Şimdi Ara

Arabayla dibine girme hastaları (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
430
Cevap
3
Favori
41.952
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
207 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Doğrusu ve etik olanı: hız sınırlarına ve sollama kurallarına uymak. Takip mesafesini korumak trafik güvenliğini, insan yaya ve araçları tehlikeye atmamaktır. Uygulamada kişilerin bunları sağlayamadığı, eğitimin yetersizliği ve cezaların caydırıcı olmadığını görmekteyiz.
    Pratikte ise sol şeridi işgal etmemek gerekir. Adamın canı ucuz olabilir, patrona daha fazla para kazandırmak istiyor olabilir. Yüksek sesli hareketli bir müzik eşliğinde dış dünyadan soyutlanmış olabilir. Hız limitinde de olsak bunların önüne geçmek tehlikeler içerir. Yavaş giden bir araç solu kilitliyor olsa dahi bunun sağından geçenler de çoktur. Çözümü ise ya kurallar herkes için uygulanacak ya da eğitim ilkokuldan itibaren verilecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sol serit sollama seritidir. Arkadas sollama seridini kapattim 100 le gidiyorum. Dibime kadar giriyor diyor. 3 seritli yolda sollama yapmicaksan orta seritte olcaksin. Hiz sinirini gecsin demiyorum. Bulundugu yer yanlis.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KievKarambolü

Ben de biliyorum ama sol şeritte 70 le 100le giden bir salak varsa önce biraz arkasına yanaşacaksın ama dibine girmeyeceksin fren mesafesi olacak. Yol vermiyorsa selektör yapacaksın. Yine vermedi sağdan sollayacaksın mecbur. Onlara sinir oluyorum gidemiyorsan sağa çek abicim ne kanser ediyorsun. Ayrıca istanbulda herkes takip mesafesine uysaydı araçlar otobanlara sığmazdı.

Alıntıları Göster
    Milletin dibine girmiceksin arkadasim. Uzaktan selektor yakip "hizli geliyorum saga cek" mesajini vereceksin. Cekmiosa takip mesafeni koruyup yol vermesini bekliceksin. En kotu sag musaitse basarsin gidersin sagdan.

• Noldu korktunmu yavaş gidiceksen girme sola.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AMC -- 12 Ocak 2020; 10:41:3 >
  • Sol şerit sollama şerididir diyerek takip mesafesi bozanlar için sorum var.
    Öncelikli olarak sol şerit sollama şerididir ve bu bir trafik kuralıdır ihlal edilmemelidir bu net, yoruma kapalı.
    Takip mesafesine uymak ve trafiğin seyrini tehlikeye atmadan araç kullanmak da uyulması gereken trafik kurallarıdır.
    Neden trafik kuralını ihlal eden birini gördüğünde sende trafik kuralını ihlal ediyorsun?
    Kırmızıda geçen araba gördüğünde kırmızıda geçiyor musun?
    Emniyet şeridini ihlal eden araç gördüğünde emniyet şeridine giriyor musun?
    Ters yöne giren sarhoşa denk gelirsen ters yöne giriyor musun?
    Neden sol şeridi ihlal eden adama denk geldiğinde takip mesafesini bozuyorsun?
    Trafik kurallarına uymakla mükellefiz ve bahanemiz yok, bunu iyi kavramak gerekir.

• Bunlar aynı zamanda yan araçlara 10 cm mesafeyle park edip, salonunuzu boş bulsalar oraya girecek kişiler.
  • Kaç kere diyoruz şu sol şeridi boşken kapatmayın diye. Adamın acelesi vardır ceza yemeyi de göze almıştır basar gider adamın ne halde durumda olduğunu biliyor musun? Sana 100 le sol şeridi kapatma hakkını kim veriyor?

• Hızınız ne olursa olsun en sol şeridi işgal edemezsin dostum. Trafik sağdan akar

• Bir tek bununla bitse yine iyi.

Kalabalık olmayan yerlerde park ederken 2 araç arasında manevra boşluğu bırakırım.

Biri öyle bir yanaşır ki manevra mesafesi kalmaz neredeyse gel de çık çıkabilirsen.

Trafikte 06-16 ile başlayan plakalı araçları kullananlar ile sorun yaşıyorum

İstanbul'da yaşadığım zamanlar yol verme olayı vardı şimdi bilemem.Yol verirsin elini kaldırır fakat teşekkür eder gibi.Küfür eder gibi değil.

