Şimdi Ara

Araç seyir halindeyken birdenbire neden durur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
1.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Seyir halinde giden Nissan Qashqai marka araç, birdenbire neden durur?

Babamlar İstanbul'dan dün gece yola çıkıyorlar ve yaklaşık 700 km yol gidiyorlar. Buraya kadar hiçbir problem yok. Sonrasında bir istasyonda araca yakıt alıyorlar ve araç 20 km gittikten sonra seyir halindeyken duruyor. Anahtarı çevirdiği zaman ise marş basmıyor; ses geliyor ancak araç çalışmıyor.

Kuvvetle muhtemel yakıttan kaynaklandığını düşünüyoruz. Çünkü 700 km boyunca hiçbir problem çıkarmayan araç, yakıt aldıktan hemen sonra seyir halindeyken neden dursun?

Yakıt istasyonundaki kişilerle görüştük ve fişte yazdığı üzere araca yanlış yakıt koyulmamış. Bu durumda yakıtın kötü veya pis olabileceği fikri aklımıza geldi. Bu konuda bilgi sahibi olmadığımız için pek emin de değiliz.

Bu arada araç 2012 model. Ciddi bir problem olsa, araç ekranında bunu göreceğimizi düşünüyoruz. Araç ekranında ise hiçbir arıza / uyarı işareti yok. Multimedya sistemi, camlar, farlar vb. hepsi çalışıyor. Zaten aracın tüm bakımlarını geçtiğimiz hafta yaptırmıştık.

Bu problem neden kaynaklanıyor olabilir? Bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok memnun olurum.

Bu arada konuyu yanlış yere açmış olabilirim. Kusura bakmayın.

• Dediğiniz gibi yakıttan da olabilir, anlık ateşlemeyi kesip tesadüfen denk gelmiş de olabilir.

Sırasıyla; yakıt, ateşleme sistemi, krank mili sensörünün kontrol edilmesi gerekir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • anaconda41 kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim. Kasko ile iletişim sağlayarak aracı en yakındaki oto sanayiye çektirdik. Problem aracın triger setindeymiş sanırım. Triger setlerinin ise 60.000 km ile 100.000 km aralığında değiştirilmesi tavsiye ediliyormuş. Şaşırdık açıkçası. Fiyat olarak da 1000 TL gibi bir fiyat söylemişler. Umarım problem çözüme kavuşur da daha fazla uğraştırmaz.
  • porzgoretbey kullanıcısına yanıt
    Triger seti hareket halinde koparsa modern bir motorda 1000 lira ile kurtarmak imkansız gibi. Tavsiyem yetkili servise çektirmeniz. Sensör hatası gibi bir şey olabilir.
  • Bakımlarını yaptırdığn yeri degistiemeni öneririm. Bakarken hiç mi anlamamış

• Qq 1.5 dizellerde Renault’un dci motoru var. Renaultlarda 80 bin km de bir değişir triger seti. Qq de de öyle. Triger koptuysa ve babanız da marsi çevirdiyse 1000 tl ile kurtulmanız imkansız

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • azizerkan07 A kullanıcısına yanıt
    Araç 80.000 kilometrede. Daha önce triger setinde herhangi bir değişiklik yapılmamış. Bir yandan aracın böyle bir arıza yaşaması normal gibi geliyor...

Araç şuan bir Anadolu şehrinde serviste yatıyor. Usta, araca servis yerinde kısa bir süre bakmış ve arızanın triger kayışında veya triger setinde olduğunu söylemiş. Hafta sonu servis kapalı olduğu için de yarın işlemlere başlayacakmış.

Nissan'ın en yakın yetkili servisiyle aracın şu an bulunduğu konum arasında bayağı bir mesafe var. Bu nedenle böyle bir yönteme başvurduk.
  • Aynı olay benim başıma 2.5 dizel Hilux'te Medine'den Cidde'ye giderken gelmişti. Sorun bozulan mazot pompasıydı. İkinci elde dahi çok pahalı bir parçaydı, mecbur aldım... Sıfırı 6000 riyaldi, ben sıfırlanmış ikinci el parçayı aldım, işçilik dahil 1300 riyal tutmu?tu.

