Şimdi Ara

ARAÇ SOLLAMA TAKINTISI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
39
Cevap
0
Favori
1.643
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uzun zamandır bana sıkıntılar yaşatan takıntıdır.
    Seyir halinde giderken,Sollamaya çıktığımda ecel terleri döküyorum.Sebebi ise şu; Solladığım araç benim üstüme doğru gelir mi??
    Özellikle kamyonlarda ve tırlarda daha şiddetli yaşıyorum bu korkuyu..Yanlarından geçerken refüje mi yanaşsam?Hızlanıp daha kısa sürede mi geçsem?Ya da fren sıkıp arkasında mı kalsam kararsızlıklarını yaşıyorum.Bu da ciddi anlamda daha tehlikeli,kötü ve riskli araç kullanmama sebep oluyor.
    Bu yüzden trafikte bunun gibi takıntısı olup ta bundan kurtulan arkadaşlar var mı?Varsa nasıl kurtuldular?
    Cevaplarınızı esirgemezseniz çok memnun olurum.Saygılar..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kornayla bir dıt sesi ile uyarın sollama yapacağınız aracı. Kaç yıldır araç kullanıyorsunuz bilmiyorum ama eğer trafikte yeniyseniz zamanla direksiyon hakimiyetiniz geliştikçe azalıyor bu tip korkular. Kazasız sürüşler

• Korkmanıza gerek yok adam zaten aynadan seni görüyor üstüne gelmeye çalışmaz sollamaları ne kadar hızlı yaparsan okadar rahat edersin. Ha tırlara birsey diyemem bi defasinda tam sollarken üstüme cıkıyordu 120 km hızla dip fren yaptim anca kurtardim , ondan tirlara belli olmuyor. Ama otomobillerden korkmana gerek yok adam goruyor seni sinyalini ver yanindan gec git. Zamanla sollaya sollaya hic tedirgin olmazsin.

• Büyük araçların yanından geçerken mümkün olduğunca en seri şekilde geçmeye çalışın. Bazen Kör noktasında kalıyoruz bazende kör şoföre denk geliyoruz. Üstümüze gelip gelmediği için ön tekerlerinin bastığı yeri göz ucuyla kontrol ederek geçin. Baktınız çizgiye iyice yaklaşıtı, çok kısa olarak 2-3 kere kornaya dıtlatın. Sağır veya dalgın değilse uyarı için yeterlidir.

• Aracınız 1.4 T Astra ise zaten kamyon sollarken sıkıntı yaşamazsınız. Dikkatli olun ama stres yapmaya gerek yok. Kamyonun önü ve sizin sollarken kullanacağınız şerit boşsa kamyondan daha hızlı giderek önüne geçeceksiniz bir sıkıntı yok. Dikkat edeceğiniz ayrıntılar: Sollamadan önce mutlaka sinyal verin, önünüzdeki aracın dibine girmeyin, sollayacağınız şeritte karşıdan araç gelmediğine emin olun, virajlara gelirken, virajı dönerken ve karşıdan araç gelip gelmediğine emin olmadığınız durumlarda sollamaya kalkmayın. Sollayacağınız aracın da önünün açık olması gerekir, eğer öndeki aracı yakın takip ediyorsanız araya giremez ikinizi de tehlikeye sokarsınız. Sollama yapacaksanız hızlanmanız gerekir. Bunun için vites düşürmek de idealdir. Eğer kendinize güvenmez ya da sollamak için ideal durum olmadığını düşünüyorsanız ve arkadan gelen dingo korna ve selektörle sizi taciz ediyorsa önünüzdeki kamyonla aranızda arkadan gelecek araç için mesafe bırakın ve emniyet şeridine girmeden hafif sağa yanaşın öteki araca yol verin. O basıp gittikten sonra uygun bir zaman geldiğinde tekrar denersiniz. Unutmayın hiç bir yol sonsuza dek tek şerit gitmez. İlla ki yol bir noktada genişler. Biraz zaman kaybedersiniz ama canınız daha kıymetli.

