Şimdi Ara

Araç ses Yalıtımı, Yol Sesi, Lastik Sesi, Gürültü İzolasyonu Yapılması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
98
Cevap
25
Favori
120.393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kullanmış olduğum 2009 model Renault Symbol B sınıfı aracı sürerken rahatsız olduğum yol sesi, teker sesi, dişli asfalt gürültüsü gibi araç içine alınan gürültüleri kesmek amacıyla aracı aldığımdan beri aklımda olan yalıtım işini araştırıyordum.

İşin teorik kısmını forumlardan yabancı sitelerden dynamat hushmat gibi markaları uygulayan yerlerin videolarını araştırdıktan sonra bu işin markalı ürünlerle maliyetinin yüksek olacağını anlayıp muadil ürün
    uygulayanların elde ettiği başarılı sonuçlara da rastlayınca cesaretlenip benzer işlemi yapmaya karar verdim.

Kapı ve tavan hariç, bagaj ve yan duvarları, arka koltuk arkası, arka cam önü pandizot altı, yolcu kabini zemini torpido hizasından itibaren 20 cm'lik kendinden yapışkanlı Bitüself malzemesi ile kaplattım.

5 Rulo sarfiyat oldu

Ayrıca bagaja ve zemine "İzocam Armaflex" kapalı gözenekli yanmaz elastik malzeme Bitüself'in üzerine serildi. Aslında firex veya nfaf olsa daha iyi olurdu

Maliyet 5 Rulo Bitüself 200 tl + Armaflex 100 tl +200 tl işçilik toplam 500 tl mal oldu.

Eskiye göre özellikle arka taraftan gelen uğultu sesleri,yol - teker gürültüsü azaldı, araç ses yönünden sınıf atladı diyebilirim.

bitümlü malzemenin sacda oluşan sese etkisi

başka markalı bitümlü malzemenin uygulanmış hali

faydalandığım benzer bir uygulama örneği
    cabin noise, road noise, tire noise

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icon33 -- 24 Ekim 2013; 6:46:58 >

• tek kelime ile süper bir iş çıkarmışsınız ama arabada ne var ne yok sökülmüş sonra satarken başınız ağrımasın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tayfun_aslan

tek kelime ile süper bir iş çıkarmışsınız ama arabada ne var ne yok sökülmüş sonra satarken başınız ağrımasın?

Teşekkürler. Dikkatli ve itinalı sökmeye çalıştık. iki usta ve ben sabah 9 dan 16:00'ya kadar sürekli uğraştık. Soketler pimler tırnaklara dikkat ederek zarar verilmeden sökülüp takıldı göründüğü gibi zor değil. Söküp takmak sabırlı ve itinalı iş yapınca sorun olmuyor. Satarken bir sorun olacağını sanmıyorum. Yurt dışında LEXUS marka araca bile benzer işlemi yapıyorlar. Kapı içlerine yapılmadı müsait zamanda onuda yapmayı düşünüyorum.
    İçindeki sessiz ortam ve tok hissettirmesi yaşanan yorgunluğu ve parasal gideri unutturuyor.
  • Araç vites boşta rölantide ve 80 km civarı hızda dişli asfaltta giderken çektiğim iki ayrı ses kaydı sanırım izolasyonun işe yaradığını gösteriyor.

• Güzel duruyo, tebrik ederim.

ses kaydının iyi olmasıda sevindirici
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muptela

Güzel duruyo, tebrik ederim.

ses kaydının iyi olmasıda sevindirici

Teşekkür ederim. Firex veya Nfaf malzemesi ile kapılara da aynı işlem yapılsa sonuç daha iyi olur.
  • iyi çalışma olmuş.
    dışarıdan çamurluk içlerinede uygulayabilirsen daha iyi olur.
    ben de buna benzer birşey yapmıştım. ön tekerlerden gelen seleri
    kesmek için aracın içinden çok fazla şey yapamıyorsunuz. çünkü ön göğsün
    olduğu yerler çok karışık. o nedenle ön teker davulumbaz içlerine de birşeyler düşünsen çok daha iyi olacaktır.
    kapılarada tabi.
  • nerede yaptırdınız neden böyle bi karar aldınız ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinanusta

nerede yaptırdınız neden böyle bi karar aldınız ...