Ama açıkçası triger çok saçma geldi. Triger sorununda araç çalışmaz hale geldiyse bir yerler kırılmıştır gibime geliyor. Umarım çok basit bir sorundur ve hızlıca hallolur...

• quote:

Orijinalden alıntı: porzgoretbey

Araç 80.000 kilometrede. Daha önce triger setinde herhangi bir değişiklik yapılmamış. Bir yandan aracın böyle bir arıza yaşaması normal gibi geliyor...

Araç şuan bir Anadolu şehrinde serviste yatıyor. Usta, araca servis yerinde kısa bir süre bakmış ve arızanın triger kayışında veya triger setinde olduğunu söylemiş. Hafta sonu servis kapalı olduğu için de yarın işlemlere başlayacakmış.

Nissan'ın en yakın yetkili servisiyle aracın şu an bulunduğu konum arasında bayağı bir mesafe var. Bu nedenle böyle bir yönteme başvurduk.
    Kitapçıkta yazması lazım 5nyıl yada 80 bin km ama risk alınmadan triger değiştirilmeliydi nissan forumunda kayış kopmuştu bir arkadaşın servise daha önce değiştirelim diye söylenmesine karşın servis değiştirmeyip yola çıkınca kayış kopuyo 8 bin lira masraf çıkmıştı moral bozmak istemem ama çok geç kalmış olabilirsin 1000 liraya kurtulmaz gibi geliyo bana inşallah triger mefta değildir yetkiliye çekyirmenizi tavsiye ederim zor günler sizi bekliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defiant82 -- 22 Temmuz 2018; 14:50:45 >

• arabasever33 A kullanıcısına yanıt
    Araç İstanbul'dan çıkarken kilometresi 79.200 civarıydı. Muhtemelen 80 bin kilometreyi gördü. Siz, "Renaultlarda 80 bin km de bir değişir triger seti. Qq de de öyle" deyince bayağı şaşırdım. Bu kadarı tesadüf sanırım. :)

Az önce tekrar görüştüm. Problem büyük ihtimalle triger kayışındaymış. Eğer problem triger kayışındaysa olması gereken fiyat nedir? Bir bilginiz var mı?
  • aynı problemi bende yaşadım.. triger setine baktır diyecektim ki.. zaten sorunu bulmuşlar.. yakıt kötü olsa aracın en fazla performansı düşer bir anda.. triger seti dağılmış olabilir.. ve dediğin araçta bunu 1000 lira ile kurtarmak imkansız gibi birşey.. benim aracım fiat doblo 1.3 multijet ben 3.500 lira masraf yaptım aynı olay benim başıma geldi..
  • quote:

Araç İstanbul'dan çıkarken kilometresi 79.200 civarıydı. Muhtemelen 80 bin kilometreyi gördü. Siz, "Renaultlarda 80 bin km de bir değişir triger seti. Qq de de öyle" deyince bayağı şaşırdım. Bu kadarı tesadüf sanırım. :)

Az önce tekrar görüştüm. Problem büyük ihtimalle triger kayışındaymış. Eğer problem triger kayışındaysa olması gereken fiyat nedir? Bir bilginiz var mı?
    Tesadüf değil aynı motor dci ondan aynı km diye belirtilmiş yukarda

• sarkihalindekal kullanıcısına yanıt
    Güzel temenniniz için teşekkür ederim. Şu an tek istediğimiz çok fazla masraf olmaması. Ancak forumdaki arkadaşlarımızın dediğinden yola çıkarsak 1000 TL gibi bir fiyat mümkün gözükmüyor. Benim anlamadığım ise usta neye binaen 1000 TL dedi? Eğer triger seti dağılmışsa ve bu gerçekten çok masraflıysa 1000 TL dememesi gerekirdi. Belki de triget seti dağılmamıştır... Her şey yarın netleşecek. İnşallah sorunsuz ve uygun bir şekilde halledebiliriz.
  • quote:

