Şimdi Ara

araç (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
99
Cevap
2
Favori
98.652
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

randevu alırken ruhsat sahibinin adini mi giriyorsunuz?
  • egzoz muayenesi aslında hafif kusur yani muayeneden geçersin ama sen yinede yaptırsan iyi olur, çok bi para değil çünkü cezasıda yüksek
    kaynak:http://www.arac.muayenesi.com/arac-sorgulama/40-egzoz-muayene/216-egzoz-muayene-emisyon.html

randevu alırken aracı muayeneye götürecek kişinin adı giriliyor
    kaynak:http://www.arac.muayenesi.com/tuvturk-arac-muayene-randevu.html
    quote:

Orjinalden alıntı: keskin98

ekzos muayenesi şart değil mi?

randevu alırken ruhsat sahibinin adini mi giriyorsunuz?

• Benimde yarın için randevum var önce lpg sızdırmazlık raporu alacağım sonra 12:00 de muayene randevum var bakalım işlerim yolunda gidecekmi.Gideceğim şubeler İstanbul Hadımköy ikiside orada hem MMO Lpg şubesi hemde Tuvtürk muayene şubesi tecrübelerimi paylaşacağım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hakan-37

Benimde yarın için randevum var önce lpg sızdırmazlık raporu alacağım sonra 12:00 de muayene randevum var bakalım işlerim yolunda gidecekmi.Gideceğim şubeler İstanbul Hadımköy ikiside orada hem MMO Lpg şubesi hemde Tuvtürk muayene şubesi tecrübelerimi paylaşacağım.

Arkadaşlar ilk önce lpg den kaldım tankın değişmesi gerekiyormuş onu hallettim ve bugün muayeneye gittim.ben aracım frenler veya lpg borularından kalacak diye beklerken dün 33 tl harcadığım far ayarlarından sol taraf uzun hüzmeli ağır kusurlu olarak geçemedim.Evin yolunu tuttum ayar yaptırdığım yere gidip anlattım.Bktı diğer ampulün markası farklı dedi ikiside narva olursa olur dedi onuda aldım ayarını yaptı bakalım.Yarın yine 4. kez muayene yolunu tutacağım.
    Kesinlikle şunlara dikkat edin yoksa geri dönersiniz;
    *Fren sistemi,rotlar,aks sağlammı
    *Lastik diş derinliği nizamimi
    *Far ayarları uygunmu,sinyaller çalışıyormu
    *Araç lpgli ise alttan geçen boruları muhafazalımı ve eksoz sisteminden yeteri kadar uzakmı(en az 10 cm olduğu söyleniyor)
    *Ekipmanlardan eksiklik varmı
    Benim tespit ettiğim ve kesinlikle istenilen değerlerdir.

• hakan hocam paylaşım için teşekkürler, ben lpg tankını niye değiştirmek zorunda kaldın onu merak ettim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: paries

hakan hocam paylaşım için teşekkürler, ben lpg tankını niye değiştirmek zorunda kaldın onu merak ettim.

Lpg tanklarının ömrü 10 yıldır kontrole giderken 1 senen olsa dahi değiştirmen şart ayrıca muayene işlemimi hallettim bu seferde ruhsatta yazılan motor,şasi noları kısa olduğundan muayene istasyonu muayenemi onaylayıp ruhsatı değiştirmem için ek1 formu doldurtup aracın bağlı bulunduğu trafik tescile gönderdi onuda bugün(p.tesi) hallettim çarşamba hazır olacakmış ruhsat aldıktan sonra inşallah bitecek işkenceye dönen araç muayene maceram

Ruhsatta muayene yeri kalmamışsa,onların tespit ettiği eksiklik varsa(motor,şasi no vb..)
    Trafik tescile ruhsat değişim için gerekli evraklar ise;
    *Muayene raporu
    *Muayene ücretini yatırdığınız makbuz
    *Ek1 formları (arka tarafındaki nüfus bilgileride dolacak)
    *Sigorta poliçesi
    *Trafik belgesi ve tescil belgesi(ruhsatlar)
    *Vekil gidecekse kimlik fotokopisi ayrıca vekaletname aslı ve 1 fotokopisi
    *70 TL

Not:Tüm asıl evraklarda alınıyor ve belgeniz hazır olduğunda geri teslim edilecektir.

