Şimdi Ara

Araç fiyatlarının artmasının Tek nedeni ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
2.129
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evet durumlar pek iç açıcı değil ama bu sözleri söylerken bu ülkenin başından neler geçtiğini de unutmamak lazım. Yaşadığımız olayları yaşayıp sonrasında ayakta durabilecek bizden başka ne bir ülke ne de halk olduğunu düşünüyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • normal human kullanıcısına yanıt
    Yaşadığımız olaylar ne
    Fetö mü?
    Fetöyü kim ortaya çıkardı, kim nemalandı, kim yardım ve yataklık etti, insanlar kpps ile atama beklerken kim bunları kamu kurukuşlarına şifrelerle, torpillerle, sınav sonuçlarını dağıtarak memur yaptı
    Terör?
    2001 yılında pkk gücünü kaybetmişken balyoz ve ergenekon ile orduya kim kumpas kurdu, orduyu fetöye kim teslim etti. Valilere kim pkk ya karışmayın diye kim talimat talimat verdi. Pkk lı alayda sancağımızı indirdi alay komutanı ankaradan talimat geldi vurmadık dedi. Bir ülkenin sancağı savaşta en son düşerse o ülke malup olur. Olayın özeti ülke mağlup olmuştur.
    işide bir avuç öfkeli insan sözünü kim söyledi, suriye dostum esadken neden düşmanım esed oldu
    O kadar suriyeliyi sorgusuz sualsiz kim içeri aldı
    Ayakkabı kutularını kim sakladı, reza zarrab ile kim kirli işlere girdi. Dört bakana ne oldu.
    Ha ekonomi mi

He he

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Kemal Sunal'ın Kapıcılar kralı filminde bir lafı var ya. Okuyupta apartman yöneticisi mi olacan sanki p*z*v*n*k diye:)
    Türkiyede sanki üretipte bmw, mercedes tadında araba mı üretecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sleeper

ülke ekonomisi çökmüş

ekonomi diplerde

tl %40 değer kaybetmiş yani ülke %40 küçülmüş

merkez bankasının kasası boşalmış

sadece rant ekonomisi inşaatla büyüyen bir ekonomi olmuş

ne inavosyon ne arge ne net ihracat var

yok ama dur duble mucur üstü zift yollarımız var

köprümüz var kimsenin gitmediği

sadece bir köy var uzakta

gitmediğimiz ki hayvancılık ve tarım bitmiş

saman bile ithal

hayvan ithal

ulan mercimeği bile ithal ettik abd den

ha bu arada ohal var

ohalde acıklayayım

kandırmışlar fetocular

çocuk musun

ben nasıl güveneyim ulan sana

herkes kandırıyor

yabancı sermaye

ulan adam gelir mi

havalimanına bile işid saldırdı gelir mi gelmez

ben yerli otoyu merak ediyorum asıl önce 2017 di sonra 2018 oldu

şimdi özel sektör girişim yapmalı oldu

hikaye

neyse daha fazla kafanızı ağrıtmayayım

ha konu neydi

araç fiyatları

yemişim fiyatları

ülke gitmiş ülke

Küçük bir örnek verirsek

Dolarin Ülke ekonomisine verdiği zararların ilk fitilini ateşleyen Gezi olaylarında siz söz de vatansever ekonomi tutkunları

O olaylara ülkenin dört bir köşesini yangın yerine çevirircesine milyarlarca lira zarar verircesine destek verdiniz saysan 3-5 ağaç için hani ekonomiyi vatanın bekasini ferahini çok düşünen siz hayirci güruh kendinizi vatansever olarak yedirecek kadar bizleri keriz mı sandiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• highgen kullanıcısına yanıt
    he he ekonomiyi geziciler batırdı

• quote:

Batırdı demedim

Dolayli yoldan Dövizle finansal araçlarla ve provokatif olaylarla Türkiye ekonomisine darbe vurmak isteyen Emperyalist sömürgeci güçlerin ( ABD Almanya Fransa George Soros David Rockeller) 200 liraya bir kasa biraya ülkesine her türlü hainliği yapabilecek çapulcular dış güçlerin oyuncağı haline geldiniz dedim

Haberiniz olsun bu arada George Reisiniz siz capulcularini 200 liraya kaziklamis adam Abdde ki protesto için 2500 dolar oduyirmus yallah Amerikaya

Araç fiyatlarının artmasının Tek nedeni ?

• Hocam sanırım siz ÖTVsiz araç alıyorsunuz
    he he hep bu dış mihraklar suçlu

aynı dış mihraklar neden guney kore ekonomisini karışamıyor ya da çin ekonomisini

iktisat mezunu olarak cevap vereyim (uzmanlık alanım ögünerek söylerim)

bir ülkenin hazinesinde net sermayesi yeterli ise spekülasyona musade etmez

ama işte akp nin balon ekonomisi patladi önceleri özelleştirmelerle idare ediyordu satılacak kamu kuruluşu kalmayınca özelleştirme idaresini kapattı

terör turizmi mahfeti git şimdi turizmciler kan ağlıyor turizm gelirleri bitti

hayvancılık tarim bitti sanayi hak getire

yani senin o soroz u önleyecek para kaynakların kalmadi

hazine boşaldı

tek tesellin inşaat tani o işte rant var

dunyadaki en yüksek vergiler bizde sen konuşmaya devam et

insanlar kendi çıkarları yerine ülke çıkarlarını gözetirse senin gibiler ortadan kalkar

• quote:

Orijinalden alıntı: highgen

quote:

Batırdı demedim

Dolayli yoldan Dövizle finansal araçlarla ve provokatif olaylarla Türkiye ekonomisine darbe vurmak isteyen Emperyalist sömürgeci güçlerin ( ABD Almanya Fransa George Soros David Rockeller) 200 liraya bir kasa biraya ülkesine her türlü hainliği yapabilecek çapulcular dış güçlerin oyuncağı haline geldiniz dedim

Haberiniz olsun bu arada George Reisiniz siz capulcularini 200 liraya kaziklamis adam Abdde ki protesto için 2500 dolar oduyirmus yallah Amerikaya

Araç fiyatlarının artmasının Tek nedeni ?

