaz ama hadi biz yaptıralım). Bunlarında en baba tutacağı 6000 liradır.

Altın alırken ödenen vergi hala %1 değil sanırım ama benim araç aldığım dönemde %1di. Onun masrafıda 3500 liraydı zaten.

Araba ne yazıkki bizim ülkemizde yatırım aracıdır.

• neden böyle bir şey yapmayı düşünüyorsun?

hadi diyelim satıp altın aldın, 1 sene bozdurmadan bekledin ve 1 sene sonra paran 240 bin TL oldu. 1 sene sonra 240 bin TL ile ne yapacaksın?

• quote:

Orijinalden alıntı: mahmut_emmi

neden böyle bir şey yapmayı düşünüyorsun?

hadi diyelim satıp altın aldın, 1 sene bozdurmadan bekledin ve 1 sene sonra paran 240 bin TL oldu. 1 sene sonra 240 bin TL ile ne yapacaksın?

Eee TL olarak dursa sürekli ziyan ama ?

• 242 gram altın alirsin
    600 e çıksa bile 145 bin liran olur.
    Ha alıp 3 yil beklerim dersen yap

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Alim

Eee TL olarak dursa sürekli ziyan ama ?

Alıntıları Göster

arabanı satma kullanmaya devam et.

• @Jocker35 Ben çeyrek düşünmüştüm ama gram da olur. Peki altınları kuyumcudan mı alayım ?

@mahmut_emmi Araç babamın altında, eşşek gibi kullanıyor güzelim Civic'i. Piyasası varken elden çıkarayım diyorum. Arabama acıyorum yeminle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Alim -- 27 Ekim 2020; 16:26:40 >
  • The Alim kullanıcısına yanıt

Dünya malı be hocam babanız da binsin, sizde binin güzel günlerde eskitin gitsin. Her zaman para yapar o konuda şüpheniz olmasın..

• quote:

Orijinalden alıntı: The Alim

@Jocker35 Ben çeyrek düşünmüştüm ama gram da olur. Peki altınları kuyumcudan mı alayım ?

@mahmut_emmi Araç babamın altında, eşşek gibi kullanıyor güzelim Civic'i. Piyasası varken elden çıkarayım diyorum. Arabama acıyorum yeminle.

o zaman paranın tamamını altına yatırma.

altın, dolar ve euro olarak paylaştır. corona aşısı bulunursa altında gevşeme olabilir. YTD.  

• The Alim kullanıcısına yanıt

Devletten alırsan gram başına yuzde 10 vergi var.Su anki fiyatla 5 lira .Satarken de ayni tutarı veriyorsun

Kuyumcu da bu işin farkında olduğu için altın alırken 5 lira fazlasına satıyor sana.Ama fark su satarken kuyumcu kesinti yapamıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Acil ihtiyaç yoksa pandemi bitene kadar arabanızı satmayın. Kuru görüyorsunuz uçuyor. Sattığınız para altında da olsa otomobil fiyatlarının altından çok daha fazla yükselmesi muhtemel.

Ben geçen sene hanıma i20 alayım diyordum 70-80 i20ye verilir mi dedim Allah belamı verdi şimdi aynı araç 150  . Bu getiriyi ne altın ne döviz getirdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jocker35

Devletten alırsan gram başına yuzde 10 vergi var.Su anki fiyatla 5 lira .Satarken de ayni tutarı veriyorsun

Kuyumcu da bu işin farkında olduğu için altın alırken 5 lira fazlasına satıyor sana.Ama fark su satarken kuyumcu kesinti yapamıyor.

Yani kuyumcudan mı alayım ? Tam anlayamadım ?

• 2018 yılı Aralık ayında altın sattım 40bin liraya linea aldım. 2020 yılı Ağustos’ta lineayı 78e sattım. Altın olarak elimde kalsa hesaplamıştım 63 civarı birşey oluyordu. Ordan anlayın işte piyasayı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkanick -- 27 Ekim 2020; 16:35:24 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hayin evlat babasının altındaki arabaya göz dikmiş  (Ufak bir latife umarım ciddiye almazsınız diyerek devam ediyorum )

Altına binip gidilmez edilmez ayrıca altın arabanın kazandırdığını şu süreçte kazandırmadı bizzat test edildi onaylandı şahsım tarafından ( Üstelik Gram 30 liraya yakın artmıştı araç üzerine 45 bin koydu o süreçte sonra %80 lik dilime girerek 100 bin lira para kazandırdı(!). Altın ise bu süreçte geriye saydığı zamanlar oldu ve eski durumunu yeni yeni geçmeye başladı. O süreçte altında beklenseydi altının üstüne binemeyeceğiniz içinde arabasız kalma durumlarıda olası ne yazıkki.

Ekşisözlükle bir hesap tutuyordum bende sizin hesap. Yaklaşık 696 gram altın almak yerine araç almayı tercih ettim. 1 sene sonunda hangisi daha çok kazandırmış yazacaktım. ara arada güncelliyordum araç hertürlü fazla kazandırmıştı cok kısa olan süreçte. Sonra hesap uçurulunca bizim hesapta yalan oldu.