• paylaşım için teşekkürler

quote:

Orjinalden alıntı: Hakan-37

quote:

Orjinalden alıntı: paries

hakan hocam paylaşım için teşekkürler, ben lpg tankını niye değiştirmek zorunda kaldın onu merak ettim.

Lpg tanklarının ömrü 10 yıldır kontrole giderken 1 senen olsa dahi değiştirmen şart ayrıca muayene işlemimi hallettim bu seferde ruhsatta yazılan motor,şasi noları kısa olduğundan muayene istasyonu muayenemi onaylayıp ruhsatı değiştirmem için ek1 formu doldurtup aracın bağlı bulunduğu trafik tescile gönderdi onuda bugün(p.tesi) hallettim çarşamba hazır olacakmış ruhsat aldıktan sonra inşallah bitecek işkenceye dönen araç muayene maceram

Ruhsatta muayene yeri kalmamışsa,onların tespit ettiği eksiklik varsa(motor,şasi no vb..)
    Trafik tescile ruhsat değişim için gerekli evraklar ise;
    *Muayene raporu
    *Muayene ücretini yatırdığınız makbuz
    *Ek1 formları (arka tarafındaki nüfus bilgileride dolacak)
    *Sigorta poliçesi
    *Trafik belgesi ve tescil belgesi(ruhsatlar)
    *Vekil gidecekse kimlik fotokopisi ayrıca vekaletname aslı ve 1 fotokopisi
    *70 TL

Not:Tüm asıl evraklarda alınıyor ve belgeniz hazır olduğunda geri teslim edilecektir.

• selam arkadaslar,konu hortlamak uzere ama bende yasadigim vize deneyimini sizlerle paylasmak istedim.isin gercegi sizlerdin bu konudaki fikirlerinizi isteyecegim,cunku husrana ugradigim bazi konular var;

87 model LPGli bir Tofas Doganim var.İki gun once sizdirmazlik raporumu aldim.
    Aracimin vizesi Mart 2009da dolmustu bende internet uzerinden randevu alip izmirde vizeye girdim.
    Yeni vize ilgili olarak duydugum seylerden dolayi biraz celiskiliydim.Cunku arabamin yasindan dolayi bazi curukleri vardi.
    Vizeye girecek arkadaslara tavsiyem gitmeden once mutlaka kapsamli bir tamirciye gidip aracinizi gozden gecirtmeniz.
    Özellikle LPGli arac sahibi arkadaslar LPG hortumunun yalitimini yaptirsinlar.LPG yakit deposuna giden hortumun egzoz ile yakin olan yerinde yalıtım istiyorlar.

Neyse vize gunu sira bana geldi,ben tüm duyduklarimdan dolayi her kontrolun makinalar yada bilgisayarla yapilacagini dusunurken islemlerin cogunu orada gorevli kisilerin kanaati dogrultusunda yapıldıgını gordum.Benim aracima yapilan islemler sirasiyla;