Camlar ve radyo kapalı iniş aşağı rölantide giderken arabanın uğultusu ve lastik gürültüsü dikkatimi çekiyordu. Önce fark verip model değişsem mi diye düşünüyordum. Yukarıdaki ses kaydını arkadaşlarımın üst model c sınıfı araçlarında da yaptım benzer gürültü onlarda da olunca aracı değişmektense yurt içi yurtdışı forumlardan toparladığım bilgileri tatbik etmeye karar verdim. Temin ettiiğim malzemeleri gözetimim ve tariflerim doğrultusunda döşemecide iki usta ile beraberce 1 tam gün emek vererek uyguladık. Temiz içime sinen bir işçilik ortaya çıktı. Maliyeti de makul oldu.

edit: imlâ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icon33 -- 19 Haziran 2011; 19:06:32 >
  • hocam valla güzel olmuş tebrik ederim aracınız sınıf atlamış resmen sadece ses değil kışın soğukta ısıtmada cok güzel olur ....
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinanusta

hocam valla güzel olmuş tebrik ederim aracınız sınıf atlamış resmen sadece ses değil kışın soğukta ısıtmada cok güzel olur ....

Teşekkür ederim.
  •  Araç ses Yalıtımı, Yol Sesi, Lastik Sesi, Gürültü İzolasyonu Yapılması

Tabana ve bagaja bitüself ve armaflexi uyguladıktan sonra kendinden yapışkanlı 10 mm firex malzemesini de istanbul'da satan bir firmadan (10 m2 kargo dahil 120 tl) sipariş ettim. Bitüself de bitmişti 2 rulo da (kargo dahil 100 tl) ondan sipariş ettim. Temmuz ayında sağ iki kapıya uygulamak için sabahtan döşemeciye arabayı çektim ancak işleri yoğun olduğundan iş başa kaldı akşam kadar ancak sağ iki kapıya bitüself ve kapı panellerine de firex yapıştırıp uyguladım. Sırada sol iki kapı ile ön teker davlumbazları kaldı inşallah müsait bir zamanda onları da yaparım.

clio II hb'deki gibi arka kapıda hoparlör yeri mevcut ancak kablo tesisatı yok bir de kapıdan içeriye toz ve su gelmesini engelleyecek kapı ile panel arasında naylon bariyer yok sadece montaj mastiği ile sızdırmazlık sağlanmaya çalışılmış. Kapıdaki boşluklara pvc veya naylon çekmekte fayda var.

kabinden ve bagajdan gelen yol sesi ve lastik gürültüsü kesilince asıl ses şimdi sürücü tarafındaki yalıtım yapılmayan yerden ve önden geliyor arabadaki sesleri kestikçe ses veren yerler ve motor gürültüsü özellikle 120 ve sonrası hızlarda daha çok kendini belli etmeye başladı önteker davlumbaz üstüne ve motor kaputu altına ve motor arkasındaki ince keçenin arkasına benzer uygulamayı yaparsam daha da iyi olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icon33 -- 22 Temmuz 2012; 18:07:00 >

• http://forum.donanimhaber.com/m_25417123/mpage_68/tm.htm

quote:

Orijinalden alıntı: icon33

...Uzun yolda bir kaç ay önce içten yaptırdığım bitüself ile izolasyonun çok faydasını gördüm.
    Geçen yıl aynı yolu (antalya sahil yolu) gittiğimde sesten ve gürültüden kafam şişmiş ve yol yorgunluğu oluşmuştu. Bu yılki izolasyon sonrası yolculukta o kadar yorulmadım ve gürültü de kalmadı. Daha rahat müzik dinlendi. Daha konforlu yolculuk yapıldı.

