Şimdi Ara

Araç Alımı Hakkında | Dizelmi Benzinlimi ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
1.025
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Peki yılda 20.000 km, yarısi şehir içi yarısı şehir dışı, sakin kullanıcı icin dizel almaya değer mı? Sıfır araç.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • auto_man A kullanıcısına yanıt
    Tabi ki var haberim o yüzden gücünüz varsa yazdım, aracı satana kadar bu farkı çıkartamaz ama kaza bela olmadığı sürece de satarken benzinli araca göre daha yüksekten satar. İkinci elde de aynı araçların benzin ve dizelinde yaklaşık sıfır oranında fark var.
    Alıp 5-10 sene binersen zaten amorti edersin, binmeyip 2-3 sene içinde satarsan da satarken benzinliye göre yüksekten satacağın için (kaza bela olmadığı sürece) zarar etmezsin yakıt avantajın da ekstra faydan olur.
  • özgürwilly kullanıcısına yanıt
    zaten aldımmı en az 5 - 10 sene götürmesini istiyorum
  • Bu soru çok defa soruldu; insanlar genelde kar zarar analizi yapmadan kendi kullandıkları aracı öneriyorlar. Sıfır araç alırken tercihimi turbo beslemeli benzinli ve tork konventörlü otomatik şanzımandan yana kullandım. Konfor odaklıysanız benzinli alın ancak Ekonomi odaklıysanız dizel alın diyemeyeceğim. Zira dizel ve benzinli motorlar arasındaki fiyat farkını yakıt alımından yapacağınız tasarruf ile çok uzun sürelerde kompanse edebilirsiniz. Dizel motorların yürütme maliyeti, konforsuzluğu, gürültü çalışması, kışın ısınmaması gibi etmenleride göz önünde bulundurunca; dizel motor mantıklı olmaktan çıkıyor. Bundan bir önceki aracım manuel dizel bir araçtı, o aracı iyiki kullanmışım zira bana bir daha dizel almayacağıma dair yemin ettirdi :)) ikinci el alırken dizel tercih edilebilir tabi sorunsuz bir otomobil bulmak kaydıyla.

• Öncelikle sizin ne istediğinize bağlı. Arabanızdan performans, ve nispeten konforlu çalışmasını istiyorsanız turbo benzinli alın. İstediğiniz ekonomi ise 1.6 valvematic auris alın, lpg takın. Lpgli auris ile güzel tasarruf yaparsınız. Fakat performanstan bayağı feragaat edersiniz. 1.6 valvematic, turbo motorlar karşısında çok hantal ve ölü kalıyor.

Ha, bana soracaksan tavsiyem turbo benzin olur.

Fakat burada esas etkenlerden birisi, benzini besleyecek kadar sürdürülebilir gelirinizin olup olmadadığı. Kağıt üstü hesaplamalarda benzin daha avantajlı olsada her istasyona girdiğinizde o deponun dizel ve lpgden pahalıya doluşunu ve dizelden daha az menzille gitmesini psikolojik olarak kaldırabilecekmisiniz ? Önce bunu cevaplayın bence :)

Dizelde ise yapacağınız kâr, senelik 15.000km yapan birisi için tamamen vicdan rahatlatmak üzerine olacaktır, sahtedir. Evet dizelin bakım ve diğer aksam masrafları benzine göre daha pahalı, buda bir dezavantaj olacaktır. Kabaca dizelin amortisi 5 yıl civarını bulur. Tabi burada bu süreyi kısaltıp, artırmak sizin elinizde olan birşey yine. Bunun birçok parametresi var.

Son olarakda bunu bırakır ve kaçarım

http://www.sekizsilindir.com/2017/05/dizel-mi-benzin-mi-mercedes-c200d-c180.html?m=0

Not: Yukarıdaki link, benzin-dizel farkı yüksek olan çoğu araba için bir referanstır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dentrassi -- 24 Mayıs 2017; 15:16:9 >

• Dentrassi kullanıcısına yanıt
    İşte aradığım olay,

Yüksek modellere bakmışlar ama leon vs bu tarzda olursa çok işime yarar açıkçası

Teşekkürlerimi sunarım :)
  • Hocam az km yapiyorsaniz benzinli daha mantikli geliyor, Civic 1.5 turbo bakabilirsiniz, sedan ve HB var. Performans iyi. Butcenizi asiyorsa B+ segmentin Jazz onerebilirim. Ic hacmi ve bagaji genis oldugu bir arac, yakiti da 5.5lt sehir ici baya uygun. Sorunsuz CVT sanzimanla sizin yazdiginiz kriterilerinize uyuyor. Bir test surusu yapin derim
  • Arkadaşlar dizeli pahalı alıp ucuza satmiyoruz ki aradaki farkı.sadece yakıt ile kapatalım. İkinci elde de dizel araç benzinliden pahalıya satilmayacak mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zenmavi

Dizel alacak gücünuz var ise dizel alın. Ben nasıl olsa çok kullanmayacağım diyerek benzinli aldım aracı çıkarmaya korkar oldum (1.2 benzinli araç ortalama tüketimi 7.2 lt)

nesinden korkuyorsunuz?kokluyormuş daha ne olsun.bizde tdi var ortalaması 7.8lt.

yılda 15000km yapmayacak birinin boş dizel alacağına full benzinli almasını öneririm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aycibin -- 24 Mayıs 2017; 16:33:44 >
  • Hep yapılan kilometre esas alınıyor.Halbuki İstanbul gibi bir şehirde km. yerine trafikte kalınan saate göre hesap yapılmalı.Dur kalk trafik malum.Bundan dolayı daha az km. bile yapılsa dizel yine ön plana çıkabilir kanımca.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Senceroo

az yol yapacaksanız benzinli. yoksa dizel için verceğiniz ekstra parayı zor amorti edersiniz.