1-ilk olarak vize icin randevu almadan once LPG sizdirmazlik raporunu aldim.İzmirde yasiyorum ve sadece biryer sizdirmazlik raporonu veriyor.Ptesi saat sabah 7de siraya girdim saat 9.30 gibi isim bitti raporu aldim.
    2-internet uzerinden Vize icin randevu aldim.
    3-vize icin gittiginiz TuvTurk istasyonlarinda; vize ucretini odeyip sira numarasi almaniz icin sizi evrak kontrol ve odeme bolumune yonlendiriyorlar.bankalardaki gibi bir sira numarasi alip bekliyorsunuz.
    Arac ruhsati ve (LPGli araciniz varsa) sizdirmazlik raporunu gorevliye veriyorsunuz.bu iki belge disinda benden egzoz olcum raporu yada herhangi bir baska belge istemediler.benim vizem mart 2009 da doldugu icin faziyle birlikte 167.25 tl odedim ve buradaki gorevli evraklariniz kontrol edip size "almis oldugunuz sira nosu ile kontrole gireceksiniz bu yuzden disaridaki sirayi takip edin" diyerek sizi yonlendiriyor.Muayenenin yapilacagi parkurdaki islem sirasi size gelene kadar bekliyorsunuz ve siraniz gelince uygun olan yere aracinizi yanastiriyorsunuz.
    4-ilk olarak arac parkura alinmadan once sizden ilkyardim setini gormek istiyorlar.ilkyardim setini gostermek icin cantayi actigimda bana "yangin sondurme tupunu gormek istedigini soyledi ve bos olup olmadigini,son kullanma tarhini gormek istedigini belirtti.ilk konrolden sonra araci sizden teslim aliyorlar.
    5-gorevli parkura girmeden once aracin silgeclerini,su fiskiyesinin calisip calismadigini kontrol ediyor.
    6-bundan soraki islem fren kontrolu;aracin on arka ve el freni bilgisayarli sistem ile kontorl ediyor.
    7-fren konrolunden sonra aracin alt kisminda curuk olup olmadigi,on duzeni,lastiklerdeki asinma ve dis derinligi konrolleri,egzoz baglantisi,tekerlek bosluklari kontol ediliyor.
    8-alt takim kontrolunden sonra,aracin iç isiklandirma sistemi,sinyaller,stoplar ve tekrardan silgec ve fiskiyenin calisip calismadigi kontrol ediliyor.
    9-bilgisayarli sitem ile far ayari kontrol ediliyor.
    10-gorevli aracin kapilarinin duzgun calisip calismadigini,emniyet kemerlerini,koltuklarin saglam olup olmadigini (eger koltuklarda cok azda olsa bir sallanma yada bosluk varsa buyuk problem haberiniz olsun!!!) ve aracin distan bir gorunumunu kontrol edip son isleme geciyor.
    11-son olarak kaputu aciyor;motor ve sase nosunu kontrol ediyor,burdaki parcalarin hasarli olup olmadigini goz ucuyla kontrol ediyor.ve raporunu yaziyor.

gelelim sonuca;
    benim arac 3 kusurdan dolayi geçemedi.
    1-LPG hortumunun egzoz yanindaki yalitimini yaptirmami istediler.
    2-ne hikmetse dogru calisan camurluk sinyalleri vizedeyken calismadi.
    3-arka fren hortumunun degismesi gerekiyormus.

simdi arkadaslar,yazinin basinda da belirttigim gibi benim bu kontrollerde husrana ugradigim bazi seyler var,onlari paylasmak istiyorum.
    Ben butun konrtrollerin bilgisayarli olacagini dusunmustum.ama...!!!
    yukarida yazmis oldugum islem sirasina gore sizde goreceksiniz ki aracinizin muayeneden gecip gecmemesi tamamen ordaki gorevlinin insiyatifine kalmıs,soyleki;

daha konrollerin basinda ilkyardim setini konrtol ederken adam ilkyardim cantasinin (icinde sargi bezi,elastik band vs olan cantadan bahsediyorum) yoklugunu bile farketmedi.Bu ne bicim ciddiyettir yaa !!!ben ilkyardim setinin son kontrolunu yapmak icin evde seti bosaltip
    tek tek kontrol etmistim,tekrar hepsini cantaya koyarken ilkyardim cantasini koymayi unutmusum.ama bu ciddiyetsizlik benim vizeden gecmeme yardim etti.

gelelim asil konuya;aracinizin muayenesi yapilirken sadece fren ve far ayari bilgisayarli kontrole giriyor,bunun disindaki tum kontroller oradaki gorevlinin deneyimi ve insiyatifi ile alakali.benim araci kontrol eden arkadas 25-30 yaslarinda biriydi.Hangi standarta gore neyi kontrol ediyorlar anlamadim.demek istedigim benim ilkyardim setindeki ilkyardim cantasinin yoklugunu farketmeyen biri acaba aracimda onemli olabalicek,yada bir kazaya sebep olabilecek bir hatayi da gozden kacirmis olamaz mi?Aracinizin nedeyse kontrollerinin %80i bilgisayar kullanilmadan goz karari ile kontrol ediliyor.ne kadar sagliklidir tartisilir !!!!!!!