Yalıtım öncesi ıslak zeminlerden geçerken gövdeye vuran su sesi rahatsız ederdi. Aynı şekilde stabilize yolda gövdeye vuran taşlarda çok hissedilirdi yalıtım bu tip sesleri de kesmiş oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icon33 -- 12 Şubat 2012; 14:33:35 >

• quote:

Yalıtım öncesi ıslak zeminlerden geçerken gövdeye vuran su sesi rahatsız ederdi. Aynı şekilde stabilize yolda gövdeye vuran taşlarda çok hissedilirdi yalıtım bu tip sesleri de kesmiş oldu.

o su sesi beni deli ediyor, gerçekten çok rahatsız edici
    arabayı bilmeyenlerde hemen bir şaşkınlık oluyor, birşey oldu sanıyorlar, bu ses ne diyorlar.
  • isciligini vermek kaydiyla istanbul anadolu tarafinda bu isciligi yaptirabilecegim yer tavsiye edermisiniz ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: SeKSandDoRT

isciligini vermek kaydiyla istanbul anadolu tarafinda bu isciligi yaptirabilecegim yer tavsiye edermisiniz ...

Würth'ün ürünlerini kullanan firmalar mevcut sahibinden sitesinde ilanları oluyordu fiyatları biraz tuzlu yalnız. 2 bin tl gibi fiyatları vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Benim yaptırdığım gibi malzemeleri önceden temin edip aracın başında durup işçilik kalitesini de kontrol ederek 2 günde herhangi bir döşemeciye uygulatabilirsiniz.

Aracın standart koltuk ve döşeme sökme takma ücreti üzerine bir miktar işçilik ödeyerek işi bitirirsiniz. Bu da yaklaşık 200 tl sökme takma olsa 100 tl de ek işçilik +malzeme o da yaklaşık 500 tl tutar toplamda 800 tl maliyeti olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icon33 -- 24 Ocak 2012; 10:41:38 >
  • edit:tekrar yüklenmiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icon33 -- 12 Şubat 2012; 19:12:06 >
  • Armaflex esas olarak klima kanallarında ısı yalıtımı amaçlı kullanılıyor.

Bitüself 3mm kalınlığında bir yüzü alüminyum folyolu diğer yüzü kendinden yapışkanlı bitümlü bant. Çatılarda su yalıtımı amaçlı kullanılıyor. Araçta titreşim ve rezonans amacı ile kullanılıyor.

Firex esas olarak ses yalıtımı amaçlı su geçirmez yanmaz sünger

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icon33 -- 9 Haziran 2016; 10:23:27 >

• quote:

Armaflex esas olarak klima kanallarında ısı yalıtımı amaçlı kullanılıyor.

Bitüself 3mm kalınlığında bir yüzü alüminyum folyolu diğer yüzü kendinden yapışkanlı bitümlü bant. Çatılarda su yalıtımı amaçlı kullanılıyor. Araçta titreşim ve rezonans amacı ile kullanılıyor.

Firex esas olarak ses yalıtımı amaçlı su geçirmez yanmaz sünger

Elinize sağlık, aynı şehirde olsak, usta parası vermez beraber söker yapardık;)
    2 aydır ben de aynı konuda araştırma yapıyorum, sonunda karar verdiğim
    bitüself bant ve firex i burada görmek beni oldukça memnun etti.
    alzemeleri ucuza temin edeceğimiz bir yer bulduysanız ve paylaşırsanız, sevinirim,
    sessiz yolculuklar

• quote:

Orijinalden alıntı: Akif Turhan

..malzemeleri ucuza temin edeceğimiz bir yer bulduysanız ve paylaşırsanız, sevinirim,
    sessiz yolculuklar

teşekkürler.

bitüselfi btm bayiliği olan bir yerden alabilirsiniz buna praktiker bauhaus vb dahil

http://www.btmpolpan.com.tr/iletisim-bilgileri.html

http://izoder.org.tr/uyelerimiz.asp?Sayfa=3

http://www.as-yapi.com/As-Yapi-Yalitim-Grubu.html

Firex'i ben buradan sipariş verdim nakliyesi 20 tl tutmuştu.
    http://www.adetasyapi.com/

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.