Şimdi Ara

Araç neden devir arttırır ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, 2016 Toyota Hilux aracımızın devir arttırması ile ilgili bir sorum olacak.

Aracın genel durum özeti :
    Araç 2016 yılında sıfır alındı ve şuana kadar 60 bin KM yol yaptı. Tüm bakımları ise zamanında ve yetkili servisinde yapıldı. Herhangi bir arıza da çıkarmadı.
    Aşağıda da sorduğum soru ise araç alındığından beri aklımda desem yalan olmaz.

Soruyu daha açıklayıcı hale getireyim :
    Araç ilk çalıştığında rölanti de 800 - 900 civarı bir devir çeviriyor. Burada sıkıntı yok. Fakat motor sıcaklığı stabil duruma geldikten sonra bir kırmızı ışıkta vs. durulduğunda rölanti devri 1200 civarına çıkıyor. Bu dakikadan sonra sürüş esnasında ki anlık yakıt tüketimi ciddi oranda değişiyor diyebilirim. Bir süre sonra tekrar normale dönüyor, sonra tekrar aynı olayı tekrarlıyor.

Bunun neden olduğunu açıklayabilir misiniz ? Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-51C189DEA -- 6 Eylül 2019; 15:12:58 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Partikül fitresini temizliyordur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beyin gucellemesi isteyebilir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ÖlüyenYörüler kullanıcısına yanıt
    Yani olağan normal bir durum mu bu hocam ?
  • akyurt kullanıcısına yanıt
    Siz neden bu şekilde söylediniz ?
  • Bu tip sorunlar beyinden olabiliyor bizim sirket aracinda da bu tarz problemler vardi guncellemeyle gecti siz baktirin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Dpf temizligi yapıyor olabilir

• Cevaplarınız için teşekkür ederim. DPF temizliği mantıklı geldi ama diğer taraftan beyin konusuna da aklım takıldı. Bir Sonra ki servise gidişimde onu da sorgulayacağım.
  • Devirsiz kullanıyorsanız sürekli dpf temizligine gider araba.

Ayni periyodu yüksek devirde kullanarak yada öncesinde bosta 2500 civarı bi devir 10dk sabit cevirterek deneme yap bakalım.

• Devirsiz kullanıyorsanız sürekli dpf temizligine gider araba.

Ayni periyodu yüksek devirde kullanarak yada öncesinde bosta 2500 civarı bi devir 10dk sabit cevirterek deneme yap bakalım.

• wehrmacht kullanıcısına yanıt
    Genel olarak devirsiz ve sakin sürüyorum çoğunlukla 1700-1800 devirlerde kullanıyorum düz ve rahat yollarda. Dediğinizi denediğim zaman tekrar size yazarım hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-51C189DEA

Genel olarak devirsiz ve sakin sürüyorum çoğunlukla 1700-1800 devirlerde kullanıyorum düz ve rahat yollarda. Dediğinizi denediğim zaman tekrar size yazarım hocam.
    Bu devirde normal yakıt ekonomisi için Hepimiz devirsiz kullanıyoruz.

• Sürüşüne göre olağan. 1700-1800 uzun yolda devirde kullanıyorum demişsin. 500 kmde bir falan uzun yolun 15-20 kmlik kısmını 2500 devir ve üzerinde sabit gitmeyi dene. Sorunun muhtemelen çözülecektir. Şunu ekleyeyim aracın rölantisi yükselip temizliğe başladığında arabayı stop etme. Bırak bitirsin. Yarım kalması da zararlıdır.

• Evet, Dediğiniz gibiymiş bugün yaklaşık 80 km yol yaptım ve elimden geldiğince aracı yüksek devirli kullanmaya çalıştım 2200 devrin altına indirmedim genel olarak, bu sayede bugün hiç rölanti devri arttırma durumu yaşamadım.

Tekrardan teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
  • quote:

Evet, Dediğiniz gibiymiş bugün yaklaşık 80 km yol yaptım ve elimden geldiğince aracı yüksek devirli kullanmaya çalıştım 2200 devrin altına indirmedim genel olarak, bu sayede bugün hiç rölanti devri arttırma durumu yaşamadım.

Tekrardan teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
    Daha temiz yakıt almayada özen göstermen gerekiyor ayrıca bukadar kısa mesafede her seferinde servis moduna alacak kadar is birikmesi normal olamaz.

dikkat et bu şikayetler bi serviste yakalarlarsa eger eğer pişman ederler aman diyim cüzdanı kaptirmayin

Çok iyi öğrenmeden yapmayın ama benim arkadaşım sabunlu şu sanıyorum on taraftan bir cıvata söküp döker sisteme çalıştırıp egzosdan attirir her araca uygunmu emin degilim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wehrmacht -- 8 Eylül 2019; 21:6:41 >
    Hocam BP Ultimate Euro Diesel kullanıyorum değiştirmeli miyim sizce bunu ? Bir de bunu ben bir süre test ederim devirli/devirsiz, kısa/uzun mesafelerde duruma bakarım.
  • quote:

Hocam BP Ultimate Euro Diesel kullanıyorum değiştirmeli miyim sizce bunu ? Bir de bunu ben bir süre test ederim devirli/devirsiz, kısa/uzun mesafelerde duruma bakarım.
    Istasyonu değiştirin bir iki depo dereyi muhakkak. Eksoz çıkışındanda takip edersiniz biriken kurumu isi
    BP iyi bilirim ama istasyondan istasyona değişir.
    Ben aynı miktar disel ile selden en performanslı total ile en uzun yolu gidiyorum
    Deneme listenize ek durduğu yerde motor sıcak ve yükte değilken 2500 gibi sabit devir çevirttirin zaten servisler ilk müdahaleyi böyle yapıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wehrmacht -- 9 Eylül 2019; 3:55:34 >
  • Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

devirsiz kullanım tam tersi daha çok yakıt yaktırıyor o dediğiniz sanırım sadece benzinliler için :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lınc

devirsiz kullanım tam tersi daha çok yakıt yaktırıyor o dediğiniz sanırım sadece benzinliler için :)
    Dizel yada benzinli devir çevirmeden nasıl yakıyor olabilir?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.