Ama ben şahsen arabadan yanayım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Uza -00-

Hayin evlat babasının altındaki arabaya göz dikmiş  (Ufak bir latife umarım ciddiye almazsınız diyerek devam ediyorum )

Altına binip gidilmez edilmez ayrıca altın arabanın kazandırdığını şu süreçte kazandırmadı bizzat test edildi onaylandı şahsım tarafından ( Üstelik Gram 30 liraya yakın artmıştı araç üzerine 45 bin koydu o süreçte sonra %80 lik dilime girerek 100 bin lira para kazandırdı(!). Altın ise bu süreçte geriye saydığı zamanlar oldu ve eski durumunu yeni yeni geçmeye başladı. O süreçte altında beklenseydi altının üstüne binemeyeceğiniz içinde arabasız kalma durumlarıda olası ne yazıkki.

Ekşisözlükle bir hesap tutuyordum bende sizin hesap. Yaklaşık 696 gram altın almak yerine araç almayı tercih ettim. 1 sene sonunda hangisi daha çok kazandırmış yazacaktım. ara arada güncelliyordum araç hertürlü fazla kazandırmıştı cok kısa olan süreçte. Sonra hesap uçurulunca bizim hesapta yalan oldu.

Ama ben şahsen arabadan yanayım.

Araba benim, ben de şirket aracı var diye peder beye verdiydim. Adam güzelim arabayı öyle bir kullanıyor ki sanki çöp kamyonu. Hiçbir bakımını yapmaz beni bekler al yaptır gel der hep. Ben de geçen kızdım telefonda satacam arabayı 120 ye dedim. Mahalleden biri de hemen para hazır diye atladı.

Honda civic 1,6 2007

Altın almak istememdeki amaç birikim yapmak aslında. Bugün altın alayım yarın satarım değil en az 1 sene dursun altında.

Geçen ocak ayında banka müdürü ile bu konuda konuştuk. O zaman bana 20 bin faizsiz masrafsız kredi vereyi onunla altın al burada dursun dediydi. Almadım. Yolda gördüm de konuştuk bankaya kadar eğer alsaydın şimdiye en az 40 bin karın olurdu dedi. Şimdi alayım dedim al dedi.

Biraz daha araştımak lazım. Ekonomisi süper ülkede yarın ne olacağı belli değil maalesefff...

• Bazı arkadaşlar belli zamanlarda aldiklari arabanin zaman icindeki deger artisi ile altinin deger artisini karsilastirmis ancak bir seyi gozden kaciriyorlar. Arac icin o surec icerisinde ne kadar yakit, vergi, bakim, lastik vs gibi masraf yapmislar o bilgi yok. Dogal olarak bu karsilastirma tamamen yanlis.
    Zaten araba bir yatirim araci degildir, arabaya ihtiyaciniz varsa kullanin yoksa satin bir suru yatirim araci var doviz, menkul kiymetler vs.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HunterInTheNight

Bazı arkadaşlar belli zamanlarda aldiklari arabanin zaman icindeki deger artisi ile altinin deger artisini karsilastirmis ancak bir seyi gozden kaciriyorlar. Arac icin o surec icerisinde ne kadar yakit, vergi, bakim, lastik vs gibi masraf yapmislar o bilgi yok. Dogal olarak bu karsilastirma tamamen yanlis.

Arabayı eskitmekten başka bir şeyi yok adamın. Benzinli araç cayır cayır yakıyor. Vergisi bakımı servisi kışlık lastikleri otoparkı ıvırı zıvırı derken dünyanın parası gidiyor. Gidilecek yere yayan gidebilir. En uzak ve sık gittiği yer ziraat bankası oraya da saat başı dolmuş var 5 tl.

Dediğiniz gibi bunları da hesaba katmak gerek. Hazır alıcısı varken elden çıkarayım yatırım amaçlı kullanayım diyorum.

• HunterInTheNight kullanıcısına yanıt

Sizin hesabınızda da şöyle bir hata var. Araç her ne kadar yatırım aracı değil olarak görseniz, farzedelim o amaçla aldınız.

Yakıt masrafın varsa demekki aracı kullanıyorsun bunu tabiki altıan göre hesaba katmayacaksın yada hesaba kattın o zaman aracı kullanmayacaksın yakıt masrafın olmayacak.

Yatırım amacıyla alınsa bile kullanmadan sadece aracı bekleterek yatırım yapacak kimse 1 sene boyunca aracını yatırmaz orta süreli bir yatırım olduğu için ne ilk yıl bakımına para verirsiniz nede lastiğine.

Herşeyi en üst kısımdan hesaplayıp 1 yıl beklettiğimizde bile masraf, MTV + Kasko + Sigorta + Bakım (Ki yürümeyecek araca kimse kasko yaptırmaz ama hadi biz yaptıralım). Bunlarında en baba tutacağı 6000 liradır.

Altın alırken ödenen vergi hala %1 değil sanırım ama benim araç aldığım dönemde %1di. Onun masrafıda 3500 liraydı zaten.

Araba ne yazıkki bizim ülkemizde yatırım aracıdır.

• Bu arada faiz %25lere çıkmadan faizi hiç düşünmeyin bile. Altın ve araba arasında bir karara varmalısınız.

• altın yükseliyorda arabanın değeri yükselmiyor mu sanki yanlış düşünüyorsun...

• Hocam en başından desene "bende şirket aracı var. Kendi arabamı babama verdim. O da hor kullanıyor" diye. Ben de kendi arabanı sırf yatırım olsun diye satıp altın alacaksın sandım. Altında araç varsa hiç çekinme sat, altın ve dolara yüklen.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.