Şimdi Ara

araç muayene saçmalığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
830
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • tüvtürk araç muayene istasyonu ile yaşadıklarım.

aracın tüm bakımlarını kendi garajımda kendim yapıyorum. muayeneye sokmadan önce arka akslarda yağ kaçağı olduğunu bildiğim için arka aksları dağıtıp keçe ve contalarını değiştirdiğim yağ kaçağını kestim. ön arka tüm balataları değiştirdim. arabanın ön arka komple fren merkezlerini tamir takımı ile onardım. tüm fren hortumlarını değiştirdim. frenler zımba gibi oldu.
    arabada sorun çıkaracak hiçbirşey yoktu. ben hazır elim değmişken el frenini tamir ettim biraz zayıftı. bide ön teker bilyalarını değiştirdim virajlarda uğultu yapıyordu.

randevu cumartesi günüydü ben 3 saat erken çıktım yola. sonra yanımda nakit olmadığı ve tüvtürkte banka kartı kabul etmedikleri aklıma geldi. tam tüvtürke gelmişken geri döndüm atm armaya çıktım. kestele saptım oralarda gezerken çok bozuk bi yola girdim o yolda motorun sesi birden değişti hemen kenara çekip kaputu açtım. egozozun kırıldığını gördüm.

http://i.hizliresim.com/4roD40.jpg

hemen eve dönüp kaynak atmam gerekiyordu randevuya 1.5 saat kalmıştı. geçen yaz şanzımanı indirmiştim. ozaman egzoz takozlarından tekini söküp geri takmamıştım çünkü yırtıktı iş görmüyordu. yenisinide alacak fırsatım olmamıştı unutmuştum. eve gelip arabanın altına girince egzozun eksik takozdan dolayı kırıldığını farkettim. hemen kaynak attım para çektim parçacıdan takoz aldım egzoza taktım. muayeneye ucu ucuna yetiştim.

muayeneye girdim çıktım ve araç ağır kusurlu olarak kaldı. 1 ay içinde yaptır getir dediler. sebep olarak arka kampanalar yağlı dediler.
    arka kampanalarda yağ kaçağı olduğunu bildiğimi ancak o problemi çözdüğümü gördükleri yağın eskiden kalan yağlar olduğunu anlatmaya çalıştım ancak biz anlamayız dediler. yetkili kim diye sordum içerde bi adamı tarif ettiler gittim oraya adamla konuştum durumu anlattım bana 1 saat sonraya tekrar randevu verdi.

o arada arka kampanaları dıştan güzelce bi solventle sildim tekrar muayeneye girecektim ama girmeden aracı komple bi kontrol edeyim dedim. direksiyon kutusunun civatalarının gevşemiş olduğunu farkettim hemde baya bi gevşekti. elimle çok rahat çevirebiliyordum ucu ucuna tutuyordu sadece gözle görülmeyecek gibi değildi. arka kampananın dışındaki eski olduğu belli kurumuş tozlanmış önemsiz yağdan dolayı muayeneden bırakan tüvtürk daha hayati daha önemli olan direksiyon kutumun gevşek olmasını önemsiz görmüş demekki.
    neyseki yanımda alet çantam vardı onuda sıktım tekrar muayeneye girip geçtim.

toplamda 500 lira civarı vergi borcu 380 lira civarı muayene (cezaları ile birlikte) 90 lira civarıda ruhsatta yer kalmadığı için ödedim. sonuç olarak hiçbirşey değişmedi. güvenliği sağladımı bence hayır. ben zaten freni yapacaktım hazır freni yapmışken muayeneye gireyim mantığıyla girdim. çünkü aracı satmayı düşünüyorum. eğer direksiyon kutumun gevşek olduğunu farketselerdi tamam gercekten işe yarıyormuş derdim. ben tüvtükrün sadece para tuzağı olduğunu düşünüyorum.

Edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muradisdan -- 16 Nisan 2016; 22:49:52 >

• Tüvtürk sayesinde kaç kişi istemeyerekte olsa sıfır lastik alıyor bilseniz.

Kaç kişi aylardır yanmayan fren, sinyal vb lambalarını düzeltiyor?

Kaç kişi zorunlu olarak takograf bakımını yaptırıyor?

İlk aklıma gelenler ve babanın esnaf olmasından bizzat şahit olduklarım bunlar.

Sistemde hatalar olması sistemin işe yaramaz olduğu anlamına gelmez.
  • Tüvtürk sayesinde kaç kişi istemeyerekte olsa sıfır lastik alıyor bilseniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam acaba araç ne ve kaç model? Merak ettim.