• quote:

Orijinalden alıntı: ibrahimeltem

kornayla bir dıt sesi ile uyarın sollama yapacağınız aracı. Kaç yıldır araç kullanıyorsunuz bilmiyorum ama eğer trafikte yeniyseniz zamanla direksiyon hakimiyetiniz geliştikçe azalıyor bu tip korkular. Kazasız sürüşler

Hocam asıl sıkıntı orda zaten.14 yıllık ehliyetim var.Ve bu süre içinde bi-fiil araç kullanıyorum.Bu takıntı 6 aydan beri var.

• yıllardır şehir içinde araç sürdüğüm için sollama yapmadım, nasıl bir şey unuttum sanırım
  • sollamaya çıktığınız şeritte karşıdan araç gelme ihtimali yoksa korkmayın, korna sellektör ile uyarın garanti olsun zamanla alışırsınız...
  • Uzun yollarda sollama yaparken Uzunluk bir kez yakılır, ne olursa olsun, adam fark etmez seni önüne köpek felan çıkar, sol şerit boş sanar kırar. Her zaman selektörü çakmakta fayda var, ben genelde otobüs kamyon türü araçları sollarken 1-2 kez selektör yaparım..

Şehir içinde de sağ şeritte bekleyen araç olunca veya direksiyonu sol şeride doğru kırmış bekleyen araç, yanından geçerken 1 kez kornaya dıt diye basarım hiç belli olmaz.. Ne insanlar var abi, adamlar aynaya bakmadan çıkıyor..
  • 9FiestaM6 kullanıcısına yanıt
    İstanbul'daki araçların aynaları matlaşmış, sinyalleri de bozuk sanırım ya da amazon ormanlarından getirilmiş maymunlara arabayı ilerletmeyi öğretmişler. Yoksa bu kadar saçmalık akılla, mantıkla açıklanacak gibi değil. Dün arkadaşlarımla bir yere gittik gece 11:30'da, 0.30'da da döndük, sırayla arkadaşları bıraktık. En soldan en sağa son anda giren mi ararsınız, sol şeritte ABS devreye girecek şekilde fren basıp geri gideni mi ararsınız, sokak aralarında arabayı savuran(yanmala, drift falan değil, aracı resmen savuruyorlar) mı ararsınız, yol ayrımının ortasına kadar çıkmış arabayı park eden mi ararsınız, sinyal vermek yerine camdan koluyla hareket yapan mı ararsınız, kırmızı ışıkta beklerken sellektör yapan mı ararsınız, yeşil ışıkta ruj süren bayan şoföre korna basınca arabayı iki şeridi ortalayıp duran mı ararsınız... Hepsi var. Mahalle arasında ufacık arabaları park edemedikleri için yolumuz uzadı onu yazmayı unutuyordum. VW Polo gibi küçük bir aracı kaldırıma yarım metre uzaklıkta park etmek ne kadar zor olabilir ki? Bunlara kim ehliyet veriyor arkadaş? Hadi bir şekilde ehliyeti aldılar, sonra denetim de yok. Ancak radarları gizlesinler, birden 110'dan 50'ye düşürsünler hızı, ceza kesip para toplasınlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: caldexter

Aracınız 1.4 T Astra ise zaten kamyon sollarken sıkıntı yaşamazsınız. Dikkatli olun ama stres yapmaya gerek yok. Kamyonun önü ve sizin sollarken kullanacağınız şerit boşsa kamyondan daha hızlı giderek önüne geçeceksiniz bir sıkıntı yok. Dikkat edeceğiniz ayrıntılar: Sollamadan önce mutlaka sinyal verin, önünüzdeki aracın dibine girmeyin, sollayacağınız şeritte karşıdan araç gelmediğine emin olun, virajlara gelirken, virajı dönerken ve karşıdan araç gelip gelmediğine emin olmadığınız durumlarda sollamaya kalkmayın. Sollayacağınız aracın da önünün açık olması gerekir, eğer öndeki aracı yakın takip ediyorsanız araya giremez ikinizi de tehlikeye sokarsınız. Sollama yapacaksanız hızlanmanız gerekir. Bunun için vites düşürmek de idealdir. Eğer kendinize güvenmez ya da sollamak için ideal durum olmadığını düşünüyorsanız ve arkadan gelen dingo korna ve selektörle sizi taciz ediyorsa önünüzdeki kamyonla aranızda arkadan gelecek araç için mesafe bırakın ve emniyet şeridine girmeden hafif sağa yanaşın öteki araca yol verin. O basıp gittikten sonra uygun bir zaman geldiğinde tekrar denersiniz. Unutmayın hiç bir yol sonsuza dek tek şerit gitmez. İlla ki yol bir noktada genişler. Biraz zaman kaybedersiniz ama canınız daha kıymetli.