Güzel temenniniz için teşekkür ederim. Şu an tek istediğimiz çok fazla masraf olmaması. Ancak forumdaki arkadaşlarımızın dediğinden yola çıkarsak 1000 TL gibi bir fiyat mümkün gözükmüyor. Benim anlamadığım ise usta neye binaen 1000 TL dedi? Eğer triger seti dağılmışsa ve bu gerçekten çok masraflıysa 1000 TL dememesi gerekirdi. Belki de triget seti dağılmamıştır... Her şey yarın netleşecek. İnşallah sorunsuz ve uygun bir şekilde halledebiliriz.
    usta müşteri kaçmasın diye 1000tl diyor dükkanı açsın 5000tl olacak bu kadar saf olmayın.

triger koptu oldu değiştirelim 250tl yok öyle bir dünya

• quote:

usta müşteri kaçmasın diye 1000tl diyor dükkanı açsın 5000tl olacak bu kadar saf olmayın.

triger koptu oldu değiştirelim 250tl yok öyle bir dünya

• porzgoretbey kullanıcısına yanıt
    Umarım çok fazla tutmaz. Ancak söyle bir durum var. Normalde 80 binde değişecek parça direk 80 binde sorun çıkarmaz. Tolere km’si vardır yanı 90 bin veya 100 bine kadar gidebilir ancak sizin aracınız 2012 modeldi yanı 5 yılını da doldurmuş o yüzden trigerin değişimi gerekliydi geçen yıl km farketmeksizin. Yine de siz aracı güvendiğiniz bir ustaya götürmeye Çalışın çünkü yol üstündeki ustalar hiç acımazlar fiyat konusunda. Tekrar geçmiş olsun

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Herkes triger demiş de, mazot pompasının su koyvermiş olması da bir ihtimal. Triger olsa marş çevirdiğinizde normal marş sesi gelmezdi zaten, çok daha acı bir ses gelirdi.
  • quote:

Uyanık olmanı senden izin alınmadan işlem yaptırmamanı tavsiye ederim. Trigerde oluşan hasar piston ve supapların birbirine girmesi demek. Beraberinde egzantirik ve onunla ilişkili olan parçaların da hasar alması ihtimali var.

Sorun ya triger değil usta oyalıyor yada triger ama masrafı sizden saklıyor. Ben iyi kazıklar yedim hem de teorik bilgim ustalardan daha iyi olmasına rağmen iyi bilirim. Canının yanmaması için dikkatli ol, hatta çektir aracı başka biryer baksın. Çekici ne alır bilmiyorum ama hem doğru işlem hem de daha ucuza kurtarma ihtimalin olur. Hele hele tanıdık ustan varsa hiç bekleme. Aşama aşama olanları bizlerle payla? elimizden geldiğince yardımcı olalım...

• sarkihalindekal kullanıcısına yanıt
    Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Araya birkaç tanıdık usta soktuk. Onlarda usta ile iletişim halindeler. Sorunun triger setinde veya kayışında olduğu kesin. Bugün aracı inceleyerek bizimle bilgi paylaşımında bulunacaklar. Gelişme oldukça sizleri de buradan haberdar edeceğim.
  • şeherlerarası yoldaki istasyonlara güven olmuyor

istanbulda lpg yi fulledim

120 km sonra otobandan çıktığımda yol üzerinde bir daha bulamam diye 2,89 liradan tekrar depoyu fullemek istedim sadece 1,30 liralık aldı

pompacı tekrar denedi ama almadı başka da pompa yoktu

abi 500 metre ilerideki benzinlikte bizim bir de oradan dene dedi

o benzinlikte de 13 liralık alabildi daha almadı

bu şekilde kütahya ya kadar gittim tekrar depoyu fulledim ve 58 liralık (2,99 tl) alabildim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.