Kisacasi arkadaslar ben bu yeni vize sisteminden hiç memnun kalmadim !!! eger aracinizi kontrol eden gorevli;
    ogun dalgin degilse,kafasi baska yerlerde degilse, isini cidiyetle yapan biriyse cok sanslisiniz; cunku hatalari bildigi kadariyla gorebilir.
    diger turlu kafa baska yerlerdeyse,hatalari gormeyecek kadar dalgınsa cebinizden ekstra tamir parasi cikmaz araç vizeden gecer..sizden bu ulkemin yollarinda allaha emanet trafikte gidersiniz.

• sabah bende randevulu olarak muayeneye gireceğim bakalım tuv deki ilk muhayenemiz nasıl geçecek merakla bekliyorum gecebilirsem merak ettiğiniz soruları sorarsanız özellikle sizin için bakabilirim
  • arkadaşlar,
    muayene yaptırmadan önce gerekli olan aracın vergi vs. borcu yoktur belgesi eskisi gibi muayene istasyonu yakınındaki maliye veznelerinden mi veriliyor yoksa artık bunları temin edip o şekilde mi muayeneye giriliyor.

cevaplayan arkadaşa simdiden teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MBUĞRA

arkadaşlar,
    muayene yaptırmadan önce gerekli olan aracın vergi vs. borcu yoktur belgesi eskisi gibi muayene istasyonu yakınındaki maliye veznelerinden mi veriliyor yoksa artık bunları temin edip o şekilde mi muayeneye giriliyor.

Bildigim kadariyla muayene istasyonlarinda borcu yoktur kagidi alamiyorsun...muayenede mutlaka borcu yoktur kagidi istiyorlar.Maliye-vergi dairesi gibi yerlerden oncelikle bunu hallet.Eger aracinda LPG var ise mutlaka sizdirmazlik raporu alman gerekiyor.Yukaridaki yazimda belirtitgim gibi eger aracin LPGli ise LPG hortumuna yalitim istiyorlar..ben bu yuzden muayeneden gecemedim...ve son birsey daha muayene istasyonlarinda odeme icin (muayene ucretinden bahsediyorum) yaninda mutlaka nakit para bulundur cunku kredi karti vs kabul edilmiyor.kolay gelsin kardesim.

• sanırım soruyu tam soramadım. öncedende araç muayenesi istasyonundan vergi borcu yoktur belgesi alınamıyordu. Ancak maliye buralara kendine ait prefabrik yapılar koymuştu. Böylece önce bu kağıdı alıp hemen muayeneye girelebiliyordu. Bu yapılar şu anda, yoksa motorlu taşıtlar vergi dairesine önceden gidip almak gerekir ki, muayenenin yapılacağı gün içinde alınmayan borcu yoktur kağıdı ile ilgili sorun çıkabilir.

bunu sormak istedim.
  • quote:

sanırım soruyu tam soramadım. öncedende araç muayenesi istasyonundan vergi borcu yoktur belgesi alınamıyordu. Ancak maliye buralara kendine ait prefabrik yapılar koymuştu. Böylece önce bu kağıdı alıp hemen muayeneye girelebiliyordu. Bu yapılar şu anda, yoksa motorlu taşıtlar vergi dairesine önceden gidip almak gerekir ki, muayenenin yapılacağı gün içinde alınmayan borcu yoktur kağıdı ile ilgili sorun çıkabilir.

bunu sormak istedim.

hmmm...sana soyle yazayim;
    benim aracimin geciken yada odenmemis herhangi bir cezasi yoktu.Eger aracinin cezasi yada borcu yoksa muayeneye giderken temiz kagidi goturmene gerek yok ama odemen gereken birseyler varsa git vergi dairesine yatir..bildigim kadariyla temiz kagidi 1hafta gecerli sen yinede bilene sor kardesim.
    ben izmirde 4.sanayideki muayene istasyonuna gittim ve oralarda herhangi bir borc odeme yeri yoktu (maliye vs...)
    bilgin olsun.