Evet hocam araç Astra 1.4T.Hızlanma konusunda bir sıkıntım yok.Sıkıntı sadece kaza yapma korkusu..
    Önceden, değil araç sollama korkusu,viraja yüksek süratte girsem bile sorun yoktu..ama şimdi psikolojik anlamda araç Üstüme gelir mi?Bu araç bu virajı alabilir mi psikolojisindeyim.

• Firaristt F kullanıcısına yanıt
    ama hocam bütün bunları kontrol etmek gerekirse çorbaları kim ne zaman içecek?
  • SEMOZA45 kullanıcısına yanıt
    Basınızdan bir olay gecti mi hocam?Ya da yakın Zaman'da çocuk sahibi oldunuz mu ? Genellikle bu tur durumlarda korkulur.Misal arabanın içinde ailem var iken bende tedirgin oluyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: 9FiestaM6

Uzun yollarda sollama yaparken Uzunluk bir kez yakılır, ne olursa olsun, adam fark etmez seni önüne köpek felan çıkar, sol şerit boş sanar kırar. Her zaman selektörü çakmakta fayda var, ben genelde otobüs kamyon türü araçları sollarken 1-2 kez selektör yaparım..

Şehir içinde de sağ şeritte bekleyen araç olunca veya direksiyonu sol şeride doğru kırmış bekleyen araç, yanından geçerken 1 kez kornaya dıt diye basarım hiç belli olmaz.. Ne insanlar var abi, adamlar aynaya bakmadan çıkıyor..

Hocam Haklısınız sanki en mantıklısı selektör yapıp korna çalmak..

• quote:

Orijinalden alıntı: trktlh

Basınızdan bir olay gecti mi hocam?Ya da yakın Zaman'da çocuk sahibi oldunuz mu ? Genellikle bu tur durumlarda korkulur.Misal arabanın içinde ailem var iken bende tedirgin oluyorum.

Evet hocam geçti.Tırı sollamaya çıkmışken,tır birden benim şeridime girip beni sıkıştırdı.Fren yaptım.Yapmasaydım refüjle tır arasında sıkışıp kalacaktım.
    Bir de hanım faktörü var tabii kiÇok hızlısın,Karşıdan geleni görüyor musun?Bu araç üstümüze mi geliyor?Vs..Psikolojiyi etkiledi..

• bi korna bi selektör ondan sonra çık sollamaya, eğer öndeki acaip hareketler yapıyorsa sollamamak daha iyi
  • quote:

Orijinalden alıntı: SEMOZA45

quote:

kornayla bir dıt sesi ile uyarın sollama yapacağınız aracı. Kaç yıldır araç kullanıyorsunuz bilmiyorum ama eğer trafikte yeniyseniz zamanla direksiyon hakimiyetiniz geliştikçe azalıyor bu tip korkular. Kazasız sürüşler

Hocam asıl sıkıntı orda zaten.14 yıllık ehliyetim var.Ve bu süre içinde bi-fiil araç kullanıyorum.Bu takıntı 6 aydan beri var.

Peki 6 ay önce araç değişikliği yaptınız mı? ya da gene 6 ay önce felan kaza yaptıysanız psikolojik bir etken de olabilir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: SEMOZA45

quote:

Peki 6 ay önce araç değişikliği yaptınız mı? ya da gene 6 ay önce felan kaza yaptıysanız psikolojik bir etken de olabilir.

Hocam üst mesajda sebep olabilecek nedenleri anlattım.Aracı alalı 2 seneye yakın oldu

• Otomobiller için değilde kamyon ve tırlar için sollamaya başlarken selektör alışana kadar işinizi görür.Zaten zamanla alışırsınız.
    Ayrica ne kadar çok heyecan yaparsanız o kadar çok hata yaparsınız.Her zaman derim,rahat olun ama dikkatsiz olmayın.

• SEMOZA45 kullanıcısına yanıt
    Hanım faktörü olmasaydı olayı daha hızlı unutabilirdiniz
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.