Şimdi Ara

Araç çakmagı bağlantısı ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
14.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: mc.kork

quote:

Orjinalden alıntı: ToffieBoi

quote:

Orjinalden alıntı: Technologic

Hatırlıyorumda bızım eskı reno 12de cakmagı ıttıgımızde teybın ısıkları gıdıodu cakmak gerı gelene kadar teyp allaha emanet calısıyodu ama yenı araclarda oyle degıl tabıkı bı ornek buda ben kıbrıt kullanmanı tavsıye ederım

Katiliyorum
    Yada o degerleri vericek 12V adaptorle yapabilirsin.
    Ama PSU ya baglama derim.

Daha once bu alet satiliyordu PC ye gore.
    PSU yu giden cok gordum

10 amperin üstündeki adaptörler kaç para haberin varmı

yok

• quote:

Orjinalden alıntı: alpernbugra
    Elektronikle ilgileniyorsan evinde mutlaka eski bir kaç trafo falan vardır.Gücü yeterli ise onlardan kullanabilirsin.Basit bir röle devresi ilede bilgisayarla eş zamanlı çalışmasını sağlarsın.Çakmak dışında başka bir amaçla kullanmayacaksan AC çıkışında senin için bir zararı yok.

kimsenin evinde fazladan o kadar büyük bir trafonun varolduğunu zannetmiyorum..
    tek elle taşımakta zorlanabileceğin boyutta 15A verecek bir trafo..
    12v 50w spot trafolaraı bile 4A verebilir.. boyutlarını bilen bilir..
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Orjinalden alıntı: necoinside

quote:

Elektronikle ilgileniyorsan evinde mutlaka eski bir kaç trafo falan vardır.Gücü yeterli ise onlardan kullanabilirsin.Basit bir röle devresi ilede bilgisayarla eş zamanlı çalışmasını sağlarsın.Çakmak dışında başka bir amaçla kullanmayacaksan AC çıkışında senin için bir zararı yok.

kimsenin evinde fazladan o kadar büyük bir trafonun varolduğunu zannetmiyorum..
    tek elle taşımakta zorlanabileceğin boyutta 15VA verecek bir trafo..
    12v 50w spot trafolaraı bile 4VA verebilir.. boyutlarını bilen bilir..

Bizde varda....Ayrıca VA dediğin volt-amper değil mi necoabi?Yani 300VA lık bir trafo söylediğim.Spot trafolarıda 50VA.Büyük güçlerde watt yerine VA(volt-amper) kullanıyouz.Sanırım amper demek istedin.Yada ben mi yanlış biliyorum???

• büyük güçlerde değil trafolarda VA ifadesi kullanılır çünkü trafolar güç sarfetmezler iş yapan elemanlar güç ortaya çıkardıklarından onlarda güç birimi olan watt kullanılır.. 300VA lik trafo ancak araba teyplerine meraklı kişilerin yüksek güçlü amfilere bağladığı adaptörlerde bulunur onun dışında evde o tarz güce ihtiyaç duyacak başka 12Vluk cihaz benim aklıma gelmiyor.. 300/12=25Amper e denk gelir..
  • quote:

büyük güçlerde değil trafolarda VA ifadesi kullanılır çünkü trafolar güç sarfetmezler iş yapan elemanlar güç ortaya çıkardıklarından onlarda güç birimi olan watt kullanılır.. 300VA lik trafo ancak araba teyplerine meraklı kişilerin yüksek güçlü amfilere bağladığı adaptörlerde bulunur onun dışında evde o tarz güce ihtiyaç duyacak başka 12Vluk cihaz benim aklıma gelmiyor.. 300/12=25Amper e denk gelir..

Tamam abi öyle zaten ben ona bişey demedim.Sadece 12 volt 50 watt 4VA demişsin ona dedim.4VA değilde 4A olacaktı diye.
  • bencede acayip çeker 20A yaklaşık mahvolur güç kaynağı dolayısıyla kartlarda ama güzel fikir gerçekten deneme yinede
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: mc.kork

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Technologic

Hatırlıyorumda bızım eskı reno 12de cakmagı ıttıgımızde teybın ısıkları gıdıodu cakmak gerı gelene kadar teyp allaha emanet calısıyodu ama yenı araclarda oyle degıl tabıkı bı ornek buda ben kıbrıt kullanmanı tavsıye ederım

Katiliyorum
    Yada o degerleri vericek 12V adaptorle yapabilirsin.
    Ama PSU ya baglama derim.

Daha once bu alet satiliyordu PC ye gore.
    PSU yu giden cok gordum

10 amperin üstündeki adaptörler kaç para haberin varmı

yok

oldukça yüksektir 2 amperlik adaptöre ben dünyanın parasını vermiştim

edit yanlış alıntı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mc.kork -- 13 Ağustos 2008; 0:12:55 >

• quote:

quote:

büyük güçlerde değil trafolarda VA ifadesi kullanılır çünkü trafolar güç sarfetmezler iş yapan elemanlar güç ortaya çıkardıklarından onlarda güç birimi olan watt kullanılır.. 300VA lik trafo ancak araba teyplerine meraklı kişilerin yüksek güçlü amfilere bağladığı adaptörlerde bulunur onun dışında evde o tarz güce ihtiyaç duyacak başka 12Vluk cihaz benim aklıma gelmiyor.. 300/12=25Amper e denk gelir..