Yol verme ve birbirine saygı gösterme trafikte olmanın en güzel yanı.
  • Klasik ehliyetini yeni almış biri isyanı. Ama haklısın zamanla alışıyorsun sadece

• Çok zeki kardeşim, limitin 100 olduğu yerle ne alakası var. Sol şeriti işgal edemezsin, sana selektör yapan adam trafik kurallarını senden daha iyi bildiği için solladıktan sonra en uygun fırsatta tekrar sağ şeride geçiyor. Sizin gibi insanlar yüzünden trafik çekilmez hale geliyor. Ben de dibine kadar giriyorum, hatta kızdırırsa dibine kadar uzun bir süre taciz ediyorum bir daha böyle hatalar yapmasın diye.
  • altımda 200ps transit varken bende yapiyordum,millet dikiz aynasında kocaman transit görünce kacmaya delik arıyor,egea,fluence avcısı resmen
  • FieSTaA kullanıcısına yanıt
    Hafif frene basınca aynadan sizlerin yüzünü görmek çok hoşuma gidiyor

• Genelde normal hızında giden araçlar yolun sağ tarafında giderler, solunda değil.. Almanya, Avusturya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde bu yazılı oLMaYan kural haline gelmiştir.

Sol taraf ise hem sağda giden araçların öndeki aracı sollaması için hemde normaldan daha hızlı araçların kullanması içindir, ha birde ambulans ve itfaiye gibi araçlara sürekli açık şerit sağlanması içindir. Soldaki araçşarın ambulans ve itfaiyeye yol açması zaman kaybettirir. Bazen saniyeler bile önemlidir.

Normal hızda giderken neden sol şeridi kullandığınız anlayamadım.
  • Uçan araba kullanın sizde alla allaa

• Hem haksızsınsınız hem de şikayet ediyorsunuz. Sol şeridi meşgul edemezsiniz.

• Hocam ikinizde de suç var. Evet, karşıdaki adam takip mesafesini korumalı ama siz de sol şeridi işgal etmemelisiniz.
    Ben hafta içi her gün Ankaradaki eskişehir yolunda araba kullanıyorum ve hep hız limiti olan 82 ile sürmeye çalışırım arabayı. Buna rağmen orta şeritte bile duramıyorum, en sağa geçmek zorunda kalıyorum. Kamyonlar bile bazen sollayıp geçiyor beni. Ben de isterdim herkes hız limitine uysun ancak maalesef kimse uymuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sisyphus

Hafif frene basınca aynadan sizlerin yüzünü görmek çok hoşuma gidiyor
    Hiç yüzüm değişmiyor, arkadan o hızla vurduğumda asıl darbeyi sen alıyorsun çünkü :D sıkıntı yok.
  • Sollama yapmakta olan bir insana asla ve asla sellektörde yapmam, yaklaşmamda. Olur da gözünde bir rahatsızlık varsa veya dikkatini dağıtıp kaza yaptırırım bu vebali alamam.

Sağ şerit boşken veya boşaldıktan sonra sinyal yakmayıp solda yavaş yavaş devam etmek isteyene de asla sellektör yapmam, sağ şeride geçer basar giderim. Ne hikmetse ben bunu yaptıktan sonra 90% araçlar sağ şeride geçiyorlar.

Ben sol şeritteysem;

Sağ şerit boşsa, arkamdan yaklaşan varsa sinyali yakar geçerim.

Sollama yaparken sellektör v.s yapan varsa (özellikle patlayan/flashlı sellektörlerden) sağımdaki araçla hızımı eşitler bir süre öyle giderim.

Sol şeritte giderken, önümde başka arabalar var (genelde 5 den fazla), sağ şeritte çok yavaş ilerleyen kamyon v.s varsa arkamdan gelen sellektör yapıyorsa önce yol verir sonra arkasına geçip uzunları yakar giderim ki bu dediğim en az 5-10 km sürer.

En ayar olduğum şey yağmurlu havada sağ şeritten giderken sollama yapanın arkasından yol vereceği kimse olmadığı halde mesafe koymadan önüme geçmesi. Araba bildiğin çamur oluyor ve yolu göremiyorum. Basmış sollamışsın 300-400 metre sonra sağa geç illa geçeceksen kovalayan mı var ? Daha da kötüsü sollayıp önüme geçiyor hızıda düşürüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antor -- 12 Ocak 2020; 12:26:15 >
  • PeTeRPaNN kullanıcısına yanıt
    Anlamiyorlar kesinlikle bunu.. Babasinin kayisi bahcesinde saniyor kendisini :)

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.