Şimdi Ara

araç alırken nerelere para ödenir periyodik?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10
Cevap
0
Favori
4.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1-2.el arac alırken adama para verdikten sonra aynı gün hemen kullanabilir miyim ?

2-adama para verdikten sonra noterde adıma hemen çıkıyomu orada ruhsat başka merciye gidiliyor mu ?

3-aracı üstüme alırken satıcıya parasını verdikten sonra başka hanngi mercilere para veriyorum.kaç adet yere ugruyorum

4-yıllık 6 aylık falan pul parası vergi trafik sgortasi falan bunları biri sıralayabilir mi ?

örneğin 1.4 10 yaşında arac için neler öderim puff amma zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: virtualdjcubase

1-2.el arac alırken adama para verdikten sonra aynı gün hemen kullanabilir miyim ?

2-adama para verdikten sonra noterde adıma hemen çıkıyomu orada ruhsat başka merciye gidiliyor mu ?

3-aracı üstüme alırken satıcıya parasını verdikten sonra başka hanngi mercilere para veriyorum.kaç adet yere ugruyorum

4-yıllık 6 aylık falan pul parası vergi trafik sgortasi falan bunları biri sıralayabilir mi ?

1. kullanabilirsin
    2.ruhsatı trafikten alacaksın yada senin evine gelir. sana ruhsat yerine geçen geçici bir belge veriyorlar.
    3.notere 100 tl civarı bayılıyorsun başka bişey yok.
    4.eski adı ile pul parası yeni adı ile m mtv 6 ayda bir ödenir.
    5.350 tl ödersin. biri oocak biri temmuzda. bankalar aracılıgı ile taksitte yaptırabilirsin.
  • quote:

1-2.el arac alırken adama para verdikten sonra aynı gün hemen kullanabilir miyim ?

aynı gün kullanabilirsin sıkıntı olmaz.
    plaka değiştirmek istiyosan şoförler cemiyetine uğraman gerekiyo
    ruhsat 1 hafta içinde gelir evine yada sen gider alırsın.
    1 haftalık süren var sigorta yaptırman için. bu süreyi geçersen ek ücret ödersin.
    google den araştır mtv diye. hesaplıyorsun ordan yaşına göre.
  • quote:

Orijinalden alıntı: XaSe®

quote:

1 haftalık süren var sigorta yaptırman için. bu süreyi geçersen ek ücret ödersin.

yaşmı neler öreniyoruz :)
    hocam pkei sana zamte tamam mtv bakarımda.
    hani şunu öğrenmek istiyorum ikide bir ücretlerden bahsediyolarya
    yıllık işte aylı pul falan bana hepsini saysan ok sevinirim

1-pul
    2-vergi
    3-trafik sigortası

baska varmı ?

birde parayı noterde vermeliyim dimi? ama hangi aşamada ?
  • Salı günü tüm işlemleri plaka değişikliği yaparak araba aldım işlemleri sıralayayım.

1. Noterde araç satış işlemini yapıyorsunuz. (Plaka değiştirmeyecekseniz 90 TL civarı, değiştirecekseniz 186 TL)
    2. Aracı kullanabilirsiniz ancak sigortanız yok hemen yaptırmanız gerekli. Sigortanızı yaptırır yaptırmaz gidip ruhsatınızı emniyetten alabilirsiniz. Gidip almazsanız ptt kargo ile adresinize yollanıyor. Plaka değişikliği için de öncelikle trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor. Mevcut plaka üzerinden poliçe düzenleniyor.
    3. Plaka değişikliği yapacaksanız önce şoförler cemiyetinden Ek-1 formu alıyorsunuz (2.25 TL).
    4. Emniyete gidip ilgili memura yukarıdaki formu ücretsiz olarak doldurtuyorsunuz(dışarıda 10-20 tl arasında form doldurma ücreti isteyebilirler).
    5. Doldurulan formun ardından ilgili trafik memuruna bütün evraklarınızı eski plakalarla birlikte teslim ediyorsunuz. (Özel plaka isteğiniz varsa bu aşamada belirtiyorsunuz, benden ücret istemediler)
    6. Size üstünde plakanızın yazıldığı bir formla birlikte ruhsatınızı teslim ediyorlar ve işleminizin emniyet kısmı burada bitiyor)
    7. Şoförler cemiyetine ikinci ve son kez gidiyorsunuz, 22 TL plaka ücreti ödeyip boş levhaları alıyorsunuz.
    8. Plaka basım yerine gidip plakayı bastırıp ilgili yerde mühürletiyorsunuz.
    9. Son olarak Sigortacıya tekrar gidip zeyil yaptırmanız gerekiyor yani yeni plakayı eski poliçe üzerine işletmelisiniz. Burada ortaya çıkacak ücret farkları size veya tarafınızdan sigorta şirketine ödeniyor.

Not: 3'ten sonraki kısım plaka değişikliği yapacakları ilgilendiren kısım, eğer plaka değişikliği yapmayacaksanız trafik sigortasını öder ödemez ruhsatınızı alabilirsiniz. Yukarıda yazdığım ücretler haricinde herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: XaSe®

quote:

yaşmı neler öreniyoruz :)
    hocam pkei sana zamte tamam mtv bakarımda.
    hani şunu öğrenmek istiyorum ikide bir ücretlerden bahsediyolarya
    yıllık işte aylı pul falan bana hepsini saysan ok sevinirim

1-pul
    2-vergi
    3-trafik sigortası

baska varmı ?

birde parayı noterde vermeliyim dimi? ama hangi aşamada ?

Aracın yaşına göre belirleniyo mtv. Aşağıdaki arkadaş herşeyi anlatmış ondan öğrenebilirsin.
  • mtv yaşa göre..
    bide motor gücüne belirlenen bi ücret varmış o nedir?
    pul nedir ?

abi anlamadım vala
  • vergi aracın türü, yaş ve motor hacmine göre belirleniyor. linkten hesaplatabilirsin.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_HSP_MTV
  • quote:

mtv yaşa göre..
    bide motor gücüne belirlenen bi ücret varmış o nedir?
    pul nedir ?

abi anlamadım vala

pul ve mtv aynı şey.
    https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_HSP_MTV bu siteye girip aracının özelliklerini seçiyorsun yaş ve motor gücünü yazıyorsun.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.