• Bende kızıyorum ama bu memlekete bence lazım. Arabaların sadece yakıt ve su koyunca gittiğini sanan, farının yanmadığını bile farketmeyen öküzlerle maalesef aynı trafiği paylaşıyoruz. Muayene olmasa daha beterleri de olurdu sanırım.

Memlekette herkes sizin gibi şoför olsa zaten Tuvtürk'te, muayene denen şeye de gerek olmazdı.
  • Ustasınız galiba...
    Ayrıca kaynak makinesine kadar evinizde olması süper gerçekten.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • En azından şoför üzerinde bir baskısı var. Bu tarz bir muayene olmasa ortalık orası burası arızalı araçlardan geçilmez. Şahsen ben bu baskıyı hissediyorum ve aracı daha sağlam muayeneye sokmaya çalışıyorum.

• Ne arabaymış arkadaş.

• Erkeğe traş,arabaya muayene şart

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • zorunlu muayene olmasa bu bakım tamiratlara bu kadar önem verilecekmiydi? tabiki hayır tavtürk sayesinde bizim şirket araçları hiç değilse senede bi kere bakım yüzü görüyor. bence tavtürk sayesinde yollar daha güvenli sadece muayene ücreti çok pahalı.

• Aracı bende merak ettim taunus ya da broadway falan mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: farks

Tüvtürk sayesinde kaç kişi istemeyerekte olsa sıfır lastik alıyor bilseniz.

araç muayene için lastik kiralayan yerler var. ben muayene fikri aklımda olmamasına ramen geçen yaz 0 lastik aldım. aynı şekilde tam tüvtürkün kapısında ilk yardım çantası ve yangın tüpü kiralıyorlar saati 5 liraydı. kaç tane kiralayan gördüm. hatta taksicinin teki benden emanet ilk yardım çantası tüp istedi suça ortak olmak istemediğim için vermedim. bi çoğuda arkadaşından emanet alıp gelmişti muahabbeti bile döndü orda. hepside muayeneden geçti.

• ford transit hususi alçak tavan 12+1 minibüs 97 model.
  • şöyle yada böyle , ben eski muayeneleri de biliyorum, aç kaputu , açılır kaput, görevli şöyle bir motora bakar, hadi geç mühürü basılırdı,

geçen yıl lastik nedeniyle muayeneden geçemedim, sağ arka lastiğin iç tarafında yırtık varmış, halbuki lastikler çok eskide değildi nasıl olmuş

bilmiyorum, ve ben bu lastikle bilmeden bir hafta sonra tatile çıkacaktım, bu akp hiç sevmem ama en iyi yaptığı şeylerden biri bu muayene işi
  • muradisdan kullanıcısına yanıt
    Olduğunu biliyorum. Hatta bize gelip 10 dakikalık lastik almak isteyen kaç kişi oluyor. Almaktan kastım ödünç almak kiralamak değil.

Bu insanlara rağmen sistem güç bela işliyor. Verdiğiniz örnekten de anlayacağınız üzere suç sistemde değil insanımızda.

• Bence muayenede bir sorun yok, olmalı,devam etmeli.Çünkü bizim insanımız bir şeyi ancak diretirsen,ucuna ceza koyarsan yapıyor.
  • kesinlikle muayene öncesi eksik tamamlamak için ustaya gitmem
    önce tüvtürke giderim onların bulduğu kusurları aynı gün bitişikteki sanayide hallederim ve aynı gün ikinci muayenede sorunsuz geçerim
    bu şekikde senede ortalama 2 defa muayeneye girerim ve ekstra maliyetli bir sorun yaşamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: xchg

Bu kadar tamiratı muayeneye gireceğin için yapman bile işe yaradığını göstermeye yeter.

Hicbirini muayeneye girecegim icin yapmadim zaten yapacaktim. Muayenede benim bilmedigim hicbirseyi soylemediler tam tersi tamir ettigim yag kacagi olmayan yere yag kacagi var dediler. Durumu anlattigimda biz anlamayiz dediler anlamiyorsalar calismasinlar orda. Direksiyon kutusu gibi onemli bi parcanin gevsek oldugunu farketmediler. Ben farketmesem ciddi kaza sebebi. Boyle ciddi bi hata yapip ustune ustelik para aldilar.

• tüvtürk ün gereksiz ve lüzumsuz olduğunu düşünüyorum. Tamamen boşa gidiyor paramız.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.