• quote:

arkadaşlar,

bence internetten vergi borcunu sorgulatarak temiz kağıdını alarak gitmen daha iyi olur zira 2004 senesine öddediğim trafik cezasını bankanın hatasından dolayı yeniden ödemek zorunda kalabilirsin benim gibi1 gün uğraşma önce internetten bak bence
  • internetten araç borç sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmayan arkadaşlar buradan nasıl yapıldığını bilgi alıp sorgulama yapabilirler.
    kaynak:http://www.arac.muayenesi.com/arac-sorgulama/38-arac-trafik-sorgulama/239-arac-borc-sorgulama.html

quote:

Orijinalden alıntı: alperen2903

quote:

arkadaşlar,

bence internetten vergi borcunu sorgulatarak temiz kağıdını alarak gitmen daha iyi olur zira 2004 senesine öddediğim trafik cezasını bankanın hatasından dolayı yeniden ödemek zorunda kalabilirsin benim gibi1 gün uğraşma önce internetten bak bence

• fiyatlar hakkında bilgisi olan var mı?
  • fiyatlar derken araç muayene fiyatlarını kastettiğinizi düşünüyorum
    Fiyatlara şuradan bakabilirsiniz
    kaynak:http://www.arac.muayenesi.com/arac-muayene-fiyat-ucret.html

quote:

Orijinalden alıntı: HealthyEra

fiyatlar hakkında bilgisi olan var mı?

• 15 Ekim günü arabamı bir hafta öncesinden randevu alarak (sabah 09 - 10 saatine) Dudullu Muayene istasyonuna götürdüm. Saat 8'de oradaydım. Erken gittim biraz. 8:45 gibi 124 lira harcımı yatırdım. Dışarıyı çıkıp arabanın yanında bekle çağıracaklar dediler ve dışarı çıktım ve 10 dk. sonra çağırdılar. Saat 09:30'a doğru çıktım muayene'den, her şeyim tamdı. Helogram da yapıştı plakaya ve raporu da aldım ve ayrıldım. Ancak hafif kusur çıktı arabamda. Çok ama çok basit bir şey. Silecek nedeni ile hafif kusur. Sağ silecekte 2-3 mm. yırtık varmış. Oysa daha yeniydi yani, neyse artık tek kusur silecek olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: paries

fiyatlar derken araç muayene fiyatlarını kastettiğinizi düşünüyorum
    Fiyatlara şuradan bakabilirsiniz
    kaynak:http://www.arac.muayenesi.com/arac-muayene-fiyat-ucret.html

quote:

Orijinalden alıntı: HealthyEra

fiyatlar hakkında bilgisi olan var mı?

Evet Teşekkür ederim.

• silecek olayını çok önemsemeyiz ama aslında silecekler görüş netliği kazandırmak açısından çok önemli bence
    quote:

Orijinalden alıntı: brkcad34

15 Ekim günü arabamı bir hafta öncesinden randevu alarak (sabah 09 - 10 saatine) Dudullu Muayene istasyonuna götürdüm. Saat 8'de oradaydım. Erken gittim biraz. 8:45 gibi 124 lira harcımı yatırdım. Dışarıyı çıkıp arabanın yanında bekle çağıracaklar dediler ve dışarı çıktım ve 10 dk. sonra çağırdılar. Saat 09:30'a doğru çıktım muayene'den, her şeyim tamdı. Helogram da yapıştı plakaya ve raporu da aldım ve ayrıldım. Ancak hafif kusur çıktı arabamda. Çok ama çok basit bir şey. Silecek nedeni ile hafif kusur. Sağ silecekte 2-3 mm. yırtık varmış. Oysa daha yeniydi yani, neyse artık tek kusur silecek olsun.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.