Hocam lütfen sakin olun kalp kırmaya değmez bu dünya. Sorunu bence yanlış yerlerde arıyoruz. O bu şu eylem oldu diye ahlanmamız sorunu çözmüyor malesef. Verdiğiniz tabloya katılmakla birlikte sıkıntının bu kadar sığ bir zeminde çözülmeye çalışılmasına da bir o kadar karşı çıkıyorum. Daha enflasyon mu faizin sebebi, faiz mi enflasyonun sebebi gibi basit bir iktisadi denklemin içinden çıkamayan ülkemin, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının artırılmasına yönelik dişe dokunur bir önlem almaması ve inşaat gibi katma değer yaratmayan bir sektörün ülkenin lokomotifi olmasını aklım almıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi imperio_o -- 19 Şubat 2017; 13:48:44 >

doların artmasının sebebi gezi yani

gezi olayları başladığı gün abd merkez bankası ne dedi?

ucuz dolar devri bitti kardeşim ben artık ucuza dolar satmayacam

açıklayıcı oldu mu?

doların maliyeti ucuzdu

hükümetin şansı oydu ama maalesef aynı hükümet doların pahalı olduğu döneme de denk geldi.

gezi mezi kandırmayın milleti

üretimimiz yok

borsada türk şirketi kalmadı be

yerli üretimin yok kardeşim

herşey ama herşey ithal

yüksek faize dayalı büyüme ekonomisini kimler uyguladı bu ülkede de sonra faiz lobisi dediler. japon geyşaların paralarına yüksek faizi bu son 10 sene de ödedik hep beraber

şu an suriyelilere verdiğin 25milyar dolar yerine avrasya tüneli yss köprüsü osmangazi köprüsüne ek izmir otobanı yerli imkanlarla da yaptırılıp uygun fiyata da halkamız kullanıp şu an hem trafik rahatlar hemde ekonomiye yukarı yönlü ivme kazandırır hem de döviz kaybımız azalırdı dolar bunca yukarı uçmazdı.

ek bilgi
    3. havalimanı temeli için 300milyon yuroluk araç alındı. bu ithal araçlara verilen paralar türk bmc sine verilse hem bmc gelişse hemde para ülkemizde kalsaydı ne kaybedecektik ?

• Yerli otomobilimiz yok da ondan
  • ABD Başkanı Trump, göreve başlamadan birçok otomobil firmasını ABD'de üretim yapmaları için tehdit etti, "Ekstra vergi alacağım, vd." dedi. Bunun üzerine Toyota gibi bazı firmalar ABD'ye yatırım yapacağını açıkladı.

Aynı şekilde; TR'de üretilen araçlara daha az ÖTV uygulanmalı, pozitif ayrımcılık yapılmalı. Böylece hem fiyatlarda düşme hem de TR'de üretilen modellerde artış olabilir.
    (Toyota C-HR için ÖTV indirimi yapılması iyi ama %45 ÖTV + %18 KDV ve Bandrol ücreti yine de çok yüksek.)

TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN ARAÇLAR:
    FIAT: Egea HB, Egea Sedan, Egea SW, Linea, Doblo, Fiorino, Pratico
    TOYOTA: C-HR, Corolla, Verso
    HONDA: Civic Sedan
    HYUNDAI: i10, i20, i20 Active
    RENAULT: Clio, Megane Sedan
    FORD: Tourneo Courier, Transit Courier, Transit, Transit Custom, Tourneo Custom
    ISUZU: Dmax

Kaynak:http://www.sekizsilindir.com/2016/11/turkiyede-uretilen-otomobiller-2016.html

• hani şu sınavda 3 net yapıp girebildiğiniz ibf mezunu olarak mı cevap verdiniz?

3 netle fakülte bitirip Uzman oldunuz öylemi, GÜLDÜRDÜN kardeşim
  • Cehalet Hareket Partisi
  • mithrandir24 kullanıcısına yanıt
    Tamam iyi çok güzel ama bir de 5 sene öncesiyle kıyaslayın bakalım 2000 dolar maaş alan amcam 850 dolar maaş alıyor şu an belediyede.

• troller sarmis 4 1 yanimi
  • nbacıshaquılle kullanıcısına yanıt
    Hocam kimse dolar üzerinden maaş almıyor TL yi dolara çevirip hesaplıyorsunuz ki zaten vermiş olduğum tabloda aynı şekilde hesaplanmış ama tam anlamadınız siz sanırım bir daha gözden geçirin isterseniz?
    Tablo 15 sene önceyle bugünü kıyaslamış bugün 15 sene önceye göre iyi olsa da 5 sene önceye kötü onu demek istedim. 5 sene önceyi 15 sene önceyle kıyaslasak daha devasa fark çıkardı iyileşme olarak.

• nbacıshaquılle kullanıcısına yanıt
    Bu konuda haklısınız hocam 5 sene önce çok daha iyi yerlerdeydik fakat gezi olayları başlayan lanetler silsilesi üzerimize çökmeye tamda en iyi olduğumuz zamanda başladı sizinde bildiğiniz gibi.
    Tabi canım tek sorumlu geziciler zaten. Geziden önce ülkemiz avrupa standartlarındaydı, gül gibi bolluk içinde yaşayıp gidiyorduk. Ah o geziciler...

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.