Tamam abi öyle zaten ben ona bişey demedim.Sadece 12 volt 50 watt 4VA demişsin ona dedim.4VA değilde 4A olacaktı diye.

evet ben karıştırmışım kardeşim..
    düzelttim..
    bu arada yapma etme demeyelim çözüm türetelim yau.. bak ben 2. psu dedim arkadaşlar adaptör dedi uygun olanı bi şekilde yapmak o zevki tadmak varken neden böyle kaçalım yau..

• İnternette bende bayaa bi araştırma yaptım bu konuda ve birinin daha pc ye çakmak taktıgını farkettim. 2 şekilde takmak aklına gelmiş arkadaşın.

1. yöntem bu resimdeki çevirici ile 220V luk direk priz yardımıyla.

Araç çakmagı bağlantısı ?

2. yöntem ise şu

Gerçibu hazır satılıyomuş böylece ama türkiyede olacagını hiç sanmıyorum. yinede yapılabilecek bişey sanırım.

Baglantıları bu şekilde yapmış.

Buda bitmiş hali

Bu işi yapan arkadaşın sitede verdiği bilgilerde şu şekilde;

* 12 VDC
    * 9A when heating..

18 saniyede 120 dereceye yükselmesi nekadar hoş karşılanabilir kasanın ısısı konusunda

Sanırım bu arkadaştaki psu bayaa güçlü bişeymişki orda kullanabilmiş. yada kullanılabiliyomu acaba bi sorun çıkarmadan. adam güzel güzel yakmış bide çakmagı

Bu arada evimde malesef trafo bulunmuyo

Adaptör kullanıp pahalı ve kolay olan yolu seçmeyi düşünmüyorum. biraz uğraş gerektiren ve kendi imkanımla yapabilecegim bişey istiyorum.

Bi psu daha ekleme fikri aklıma yattı aslında. Cuma günü kuzenden alabilirim sanırım diğer psu yu. ozamana kadar daha hoş ve daha parlak bi fikir bulamassak tabii...

• 9x12=108W tolerans felan derken 125w.. eğer güç kaynağında bu kadar fazlalık varsa deneyebilirsin..
    ufak bir güç kaynağı bulabilirsin(bazı yatık kasalarınkiler ufak olabiliyor) ya da normal bi güç kaynağını da kullanabilirsin..
  • benim şuan kullandığım psu rain 2150t modeliymiş ama kaçlık oldugunu göremedim hiçbiyerinde yazmıyo. az once internetten baktım ama göremedim kaçlık oldugunu. çok gizli sanırım güç kaynağımda kaç w fazlalık oldugunu nasıl öğrenebilirim çakmağı takmadan önce?
  • Resmini koyduğunuz 12 volt çakmak bağlantı çıkışlı adaptör araç içi mp3 playerlerleri evdede kullanmak için.(çakmağı çalıştıramaz)Benzerinden bendede var.Ekstra psu en iyi çözüm gibi görünüyor şu an.(fiyat ve ağırlık bakımından).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 13 Ağustos 2008; 11:57:40 >
  • kaç Watt güce dayanabldiği kesinlikle üzerinde yazması gerek psu nun.. biraz daha dikkatli incele istersen..
    o yazmasa 12v da kaç ampere dayandığı 5v da kaç ampere dayandığı felan yazar elbet.. oradan da çıkartabiliriz tahmini bi değer..
  • çakmak bulmak aşırı sorun değil burada gerekli gücü üretmeye çalışıyoruz (:
    bence kasaya gazlı çakmak koysan bi tane daha kolay olur (: hatta yanında polis reflektörü gibi mavi kırmızı led yanıp sönenlerden koyarsan daha güzel durur
  • quote:

http://forum.donanimhaber.com/m_25595740/tm.htm
    Bide buraya bakin

İlgin için çok teşekkürler.
    Hazır alınca herşeyi bi zevki kalmıyoki işin

ben gidicem bi toros bulcam onun çakmak bölümünü komple sökcem çalcam onu takıcam daha zevkli olcak

@ necoinside

aslında elimde bi zippo var ama otomatik olarak onun kapağını açtırıp yaktırmak için bayaa kastıracak bi sistem lazım

Acaba zippoya düğmeye basınca yanan ledlerdendemi monte etsek

• 2. psu kasada koyacak yerin varsa..

cakmak yanına bi tane anahtar koyarsın

cakmağı çalıştircan zaman anahtarı acıp cakmana basarsın :)
  • Thermaltakenin var galiba kahve tutacağıyla birlikte çakmak.Hatta birisi mod yapmıştı onun pcsindede vardı.Kahve tutacağını kül tablasıda yapabiliyorsun.

googleden bu resmi buldum.
    http://www.thgtr.com/business/20040606/images/thermaltake-cig.jpg
  • Ama bu ürün türkiyede varmı bilmiyorum?
  • resimde görünmüyo bişey bende
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.