Şimdi Ara

Arabayla Balkan Tatili (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
15
Favori
8.436
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dubrovnik, kotor, budva, bar kale şehirler. halen aktif hayat kale içerisinde devam ediyor.
    Araba ile gezmenin dezavantajı buralardaki park yerlerinde karşıma çıktı. dubrovnik'de yaklaşık
    2 saat park yeri aradım.
    [simage]
    [/simage]
  • [simage]
    [/simage]
  • Sahil bandının çok kalabalık olduğunu kestiremedim. şehirler arası mesafeler kısa ancak trafik çok yoğun.
    çok zaman alıyor. o yüzden bazı yerleri çok iyi gezemedim. size tavsiyem benim rotamı takip edecekseniz, 1 gün Kotor'da kalmanızı öneririm.
    böylece ara durak yapıp daha rahat gezersiniz.
    [simage]
    [/simage]
  • Dubrovnik pahalı yer. çok turistik. zaman ve para sıkıntınız yoksa burada da 1 gece kalınabilinir. kale denize sıfır noktada. tekne turu, teleferik gezisi yapılabilir.
    [simage]
    [/simage]
  • Dubrovnik-kotor arası 92 km. en az 2,5 saat sürüyor. Kotor küçük bir körfez civarına yerleşmiş kale şehir.
    stari kotor. maalesef akşama doğru ulaşabildim. yol yoğunluğunu bilemedim.

[simage]
    [/simage]
  • uzaktan kotor'un ışıklarla süslenmiş surları.

[simage]
    [/simage]
  • kotor-petrovac arası 42 km. yol aynı yoğunlukta. arada budva şehri var. sonrasında Bar şehri var.
    hepsi kale şehir. Stari bar gibi. Bar şehrinin amblemi uzun kadın bacağı resmi. kadınları ve tabii ki erkekleri uzun boylu ve güzellermiş.
    ben yorgunluktan bitap vaziyetteyim bu noktalarda. yol çok yordu. ama sakın arabayla gidilmez demeyin. gidilir. sadece araya kotor durağı eklemek lazım.

[simage]
    [/simage]
  • petrovac'da 1 gece yorgunluktan ölü gibi yattıktan sonra, amacımız arnavutluk'u transit geçip tekrar makedonya'ya girmek.
    Ohrid'i gezip, Manastır (bitola) da konaklamak. Ohrid ve prespa gölü. yanyana. araba ile gitmenin iyi yönü buradaki dağları gezmek. her iki gölde yürümek.
    elma bahçelerinde dolanmak. Atatürk neden buralara özlem duymuş, gezince, havasının ve coğrafyasının güzelliğinden dolayı anlaşılıyor.
    [simage]
    [/simage]
  • tüm gezi boyunca en çok zorlandığım yol. 350 km.lik yolu 11 saatte aldım. yol o kadar dar ki, emniyet şeridi yok.
    Arnavutluk'da trafik kuralı hiç yok. Tiran'da trafik lambası bile yoktu. Tam bir kaos. yolun ortasında durup, tüm şehirler arası trafiği tıkayan insanlar var.
    arnavutluğun girişinde yaklaşık 3 saat kontak kapattık. ilerleme yok. gözümün önünde 2 araç şarampole uçtu. genç insanlar kuralsız araba kullanıyorlar.
    gözünüz korkmasın. temkinli gidin. zaten hız yapmanız imkansız.

[simage]
    [/simage]
  • Arnavutluk yolları
    [simage]
    [/simage]
  • Makedonya yolları

[simage]
    [/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inch -- 7 Ocak 2014; 17:47:02 >
  • Manastır'da Atatürk ve son osmanlı paşalarının gittikleri okul.

[simage]
    [/simage]
  • [simage]
    [/simage]
  • Resen Manastır'a yakın bir kent. Elmaları dünyanın en güzel elmaları imiş.
    Aynı zamanda Resneli Niyazi Bey'in memleketi. Niyazi ittihat ve terakkinin kurucularından ve en etkin adamı.
    2. meşrutiyetin ilan ettirilmesini sağlamıştır. daha sonra koruması tarafından öldürülmüştür. iktidarı tam ele geçirmek üzereyken ölmesi üzerine
    "ne şehittir ne gazi, .ok yoluna gitti Niyazi" lafı oradan gelmektedir. geyiği ile de ünlüdür. resneli niyazi, dağlarda bulduğu bir geyiği yanında gezdirmeye başlayarak hayvana “rehber-i hürriyet” adını vermişti. 1908’de ikinci meşrutiyet’in ilanından sonra istanbul’a getirdiği geyiğin, sonradan yazdığı anılarında, tanrı tarafından gönderilen bir yol gösterici olduğunu öne sürer. ikinci meşrutiyet’i izleyen günlerde geyik istanbul’da büyük üne kavuşur. gülhane parkı’nda halka gösterilir. hatta veliaht abdülmecit (sonradan halife) çocuklarıyla geyiği görmeye gelir.
    geyiğin resneli niyazi ile birlikte çekilen fotoğrafı kartpostallara basılarak elden ele dolaşır.
    Resne'deki çiftliğinde saatlerce geyiği ile konuşurmuş. "Geyik muhabbeti" buradan gelir.

[simage]
    [/simage]

• Babadağı, ohrid, manastır, arnavutluk, makedonya, yunanistan sınırı. Araba ile dağlar, kırlar, göller.
    Manastır Babadağı eteklerinde kurulu. Fethiye ve Denizlideki Babadağ'ları ile karışmasın. İsmi halen Türk.
    Rota Manastır'dan çıkıp, Resen, sonra Ohrid ve iki göl arasından dolaşıp Babadağı zirvesi ve tekrar Manastır.

[simage]
    [/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inch -- 8 Ocak 2014; 1:27:38 >
  • [simage]
    [/simage]
  • Resen

[simage]
    [/simage]
  • [simage]
    [/simage]
  • [simage]
    [/simage]
  • [simage]
    [/simage]
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.