Aynen katılıyorum,Az km için benzinli,yoğun trafik için otomatik.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zenmavi

Öyle diyorsunuz ama dizeli rahat kullanıp kalmadan 6 lt ortalama alıyorsunuz benim aracı çok dikkat ederek 7.2

Hal böyle olunca araçtan keyifte alamiyorsuniz

6 litreden az yakan dizel yok.

1.2 Corsa için Kaliteli bir yerde sıralı sistem Lpg tavsiye ederim.

Bütçe dostu, Bol keyifli sürüşler Lpg li araçlarla olur.

https://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=22257

• Aslında İstanbul gibi büyük şehirlerin ilacı,ilk etapta PLUG-İN Hibrid,ilerki yıllarda da tam elektikli,ben İstanbulda yaşamış olsaydım ki Connectimle 5-6 defa gittim(yoğun trafik neymiş anladım)sıfır alacak olsam bu ikiliyi tercih ederdim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ihsanmx

Peki yılda 20.000 km, yarısi şehir içi yarısı şehir dışı, sakin kullanıcı icin dizel almaya değer mı? Sıfır araç.

Sağlam=tork konvertörlü=yağlı şanzuman;

Dizel olarak sadece

Peugeot 308,

Citroen C4 ve

Opel Astra K da var.
    Bahsettiğiniz gibi 5 yılda 100.000 km kullanacaksanız bu dizel araçları almanızı tavsiye ederim.
    .

Bu şanzumanlar benzinli motorlarda daha yaygın.

.

Lpg uyumlu sağlam bir otomatik tercih edilebilir.

Corolla-Auris 1.6 multidraves (Lpg ile)

Civic 1.6 eco Lpg

https://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=18492

https://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=24660

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 24 Mayıs 2017; 17:56:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: obyzr

Toyota donanım olarak zayıf bir araç. Motorları da eski teknolojili yanılmıyorsam. Yıllardır güncelleme yok. Nissan fiyatları uygun bir marka. Pulsar modeli bana güzel gözüktü. Yüzde 40 peşinat ve kalanı taksitle satılıyor, bakın derim.

Onun dışında gücünüz yetiyorsa Alman alın..

Toyota nın 1.6 valvematic 132 bg motorları yeni nesildir. Lpg tam uyumludur.

(aracım: Avensis 2011 den beri Lpg ile kullanılıyor.)

1.5 ton.

Ortalama 1 lite benzin, 9 litre Lpg .

https://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=3563
    .
    Pulsar bende öneririm.
    Ama 5-10 yıl sonra akıbeti Almera gibi mi olur bilemem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 24 Mayıs 2017; 17:39:59 >

• zenmavi Z kullanıcısına yanıt
    7.2 iyi yine benim 1.2 tsi aracın ortalaması 8 lt
  • Vw, Skoda, seat grubunda sağlam, yağlı otomatik şanzuman sadece Kodiaq da var.

123400 liraya 1.4 Act tsi Kodiaq 150 bg 6-Dsg

Öneririm.

https://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=26249

.

Yinede kuru şanzumanlı Leon almayı düşünüyorsanız daha uygun fiyata yeni gelecek olan 5. nesil ibiza yı bekleyin derim.

Aks mesafesi ve genişliği 9 cm artırılmış.
    Bagajı 355 litre olmuş.
    İç hacim ve bagaj olarak leon ile yarışır hale gelmiş.

Sonbaharda yeni ibiza 1.0 tsi 115 bg 7-Dsg alınabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 24 Mayıs 2017; 18:24:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: lordford50

quote:

Orijinalden alıntı: obyzr

Toyota donanım olarak zayıf bir araç. Motorları da eski teknolojili yanılmıyorsam. Yıllardır güncelleme yok. Nissan fiyatları uygun bir marka. Pulsar modeli bana güzel gözüktü. Yüzde 40 peşinat ve kalanı taksitle satılıyor, bakın derim.

Onun dışında gücünüz yetiyorsa Alman alın..

Toyota nın 1.6 valvematic 132 bg motorları yeni nesildir. Lpg tam uyumludur.

(aracım: Avensis 2011 den beri Lpg ile kullanılıyor.)

1.5 ton.

Ortalama 1 lite benzin, 9 litre Lpg .

https://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=3563
    .
    Pulsar bende öneririm.
    Ama 5-10 yıl sonra akıbeti Almera gibi mi olur bilemem.

Atmosferik motor dönemi bitti artık. 2018'de bile yeniden tasarlayıp çıkarılsa yeni denmez. Tadı ayrıdır ama dönemi bitti.

• Teşekkurler,

TR de yaşıyorsan,

Benzin 5.00-5.40

Dizel 4.20-4.70

Lpg 1.99-2.70 tl

İse

Dizel ile benzinli araç arasında 15-25 bin tl fark varsa,

Lpg uyumlu Atmosferik motor candır
    .
    Toyota da Direk enjeksiyonlu 1.2 Turbo araçlar da var . CHR gibi.

https://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=26893

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 24 Mayıs 2017; 18:34:1 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.